МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Дні та акції без агітації

11/10/2007 | Хороший Человек
Бродив по Майдану привид комунізму і наштовхув мене на думку, за що я привиду вдячний. Я цю думку став думати, а потім звернув увагу на пропозиції щось там зорганізувати, компенсувавши своє невдоволення реальною діяльністю чинних політичних партій. А ще - на численні заклики до акцій на захист і підтримку української мови, і все те теж через якісь оргкомітети та інші форми структуризації громади. Й ось думка додумалася до того, що поки сонце зійде, роса очі виїсть, а життя саме показує логічні й природні підстави для скромної, властивої хорошим людям будь-якої нації та рідної мови дії.
Цієї зими виповниться 80 років від мовного погрому в Києві, коли людей на вулицях стріляли тільки за те, що вони говорили українською мовою. Ці люди не були об'єднані якоюсь однією певною політичною ідеєю, не були бойовиками збройних формувань, не всі сповідували одну й ту саму релігію, мабуть не всі належали до одного народу. Вони навіть не проголошували якихось промов. Об'єднало їх одне - смерть за звичайне собі побутове слово, сказане мовою, що звучала в найстарішому східнослов'янському місті від часів його заснування. Ми й імен цих людей не знаємо. Але хіба справедливо було б не згадати про них якщо не раз на рік, то хоча б раз на 80 років?
Якщо певного дня лютого місяця о певній годині засвітити свічку у вікні або на вулиці - хіба для цього треба бути членом якоїсь політичної партії чи взагалі бути прихильником якоїсь ідеології? Чи потрібен для цього оргкомітет? Ще три місяці попереду, і обговорити це все можна не раз, хоча б просто передаючи думку від людини до людини.
Якщо раптом міська влада української столиці вирішить поставити в реалі п'єсу радянського класика Івана Кочерги й видасть постанову про додакові заходи протипожежної безпеки, то не конче мусить бути свічка, може бути ліхтарик, і навіть без рефлектора, щоб не дратувати владу зайвими проблемами з безпекою вуличного руху. Жодної політики й опозиції - проста людська пам'ять про простих людей.
Слід тільки домовитися про день і годину - чи то певне число, чи то певний день тижня, найближчий до якогось числа, і година - і все. І засвітити вогник. І душам загиблих стане тепліше, і душам живих киян теж.

Відповіді

  • 2007.11.10 | Дядя Вова

    А що це за «мовний погром»?

    Хороший Человек пише:

    > Цієї зими виповниться 80 років від мовного погрому в Києві, коли людей на вулицях стріляли тільки за те, що вони говорили українською мовою.
    А что это было за событие, можете описать подробнее?

    Я не стал рыться в интернете, зато вспомнил, что именно в эти (2007 - 80 = 1927) годы А.С.Макаренко (советский педагог, г.Харьков) в своих письмах жаловался на бюрократическую украинизацию, что его заставляют переводить все документы колонии и эпистолярщину на украинский язык, а он в этом языке «не очень силён». (Но он выучил и перевёл, хоть иногда и в стиле Азарова :), я как раз сейчас эти письма читаю).

    Правда, тогда Харьков, если не ошибаюсь, был столицей Украины, и политика партии в этом городе могла(?) отличаться от политики в Киеве.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.11.10 | Адвокат ...

      Автур заголовного посту сі помилив. Таке буває. "Маґія ціфр".

      Він казав про такий собі епізод української історії, коли надіслана таким собі Лєніним та таким собі Троцьким орда большевиків озброєних увійша в Київ. Тоді то "інтєрнаціоналісти",-- й "нє жалєлі патроноФФ", як зачували де сь поблизу себе Українську Мову. Вбивали, вбивали, й вбивали,-- "как завєшчял Вєлікій Лєнін".


      А у 2001-му році, у трохом більш гуманний спосіб, ку-чмо-краФФченкфівська "мєнтура" відтягла сь на києвському вокзалі. Тоді, що правда, не вбивали... Але дуже так циФФілізовано клали україномовних юнаків та дівчат обличчям у багнюку та "учілі уму-разуму",-- кийками та підкованими чоботями.


      P.S. А пишете: "Дядя". ;)
    • 2007.11.10 | Pavlo Z.

      НМД, ХЧ помилився - йдеться про 90-ту річницю: 1917-1918

      Захоплення Києва Муравйовим.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.11.10 | Адвокат ...

        Еге ж бо. Саме про ті події.

      • 2007.11.11 | Хороший Человек

        Так, помилився. Не 80 років, а 90

        Але слово "річниця" в даному разі якось не звучить :(


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".