МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ще раз про втрачене покоління

03/27/2008 | Герасимчук В.Д.
Творчий вечір присвячений пам’яті С. Щербатих або ще раз про втрачене
покоління.

Події, які відбулися в Україні на початку 90 – х, більшість підручників по історії подають так – демократичні сили та номенклатура домовились, при чому кожна сила мала своїм резони – одні хотіли незалежності за будь – яку ціну, інші – залишитись при владі за будь – яку ціну. Те й сталося ,Україна проголосила свою незалежність, номенклатура залишилась при владі, перефарбувавшись у блакитно – жовті кольори. Лише декілька рядків у підручнику без будь – яких емоцій, але скільки втрачених можливостей та похованих доль вони містять.

Подія, яка відбулася в Києві 2008 року, мало чим пов'язана з 1993 - тім. У бувшому музеї Леніна, нині Європейському домі, відбувся вечір спогадів присвячений 60 – річчю від дня народження Станіслава Щербатих , більш знаного під творчим псевдонімом Тризубий Стас. Відомий український бард та поет 90 – х, лауреат луцького фестивалю авторської пісні .

Запрошення роздавали прямо біля входу, безкоштовно. Тут же стояла розкладка з ультра патріотичними книжками випущені в перші роки незалежності, магнітні плівки та диски з піснями Станіслава Щербатих. Зал був повний. Публіка різнобарвна. Більшість забезпечені люди, хоча й не сяяли коштовностями, як у палаці «Україна» на концертах російських гастролерів, але мали достатньо лоску, що вирізняє заможних від незаможних. Звичайно, не обійшлося від активних бабусь пенсійного віку, котрих завжди можна зустріти на культурних безкоштовних заходах , були й представники мистецького фронту - ім’я яких завжди крутиться на язиці, але ніколи в житті його не пригадаєш.

Вечір справив неоднозначне враження, інколи він досягав трагічних висот, а в деякі моменти міг би слугувати приводом для написання сатиричної пісні. Виступив якийсь режисер і розповів, що він уже рік знімає документальний фільм про Тризубого Стаса. Чудасія, 40 – а хвилинний документальний фільм про українського поета знімається цілий рік!!!

Естафету продовжив депутат націонал - демократичного спрямування й видав спіч на тему « Как молоды мы были » - як вони стояли на Хрещатику в буремні 90 – ті. Хочеться йому нагадати, що людині потрібно кожний день підтверджувати свої переконання, а шановного народного обранця рідко вже можна побачити не лише на депутатській трибуні, а й просто на блакитному екрані.

Продовження слідувало в подібному ключі, виступив чиновник по культурі ( чи від культури) з Житомира, котрий ще й заспівав пісню вельми сумнівної якості за виконанням і за змістом. Так можливо в ті 90 – ті вони організовували фестивалі, концерти, а де зараз ці організатори? Певно, пішли організовувати «Шанс» чи «Танці із зірками».

Звісно, виступало багато інших людей – талановитих, яскравих, бо таку особистість не можуть оточувати сірі тіні. Багато з виступаючих могли дати 100 відсоткову фору будь – якій сучасній телезірці з «грудним» голосом.
Але весь вечір не зникало відчуття гіркоти й суму. Хто в останні роки чув про Тризубого Стаса? Де були його пісні в помаранчеву революцію? Чому поет і співак такого масштабу не знадобився в сучасній Україні?

А вся справа в тих сухих рядках – «... при владі залишилась партійна номенклатура, що перефарбувалась в національні кольори.»

В 30 – ті роки українське відродження розстріляли, в 90 – ті його тихо задушили. Прогрес. Чи не так?

Відповіді

  • 2008.04.02 | VOLODYMYR

    Re: Ще раз про втрачене покоління

    chastynu ne zaduchyly, a vykynulu za kordon, v europu. tiazko haruvaty na hlib nasuchnyy, chob prohoduvaty tyh hto luchyvsia v ukraini. bilchist tyh hto lychyvsia-spylys,bo nepotribni nikomu.zalychylas masa baybuzyh.v ihnih rukan majbutnie ukrainy.choz nas chekae?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.02 | Михайло Свистович

      Re: Ще раз про втрачене покоління

      VOLODYMYR пише:
      > chastynu ne zaduchyly, a vykynulu za kordon , v europu.

      Нікого за кордон не викидали. Ви пиереплутали з СРСР. Зараз всі виїжджають з власної волі.

      > tiazko haruvaty na hlib nasuchnyy, chob prohoduvaty tyh hto luchyvsia v ukraini

      В Україні багато хто гарує іще тяжче, просто платять за це менше.

      > bilchist tyh hto lychyvsia-spylys,bo nepotribni nikomu

      Угу, щось я не помічав ознак алкоголізму у Вакарчука, Чубая, Скрипки, купи письменників чи поетів, чиї книжки видаються, перевидаються й розкуповуються читачами тут.

      > zalychylas masa baybuzyh

      І від цієї байдужості вони почали акцію "Україна без Кучми", продовжили "Повстань, Україно" та закінчили Помаранчевою революцією.

      > v ihnih rukan majbutnie ukrainy.choz nas chekae?

      Вас? Напевно, асиміляція.
    • 2008.04.02 | Hoja_Nasreddin

      Re: Ще раз про втрачене покоління

      Чи Ви бува нічого не плутаєте? Чи то такий спосіб самовиправдання?
  • 2008.04.02 | привид Романа ShaRP'а

    Давай джаз-банда - така була команда

    Хай не шкодує гітара свої струн
    А як обранці не витримають танцю -
    Хай вистачить на всіх дубових трун


    Я часто слухаю останнім часом пісні Стаса. В мене колись була пара його альбомів на касетах. А більш-менш повну збірку знайшов вже після його смерті.

    Слухаю зараз - і мені боляче. Не за себе. А за людину, яка вірила у цю державу, і яка виявилася абсолютно непотрібна цій державі.

    Тому офіціозні рила цієї держави, як на мене, по совісті не мають ніякого права влаштовувати чи відвідувати вечори його пам*яті.

    "Чорнобильський метелик", "Душа і тіло", "Рідні буряки", "Мете...", "Purku pa?", "Час"...

    Я прошу усіх бажаючих, та шанувальників пісень Тризубого Стаса зайти на http://www.ukraine.ck.ua/ , завантажити звідти збірку його творчості "Я повертаюсь", і слухати її.

    Можливо, комусь з вас від тих слів і того голосу стане боляче, як мені.

    Але ця людина, як на мене, варта того, щоб її голос звучав і не забувався й після смерті.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.03 | Володимир

      Re: Давай джаз-банда - така була команда

      Я знав Стаса особисто. В 1990 поїхав до Івано-Франківська і купив у нього всі пісні, які він мав. Потім докуповував іще. У той час я мав коперативчик, що торгував виключно українською музикою, яка тоді була на підйомі після першої Червоної рути. Прибутки були шалені, а про авторське право тоді іще ніхто не чув.
      Збирав гроші на студію звукозапису, посилав харківські самодіяльні гурти на Черівоні рути аж до 1996 року.
      Касет зі Стасовими піснями розійшлося нємєряно, особливо у Сумах та Дніпрі. Тоді вірилося, що я хоч якось доклався до зміни умонастроїв "пересічних" українців.
      Де зараз ці люди? Чому все пішло в пісок, і той же Дніпро вперто голосує за виблядків?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".