Біоенергетичне село
03/16/2008 | Маріана Каперштейн-Махан
Біоенергетичне село: перший футуристичний проект у німецькій провінції
780 чоловік, 10 ферм, 400 корів і 1500 свиней, за якими спостерігає світ, – все це Юнде (Juhnde) – село, що кинуло виклик енергетичним компаніям. Дві електростанції, що працюють за рахунок біологічних джерел, забезпечують необхідною електроенергією всіх мешканців села. Примітний і той факт, що, перейшовши на самостійне енергозабезпечення, місцеві жителі не тільки отримали значну економічну вигоду, але і сприяли боротьбі із зміною клімату. Реалізація проекту привела до щорічного скорочення викидів СО2 в атмосферу на 60%.
Багато учених сьогодні сходяться на думці, що вплив людської діяльності на світовий клімат зростає вже протягом ста років. Небезпеки, пов'язані із зміною клімату, загрожують як звичному для нас життєвому устрою, так і стабільності міжнародних відносин. Оскільки в багатьох точках Землі існують загрози, пов'язані з нестачею питної води, виснаженням сільськогосподарських земель і зниженням урожаю, то зростатиме і напруга в розподіленні ресурсів. Сьогодні економічна стабільність індустріальних країн характеризується значною залежністю від нафти і газу. При цьому більш ніж 80% запасів нафти і газу зосереджено в політично нестабільних регіонах, залежність світової економіки від яких посилюється. Прогнозоване скорочення викопних видів палива, в першу чергу нафти і газу, призведе до того, що загроза міжнаціональних конфліктів і воєн може посилитися.
Справжня ідилія – село та учені з Геттінгена
Тоді як вся Німеччина стогне від високих цін на електроенергію і нафту, в одному, окремо взятому (як писали основоположники ленінського вчення – ред.) селі, таких проблем вже не існує. Відмінна риса цього села – готовність її мешканців до експериментів. Саме це прагнення до новаторства і об'єднало п'ять років тому жителів Юнде з професором Хансом Руппертом, геологом за фахом і керівником Міжгалузевого центру із стійкого розвитку при Геттінгенському університеті.
Люди повинні були зробити вибір: або, як і раніше, продовжувати використовувати залишки сировинних ресурсів, або переорієнтувати свою діяльність на досягнення довгострокової та стійкої рівноваги між людством і природою. Виходячи з цього, міжгалузевий центр довгострокового розвитку (IZNE) при Геттінгенському університеті ініціював програму "Енергія і суспільство", в рамках якої був запущений проект "Біоенергетика в селі". Мета проекту – організація енергопостачання сіл на основі використання екологічно чистої біомаси.
При вивченні можливостей самостійного забезпечення сільської місцевості тепловою та електричною енергією, отриманою за рахунок використання біомаси, а також соціально-економічних наслідків реалізації такого проекту, вибір ліг на село Юнде, розташоване на півдні Нижньої Саксонії в північній частині Німеччини. Професор Рупперт переконаний в існуванні величезного потенціалу і різноманітності технологій для створення системи стійкого енергопостачання та ефективного енергозбереження. «Все, що люди повинні зробити, – це використовувати наявний потенціал», – вважає професор, проводячи дослідження щодо визначення оптимальних умов для втілення своїх ідей.
Фахівці у галузі сільського господарства, економісти, екологи і соціологи з Геттінгенського університету прийшли до висновку, що Юнде є ідеальною лабораторією просто неба для проведення довгострокового експерименту. Вирішальними чинниками були не тільки мешканці, що мають передове мислення, але і наявність поголів'я худоби, розвинуте сільське господарство, які повинні забезпечувати достатньо «сировини» із біомаси, а також близьке розташування будинків і ферм, що дозволяє ефективно використовувати систему центрального теплопостачання.
Влітку 2005 року почалося будівництво двох електростанцій, а через шість місяців близько 130 будинків (70% мешканців села) вже були підключені до місцевої тепломережі.
Біомаса як джерело екологічної енергії
Біомасою тут вважається перегній, деревина, солома, трави, зернові культури, а також цукровмісні або олійні культури. Велика перевага біомаси порівняно з іншими відновлюваними джерелами, наприклад вітром, полягає в тому, що її можна зберігати в спеціальних сховищах.
В середньому в Німеччині близько 30% орних земель і лугів не використовується для потреб харчової і кормової промисловості. Ці площі можуть бути відведені без збитку для господарства під енергетичне рослинництво.
Додатковий потенціал сільського господарства обумовлений тим, що при виробництві зерна залишається багато незатребуваної соломи, утворюючи додатковий енергетичний потенціал. Перегній, утворений на тваринницьких фермах (у Німеччині близько 190 млн тонн у рік), також можна розглядати як джерело енергії.
Іншим видом біомаси, що є в розпорядженні і затребувана енергетикою, є відходи деревини, побічні продукти лісової промисловості. Є і відходи зелених насаджень, наприклад, листя, зрізані гілки дерев і кущів, так само, як і молоді насадження природних заповідників.
Землі в окрузі Юнде, що використовуються в сільському господарстві, складають близько 1300 га, і 800 га лісів. Для енергетичних потреб було необхідно близько 20% сільськогосподарських земель і близько 7% вирощуваної деревини. Крім того, місцеве тваринництво дає близько 9500 м3 перегною в рік.
Розвиток енергетичного рослинництва повинен забезпечувати захист навколишнього середовища. Сприятливим для цього є перехід від монокультур до різноманіття видів. Збільшення посівів тільки традиційних рослин (наприклад, кукурудза) – недоцільне як з екологічною, так і з економічної точки зору. Вирощування різних культур не тільки мінімізує застосування засобів захисту, але і скорочує ризики при збиранні урожаю та підвищує рівень забезпечення виробництва енергії місцевою сировиною. Відходи виробництва енергії (продукти бродіння, зола) можуть бути використані як добриво на тих же землях. Таким чином використання мінеральних добрив може бути зведене до мінімуму.
По-справжньому практично – біомаса і комунальна ТЕЦ
Розташовані на полях бетонні споруди під куполоподібними дахами своїм виглядом нагадують маленькі атомні станції. Проте, це місце збору і переробки рідкого перегною і рослинної маси, біогазові реактори, які відіграють ключову роль у роботі комунальної ТЕЦ. Біогаз використовується як для виробництва електричної і теплової енергії, так і для заправки автомобільної техніки. «Біогазовий завод дуже чутливий об'єкт, і за ним необхідно стежити, як за коровою, – говорить Екард Фенгмеєр із біоенергетичного кооперативу, – але тут, в Юнде, ми чудово знаємо, що треба робити».
Недалеко від біогазової установки знаходиться 550 кВт-на теплостанція, де спалюється деревна тріска для отримання тепла і гарячої води. Зайве тепло, отримане при виробництві електроенергії з біогазу, подається у вигляді гарячої води, що має температуру близько 80ºС, по теплотрасах у село. Таким чином забезпечуються теплом і гарячою водою близько двох третин будинків. У селі є також і дизельний генератор потужністю 1500 кВт, що використовується в особливо холодні зимові дні для покриття пікових навантажень. За винятком цього генератора, сировину, необхідну для виробництва тепла і енергії, «постачають» сільське і лісове господарства.
Електрична потужність біогазової станції складає 700 кВт. При повному навантаженні вона може виробляти до 5 млн. кВт·год у рік, тобто половину електроенергії, необхідної для забезпечення Юнде. Щорічно тут виробляється 4 млн. кВт/год. електроенергії, що надходить у національну електромережу. Згідно з положенням Закону про відновлювану енергію тариф за 1 кВт·год, вироблену за рахунок біомаси та надану у мережу, складає 17 євроцентів. Тому жителі вважають за краще купувати електроенергію у мережі. Щорічна сума від продажу електроенергії складає 680 000 євро. При додаванні до цієї суми оплати, що надходить від споживачів тепла, прибуток біогазового кооперативу зростає до 1 млн євро в рік.
Відмінна співпраця – кооперативи, спонсори, робочі групи
Із самого початку мешканці села активно контролювали процес планування свого енергетичного майбутнього. Учені допомагали, але здійснення проекту та його фінансування було завданням селян.
Вже у перший рік реалізації проекту (осінь 2001 – зима 2002/2003) проявилася його багатоплановість. В Юнде було утворено вісім робочих груп: експлуатаційна, біогазова, тепловиробництво, місцева тепломережа, обслуговування техніки, виробництво деревної біомаси з енергетичних культур, а також група громадського контролю. Учасники цих груп щомісяця проводили свої засідання, на яких заслуховували доповіді експертів і фахівців, обмінювалися думками. Для того, щоб уникнути суперечностей і, нарешті, знайти альтернативне та безконфліктне рішення, при голосуванні на одному із сільських зібрань була створена група, що отримала назву – Центр планування. У цей Центр ввійшли по одному представнику з восьми робочих груп, бургомістр, два представники місцевої ради, представники громади та спілки мешканців, а також співробітники університетської проектної групи.
Виявилося корисним і проведення ознайомлювальних поїздок. Під час таких візитів люди одержували нові знання про роботу техніки, починаючи від «запахів і шумів» і закінчуючи вивченням досвіду інших людей щодо експлуатації біоустановок. Отриманий досвід допомагав формувати власну думку.
Проект громадського використання відновлюваної енергії дав можливість всім жителям висувати власні вимоги, вносити ідеї та активно обговорювати ухвалення головних рішень. Створений в Юнде біоенергетичний кооператив став прекрасним прикладом участі громадськості в спільних справах. Фінансове навантаження первинних інвестицій розподілялося на всіх партнерів, була обмежена кількість кредитних позик і знижене навантаження від процентних виплат.
Повна вартість проекту біоенергетичного села склала близько 5 млн. євро. 1.3 млн євро на будівництво трубопроводу тепломережі завдовжки 5.5 км виділило Федеральне міністерство сільського господарства і захисту прав споживачів. Левова частка (майже 4 млн євро) була зібрана самим кооперативом шляхом об'єднання приватного капіталу та отримання в банках так званого громадського кредиту за пільговою процентною ставкою.
Приватний капітал споживчої громади був утворений шляхом фінансових внесків її членів, які дають право на участь в ухваленні рішень (наприклад, при визначенні тарифу за тепло) і на отримання частини прибутку. В ідеальному випадку в подібній громаді можуть брати участь лише покупці енергії, сільськогосподарські робітники і власники лісових угідь. Таким чином гарантується мінімізація витрат на виробництво енергії. Як показав досвід Німеччини, фінансування зовнішніми інвесторами вносить деструктив і суперечить соціальним інтересам місцевих жителів. Це пов'язано з тим, що зовнішні інвестори, перш за все, зацікавлені в отриманні високої рентабельності власного капіталу, вони повинні повернути свої внески за рахунок високих цін на теплову енергію. Тому до створення капіталу споживчої громади зовнішні інвестори не залучалися.
Фінансово-економічні вигоди
Для домашніх господарств. При розрахунку витрат на опалення і гаряче водопостачання повинна враховуватися як щомісячна платня за використане тепло, так і витрати на підключення і устаткування. Визначення ціни на тепло (щорічний основний тариф, витрати, пов'язані з експлуатацією) в Юнде базується на умовах, прописаних у договорі з теплообслуговування, заснованому на спалюванні дизельного палива. Подібний підхід є гарантією того, що домашні господарства після підключення до місцевої тепломережі, що працює на використанні біомаси, не повинні платити більше, ніж при традиційному опалюванні за рахунок спалювання нафтопродуктів. Внаслідок збільшеної ціни на дизель поточні витрати з розрахунку на один житловий будинок на сьогодні складають на 600 євро менше порівняно з тепловими витратами при використанні дизельного палива. В Юнде вартість підключення до енергомережі складає 1000 євро, обладнувальні роботи обходилися в межах 1500 - 2500 євро.
Для селян. Перехід на енергію з біомаси надає додаткові економічні вигоди для селян. Разом з виробництвом харчових продуктів і кормів заготівля енергетичних рослин дозволяє зробити сільське господарство незалежним від коливань на світовому аграрному ринку.
У договорі, укладеному з селянами села Юнде, ціни за енергетичну продукцію узгоджені на рівні, який щонайменше дорівнює витратам на обробіток озимої пшениці. За допомогою довгострокових контрактів на поставку енергетичних рослин відбувається значна стабілізація сільськогосподарського прибутку.
Для лісового господарства. Для цієї галузі типовою є проблема, пов'язана з тим, що вирубка пошкоджених, засохлих і т.п. дерев проводиться рідко, і багато деревини залишається гнити в лісі. Під час заходів щодо догляду за зеленими насадженнями зрубані гілки часто також залишаються незатребуваними. Через відсутність збуту зберегти цю сировину вдається рідко. Продаж деревних відходів для енергетичного споживача дозволяє окупити витрати на очищення лісу.
Від звичайного фермера до фермера «енергетичного»
Біоенергетична промисловість в Німеччині є швидкозростаючим сектором економіки з річним доходом у розмірі 3,6 млрд євро, що забезпечує 30 тисяч робочих місць. Фермери одержують прибуток від вирощування енергетичних рослин.
В Юнде шість з дев'яти фермерів зобов'язалися поставляти рідкий перегній та енергетичні рослини. На 250 гектарах землі, що відповідає 15-20% невикористаній сільськогосподарській площі, вони вирощують зернові культури, маїс, соняшник і мають гарантованого споживача в особі біоенергетичного кооперативу.
Перехід на біоенергетичні технології дає також шанс для децентралізації енергопостачання і сприяє пожвавленню регіональних фінансових потоків. Розвиток біоенергетики має довгостроковий позитивний регіональний ефект для будівельно-монтажних компаній, банків, страхувальників, податкових консультантів. Сукупні річні витрати споживчої громади більшою своєю частиною повертаються в регіон. При цьому ці виплати не формують прибути країн ОПЕК або великих нафтогазових корпорацій, а створюють капітал місцевих сільгоспвиробників і власників лісових угідь, а також регіональних комунальних господарств, дозволяючи оплачувати працю місцевого персоналу.
Таким чином забезпечується регіональний розвиток, що ґрунтується на потенціалі і продуктивній силі місцевого населення. За допомогою розвитку біоенергетики в селах створюється прибуток, що підвищує рівень життя місцевих жителів. Зупиняється відтік сільського населення і здійснюється розвиток сіл. Перше в Німеччині біоенергетичне село є прекрасним доказом цього.
Маріана Каперштейн-Махан
Міжгалузевий центр довгострокового розвитку (IZNE) Геттінгенського університету
Джерело: Журнал «Зелена Енергетика», №3-2007
Редакція журналу дякує Олександру Животенку за переклад статті з німецької мови
Передплатний індекс журналу: 23985
Головний редактор Андрій Конеченков
Адреса для листів:
01033, Київ, а/с 175, Журнал «Зелена Енергетика»
Тел.: 8-067-209-2065
780 чоловік, 10 ферм, 400 корів і 1500 свиней, за якими спостерігає світ, – все це Юнде (Juhnde) – село, що кинуло виклик енергетичним компаніям. Дві електростанції, що працюють за рахунок біологічних джерел, забезпечують необхідною електроенергією всіх мешканців села. Примітний і той факт, що, перейшовши на самостійне енергозабезпечення, місцеві жителі не тільки отримали значну економічну вигоду, але і сприяли боротьбі із зміною клімату. Реалізація проекту привела до щорічного скорочення викидів СО2 в атмосферу на 60%.
Багато учених сьогодні сходяться на думці, що вплив людської діяльності на світовий клімат зростає вже протягом ста років. Небезпеки, пов'язані із зміною клімату, загрожують як звичному для нас життєвому устрою, так і стабільності міжнародних відносин. Оскільки в багатьох точках Землі існують загрози, пов'язані з нестачею питної води, виснаженням сільськогосподарських земель і зниженням урожаю, то зростатиме і напруга в розподіленні ресурсів. Сьогодні економічна стабільність індустріальних країн характеризується значною залежністю від нафти і газу. При цьому більш ніж 80% запасів нафти і газу зосереджено в політично нестабільних регіонах, залежність світової економіки від яких посилюється. Прогнозоване скорочення викопних видів палива, в першу чергу нафти і газу, призведе до того, що загроза міжнаціональних конфліктів і воєн може посилитися.
Справжня ідилія – село та учені з Геттінгена
Тоді як вся Німеччина стогне від високих цін на електроенергію і нафту, в одному, окремо взятому (як писали основоположники ленінського вчення – ред.) селі, таких проблем вже не існує. Відмінна риса цього села – готовність її мешканців до експериментів. Саме це прагнення до новаторства і об'єднало п'ять років тому жителів Юнде з професором Хансом Руппертом, геологом за фахом і керівником Міжгалузевого центру із стійкого розвитку при Геттінгенському університеті.
Люди повинні були зробити вибір: або, як і раніше, продовжувати використовувати залишки сировинних ресурсів, або переорієнтувати свою діяльність на досягнення довгострокової та стійкої рівноваги між людством і природою. Виходячи з цього, міжгалузевий центр довгострокового розвитку (IZNE) при Геттінгенському університеті ініціював програму "Енергія і суспільство", в рамках якої був запущений проект "Біоенергетика в селі". Мета проекту – організація енергопостачання сіл на основі використання екологічно чистої біомаси.
При вивченні можливостей самостійного забезпечення сільської місцевості тепловою та електричною енергією, отриманою за рахунок використання біомаси, а також соціально-економічних наслідків реалізації такого проекту, вибір ліг на село Юнде, розташоване на півдні Нижньої Саксонії в північній частині Німеччини. Професор Рупперт переконаний в існуванні величезного потенціалу і різноманітності технологій для створення системи стійкого енергопостачання та ефективного енергозбереження. «Все, що люди повинні зробити, – це використовувати наявний потенціал», – вважає професор, проводячи дослідження щодо визначення оптимальних умов для втілення своїх ідей.
Фахівці у галузі сільського господарства, економісти, екологи і соціологи з Геттінгенського університету прийшли до висновку, що Юнде є ідеальною лабораторією просто неба для проведення довгострокового експерименту. Вирішальними чинниками були не тільки мешканці, що мають передове мислення, але і наявність поголів'я худоби, розвинуте сільське господарство, які повинні забезпечувати достатньо «сировини» із біомаси, а також близьке розташування будинків і ферм, що дозволяє ефективно використовувати систему центрального теплопостачання.
Влітку 2005 року почалося будівництво двох електростанцій, а через шість місяців близько 130 будинків (70% мешканців села) вже були підключені до місцевої тепломережі.
Біомаса як джерело екологічної енергії
Біомасою тут вважається перегній, деревина, солома, трави, зернові культури, а також цукровмісні або олійні культури. Велика перевага біомаси порівняно з іншими відновлюваними джерелами, наприклад вітром, полягає в тому, що її можна зберігати в спеціальних сховищах.
В середньому в Німеччині близько 30% орних земель і лугів не використовується для потреб харчової і кормової промисловості. Ці площі можуть бути відведені без збитку для господарства під енергетичне рослинництво.
Додатковий потенціал сільського господарства обумовлений тим, що при виробництві зерна залишається багато незатребуваної соломи, утворюючи додатковий енергетичний потенціал. Перегній, утворений на тваринницьких фермах (у Німеччині близько 190 млн тонн у рік), також можна розглядати як джерело енергії.
Іншим видом біомаси, що є в розпорядженні і затребувана енергетикою, є відходи деревини, побічні продукти лісової промисловості. Є і відходи зелених насаджень, наприклад, листя, зрізані гілки дерев і кущів, так само, як і молоді насадження природних заповідників.
Землі в окрузі Юнде, що використовуються в сільському господарстві, складають близько 1300 га, і 800 га лісів. Для енергетичних потреб було необхідно близько 20% сільськогосподарських земель і близько 7% вирощуваної деревини. Крім того, місцеве тваринництво дає близько 9500 м3 перегною в рік.
Розвиток енергетичного рослинництва повинен забезпечувати захист навколишнього середовища. Сприятливим для цього є перехід від монокультур до різноманіття видів. Збільшення посівів тільки традиційних рослин (наприклад, кукурудза) – недоцільне як з екологічною, так і з економічної точки зору. Вирощування різних культур не тільки мінімізує застосування засобів захисту, але і скорочує ризики при збиранні урожаю та підвищує рівень забезпечення виробництва енергії місцевою сировиною. Відходи виробництва енергії (продукти бродіння, зола) можуть бути використані як добриво на тих же землях. Таким чином використання мінеральних добрив може бути зведене до мінімуму.
По-справжньому практично – біомаса і комунальна ТЕЦ
Розташовані на полях бетонні споруди під куполоподібними дахами своїм виглядом нагадують маленькі атомні станції. Проте, це місце збору і переробки рідкого перегною і рослинної маси, біогазові реактори, які відіграють ключову роль у роботі комунальної ТЕЦ. Біогаз використовується як для виробництва електричної і теплової енергії, так і для заправки автомобільної техніки. «Біогазовий завод дуже чутливий об'єкт, і за ним необхідно стежити, як за коровою, – говорить Екард Фенгмеєр із біоенергетичного кооперативу, – але тут, в Юнде, ми чудово знаємо, що треба робити».
Недалеко від біогазової установки знаходиться 550 кВт-на теплостанція, де спалюється деревна тріска для отримання тепла і гарячої води. Зайве тепло, отримане при виробництві електроенергії з біогазу, подається у вигляді гарячої води, що має температуру близько 80ºС, по теплотрасах у село. Таким чином забезпечуються теплом і гарячою водою близько двох третин будинків. У селі є також і дизельний генератор потужністю 1500 кВт, що використовується в особливо холодні зимові дні для покриття пікових навантажень. За винятком цього генератора, сировину, необхідну для виробництва тепла і енергії, «постачають» сільське і лісове господарства.
Електрична потужність біогазової станції складає 700 кВт. При повному навантаженні вона може виробляти до 5 млн. кВт·год у рік, тобто половину електроенергії, необхідної для забезпечення Юнде. Щорічно тут виробляється 4 млн. кВт/год. електроенергії, що надходить у національну електромережу. Згідно з положенням Закону про відновлювану енергію тариф за 1 кВт·год, вироблену за рахунок біомаси та надану у мережу, складає 17 євроцентів. Тому жителі вважають за краще купувати електроенергію у мережі. Щорічна сума від продажу електроенергії складає 680 000 євро. При додаванні до цієї суми оплати, що надходить від споживачів тепла, прибуток біогазового кооперативу зростає до 1 млн євро в рік.
Відмінна співпраця – кооперативи, спонсори, робочі групи
Із самого початку мешканці села активно контролювали процес планування свого енергетичного майбутнього. Учені допомагали, але здійснення проекту та його фінансування було завданням селян.
Вже у перший рік реалізації проекту (осінь 2001 – зима 2002/2003) проявилася його багатоплановість. В Юнде було утворено вісім робочих груп: експлуатаційна, біогазова, тепловиробництво, місцева тепломережа, обслуговування техніки, виробництво деревної біомаси з енергетичних культур, а також група громадського контролю. Учасники цих груп щомісяця проводили свої засідання, на яких заслуховували доповіді експертів і фахівців, обмінювалися думками. Для того, щоб уникнути суперечностей і, нарешті, знайти альтернативне та безконфліктне рішення, при голосуванні на одному із сільських зібрань була створена група, що отримала назву – Центр планування. У цей Центр ввійшли по одному представнику з восьми робочих груп, бургомістр, два представники місцевої ради, представники громади та спілки мешканців, а також співробітники університетської проектної групи.
Виявилося корисним і проведення ознайомлювальних поїздок. Під час таких візитів люди одержували нові знання про роботу техніки, починаючи від «запахів і шумів» і закінчуючи вивченням досвіду інших людей щодо експлуатації біоустановок. Отриманий досвід допомагав формувати власну думку.
Проект громадського використання відновлюваної енергії дав можливість всім жителям висувати власні вимоги, вносити ідеї та активно обговорювати ухвалення головних рішень. Створений в Юнде біоенергетичний кооператив став прекрасним прикладом участі громадськості в спільних справах. Фінансове навантаження первинних інвестицій розподілялося на всіх партнерів, була обмежена кількість кредитних позик і знижене навантаження від процентних виплат.
Повна вартість проекту біоенергетичного села склала близько 5 млн. євро. 1.3 млн євро на будівництво трубопроводу тепломережі завдовжки 5.5 км виділило Федеральне міністерство сільського господарства і захисту прав споживачів. Левова частка (майже 4 млн євро) була зібрана самим кооперативом шляхом об'єднання приватного капіталу та отримання в банках так званого громадського кредиту за пільговою процентною ставкою.
Приватний капітал споживчої громади був утворений шляхом фінансових внесків її членів, які дають право на участь в ухваленні рішень (наприклад, при визначенні тарифу за тепло) і на отримання частини прибутку. В ідеальному випадку в подібній громаді можуть брати участь лише покупці енергії, сільськогосподарські робітники і власники лісових угідь. Таким чином гарантується мінімізація витрат на виробництво енергії. Як показав досвід Німеччини, фінансування зовнішніми інвесторами вносить деструктив і суперечить соціальним інтересам місцевих жителів. Це пов'язано з тим, що зовнішні інвестори, перш за все, зацікавлені в отриманні високої рентабельності власного капіталу, вони повинні повернути свої внески за рахунок високих цін на теплову енергію. Тому до створення капіталу споживчої громади зовнішні інвестори не залучалися.
Фінансово-економічні вигоди
Для домашніх господарств. При розрахунку витрат на опалення і гаряче водопостачання повинна враховуватися як щомісячна платня за використане тепло, так і витрати на підключення і устаткування. Визначення ціни на тепло (щорічний основний тариф, витрати, пов'язані з експлуатацією) в Юнде базується на умовах, прописаних у договорі з теплообслуговування, заснованому на спалюванні дизельного палива. Подібний підхід є гарантією того, що домашні господарства після підключення до місцевої тепломережі, що працює на використанні біомаси, не повинні платити більше, ніж при традиційному опалюванні за рахунок спалювання нафтопродуктів. Внаслідок збільшеної ціни на дизель поточні витрати з розрахунку на один житловий будинок на сьогодні складають на 600 євро менше порівняно з тепловими витратами при використанні дизельного палива. В Юнде вартість підключення до енергомережі складає 1000 євро, обладнувальні роботи обходилися в межах 1500 - 2500 євро.
Для селян. Перехід на енергію з біомаси надає додаткові економічні вигоди для селян. Разом з виробництвом харчових продуктів і кормів заготівля енергетичних рослин дозволяє зробити сільське господарство незалежним від коливань на світовому аграрному ринку.
У договорі, укладеному з селянами села Юнде, ціни за енергетичну продукцію узгоджені на рівні, який щонайменше дорівнює витратам на обробіток озимої пшениці. За допомогою довгострокових контрактів на поставку енергетичних рослин відбувається значна стабілізація сільськогосподарського прибутку.
Для лісового господарства. Для цієї галузі типовою є проблема, пов'язана з тим, що вирубка пошкоджених, засохлих і т.п. дерев проводиться рідко, і багато деревини залишається гнити в лісі. Під час заходів щодо догляду за зеленими насадженнями зрубані гілки часто також залишаються незатребуваними. Через відсутність збуту зберегти цю сировину вдається рідко. Продаж деревних відходів для енергетичного споживача дозволяє окупити витрати на очищення лісу.
Від звичайного фермера до фермера «енергетичного»
Біоенергетична промисловість в Німеччині є швидкозростаючим сектором економіки з річним доходом у розмірі 3,6 млрд євро, що забезпечує 30 тисяч робочих місць. Фермери одержують прибуток від вирощування енергетичних рослин.
В Юнде шість з дев'яти фермерів зобов'язалися поставляти рідкий перегній та енергетичні рослини. На 250 гектарах землі, що відповідає 15-20% невикористаній сільськогосподарській площі, вони вирощують зернові культури, маїс, соняшник і мають гарантованого споживача в особі біоенергетичного кооперативу.
Перехід на біоенергетичні технології дає також шанс для децентралізації енергопостачання і сприяє пожвавленню регіональних фінансових потоків. Розвиток біоенергетики має довгостроковий позитивний регіональний ефект для будівельно-монтажних компаній, банків, страхувальників, податкових консультантів. Сукупні річні витрати споживчої громади більшою своєю частиною повертаються в регіон. При цьому ці виплати не формують прибути країн ОПЕК або великих нафтогазових корпорацій, а створюють капітал місцевих сільгоспвиробників і власників лісових угідь, а також регіональних комунальних господарств, дозволяючи оплачувати працю місцевого персоналу.
Таким чином забезпечується регіональний розвиток, що ґрунтується на потенціалі і продуктивній силі місцевого населення. За допомогою розвитку біоенергетики в селах створюється прибуток, що підвищує рівень життя місцевих жителів. Зупиняється відтік сільського населення і здійснюється розвиток сіл. Перше в Німеччині біоенергетичне село є прекрасним доказом цього.
Маріана Каперштейн-Махан
Міжгалузевий центр довгострокового розвитку (IZNE) Геттінгенського університету
Джерело: Журнал «Зелена Енергетика», №3-2007
Редакція журналу дякує Олександру Животенку за переклад статті з німецької мови
Передплатний індекс журналу: 23985
Головний редактор Андрій Конеченков
Адреса для листів:
01033, Київ, а/с 175, Журнал «Зелена Енергетика»
Тел.: 8-067-209-2065
Відповіді
2008.03.17 | igorg
Класно! Це шлях до громадянської незалежної енергетики
коли не люди залежать від великого постачальника енергоресурсів, а навпаки.2008.03.17 | Адвокат ...
Re: Біоенергетичне село
2008.03.17 | xantim
Це, мабуть, для півсела це повна робота також
Замість платити за електрику/газ "Газпрому" гроші залишаються в комуні.Класно. Залишається визначити яка вартість обслуговування/підтримки комплексу в робочому стані.
Оказується, гній - рушійна сила прогресу.
З гімна, як вийшло, можна не тільки образно пєнку знімати, а і в дуже прямому смислі.
*******
О, є слоган:
Замість отримувати газ
Я все зливаю все в унітаз