МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

гречка чи Різдво? Січень-2008

02/03/2008 | DADDY
Минув січень – місяць, коли пам‘ять, що живе в генах, змушує нас витягти зі скрині дідову сорочку та бабину ще хустку, веде до церкви –„Христос Народився – Славимо Його” лунає навіть з тих вуст, з яких нічого крім „Інтернаціоналу” чи „Спят курганы темные» і не очікуєш почути. Студентство перетворюється тимчасово на Трьох Царів, Янгола, Чорта, Жида та Смерть, а чиновництво приречено суне до Йордані на Водохреща.

Між церквою і вертепами в січні в українця за звичаєм вливають з телеекрану чергову порцію братньої попси у виконанні „співучих трусів” та політ - слов‘янського гумору у виконанні „Русские бабки+Задорнов+95-й квартал”.

Цей січень був ще й першим місяцем роботи нового Уряду, був місяцем ажіотажу біля ощадкас, політичних інтриг, відвертої брехні, чергових земельних дерибанів і чергової серії Термінатор versus Космос. Завершився січень епохальним вердиктом Верховного Суду країни по справі „Чи може гречка бути підкупом виборця?”.

Для когось місяць почався днем народження Степана Бандери, а закінчився вшануванням героїв-крутянців. Хтось почав рік на аварійній шахті Засядько, а закінчив перший місяць року на аварійній шахті в Торезі.

Новини про ціни на енергоносії, які йшли в перервах між колядками… Ні, краще так: колядки та щедрівки, які інколи проривалися до українця через гучні і нав‘язливі новини про битви на енергетичних фронтах нагадали про давнє теоретичне протиріччя: що має бути первинним матеріальне чи ідеалістичне? Що для країни є важливішим: газ та газо гони чи національний дух, гордість та відродження традицій? Навіщо газогони народу, який не відчуває себе єдиним народом, який його ж лідери вважають не народом, а тільки електоратом? Чи прийде Свято в дім, де його не чекають, бо навіть не знають про нього, а вважають просто за додатковий „вихідний”?
Коли я був ще маленьким хлопчиком (а було це, на жаль, дуже давно), ми з батьками подорожували по Прибалтиці і нам пощастило потрапити на народні свята (я так розумію зараз, що на Купала) в Литві, на святкування Ліго в Латвії та на свято народної пісні в Естонії. Тоді у на мене ці свята просто справили велике враження і я ще й в студентські часи розповідав чарівним панянкам як красиво на Купала на Тракайському озері, як яніси (ну, ті, кого звуть Яніс) вінчають свої голови дубовими вінками в день Ліго і як зупиняється серце, коли ти чуєш багатотисячний хор, що співає на зелених пагорбах народних пісень на незнайомій мові.
Панянки танули від майже закордонних розповідей і дарували своє кохання. Гм…, щось не туди мене завело.
Горді прибалти плекали свої традиції, культуру, мову. Вони не „здавали” своїх повстанців навіть в часи радянської окупації. Чи фільм Жилакявічуса „Ніхто не бажав помирати” не є спробою донести до людей страшну правду про спровоковане сов‘єтами криваве протистояння навіть між братами? Відчуття себе як єдиної нації, як народу допомогли людям у Вільнюсі зупинити сов‘єтські танки, а в Ризі зупинити свавілля ОМОНу.
Традиції допомогли трьом народам обтрусити з ніг комуністичний бруд, вирватися з імперії зла і приєднатися до співдружності вільних, демократичних країн.

В цьому січні хтось організував мистецьку акцію „Наше Різдво”, де тисячі українців співали „Бог ся рождає”, а хтось називав тих людей селюками і кугутами. В музеї Івана Гончара проводили вечорниці, а в сусідньому будинку монастирського гуртожитку готували фофудью для істеричної анти-НАТО-вської хресної ходи, з портретами останнього кривавого царя, іконами, червоними комуняцькими прапорами і погрозами „Отключим газ!”.
А ще в січні помітною стала цікава інформаційна тенденція – все гучнішими стали голоси, що розповідають нам про казкове життя в колишньому Радянському Союзі. Колишні секретарі та інструктори райкомів, голови колгоспів-радгоспів та червоні директори завзято розповідають мені з радіо-етеру та з блакитного екрану про ефективне колгоспне сільське господарство, про заможне життя сільського вчителя, про „броня кріпка і танки наші бистрі”, про КПРС – рідну мати для всіх народів-братів та про агресивних американських шпигунів, які спромоглися таки розвалити країну Рад, не зважаючи на героїчних чекістів та особисто Карацупу з Джульбарсом. З супутникових каналів ллється патока художніх кіно-казок сталінського розливу: герої-полярники, веселі трактористи, весела робітнича молодь, що крокує колонами на заняття ОСАвіаХіму. Обабіч колон ідуть ворошилівські стрілки.
Про яскраві досягнення колгоспного господарювання не знають напевно тільки дошколята, а ось про заможне життя сільських вчителів хочу сказати окремо.
Рідна тітонька моєї дружини – пані Ганна – працювала в школі села Богдани все своє життя. Спочатку вчителькою математики, а потім директоркою. Ні, це я перебільшив – не все життя. Спочатку вона працювала ост-арбайтером, після повернення з полону радянська Батьківщина розкрила їй свої обійми і прямо з Німеччини доправила на о.Сахалін. А ось вже після повернення з сахалінського курорту пані Ганна прийшла працювати в школу. Курортний сахалінський відпочинок та заможне життя сільської вчительки звели пані Ганну в домовину ще до того, як почали сплачувати німецьку компенсацію полоненим робітникам. Коли я зараз, на тлі солодких радянських казок згадую тітку своєї дружини, сільську вчительку пані Ганну, то побажати хочеться тим солодкоголосим інструкторам обкомів: Щоб вам, гади, випало таке заможне життя, яке ви влаштували пані Ганні.
А ще в цьому січні був лист до НАТО, був перший і знаковий візит нашої пані-прем‘єра в Брюссель, був тіньовий (ніякий він не опозиційний, не вірте) уряд, була нова рад-нац-безпечна вічно юна Раїса, був напружений Янукович, була усміхнена, з бісиками в очах Юля, було майже проср...не нами Євро-2012, був президент відпочиваючий і був президент рішучій.
І все ж, що первинне: дух чи матерія, молитва і коляда чи ціна на газ, шарова гречка чи любов до рідного міста, вишиванка чи чавунна заготовка, хати в Пирогові чи прокатний стан-1500? Мені ближче коляда, але в сучасному жорстокому, глобалізованому світі її може перемогти і знищити прокатний стан, позбавлений художнього смаку. Але маю надію, що виживуть і коляда і стан, якщо станом керуватиме людина, яка любить колядувати і вміє господарювати.

Відповіді

  • 2008.02.04 | Саша_нічна варта

    Дух первинний. Після нього, матерія. Доведено у 2004.

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.02.04 | DADDY

      Дух первинний.Доведено у 2004.І спростовано у 2005,06,07...

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.02.04 | OlalaZhm

        Дедді, не панікуйте...

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.02.04 | DADDY

          Ви навіть не уявляєте собі на скільки я спокійний

      • 2008.02.04 | Sean

        Революція попереду

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.02.04 | DADDY

          Re: Революція попереду - Що опять?(с)

          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.02.04 | OlalaZhm

            Re: А шо? Слабо?

            згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.02.04 | Sean

            яка розумная тому альтернатива? ©

            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2008.02.04 | DADDY

              Re: яка розумная тому альтернатива? ©

              Я вважаю, що начасі не черговий революційний вибух, а щоденна підтримка Українського: виробника, видавця, кіноперекладу, вояка, мови, звичаїв, традицій, церкви, президента, прем"єра, ідеології... Підтримки не декларативної, а дієвої. Через реальні проекти Прямої Дії, а не через круглі столи з кава-брейками
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.02.04 | Sean

                Ну то революція - то не обов'язково барикади у прямому розумінні

                принаймні - не обов'язково одразу барикади у прямому розумінні.




                DADDY пише:
                > Я вважаю, що начасі не черговий революційний вибух, а щоденна підтримка Українського: виробника, видавця, кіноперекладу, вояка, мови, звичаїв, традицій, церкви, президента, прем"єра, ідеології... Підтримки не декларативної, а дієвої.
                "Українська національна революція, а не просто протирежимний резистанс", як той казав ;)

                > Через реальні проекти Прямої Дії, а не через круглі столи з кава-брейками
                100%
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2008.02.04 | DADDY

                  Re: Ну то революція - то не обов'язково барикади у прямому розумінні

                  Sean пише:
                  > принаймні - не обов'язково одразу барикади у прямому розумінні.
                  >
                  Ну, якщо так, то ти знаєш - я завжди напоготові :-)
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2008.02.04 | Sean

                    Знаю. Навзаєм

            • 2008.02.04 | Анатоль

              Еволюція.

              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.02.04 | DADDY

                Re: Еволюція.- Не просто, а Українська Національна Еволюція,НМХР

              • 2008.02.04 | Sean

                Еволюція завше краща за революцію, якщо тільки

                це дійсно еволюція.

                До речі особисто мені більше до вподоби гарне Українське слово "поступ".
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2008.02.04 | Анатоль

                  Революція потрібна коли нема свободи.Зараз потрібен поступ.

                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2008.02.04 | Sean

                    Щоби не інспірувати довгу дискусію, скажу тільки головне

                    свобода без власности - то не є свобода.

                    Наскільки є гарантованим і захіщеним право приватної власности "простого" Українця - sapienti sat

                    Cвобода без судового захисту - то не є свобода

                    Наскільки можна казати що в Україні є правосуддя - sapienti sat

                    Свобода без реального народоправства - то ефемерна свобода.

                    Ви самі все знаєте.
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2008.02.04 | Киянка

                      Свобода без застереження

                      нормального національного розвитку - несвобода
                • 2008.02.04 | OlalaZhm

                  Re: Еволюція завше краща за революцію, якщо тільки

                  це не бла-бла-бла. А реально - кожен рубить бабки, де може, щойно дорвався до хоч би маленької влади
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2008.02.04 | DADDY

                    Re: Еволюція завше краща за революцію, якщо тільки

                    OlalaZhm пише:
                    > А реально - кожен рубить бабки, де може, щойно дорвався до хоч би маленької влади
                    Цікаво: а кого конкретно Ви маєте на увазі? Особливо цікавить кого з тих, хто обіймає "маленьку владу"
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2008.02.05 | OlalaZhm

                      Re: Еволюція завше краща за революцію, якщо тільки

                      А Ви готові допомогти нам у тому, щоб примусити прокуратуру розслідувати заяви людей і відкрити кримінальні справи? Чи навпаки - хочете допомогти "маленьким владникам" задушити нас законними і незаконними засобами? Для чого Вам ті прізвища? ... Чи просто спортивний інтерес?
  • 2008.02.04 | Киянка

    Ясно, що первинне, але поки

    в якості протесту проти бездуховного "прокатного стану" більшість з (на жаль, небільшості українців) тих, хто це робить, обмежуватиметься співами (навіть якщо високодуховними/революційними на майданах), стан катитиме далі.

    Навіть середньовічні барди ходили з військом на штурми не лише з музичними інструментами... а зараз ну хоча б ручки-мишки в руки, а потім - зі зверненням в пікет (на засуд, в підтримку, з пропозиціями)чи й облогу до високочиновничих твердинь, телестудій, монстро-компаній, які продукують бездуховне чи антидуховне. У сфері освіти й ТБ багато є "точок", де громадськість може тиснути.

    А то якщо якісь взагалі корисні заходи і проводяться (щойно - Крути), то вдесятеро більше одночасно навкруги відбувається "контрпропаганди".
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.02.04 | ziggy_freud

      Re: вдесятеро більше навкруги відбувається "контрпропаганди"

      Киянка пише:
      > Навіть середньовічні барди ходили з військом на штурми не лише з музичними інструментами...

      знаю як мінімум кількох людей, що і на інструментах грати вміють, і на Майдані-2004 стояли досить довго. Як звичайні учаснєгі подій. Але буде неправильно, якщо ці люди, або якісь інші, все життя проведуть в демонстраціях та пікетах. Тому чи то революція, чи то рехворми, мають колись початись і чимось конкретним закінчитись. В розумних часових межах.

      > А то якщо якісь взагалі корисні заходи і проводяться (щойно - Крути), то вдесятеро більше одночасно навкруги відбувається "контрпропаганди".

      і в 12 разів ефективніше спрацьовують захисні реакції на неї. Кого ще років 15 тому можна було переконати, що він весь із себе радянський, той давно тримається цих переконань. Електорат КПУ вимирає. Електорат Вітренко і СПУ розбігається. Електорату Партії Політики Пу в Україні взагалі нуль цілих нуль десятих. НМД, це про щось свідчить.

      от ефективної української пропаганди поки бракує. До речі, "швидкі радянські танки" зроблені в Харкові, чи пістолети системи Форт, це пропагандистський плюс Україні, а не Совітам ;-)
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.02.04 | Киянка

        А Ви - кінчений оптиміст

        ziggy_freud пише:
        > Киянка пише:
        > > Навіть середньовічні барди ходили з військом на штурми не лише з музичними інструментами...
        >
        > знаю як мінімум кількох людей, що і на інструментах грати вміють, і на Майдані-2004 стояли досить довго. Як звичайні учаснєгі подій.

        Ну так і я знаю ;) - і то навіть таких, які теж вважали, що просто стоянням багато не досягнеш...

        > Але буде неправильно, якщо ці люди, або якісь інші, все життя проведуть в демонстраціях та пікетах. Тому чи то революція, чи то рехворми, мають колись початись і чимось конкретним закінчитись. В розумних часових межах.

        Та ясно, що не правильно.
        і що неправильно, коли толком (системно, комплексно, послідовно) ані революція, ані реформи не починаються (а тому й не завершуються чимось конкретним)

        > > А то якщо якісь взагалі корисні заходи і проводяться (щойно - Крути), то вдесятеро більше одночасно навкруги відбувається "контрпропаганди".
        >
        > і в 12 разів ефективніше спрацьовують захисні реакції на неї. Кого ще років 15 тому можна було переконати, що він весь із себе радянський, той давно тримається цих переконань. Електорат КПУ вимирає. Електорат Вітренко і СПУ розбігається. Електорату Партії Політики Пу в Україні взагалі нуль цілих нуль десятих. НМД, це про щось свідчить.
        >
        > от ефективної української пропаганди поки бракує. До речі, "швидкі радянські танки" зроблені в Харкові, чи пістолети системи Форт, це пропагандистський плюс Україні, а не Совітам ;-)

        Хотілося б дивитися так оптимістично, та практика трохи не дозволяє. Комуняцько-совкового електорату меншає, але відтворюється, на жаль, споживацько-болотний, ніякий, який і до будь-якого стану працювати не йде, і колядки хіба інколи для годиться, під мокре :( співатиме
  • 2008.02.04 | пан Roller

    "Читайте книжки, в них джерела розуму"

    DADDY пише:

    >
    > Між церквою і вертепами в січні в українця за звичаєм вливають з телеекрану чергову порцію братньої попси у виконанні „співучих трусів” та політ - слов‘янського гумору у виконанні „Русские бабки+Задорнов+95-й квартал”.


    >

    "Читайте книжки, в них джерела розуму"
    >http://www2.maidan.org.ua/n/culture/1202128900
  • 2008.02.04 | DADDY

    І ось що цікаво:почалося обговорення з питань

    співвідношення моралі, духовного та матеріального, продовжилось доцільністю жертовного походу на барикади напів-паралізованих підстаркуватих майданівців, а закінчилось, як часто буває і в реальному житті, культуртрігерськими дописами пана Rollera, що теж мали відношення до духу, але на жаль, відчутно фекально-каналізаційному
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.02.04 | Предсказамус

      А все почему?

      Томущо© синтаксическая ошибка. Вместо "или" в названии темы должно было быть "и". Когда вопрос ставится: "Ты хочешь жить честно или хорошо?", получаем сразу два нежелательных результата. Первый - подавляющее большинство, если ответят от души, то выберут, конечно, хорошую жизнь. Второй - мораль становится антитезой благосостояния, т.е. возможность жить честно и хорошо как бы сразу исключается априори. Хорошо, если Вам не поверят, а если поверят?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.02.04 | DADDY

        Re: А все почему?

        Предсказамус пише:
        > Томущо© синтаксическая ошибка. Вместо "или" в названии темы должно было быть "и". Когда вопрос ставится: "Ты хочешь жить честно или хорошо?", получаем сразу два нежелательных результата. Первый - подавляющее большинство, если ответят от души, то выберут, конечно, хорошую жизнь. Второй - мораль становится антитезой благосостояния, т.е. возможность жить честно и хорошо как бы сразу исключается априори. Хорошо, если Вам не поверят, а если поверят?

        Ну, по-перше, мені не повірять,бо я є помаранчевий фашист і гестапівець Ющенка.
        По-друге, в першому варіанті було "Що спочатку: гречка чи Різдво?" тоді знімалася б необхідність обирати, а потрібно було відповісти на питання. В тексті так воно і є, а ось заголовок виходив задовгий, тому й залишив просто "гречку чи Різдво?"
    • 2008.02.04 | пан Roller

      Re: співвідношення моралі, духовного та матеріального

      DADDY пише:
      > співвідношення моралі, духовного та матеріального, продовжилось доцільністю жертовного походу на барикади напів-паралізованих підстаркуватих майданівців, а закінчилось, як часто буває і в реальному житті, культуртрігерськими дописами пана Rollera, що теж мали відношення до духу, але на жаль, відчутно фекально-каналізаційному

      Для духовности на майдане предусмотено другое место.вот последнее.
      http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1202055313

      или здесь http://www2.maidan.org.ua/n/culture/1202080194

      с картинаками.

      А шо до фик, то вы определили не верно первоисточник.У меня была лишь ответная реакция.Если кому-то и хочется превратить форум в сартир, типа клазет, то это не мне.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.02.04 | DADDY

        Re: співвідношення моралі, духовного та матеріального

        пан Roller пише:
        >
        > Для духовности на майдане предусмотено другое место.вот последнее.
        > http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1202055313
        >
        На мою думку духовність - це не завжди релігія.
        > или здесь http://www2.maidan.org.ua/n/culture/1202080194
        >
        > с картинаками.
        >
        Я намагався поставити питання: що для країни важливіше сьогодні відродження національних традицій та духовності (в сенсі моральності) чи цинічний прагматизм, в тому числі і в питаннях культури (заповненість медійного простору фінансово більш спроможним московським поп-культурним маскультом)
        > А шо до фик, то вы определили не верно первоисточник.У меня была лишь ответная реакция.Если кому-то и хочется превратить форум в сартир, типа клазет, то это не мне.
        Доьре якщо Вам стало соромно за під-гілку "дискусії" на ці теми.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.02.04 | Раціо

          Я за цинічно прагматичне відродження духовности

          бо неправильно поставлене питання різко зменшує шанси знайти правильну відповідь

          DADDY пише:
          > Я намагався поставити питання: що для країни важливіше сьогодні відродження національних традицій та духовності (в сенсі моральності) чи цинічний прагматизм
        • 2008.02.05 | пан Roller

          "Если хилый-сразу гроб".

          DADDY пише:
          > пан Roller пише:
          > >
          > > Для духовности на майдане предусмотено другое место.вот последнее.
          > > http://www2.maidan.org.ua/n/rel/1202055313
          > >
          > На мою думку духовність - це не завжди релігія.
          > > или здесь http://www2.maidan.org.ua/n/culture/1202080194
          > >
          > > с картинаками.
          > >
          > Я намагався поставити питання: що для країни важливіше сьогодні відродження національних традицій та духовності (в сенсі моральності) чи цинічний прагматизм, в тому числі і в питаннях культури (заповненість медійного простору фінансово більш спроможним московським поп-культурним маскультом)

          Неужели вы думаете, я против того, о чем вы говорите.Йусченко тоже за это.Но, позвольте, вместо того, что бы поддерживать духовность в себе, вы смотрите какую-то фигню, которую мне лично смотреть противно.Да еще и пишите об этом.

          Духовность можно черпать и из ТВ. Недавно я читал, об этом писала Оришка, но для этого она встает, как и я,иногда, в четыре, в пять часов утра и смотрит Новый канал.Кроме того, есть и другие каналы, культура, религия, которые поддерживают духовность.

          А многие бабульки вообще не смотрят ТВ. И с духовностью и с моральностью у них все в прорядке.Духовность, моральность она от родителей.

          Другой раз и хочешь сделать дурной поступок, а не можешь. И никто не увидит, не узнает.А ты не можешь украсть, убить, обидеть слабого.Все так делают, а ты не можешь. Потому что не на войне.А на войне можно.

          И какое тут соотношение с материальным, если все духовные практически нищие материально и не по своей воле.

          Говоря о духовности, мы подразумеваем, что человек обладает душой. Но, такое утверждение относится к категории веры.Другие утверждают что душа может быть плохой, а может хорошей и у собачек есть и у кошечек.

          Советское телевиденье в этом смысле было образцом того, к чему вы призываете, ведь кодекс строителя точь в точь повторяет заповеди.

          Но, такая пропаганда духа тоже не без ушерба.Я думаю государство давно утратило свою функцию духовности, когда передала эту функцию церкви. Об этом фактически говорят сами лидеры государства. А ТВ, оно лишь выполняет заказ мафии, формат.

          И, в этих условиях духовность становится просто потребностью одной души.
          Люди сами создают свой мир, отличный от того, что им навязывают по ТВ.

          Не у всех получается. Это не просто. У кого не получается тот просто гибнет.Пути господние не исповедимы.Но, выживают только сильные духом.И это радует.

          "Если хилый-сразу гроб".

          Brgds
  • 2008.02.04 | сябр

    дедді, НІКОЛИ більше не пишіть статтей з претензією на літератур

    Це не Ваше. Коли ТАК починають просторікувати про духовність, то одразу ж хочеться обрати гречку. Принаймні, вона вирощена конкретними людьми, які вміють це робити.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.02.04 | саша_нічна варта

      Re: дедді, НІКОЛИ більше не пишіть статтей з претензією на літератур

      Навпаки, я відчуваю у Дедді літературний талан. Вчора ледь утримався щоб не назвати Дедді "Український Єсєнін". Щось мені у дописах Дедді дуже нагадує саме цього видатного російського (політика тут ні до чого!) класика.

      Дедді, я серйозно. Може, невдовзі, ми побачимо нову збірку української лірики?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.02.04 | DADDY

        Re: дедді, НІКОЛИ більше не пишіть статтей з претензією на літератур

        Друже, дякую, але не до лірики зараз.Обставини найближчим часом складаються так, що кожного ранку люди чекатимуть від мене порцію дописів абсолютно не ліричних, але абсолютно практичних.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".