МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Всесвітній Барометр Корупції. В Україні

12/08/2007 | Майдан-ІНФОРМ
6 грудня 2007 р. міжнародна громадська організація по боротьбі з корупцію Transparency International оприлюднила щорічний Всесвітній Барометр Корупції (ВСБ) – єдине всесвітнє опитування громадської думки, що включає виміри сприйняття і особистого досвіду зіткнення з корупцією. В цьому році опитування проводилося у 60 країнах і охопило 63,199 респондентів, завдяки чому стало можливим оцінити успішність протидії корупції у світовому масштабі.

Згідно з результатами дослідження, 30% українців визнає, що вони вимушені платити хабарі для того, щоб отримати певні послуги (минулого року цей показник становив 23%). Серед 14 суспільних інституцій, перелік яких надавався для оцінки корумпованості, найбільш корумпованими українці вважають суди (за шкалою від 1 до 5, де 1 – сфера не корумпована, і 5 – дуже корумпована; індекс корумпованості цієї сфери не змінився порівняно з 2006 роком і становить 4,2), політичні партії (з індексом 4.1; у 2006 р. – 4.2), парламент (4,1; у 2006 р. – 4.2) та міліцію (індекс 4.1; у 2006 р. також оцінювався дещо вище і становив 4.2).

Трохи нижчу оцінку корумпованості, порівняно з попереднім роком, дали сфері бізнесу/приватного сектору – цьогорічний показник становить 3.9, в той час як минулого року ця сфера оцінювалася на рівні 4.0. Натомість дещо підвищилась оцінка корумпованості таких сфер, як медична та податкова (по обох секторах цьогорічний індекс становить 4.0, в той час як минулого року складав 3,9). На тому ж рівні залишаються система освіти (індекс 3.8) та реєстраційні і дозвільні установи (3,4), а також військова сфера (3.1). Серед порівняно найменш корумпованих сфер дещо підвищився індекс стосовно медіа (3,2; 3,1 – у 2006), комунальних служб (3,1; у 2006 р. – 2.8), громадських організацій (3,2; порівняно з 3.0 у 2006 р.), та релігійних інституцій (2.3 порівняно з 2.2 у 2006 р.).

Оцінюючи перспективу зміни ситуації з корупцією у наступні три роки, 44% серед опитаних громадян України вважають, що ніяких змін не відбудеться, 38% переконані, що корупція зросте, і лише 18% висловили переконання, що масштаби корупції зменшаться. Що стосується оцінки ефективності дій уряду, спрямованих на подолання корупції, 70% українців переконані, що ці дії неефективні, 22% вважають їх безрезультатними (ні ефективними, ні неефективними), і лише 8% переконані, що зазначені дії можна вважати ефективними.

********************************************

Методологія досліження: Барометр Світової Корупції 2007 Transparency International являє собою п’яте видання опитування громадської думки, в якому оцінюється як сприйняття проблем корупції широкою громадськістю, так і досвід зіткнення з корупцією конкретних людей. В межах цього дослідження задаються питання про те, які державні сфери, на думку населення, є найбільш корумпованими, і як, на їхню думку, буде розвиватися ситуація у найближчому майбутньому, а також, як проявляють себе органи влади стосовно боротьби з корупцією.

Також Барометр досліджує хабарництво, надаючи інформацію про те, наскільки часто громадянам доводилось платити хабарі, контактуючи з різними державними службами. На відміну від Індексу сприйняття корупції, для виявлення якого використовуються оцінки експертів, Всесвітній Барометр Корупції являє собою опитування громадської думки.

Опитування для Transparency International проводиться компанією Gallup International як частина Voice of the People Survey. Для проведення даного дослідження Gallup залучає свої відділення у кожній країні - в Україні це дослідження здійснювалося TNS Ukraine (з 31 травня по 7 червня), всього було опитано 1200 респондентів. Респондентами є населення, старше 15 років. Стандартна похибка становить +/-4. В деяких випадках ТІ доручає іншим відомим організаціям проведення опитувань для формування Барометра по ряду країн; зокрема, в 2007 р. ТІ провела додаткові опитування у Вірменії, Камбоджі, Грузії і Литві, проте, у зв’язку з певними технічними причинами, результати по Вірменії та Грузії наразі не були включені у звіт, і плануються бути включеними пізніше. Методика Барометра розглядається Радою з Досліджень ТІ, що складається з провідних міжнародних експертів у сфері корупції, економетрики і статистики. Вони роблять зауваження, однак остаточне рішення стосовно формату опитування і його проведення приймає керівництво ТІ.

Ольга Машталер

Відповіді

  • 2007.12.08 | igorg

    З якого б дива корупція мала б знижуватися?

    Думка громадян і "борців" з корупцією суттєво розходиться. Бо борці борються в основному з найнижчою ланкою і то переважно серед молодшого та середнього медичного персоналу. А ще серед вчителів і викладачів, в основною прибираючи конкурентів та неугодних.
    Ще не забуду як Єхануров бідкався, що ось ми самі винуваті в корупції, і зокрема його дружина, яка в лікарні дає якісь гривні санітарці. Тож ніяк він не в змозі побороти корупцію через дружину, треба думати. Я ж так думаю, що в дружини ще є совість, й знаючи скільки отрмує санітарка в неї не вистачає совісті за так (як рабовласниці) приймати послуги. На жаль цього не розуміє чоловік.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2007.12.08 | Сергей ГРУЗДОВ

      Re: З якого б дива корупція мала б знижуватися?

      Уверен, из наблюдений не может не следовать вывод, что коррупция в Украине перешла в фазу неотъемлемого условия существования государственного механизма. Просто зарубежные аналитики (или редакторы) корректны и не допускают подобную формулировку из этических соображений.
      А нам чего ж кокетничать? Убери волшебной палочкой коррупцию из обихода, механизм заклинится. Разве не так? Спасибо надо говорить отнюдь не нам, обывателям, а организаторам, гарантам, охранителям такого системного явления.
      Кстати, второй вывод страшнее - реальнорулящие ни при каких условиях не способны наступить на горло собственной песне. А значит, пресекать коррупцию можно исключительно ВНЕгосударственными рычагами (общественными организациями, частными усилиями и т.п.)
      Коррупция встроена в реальный государственный механизм современной Украины. А с моей, противной материально-ориентированной точки зрения замечу - ВСТРОЕНА УМЫШЛЕННО.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2007.12.08 | igorg

        Це не корупція вмонтована в державний механізм,

        а державний механізм вибудуваний для корупції. Тож антикорупція це в першу чергу зміна державного апарату й стосунків.
        Ось наприклад тендерний механізм. По ідеї мав би бути проти корупції. Так воно і є. Але 1)витрати на механізм перевищують всі розумні межі
        2) робота державних установ заблоковано (єдиний вихід укладати угоди з комерційними установами на все підряд).
        3) процес повністю контролюється декількими групами
        І проблема навіть не в механізмі, проблема в людях які розставляються на ключові, вирішальні пости. Один діяч добре знав, що кадри вирішують все. Тож доки не буде люстрації кадрів прогресу не буде.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".