МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Плани Газомору ДЕФАКТО.(/)

02/17/2008 | BIO
15.02.2008 _ Ганна Кухта

Нафтогаз просить нових тарифів

Зима цього року може стати останньою згадкою українців про дешевий газ. Нафтогаз уже звернувся до НКРЕ із пропозицією поступово переглянути тарифи на газ для населення.

Цього тижня президент увів у дію ухвалене 1 лютого рішення Ради національної безпеки та оборони України про заходи щодо стабілізації фінансового стану компанії "Нафтогаз України" і ситуації на ринку природного газу. Документ містить низку вказівок органам влади і самій компанії. Серед них - "перехід до економічно обґрунтованого рівня цін реалізації природного газу для всіх категорій споживачів, у тому числі населення". За інформацією з джерел у Мінпаливенерго, нові ціни запровадять уже за пару місяців.

Зима цього року може стати останньою згадкою українців про дешевий газ. Як відомо, з 1 січня 2007 року тарифи на газ для населення диференційовані залежно від річного обсягу споживання й наявності лічильників газу. Тариф становив від 31,5 коп. до 1,29 грн/куб. м. По закінченні теперішнього опалювального сезону мають змінитися межі диференціації споживачів.

Плани Нафтогазу

За даними Міністерства палива та енергетики, минулого року видобуток власного газу, який спрямовується на забезпечення населення, зменшився у порівнянні з 2006 роком на 1,2%, або на 246,1 млн куб.м, і становив 20,6 млрд куб. м. Обсяги пошуково-розвідувального та експлуатаційного буріння зменшилися на 3,4% та 3%.

Коли постало питання про фінансове оздоровлення національної компанії, Нафтогаз спільно з Мінпаливенерго та Мінфіном внесли в порядок денний перегляд ціни на паливо для громадян.

З-поміж інших запланованих заходів, які оздоровлять НАК і дозволять збільшити видатки на видобуток газу, - відновлення порядку розподілу природного газу, тобто відновлення монопольного становища Нафтогазу, а також підвищення рівня розрахунків за спожитий газ підприємствами комунальної теплоенергетики, 100% компенсація різниці між вартістю газу і тарифами на тепло. Зараз у бюджеті закладено на компенсацію цієї різниці 4,3 млрд гривень. Нафтогаз вважає, що така різниця може становити до 4,9 млрд гривень.

За словами заступника голови правління "Нафтогазу України" Юрія Колбушкіна, однією з головних проблем компанії стало зниження рівня видобутку газу через нестачу коштів. Причина полягає якраз у минулорічній зміні структури побутових споживачів через скорочення споживання газу. Реформа призвела до зменшення коштів, отриманих Нафтогазом.

2007 року диференційовані тарифи на газ для населення затверджувалися з розрахунку, що частка споживачів, які використовують до 2,5 тис. куб. м газу щорічно, становитиме близько 30%, а середньозважена ціна газу власного видобутку буде на рівні 504 грн за 1 тис. куб. м. Насправді частка таких споживачів сягнула 50%, а середньозважена ціна газу - 428 грн за 1 тис. куб. м.

Колбушкін називає дивною ситуацію, коли газ є фактично найдешевшим ресурсом: громадяни в середньому сплачують за газ по 19 гривень на місяць, а, скажімо, за мобільний зв'язок - понад 60 гривень.

Претензії у Нафтогазу є також до колег: національна компанія вимагає, щоб Укрнафта почала продавати газ власного видобутку для потреб населення. Якщо ця компанія й далі відмовлятиметься працювати з найменш прибутковим сектором, то на потреби українців незабаром доведеться спрямовувати дорогий імпортний газ. Тоді втрати НАКу будуть ще більшими, і про фінансове оздоровлення компанії годі буде й думати, доводять представники Нафтогазу.

"Якщо рішення уряду не будуть виконуватися, нам доведеться заміщувати газ власного видобутку імпортним газом, ціна якого - 179,5 дол. (934 грн) за 1 тис. куб. м, а ціна газу для населення, нагадаємо, - 426 грн за 1 тис. куб. м ", - сказав Колбушкін на колегії Мінпаливенерго.

Комісія - "за" перегляд тарифів

Голова Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ) Валерій Кальченко готовий підтримати пропозицію Нафтогазу. За його словами, для перегляду меж диференціації тарифів справді є підстави. Кальченко підтвердив, що Нафтогаз уже звернувся до НКРЕ з пропозицією поступово переглянути тарифи на газ для населення.

"У нас є попередні розрахунки. Безумовно, на думку комісії, потрібно відходити від тої диференціації, яка є", - сказав Кальченко.

Але він вважає, що це питання треба вирішувати комплексно, оскільки воно пов'язане з вартістю газу власного видобутку. Перш ніж говорити про зміну тарифів, треба подбати про прозоре використання коштів газовидобувними компаніями. Тому НКРЕ ініціює ухвалу законопроекту про ліцензування поставок газу вітчизняного видобутку. Це дозволить комісії контролювати використання коштів цими компаніями.

"Треба розглядати питання вартості газу власного видобутку, бо зараз компанії працюють із нульовою рентабельністю. Тут виникають питання, як контролювати використання коштів газовидобувними компаніями", - сказав голова НКРЕ.

За його словами, на першому етапі, ймовірно, споживачі двох категорій (які використовують до 2,5 тис. куб. м і від 2,5 до 6 тис. куб. м газу за рік) будуть об'єднані в одну, оскільки саме вони становлять зараз приблизно 96% від загальної кількості всіх побутових споживачів. У такому разі для першої категорії ціна трохи підвищиться, а для другої - зменшиться. Для інших категорій споживачів ціна залишиться без змін.

На думку міністра палива та енергетики Юрія Продана, перш ніж говорити про зміну тарифів на газ для населення, Нафтогаз повинен дати лад використанню коштів у компанії, інакше споживачам буде неможливо пояснити причини підвищення тарифів.

Ідеї переглянути межі диференціації з'явилися майже відразу після запровадження нових тарифів, але тоді, перед виборами, до реалізації конкретних намірів так і не дійшло. Тепер плани Нафтогазу можуть реалізуватися, залишилось навести порядок?


Тарифи на газ для населення

Обсяги споживання, тис. куб. м/рік За наявності лічильника, коп./куб. м За відсутності лічильника, коп./куб. м
2,5 31,5 34,5
2,5-6 47,8 52,6
6-12 98 1,078
Понад 12 1,173 1,29


Із 1 січня НКРЕ встановила ціну на природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) власного видобутку для Укрнафти на 2008 рік у розмірі 272,6 гривень/тис. куб. м (без ПДВ); для Дочірньої компанії "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" на - 182,0 гривень/тис. куб. м (без ПДВ); для Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" - 289,0 гривень/тис. куб. м (без ПДВ).

Теперь немного интеллигентного мата без цифр - ПОКА одни эмоции...

15.02.2008 _ Светлана Рябошапка

"Широкие посредники" и "газовая коалиция" или На ваши ответы вопросов не имею

Замечательно то, что под толстым слоем слухофактов (это наш родной гибрид - факты, выжатые из слухов) уже почти не видать сути вопроса. А суть-то, дамы и господа, вовсе не в цене на газ. Платить будем столько, сколько скажет Газпром и накрутят посредники.

...В последнюю неделю у вашего автора появилось маленькое, но тошнотворное хобби: читать про перипетии вокруг операции с условным названием "Большой газ-2010". Наверняка это хобби разделяют многие и я тут не оригинальна. Интерес широкой общественности можно понять, поскольку крутят нам - ну чистое кино: такой-то сказал, такой-то предположил, аналитики, не видя ни одной официальной бумажки, разлили по чашкам кофейную гущу и пришли к выводу... Замечательно!

Замечательно то, что под толстым слоем слухофактов (это наш родной гибрид - факты, выжатые из слухов) уже почти не видать сути вопроса. А суть-то, дамы и господа, вовсе не в цене на газ. Платить будем столько, сколько скажет Газпром и накрутят посредники. Потому, что на всех этих помпезных, но глухо подковёрных, переговорах традиционно отсутствует украинская сторона. Нет, наличие страны-объекта под названием Украина схемами предусматривается. Кто-то же должен оплачивать все эти "прямые контакты", включающие две (а почему не три, интересно?) посреднические компании.

Так что Газпром я на игровой площадке - вижу, причём в полном объёме. Добрых посредников, готовых оказать Украине гуманитарную помощь и удешевить нам газ себе в ущерб - тоже вижу, но уже смутно. Слишком они, посредники, у нас прозрачные - за такими не уследишь. Воплощённая мечта напёрсточника, такая прозрачность... Президента Украины - тоже наблюдаю: вот он доходчиво объясняет, как мы будем менять очень плохую схему на ещё худшую. А вот Украины, её национальных и (не побоюсь этого слова) стратегических интересов, в этих играх - не вижу. Ни в какую оптику.

Вместо этого мысленному взору предстаёт унылый пейзаж во времени и пространстве. Пространство: 1316 км с запада на восток и 893 км с севера на юг - приблизительно между 52°20' и 44°20' северной широты и 22°5' и 41°15' восточной долготы. Время - с конца 2004 года и по сию пору. Всё это, и ещё многое другое, было в распоряжении неизменного президента и лихо сменяющих друг друга правительств. Так я интересуюсь знать: можно было с таким "инструментарием" дать вразумительный ответ на "вызовы современности", на явные угрозы безопасности и самому существованию страны? Совершенно конкретные ответы на совершенно явные вызовы?

Президент был не в курсе того, что и почему два года подряд происходило вокруг Нафтогаза? Вокруг "трубы"? Не в курсе - как работало РУЭ и какую позицию занимал Газпром? Или - был в курсе, но заинтересованно наблюдал за процессом? Прошу понять правильно: это - не вопросы к президенту Украины. Он, фактически, уже дал ответ, а переспрашивать столь занятого лидера нации неприлично, да и смысла особого нет... Это вопросы к читателю. Потому, что любой из двух вариантов - катастрофичен. Потому, что в результате вся страна висит "на крючке" у Газпрома - не то до четырнадцатого марта, не то - до первого апреля. Подробности - в ленте новостей.

...Буквально сразу после внеочередных выборов премьер (тогда ещё - будущая премьер) и президент вступили в бескомпромиссное соцсоревнование: кто первым домчится до Москвы и успеет "порадеть родному человечку" - вставить в новые (?) газовые схемы своего посредника. В качестве разминки перед решающим забегом наши претенденты на Большую Медаль практиковались на Кабмине, Ощадбанке, ФГИ, РНБОУ и прочих отечественных тренажерах.

Далее оборот событий выглядит так. При попытке выкорчевать РосУкрЭнерго, в целом устраивающее президента Ющенко, премьер Тимошенко была фактически отстранена от исполнения своих прямых обязанностей: от решения экономических вопросов. В энергетике. Во всяком случае говорят, что глава Нафтогаза Олег Дубина поехал в Москву после длительных консультаций не столько с премьер-министром, сколько с господами Фирташем и Балогой. Ну, так мало ли что болтают. Я, к примеру, тоже говорила (и могу ещё повторить, мне не трудно), что Юлия Владимировна остаётся дееспособным премьером ровно до тех пор, пока не зацепит газ (или, как вариант из прошлого, - уголь). Приватизация на фоне этих сфер - не более чем маленькие шалости больших людей.

В итоге президент благородно взял всю полноту ответственности за результат переговоров по газу на себя. Причём аналитики и эксперты предполагают... Ой нет, давайте по-человечески: народ в кулуарах языками метёт, что "новая схема" отношений с Газпромом - это де-факто тот самый газовый консорциум (Газпром на "трубе", Газпром в ПХГ, Газпром на внутреннем рынке), который господин Ющенко, если мне память не изменяет, ещё два года назад уверенно называл "бякой и букой". Или чем-то в этом роде. А нынче - это уже не бяка и тем более не бука. Это - спасение для Украины. Во всяком случае, так нам рассказывают сверху.

И, я так думаю, что к подобным рассказам нам надо начинать привыкать. Беречь здоровье, экономить нервы. Потому, что на подходе-то ещё одно волшебное превращение из бяки в панацею. Ведь кроме газового театра теней, у нас в программе зрелищ - игра "Зарница" в Верховной Раде. О смысле и цели этого поучительного зрелища рассказал Виктор Янукович. Как всегда - немного обиженно и весьма простодушно. Цитирую: "Стремление Партии регионов к созданию коалиции, которая взяла бы ответственность за стабильность в стране, пока что не нашло поддержки у других политических сил". Пока что не нашло? Ну, так они и с Газпромом пока что не договорились. Но не стоит отчаиваться: и процесс создания широкой коалиции, и трудный поиск правильных газовых посредников - вполне решаемые проблемы. Потом можно будет называть всё это хоть широкими посредниками и газовой коалицией - разницы никакой. Под прикрытием полной стабильности никто и не различит. Не рискнет.

КТО не рискнет?

Відповіді

  • 2008.02.17 | TrollSeeker

    А поставити лінки то вже ліньки?

    http://www.epravda.com.ua/publications/47b55a46d8387/
    http://www.epravda.com.ua/columns/47b5633a13ca4/
  • 2008.02.17 | SEMENN

    Тимошенко – лучший друг «Газпрома»

    http://www.economica.com.ua/top/article/111439.html
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.02.17 | watchdog

      Re: Тимошенко – лучший друг «Газпрома»

      Заказуха.
      Беру на угад с закрытыми глазами любую фразу, ну скажем: "Однако есть одно «но». Действующая схема (то есть с РУЭ) обеспечивала Украине стабильную цену 179,5 долл. за тыс. кубометров на весь 2008 год."
      После чего НАК оказался в долгах как шелках. Бесплатный сыр бывает только в мышеловке. Ничего с нами не случится, если газ будем официально брать по мировым прозрачным ценам и слезем с крючка Газпрома. Будет в сто раз лучше.
      Интересно, в странах Европы газ с России получают тоже через свои РУЭ ? Фигис с две.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.02.17 | TrollSeeker

        Залишившись "нє у дєл", Ганя-в-штанях строчить на "Майдані".

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.02.17 | SEMENN

          Трольчик,

          молодець, бачу з гумором все в порядку.
          Як Вас звуть?
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.02.17 | Предсказамус

            До відому - правила форуму (л)

            13. Ідентифікація учасників форуму.

            Дописувачі форуму самі вирішують, як підписуватися, розкривати своє реальне ім"я, прізвище, інші факти своєї біографії чи ні. Будь яка спроба примусу до вживання або невживання реальних імен та / чи розкриття таких персональних даних без згоди відповідної особи вважається провокацією незалежно від мети та обставин.
            ---
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2008.02.17 | SEMENN

              Предсказамусу,

              односторонне у Вас правило. До мене можна всім, а ніяк інакше.
              Мені сподобався допис, може хотів Тролу пляшку виставити за творчість,
              у Вас якась злість та упередженість.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.02.17 | Предсказамус

                Помиляєтесь.

                SEMENN пише:
                > односторонне у Вас правило. До мене можна все, а ніяк інакше.
                Я не бачив жодного постінгу, де хтось питав Ваше прізвище. Якщо ж дописувач використовує прізвище одного депутата ВР 5 скликання з фракції БЮТ, додаючи щось не дуже люб'язне, то це його право - форумця з таким ніком немає.

                На Вашому місці я б зареєстрував це прізвище, як свій нік (звісно, якщо це дійсно Ваше прізвище), після чого модератор мав би можливість терти неввічливі дописи на Вашу адресу.
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2008.02.17 | SEMENN

                  Не помиляюсь.

                  Ви мені додаткові вимоги ще ставите.
                  Нік міняти, смішно.
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2008.02.17 | саша_нічна варта

                    Для Семена Ковтуненка. От избирателя БЮТ.

                    Нік міняти, пане Ковтуненко, дійсно смішно.
                    И "грустно".
                    Впрочем, как и друзей и близких, доверчивых избирателей и коллег.

                    Смешно, также, менять образ. Пламенного революционера на СПД "Под кем полежать, господа?".

                    У меня есть еще 33 гривны. Переслать?
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2008.02.18 | троль ak1001

                      залиште 33 гривні собі. це ціна вашого голосу за БЮТ

                      яким ви продали Україну банді Тимошенко
                      згорнути/розгорнути гілку відповідей
                      • 2008.02.18 | саша_нічна варта

                        Re: залиште 33 гривні собі. це ціна вашого голосу за БЮТ

                        Я міг би помилитися. Звичайно. Але за БЮТ проголосували мільйони українців з Центру та Заходу України. Невже ми всі зробили помилку?
                        згорнути/розгорнути гілку відповідей
                        • 2008.02.18 | SEMENN

                          Помилку?

                          А хто голосував за Марчука та Кучму?

                          Гроші залиш собі.
                          Ти ще не знаєш з чим справу маєш.
                          З "Мадам Розрухою" Ви просто не знайомі.
                          Отримавши передвиборчий хабар у 1000 гривень це більше ніж 30 срібнеків,
                          але довго не збережете, вже сьогодні заплатите дорожче хочаб за кратне збільшення проїзду в МПС.
                          Та череду потрясінь та криз на ринку продуктів масового вжитку, мовчу за збільшений тариф на газ, тепло та інше.
                          За рік - витемете дурні, а поки Вас годують байками та показують дешеві шоу.
                          А в цей час приберають до чорних пазурів останній потенціал країни - "припортовий", "укртелеком".
                        • 2008.02.18 | троль ak1001

                          цікавий спосіб визначати істину чи помилку

                          цікаво Нестора Шуфрича в Верховну Раду України по якому мажоритарному округу обирали....
                          згорнути/розгорнути гілку відповідей
                          • 2008.02.18 | SEMENN

                            Саші, нічному сторожові.

                            Ти от поясни мені чому Тимошенко відправила у відставку уряд Єханурова коли ціна на газ склала 95 долярів за тисячу кубів назвавши це зрадою та здачею інтересів України,
                            а посередника дистанційним керуванням Україною.
                            Сьогодні піднявши галас навколо газової труби Україна отримала 179,5 долярів та зміну посередників вона верещіть в успіх та перемогу демократичних сил.
                            Так в чому загадка Сашко,
                            95 це зрада і поразка з відставкою уряду, а 179.5 це перемога Міс Розрухи?
                            згорнути/розгорнути гілку відповідей
                            • 2008.02.18 | саша_нічна варта

                              Re: Саші, нічному сторожові.

                              Бойкот
  • 2008.02.18 | Soft

    И что?

    Все в Европе платят за газ по цене намного большей чем у нас. Вот в той же Англии для населения газ за ~1200$ за 1000 кубометров, и вы же не назовёте англичан бедными?

    Россия за "дешевый" газ до сих пор обирает Украину, а вы этого и не замечаете. Вам кремлёвские фокусники показывают манок и вы за ним идёте.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.02.18 | samopal

      А шо?

      Ви ще розкажіть місцевим лібералам про програму боротьби з energy poverty у Великобританії - вони й британський уряд "популістським" називатимуть.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".