МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Пам'яті Вченого і Громадянина

10/06/2007 | Я. Яцків, М. Жулинський, І. Драч та ін.
5 жовтня 2007 року на 71-му році життя відійшов у вічність український Патріот і український Учений – Леонід Маркович Шульман.

Наукова спільнота знала Леоніда Шульмана як видатного астрофізика, провідного в нашій державі фахівця в царині фізики комет, доктора фізико-математичних наук, головного наукового співробітника Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Широкий загал вперше довідався про нього у вересні 1989-го, на Установчому з’їзді Народного Руху України (тоді ще – “за перебудову”). Вчений-астрофізик говорив з трибуни палацу культури КПІ дуже важливі слова про національну гідність українців. В його вустах ці слова звучали переконливіше, ніж у виконанні багатьох мітингових “зірок”.

На межі 1980-90-х комуністичне керівництво, втрачаючи владу, намагалося розіграти в Україні карту міжнаціонального протистояння, викликати в представників національних меншин страх перед українським визвольним рухом, активістів якого прагнули зобразити новітніми зарізяками й погромниками. В тому, що ці плани компартійних провокаторів не справдилися, в тому, що представники всіх сущих в Україні етносів підтримали українську Незалежність, величезна заслуга Леоніда Марковича Шульмана – першого голови колегії НРУ з науки.

Упродовж останніх років Україна знала Леоніда Марковича як пристрасного й гранично чесного публіциста. У своїх численних статтях на шпальтах часопису “Сучасність”, на сайті “Майдан”, в інших паперових та електронних виданнях він боровся проти україножерства, проти деінтелектуалізації нашого суспільства, проти накидання Україні ролі “бананової республіки”. Він вірив у людську порядність, вірив у перемогу розуму, вірив у майбутнє України – високорозвиненої, високоінтелектуальної держави.

Усім своїм життям Леонід Маркович Шульман показував нам, яким має бути справжній Учений і справжній Громадянин. Світла пам’ять про нього житиме в його численних наукових працях і публіцистичних статтях, у серцях усіх, кому пощастило знати цього українського Патріота, цю яскраву, цілісну, безмежно талановиту, безмежно чесну, безмежно порядну Людину.

Ярослав Яцків, Микола Жулинський, Іван Драч, Олександр Скіпальський, Мойсей Фішбейн, Петро Потічний, Мирослав Попович, Роман Костик, Едгард Яновицький, Олександр Мороженко, Сергій Грабовський, Максим Стріха, Микола Яковина, Орест Влох, Іван Крячко, Валентина Боровик, Фелікс Левітас, Семен Авербух, Наталія Домовіцкіх, Оксана Терьохіна, Лесь Танюк, Неллі Корнієнко, Борис Забарко, Віталій Нахманович, Анатолій Подольський.

- - - - -
Громадянська панахида відбудеться в Головній астрономічній обсерваторії НАН України (вул. Заболотного 27) у понеділок 8 жовтня об 11 годині.

Відповіді

  • 2007.10.06 | Tatarchuk

    рідко погоджувався з автором, але завжди читав з інтересом

  • 2007.10.07 | Юрій Зарицький

    Re: Пам'яті Вченого і Громадянина

    Ми вдома, в інтернеті,читали статті Леоніда Марковича Шульмана,які відзначались актуальністю,глибоким аналізом,правдивістю.Дуже жаль,що Україна втратила такого інтелегента,людину і громадянина.Я ще вчора ввечері спитав дружину:щось давно ми не читали статті Л.М.Шульмана?А сьогодні прочитали сумну звістку.
    Висловлюємо щирі співчуття родині і близьким покійного.

    Богдана і Юрій Зарицькі
    Едмонтон, Канада
  • 2007.10.07 | Володимир Ляшкевич

    Re: Пам'яті Вченого і Громадянина

    Пам'яті Леоніда Шульмана

    Все неначе умисно
    вкрили млою облуди!
    Зачароване місто!
    Зачаровані люди!

    На пожовклому листі
    візерунок застуди
    і в дурмані землистім
    хворобливі споруди.

    Щогодини врочисто
    в мить загальної смути
    б’є годинник - і вбивство
    інше вже не розчути.

    І так пам’ятно-прісно
    стисло відчаєм груди:
    Зачароване місто.
    Зачаровані люди.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.10.07 | Bayan

      Патріот і Українець, яких мало. Вічная память.

      Щирі співчуття рідним і близьким.

      Слово і справа Леоніда Шульмана не пройшли непоміченими і не пропали.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.10.08 | Володимир

        Re: Патріот і Українець, яких мало. Вічная память.

        Шкода, що мало. Вічная пам'ять.
    • 2007.10.07 | "Поетичні Майстерні"

      людяність і чеснісь перед собою і Богом

      Що можна додати до поглядів Леоніда Шульмана, тепер уже людини з нашої пам'яті? Та мало що, хіба таке, вкрай особисте - наше покоління прийшло у цей світ, коли в ньому вже були присутні різні національності, різні культури. Віднімати щось із картини, існуючої на день дарований нам, ми не можемо і права не маємо. А ось увиразнювати себе, акцентувати себе і свою націю яскравістю особистостей і духовністю - можемо. І в цьому нам, українцям, ніхто не стоїть на заваді, як і ми нікому. Хочеться вірити, що мудрість і доброта Леоніда Шульмана, українського єврея, зійде серед нас примноженою нашою людяністю і чесністю перед собою і Богом.
  • 2007.10.08 | Юрій Зарицький

    Re: Пам'яті Вченого і Громадянина

  • 2007.10.11 | VOL

    Низько вклоняємо голови

    Перед пам"яттю про великого українського єврея. І хоч особисто й не були знайьомі з Леонідом Шульманом, але сидячи перед монітором комп"ютера в США, завжди з задоволенням читали статті покійного і майже з усим погоджувалися.

    Пригадуємо перші дні "помаранчевої революції", коли піднявся увесь український світ і писав, писав і писав на інтернет форумах. В числі революціонерів був і Леонід Маркович. І першим,серед академічної спільноти,підтримав заклик про підтримку Майдану.

    Боліло йому усе українське. Боліло й не дало побачити багату та веселу Україну.

    Вічна пам"ять тобі шановний друже!

    Сім"я Волів зі США.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".