Вірменія з нами?
03/31/2008 | Ярослава Музиченко
20 березня у Єревані закінчився офіційний термін надзвичайного стану. Війська і бронетехніку вивели з міста. Наступного дня, у передвеликодню Страсну п’ятницю, десятки вірменських жінок вирушили на Площу Свободи, аби покласти квіти на місці побиття і загибелі мирних демонстрантів. Утім виявилося, що площа і всі вулиці, охоплені свого часу мітингами протесту, оточені спецназівцями. Після умовлянь хлопці зі щитами і кийками все ж дозволили кільком жінкам прикріпити до паркану жалобну чорну стрічку і квіти. Біля очепленої площі збиралося все більше людей. За час надзвичайного стану законодавство країни, що регламентує проведення зборів і мітингів, було змінене: виражати протест через масові акції заборонено. Тому мирні демонстранти зі свічками і квітами вишикувалися в „живий ланцюг”, а потім просто ходили по вулицях, де відбулося побоїще. Врешті, силовики перекрили дорогу і посунули на них із кийками. Акція мовчазного протесту все ж відбулася: тисячі людей, навіть після пережитих жахіть, відкрито вийшли вшанувати пам’ять загиблих і висловити незгоду з тим, що відбулося у маленькій гірській країні, відмежованій від решти світу інформаційною і економічною блокадою.
Тепер щодня у центрі Єревана, зважаючи на заборону зібрань, сходяться сотні людей на «політичні прогулянки». Одна з «прогулянок» була присвячена грі в шахи. Адже Серж Саркісян – президент Асоціації шахістів, отож навряд чи посмів би розігнати її прихильників. «Гуляти» в центр столиці йдуть вірмени різного віку, але в більшості старші: бояться за молодь. Бо щодня частину учасників арештовують, щоправда, невдовзі випускають. 26 березня таким чином арештували близько 60 осіб.
Магія виборів
«У столиці Вірменії пролилася кров через особисті амбіції кандидата, який не переміг на виборах і підбурив народ вийти на вулиці», – продовжують переконувати численні ЗМІ. Дезінформація з отакого вогнегасника шипить і глушить наше розуміння, що мало б викликати природне почуття солідарності: вірмени вийшли на Площу Свободи, аби домогтися перегляду сфальсифікованих результатів виборів. Утім на більшості правозахисних сайтів України немає і згадки про вірменські події. В українських виданнях у рубриці „події у світі” точка зору опозиції чомусь переповідається „зі слів” російських коментаторів, які «авторитетно» запевняють: „протести опозиції заважають жити і без того ослабленій Вірменії». Навіть звіт ОБСЄ вірменські і російські ЗМІ «перефарбували» в позитивний. Хоча вже напередодні виборів закордонні гості фіксували порушення, такі знайомі нам з 2004-го. Зокрема, що «кількість часу, відведеного панові Саркісяну на приватних телеканалах перевищила ліміти того, що відповідає здоровому глузду». Адже 17 провладних вірменських телеканалів не оминали і дня, щоб не повідомити про якийсь „гріх” одного з двох відверто опозиційних кандидатів („другий опозиційний” Артур Багдасарян згодом не словом а ділом показав, що працював провладним „технічним”). Отож прем’єр-міністр і давній товариш по комсомольській роботі чинного президента Роберта Кочаряна Серж Саркісян у першому ж турі набрав 52,86 відсотка голосів виборців.
У ході виборів місія спостерігачів ОБСЄ зафіксувала побиття журналістів і членів дільничних виборчих комісій. Пильні приїжджі помічали, як члени комісій підписувалися під незаповненими протоколами, купки бюлетенів при підрахунку зумисне змішували, а бюлетені з помітками за опозиційного кандидата зараховувалися кандидату від чинної влади. Спостерігачі дивуються: на 85 дільницях кількість виборців перевищила 80 відсотків, а на 44 з них проголосували більш як 95 відсотків. Було помічено, що на одній з дільниць близько тисячі бюлетенів з поміткою за Тер-Петросяна були «прираховані» Сержу Саркісяну. «Нью-Йорк Таймс», за свідченнями очевидців, писала про випадок, коли усі 1449 бюлетенів виявилися за Сержа Саркісяна. У списку опинилися 2 мільйони 320 тисяч виборців, хоча статистика свідчить, що у Вірменії дорослого населення з правом голосу – не більше 1 мільйона 670 тисяч. Деякі виборці, підписуючись за бюлетень, дізнавалися, що до їхніх квартир «підселено» по 3-4 незнайомих мешканців.
Правозахисники зазначають, що основні фальсифікації здійснювалися поза дільницями, напередодні виборів. Міжнародні спостерігачі не могли бачити, як за тиждень до акту народного волевиявлення міцні молодики обходили зубожілих і заляканих мешканців сіл і містечок, відмічаючи охочих проголосувати за Саркісяна. Тих, хто відмовлявся, заносили до «іншого» списку. Ієрархія церкви в час виборів також виявилася на боці влади. Останнім часом чинна влада «працювала» з народом: на свій розсуд розподіляла кошти міжнародних благодійних фондів і гуманітарну допомогу, «дарувала» квартири, дорогі ліки. За ці роки з країни виїхала значна частина критично мислячих громадян. Утім перед виборами був прийнятий закон, за яким громадяни Вірменії, які перебувають в інших державах, позбавляються права голосу.
Майже як у нас
Наступного дня після виборів у центрі Єревана зібрався стихійний Майдан. Гірськими дорогами – пішки і власним транспортом – до столиці прибули тисячі людей. Інформаційні агентства називають різну кількість прибулих – від кількох десятків тисяч до сотень. Вони влаштували на Площі Свободи перед Оперним театром сидячу акцію протесту і вимагали, передусім, надати їм прямий ефір на вірменському телебаченні і покарати фальсифікаторів. Упродовж 10 днів чинна влада боролася проти Майдану дезінформацією, і лише в перший день весни застосувала силу. На світанку 1 березня поліція розігнала демонстрантів, арештувала активістів і взяла під домашній арешт Левона Тер-Петросяна. Площу Свободи оточив спецназ, після чого люди стали збиратися на іншій площі, де три посольства – Франції, Росії й Італії і мерія міста. Туди ж прийшли лідери опозиції, які ще залишилися на волі, зокрема, екс-начальник управління Національної безпеки Вірменії, член правління Вірменського загальнонаціонального руху Давид Шахназарян. Згідно його інтерв’ю Інтернет-виданню вірмено-американського інформаційно-політичного центру Zhamanak.com, надвечір на людей напав спецназ, до розгону мітингу долучилися солдати. Пролилась кров, восьмеро людей загинули. Тоді ж на інших вулицях, де не було мітингувальників, раптом „з’явилися” парубійки кримінальної зовнішності, які трощили вітрини магазинів.
Уночі лідер опозиції Левон Тер-Петросян закликав мітингувальників розійтися. А діючий президент Роберт Кочарян увів у країні надзвичайний стан. За «участь у масових безчинствах» у Єревані арештовано, за офіційними даними, 106 осіб. Багатьох вважають зниклими без вісти. І без того незначна кількість незалежних ЗМІ була заблокована. Держдепартамент США заявив: якщо репресії триватимуть, Америка відмовить Вірменії у допомозі; керівництво ЄС засудило акти насильства і вимагало розблокувати ЗМІ і відновити діяльність репресованих політичних партій та громадських організацій. Вірменська діаспора у США і Франції вийшла на демонстрації протесту. Незважаючи на це, Вірменію привітали з «демократичним вибором» президенти Росії, Китаю, Казахстану, а також Франції, Грузії і України.
13 березня, на вимогу міжнародних організацій, вийшов указ президента Вірменії «про пом’якшення роботи ЗМІ». Утім опозиційні газети відмовилися виходити, бо „у друкарнях і редакціях засіли цензори”. «Нинішня влада спирається на кримінальні авторитети», – переконані вірмени. Вони побоюються, що коли президентом стане Саркісян, у країні триватиме приниження людської гідності і нищення національної культури, більше того – буде загроза існуванню Вірменії як держави. Восени 2004-го чинний президент Кочарян вітав Віктора Януковича «з перемогою» у президентських виборчих перегонах. У ціннісних орієнтаціях цих двох постатей багато схожого. Обох називають „ставлениками Росії”. Кочаряна єреванці знають за страхітливим проявом його характеру в ресторані „Поплавок” – там особиста охорона діючого президента по-звірячому вбила його однокурсника, бо той, нетверезий, гукнув необачно: „Що, вже не вітаєшся?”. Убивць арештували, утім злі язики плещуть, що через рік їх випустили на волю.
На другому році президентства Кочаряна – у жовтні 1999 року – у вірменський парламент пробралися наймані вбивці. Вони застрелили п’ятьох депутатів, а також авторитетних лідерів – спікера парламенту Карена Демірчяна (у 1998-му балотувався на президента Вірменії) і прем’єр-міністра Вазгена Саркісяна. Виконавців злочину ув’язнили. Але розслідування мети убивства досі не завершене. Подейкують, що воно виведе на «високих» замовників, і не лише у Вірменії. Прикметно, що заступник генерального прокурора Вірменії Гагік Джаангірян, який продовжував розслідування справи про вбивства в парламенті, у перші ж дні після виборів приєднався до опозиції. Наступного ж дня, 23 лютого, він був заарештований.
Напередодні виборів сайт Kreml.org опублікував інтерв’ю з керівником Відділу країн СНД Російського інституту стратегічних досліджень Олександром Скаковим. Той тішився, що і в Росії, і у Вірменії „на зміну діючому президенту приходить спадкоємець”, і що Саркісяну допоможе „наявність у нього адміністративного ресурсу”. Заступник директора Інформаційно-аналітичного центру Московського державного університету Алексєй Власов завіряв 21 лютого: „Ніяких акцій з боку опозиції і прибічників Тер-Петросяна я не передбачаю, тому гадаю, що... гілка Кочарян – Серж Саркісян буде керувати країною. Можна передбачити лише одне: Вірменія залишиться основним, передусім військовим, союзником Росії на Кавказі”.
Разом нас багато?
Таки дивно, що президенти Грузії і України привітали новонароджений тоталітаризм. Саме розпорошеність і мовчання «демократичного співтовариства» допомагає Росії маніпулювати «окремо взятими регіонами». Свого часу світ мовчав, спостерігаючи геноцид вірменів у 1915-му (до речі, досі не визнаний Українською державою), потім – становлення тоталітарних режимів в СРСР і Німеччині, Голодомор українців і Голокост. Може, так само мовчатимуть і про Україну в 2009-му, в час чергових президентських виборів?
Сьогодні значна частина 16-мільйонної вірменської діаспори дізнається новини переважно через супутникові вірменські телеканали, цілковито підпорядковані чинній владі. Тим часом, ніби непомітно для інших держав, політики „марксистської школи” застосовують давно відшліфовану тактику впливу: переконують вірменський люд, що основна небезпека – це зовсім не приниження людської гідності, кероване зубожіння і перетворення суспільства XXI століття у феодальне, а... Азербайджан, який „хоче повернути собі Нагірний Карабах, та ще й захопити частину Вірменії”. Отож країні потрібна військова диктатура. Ніби на підтвердження цих побоювань, 4 березня раптово, після 14 років затишшя, на прикордонні Карабаху пролунали постріли, загинули люди. Вірмени звинувачують у порушенні мирного договору Азербайджан, азербайджанці – Вірменію.
Ні для кого не секрет, що заручниками Карабаху і Вірменію, і Азербайджан робить Росія, яка ніколи не страждала на брак ідей – як використати енергію національних почуттів, зіштовхнути між собою народи і отримати з того зиск. Логічно, що вона не хоче допустити до влади харизматичного лідера Тер-Петросяна, який готовий вирішити болюче «карабахське питання» і внести злагоду у виснажений регіон. Левон Тер-Петросян – засновник і перший президент Республіки Вірменія, він доктор філології, блискучий знавець вірменської культури, автор понад 70 наукових праць, окрім рідної, володіє ще сімома іноземними мовами і кількома стародавніми. На запрошення Католикоса-Патріарха Вірменії Вазгена Першого керував групою новітнього перекладу Біблії. Був одним з провідних співробітників Інституту стародавніх рукописів Матенадаран, колекція якого заснована в V столітті. У 1988-му – керівник національно-визвольного руху „Карабах”, політв’язень. 20 років тому Левон Тер-Петросян очолив потужний визвольний загальнонаціональний рух, що вплинув на подібні рухи в багатьох «радянських республіках». Утім світ забув, що тоді захоплювався демократичним проривом вірмен.
„У світовій історії було програно багато визвольних воєн і придушено суспільних рухів. Але це не означало, що справедливість згодом не поновлювалася, – каже відомий художник Борис Єгіазарян, активіст вірменського національно-визвольного руху і учасник Помаранчевої революції. – Цей програш також тимчасовий. Адже сміливе громадянське суспільство у Вірменії уже пробуджене. Упродовж десяти років люди тут були пригнічені, зневірені. Тер-Петросян повернув людям надію”. За словами пана Єгіазаряна, вірменське суспільство сьогодні чекає від світового співтовариства і, зокрема, українців, розуміння своїх проблем і відновлення правди про події, що відбуваються у Вірменії. І, звісно ж, моральної підтримки.
ДОВІДКА
Вірменське нагір’я вважається одним із осередків виникнення людської цивілізації. Усвідомлена історія вірмен налічує понад три тисячі років. Вірмени першими, ще у IV столітті прийняли християнство на державному рівні. Втративши царство, Вірменія перебувала „під опікою” персів, арабів, турків. З 1813 року почалося поступове завоювання Вірменії Росією.
НАГІРНИЙ КАРАБАХ
Карабахська „міна сповільненої дії” закладена у 1921 році, коли хитромудрий Сталін був наркомом у справах національностей Російської Федерації. Через Кавказьке бюро РКП(б) він передав Азербайджану населену переважно вірменами історично-вірменську область Нагірний Карабах. Через 67 років він став першою міжетнічною „гарячою точкою” СРСР. 20 лютого 1988 року облрада народних депутатів Нагірно-Карабахської автономної області прийняла рішення вийти зі складу Азербайджану і повернутися до Вірменії, базуючись на праві самовизначення народів. 28 лютого, ніби у відповідь, в азербайджанському багатонаціональному робітничому містечку Сумгаїт біля Баку почалися масові погроми вірменів. Після того як погроми затихли, Москва ввела в Сумгаїт спецназ (в Баку війська введені в 1990-му – це стало полігоном для відпрацювання методик введення радянських військ у столиці союзних республік).
У березні 1988-го у Вірменії створено комітет „Карабах”, який перетворився у вірменський загальнонаціональний рух. На мітинги за приєднання Карабаху до Вірменії стали виходити тисячі людей. 2 вересня 1991 року, на порозі виходу з СРСР Азербайджану і Вірменії, депутати НКАО прийняли Декларацію про незалежність Нагірно-Карабахської Республіки. Після цього почалася азербайджано-карабахська віна, яка переросла в азербайджано-вірменську. У ній загинуло понад 15 тисяч людей. У результаті сумнозвісного землетрусу, війни і депортацій у Вірменії опинилося близько 800 тисяч бездомних. У 1994 році було укладено угоду про припинення воєнних дій.
Президентом Вірменії на той час був Левон Тер-Петросян. Саме він став ініціатором переговорного процесу за мирне врегулювання конфлікту. Держава жевріла в руїні, її виснажила війна, зруйновані електростанції і перекритий газопровід, економічна блокада, голод, безробіття. Але поетапно відновлювався лад. У вересні 1996 на президентських виборах у першому ж турі переміг Тер-Петросян. Наступного дня з’явилися протестувальники, штурмували будинок парламенту і викрали двох поранених депутатів. Президент вимагав повернути депутатів і в
вів військову техніку до столиці, яка тихо зникла, тільки-но викрадених було повернуто. Утім навесні 1997-го демонстранти знову вимагали відставки Тер-Петросяна. У лютому 1998-го троє відомих політиків – Роберт Кочарян, Серж Саркісян, Вазген Саркісян передали йому ультиматум щодо безкомпромісного рішення „карабахського питання”. Тер-Петросян же виступав за переговори. Аби не поглиблювати внутрішнього конфлікту в країні, він склав свої повноваження. Президентом став колишній прем’єр Роберт Кочарян.
Тепер щодня у центрі Єревана, зважаючи на заборону зібрань, сходяться сотні людей на «політичні прогулянки». Одна з «прогулянок» була присвячена грі в шахи. Адже Серж Саркісян – президент Асоціації шахістів, отож навряд чи посмів би розігнати її прихильників. «Гуляти» в центр столиці йдуть вірмени різного віку, але в більшості старші: бояться за молодь. Бо щодня частину учасників арештовують, щоправда, невдовзі випускають. 26 березня таким чином арештували близько 60 осіб.
Магія виборів
«У столиці Вірменії пролилася кров через особисті амбіції кандидата, який не переміг на виборах і підбурив народ вийти на вулиці», – продовжують переконувати численні ЗМІ. Дезінформація з отакого вогнегасника шипить і глушить наше розуміння, що мало б викликати природне почуття солідарності: вірмени вийшли на Площу Свободи, аби домогтися перегляду сфальсифікованих результатів виборів. Утім на більшості правозахисних сайтів України немає і згадки про вірменські події. В українських виданнях у рубриці „події у світі” точка зору опозиції чомусь переповідається „зі слів” російських коментаторів, які «авторитетно» запевняють: „протести опозиції заважають жити і без того ослабленій Вірменії». Навіть звіт ОБСЄ вірменські і російські ЗМІ «перефарбували» в позитивний. Хоча вже напередодні виборів закордонні гості фіксували порушення, такі знайомі нам з 2004-го. Зокрема, що «кількість часу, відведеного панові Саркісяну на приватних телеканалах перевищила ліміти того, що відповідає здоровому глузду». Адже 17 провладних вірменських телеканалів не оминали і дня, щоб не повідомити про якийсь „гріх” одного з двох відверто опозиційних кандидатів („другий опозиційний” Артур Багдасарян згодом не словом а ділом показав, що працював провладним „технічним”). Отож прем’єр-міністр і давній товариш по комсомольській роботі чинного президента Роберта Кочаряна Серж Саркісян у першому ж турі набрав 52,86 відсотка голосів виборців.
У ході виборів місія спостерігачів ОБСЄ зафіксувала побиття журналістів і членів дільничних виборчих комісій. Пильні приїжджі помічали, як члени комісій підписувалися під незаповненими протоколами, купки бюлетенів при підрахунку зумисне змішували, а бюлетені з помітками за опозиційного кандидата зараховувалися кандидату від чинної влади. Спостерігачі дивуються: на 85 дільницях кількість виборців перевищила 80 відсотків, а на 44 з них проголосували більш як 95 відсотків. Було помічено, що на одній з дільниць близько тисячі бюлетенів з поміткою за Тер-Петросяна були «прираховані» Сержу Саркісяну. «Нью-Йорк Таймс», за свідченнями очевидців, писала про випадок, коли усі 1449 бюлетенів виявилися за Сержа Саркісяна. У списку опинилися 2 мільйони 320 тисяч виборців, хоча статистика свідчить, що у Вірменії дорослого населення з правом голосу – не більше 1 мільйона 670 тисяч. Деякі виборці, підписуючись за бюлетень, дізнавалися, що до їхніх квартир «підселено» по 3-4 незнайомих мешканців.
Правозахисники зазначають, що основні фальсифікації здійснювалися поза дільницями, напередодні виборів. Міжнародні спостерігачі не могли бачити, як за тиждень до акту народного волевиявлення міцні молодики обходили зубожілих і заляканих мешканців сіл і містечок, відмічаючи охочих проголосувати за Саркісяна. Тих, хто відмовлявся, заносили до «іншого» списку. Ієрархія церкви в час виборів також виявилася на боці влади. Останнім часом чинна влада «працювала» з народом: на свій розсуд розподіляла кошти міжнародних благодійних фондів і гуманітарну допомогу, «дарувала» квартири, дорогі ліки. За ці роки з країни виїхала значна частина критично мислячих громадян. Утім перед виборами був прийнятий закон, за яким громадяни Вірменії, які перебувають в інших державах, позбавляються права голосу.
Майже як у нас
Наступного дня після виборів у центрі Єревана зібрався стихійний Майдан. Гірськими дорогами – пішки і власним транспортом – до столиці прибули тисячі людей. Інформаційні агентства називають різну кількість прибулих – від кількох десятків тисяч до сотень. Вони влаштували на Площі Свободи перед Оперним театром сидячу акцію протесту і вимагали, передусім, надати їм прямий ефір на вірменському телебаченні і покарати фальсифікаторів. Упродовж 10 днів чинна влада боролася проти Майдану дезінформацією, і лише в перший день весни застосувала силу. На світанку 1 березня поліція розігнала демонстрантів, арештувала активістів і взяла під домашній арешт Левона Тер-Петросяна. Площу Свободи оточив спецназ, після чого люди стали збиратися на іншій площі, де три посольства – Франції, Росії й Італії і мерія міста. Туди ж прийшли лідери опозиції, які ще залишилися на волі, зокрема, екс-начальник управління Національної безпеки Вірменії, член правління Вірменського загальнонаціонального руху Давид Шахназарян. Згідно його інтерв’ю Інтернет-виданню вірмено-американського інформаційно-політичного центру Zhamanak.com, надвечір на людей напав спецназ, до розгону мітингу долучилися солдати. Пролилась кров, восьмеро людей загинули. Тоді ж на інших вулицях, де не було мітингувальників, раптом „з’явилися” парубійки кримінальної зовнішності, які трощили вітрини магазинів.
Уночі лідер опозиції Левон Тер-Петросян закликав мітингувальників розійтися. А діючий президент Роберт Кочарян увів у країні надзвичайний стан. За «участь у масових безчинствах» у Єревані арештовано, за офіційними даними, 106 осіб. Багатьох вважають зниклими без вісти. І без того незначна кількість незалежних ЗМІ була заблокована. Держдепартамент США заявив: якщо репресії триватимуть, Америка відмовить Вірменії у допомозі; керівництво ЄС засудило акти насильства і вимагало розблокувати ЗМІ і відновити діяльність репресованих політичних партій та громадських організацій. Вірменська діаспора у США і Франції вийшла на демонстрації протесту. Незважаючи на це, Вірменію привітали з «демократичним вибором» президенти Росії, Китаю, Казахстану, а також Франції, Грузії і України.
13 березня, на вимогу міжнародних організацій, вийшов указ президента Вірменії «про пом’якшення роботи ЗМІ». Утім опозиційні газети відмовилися виходити, бо „у друкарнях і редакціях засіли цензори”. «Нинішня влада спирається на кримінальні авторитети», – переконані вірмени. Вони побоюються, що коли президентом стане Саркісян, у країні триватиме приниження людської гідності і нищення національної культури, більше того – буде загроза існуванню Вірменії як держави. Восени 2004-го чинний президент Кочарян вітав Віктора Януковича «з перемогою» у президентських виборчих перегонах. У ціннісних орієнтаціях цих двох постатей багато схожого. Обох називають „ставлениками Росії”. Кочаряна єреванці знають за страхітливим проявом його характеру в ресторані „Поплавок” – там особиста охорона діючого президента по-звірячому вбила його однокурсника, бо той, нетверезий, гукнув необачно: „Що, вже не вітаєшся?”. Убивць арештували, утім злі язики плещуть, що через рік їх випустили на волю.
На другому році президентства Кочаряна – у жовтні 1999 року – у вірменський парламент пробралися наймані вбивці. Вони застрелили п’ятьох депутатів, а також авторитетних лідерів – спікера парламенту Карена Демірчяна (у 1998-му балотувався на президента Вірменії) і прем’єр-міністра Вазгена Саркісяна. Виконавців злочину ув’язнили. Але розслідування мети убивства досі не завершене. Подейкують, що воно виведе на «високих» замовників, і не лише у Вірменії. Прикметно, що заступник генерального прокурора Вірменії Гагік Джаангірян, який продовжував розслідування справи про вбивства в парламенті, у перші ж дні після виборів приєднався до опозиції. Наступного ж дня, 23 лютого, він був заарештований.
Напередодні виборів сайт Kreml.org опублікував інтерв’ю з керівником Відділу країн СНД Російського інституту стратегічних досліджень Олександром Скаковим. Той тішився, що і в Росії, і у Вірменії „на зміну діючому президенту приходить спадкоємець”, і що Саркісяну допоможе „наявність у нього адміністративного ресурсу”. Заступник директора Інформаційно-аналітичного центру Московського державного університету Алексєй Власов завіряв 21 лютого: „Ніяких акцій з боку опозиції і прибічників Тер-Петросяна я не передбачаю, тому гадаю, що... гілка Кочарян – Серж Саркісян буде керувати країною. Можна передбачити лише одне: Вірменія залишиться основним, передусім військовим, союзником Росії на Кавказі”.
Разом нас багато?
Таки дивно, що президенти Грузії і України привітали новонароджений тоталітаризм. Саме розпорошеність і мовчання «демократичного співтовариства» допомагає Росії маніпулювати «окремо взятими регіонами». Свого часу світ мовчав, спостерігаючи геноцид вірменів у 1915-му (до речі, досі не визнаний Українською державою), потім – становлення тоталітарних режимів в СРСР і Німеччині, Голодомор українців і Голокост. Може, так само мовчатимуть і про Україну в 2009-му, в час чергових президентських виборів?
Сьогодні значна частина 16-мільйонної вірменської діаспори дізнається новини переважно через супутникові вірменські телеканали, цілковито підпорядковані чинній владі. Тим часом, ніби непомітно для інших держав, політики „марксистської школи” застосовують давно відшліфовану тактику впливу: переконують вірменський люд, що основна небезпека – це зовсім не приниження людської гідності, кероване зубожіння і перетворення суспільства XXI століття у феодальне, а... Азербайджан, який „хоче повернути собі Нагірний Карабах, та ще й захопити частину Вірменії”. Отож країні потрібна військова диктатура. Ніби на підтвердження цих побоювань, 4 березня раптово, після 14 років затишшя, на прикордонні Карабаху пролунали постріли, загинули люди. Вірмени звинувачують у порушенні мирного договору Азербайджан, азербайджанці – Вірменію.
Ні для кого не секрет, що заручниками Карабаху і Вірменію, і Азербайджан робить Росія, яка ніколи не страждала на брак ідей – як використати енергію національних почуттів, зіштовхнути між собою народи і отримати з того зиск. Логічно, що вона не хоче допустити до влади харизматичного лідера Тер-Петросяна, який готовий вирішити болюче «карабахське питання» і внести злагоду у виснажений регіон. Левон Тер-Петросян – засновник і перший президент Республіки Вірменія, він доктор філології, блискучий знавець вірменської культури, автор понад 70 наукових праць, окрім рідної, володіє ще сімома іноземними мовами і кількома стародавніми. На запрошення Католикоса-Патріарха Вірменії Вазгена Першого керував групою новітнього перекладу Біблії. Був одним з провідних співробітників Інституту стародавніх рукописів Матенадаран, колекція якого заснована в V столітті. У 1988-му – керівник національно-визвольного руху „Карабах”, політв’язень. 20 років тому Левон Тер-Петросян очолив потужний визвольний загальнонаціональний рух, що вплинув на подібні рухи в багатьох «радянських республіках». Утім світ забув, що тоді захоплювався демократичним проривом вірмен.
„У світовій історії було програно багато визвольних воєн і придушено суспільних рухів. Але це не означало, що справедливість згодом не поновлювалася, – каже відомий художник Борис Єгіазарян, активіст вірменського національно-визвольного руху і учасник Помаранчевої революції. – Цей програш також тимчасовий. Адже сміливе громадянське суспільство у Вірменії уже пробуджене. Упродовж десяти років люди тут були пригнічені, зневірені. Тер-Петросян повернув людям надію”. За словами пана Єгіазаряна, вірменське суспільство сьогодні чекає від світового співтовариства і, зокрема, українців, розуміння своїх проблем і відновлення правди про події, що відбуваються у Вірменії. І, звісно ж, моральної підтримки.
ДОВІДКА
Вірменське нагір’я вважається одним із осередків виникнення людської цивілізації. Усвідомлена історія вірмен налічує понад три тисячі років. Вірмени першими, ще у IV столітті прийняли християнство на державному рівні. Втративши царство, Вірменія перебувала „під опікою” персів, арабів, турків. З 1813 року почалося поступове завоювання Вірменії Росією.
НАГІРНИЙ КАРАБАХ
Карабахська „міна сповільненої дії” закладена у 1921 році, коли хитромудрий Сталін був наркомом у справах національностей Російської Федерації. Через Кавказьке бюро РКП(б) він передав Азербайджану населену переважно вірменами історично-вірменську область Нагірний Карабах. Через 67 років він став першою міжетнічною „гарячою точкою” СРСР. 20 лютого 1988 року облрада народних депутатів Нагірно-Карабахської автономної області прийняла рішення вийти зі складу Азербайджану і повернутися до Вірменії, базуючись на праві самовизначення народів. 28 лютого, ніби у відповідь, в азербайджанському багатонаціональному робітничому містечку Сумгаїт біля Баку почалися масові погроми вірменів. Після того як погроми затихли, Москва ввела в Сумгаїт спецназ (в Баку війська введені в 1990-му – це стало полігоном для відпрацювання методик введення радянських військ у столиці союзних республік).
У березні 1988-го у Вірменії створено комітет „Карабах”, який перетворився у вірменський загальнонаціональний рух. На мітинги за приєднання Карабаху до Вірменії стали виходити тисячі людей. 2 вересня 1991 року, на порозі виходу з СРСР Азербайджану і Вірменії, депутати НКАО прийняли Декларацію про незалежність Нагірно-Карабахської Республіки. Після цього почалася азербайджано-карабахська віна, яка переросла в азербайджано-вірменську. У ній загинуло понад 15 тисяч людей. У результаті сумнозвісного землетрусу, війни і депортацій у Вірменії опинилося близько 800 тисяч бездомних. У 1994 році було укладено угоду про припинення воєнних дій.
Президентом Вірменії на той час був Левон Тер-Петросян. Саме він став ініціатором переговорного процесу за мирне врегулювання конфлікту. Держава жевріла в руїні, її виснажила війна, зруйновані електростанції і перекритий газопровід, економічна блокада, голод, безробіття. Але поетапно відновлювався лад. У вересні 1996 на президентських виборах у першому ж турі переміг Тер-Петросян. Наступного дня з’явилися протестувальники, штурмували будинок парламенту і викрали двох поранених депутатів. Президент вимагав повернути депутатів і в
вів військову техніку до столиці, яка тихо зникла, тільки-но викрадених було повернуто. Утім навесні 1997-го демонстранти знову вимагали відставки Тер-Петросяна. У лютому 1998-го троє відомих політиків – Роберт Кочарян, Серж Саркісян, Вазген Саркісян передали йому ультиматум щодо безкомпромісного рішення „карабахського питання”. Тер-Петросян же виступав за переговори. Аби не поглиблювати внутрішнього конфлікту в країні, він склав свої повноваження. Президентом став колишній прем’єр Роберт Кочарян.
Відповіді
2008.04.02 | Tatarchuk
новинний нарис з Вірменії
«Борьба за власть в Армении пока не завершена и ничего еще не ясно».Об этом в ходе пресс-конференции 2 апреля заявил политолог Александр Искандарян.
По его словам существует несколько составляющих развития создавшейся ситуации, но не на все вопросы можно однозначно ответить. «Во-первых, пусть даже 40% недовольного населения никуда не исчезли. Может, некоторая часть после событий 1 марта и испугалась, но остальная часть стала более радикальной.
А для митингов миллионы не нужны, достаточно и несколько тысяч. Как будут себя вести власти - это тоже понятно, непонятно только то, как поведет себя Левон Тер-Петросян», - отметил политолог.
По словам А.Искандаряна, слабая власть всегда действует силой. «Сегодня в стране продолжается процесс ослабления власти», - заметил политолог, добавив, что не исключает, что процесс может привести к повторению сценария 1998 года, когда в результате слабости и нелегитимности власти президент Армении подал в отставку.
В тоже время политолог подчеркнул, что не считает Л.Тер-Петросяна причиной слабой легитимности власти. «Это просто характерно для таких обществ как в Армении», - отметил А.Искандаряна.
Комментируя факт создания в Армении четырехсторонней коалиции, А.Искандарян подчеркнул, что созданная коалиция не решит вопрос доверия народа к власти. «И если по какому-то сказочному сценарию Л.Тер-Петросян окажется во власти, то это не означает, что народ будет слепо верить правительству, поскольку значительная часть населения, а именно по официальным данным 21%, голосовала не за него, а против действующего режима», - подчеркнул А.Искандарян.
Строя предположения о том, каким может быть диалог между властями и оппозицией, Александр Искандарян подчеркнул, что под оппозицией, в первую очередь, следует подразумевать Левона Тер-Петросяна, поскольку «с остальными есть, о чем торговаться».
«Л.Тер-Петросян вступил в предвыборную борьбу за президентский пост и, следовательно, возникает вопрос, что можно предложить Л.Тер-Петросяну. Понятно, что президентское кресло Серж Саркисян ему не отдаст, а в силу этого, и поля для переговоров нет. Не предлагать же Л.Тер-Петросяну министерский портфель или пост марзпета», - отметил политолог.
По мнению А.Искандаряна, в Армении существует политическая проблема и следует ответить на вопрос, состоялись президентские выборы или нет, и кто будет следующим президентом Армении. «Все остальное понятно, власти боятся, поэтому и осуществляются аресты, поэтому и запрещаются митинги», - заключил политолог.
/Regnum/
«В Армении необходимо создать переходный орган, который подготовит новые выборы в стране».
Об этом на пресс-конференции в Ереване 2 апреля заявил политолог Агаси Енокян.
По словам политолога, если позволить избранному президенту Армении Сержу Саркисяну сформировать власть, в стране ничего не изменится. А.Енокян заметил, что прошедшие 19 февраля выборы президента были беспрецедентными в том плане, что из 9 кандидатов на пост главы государства 8 были провластными, и только один представлял оппозицию.
«Говорить о том, что лидер «Оринац Еркир» Артур Багдасарян или «Национальное Единение» Арташеса Гегамяна оппозиция - это обман», - подчеркнул политолог.
Отвечая на вопрос о том, возможно ли, что власти страны возьмутся за те реформы, которые предлагал Левон Тер-Петросян, А.Енокян выразил мнение, что «эти люди не для того пришли к власти».
«Их задачей является долговечность разбойничьего режима», - заявил А.Енокян. По его словам, сегодня в стране ни одна структура не пользуется доверием народа, и если есть необходимость вести диалог, то речь должна идти о легитимности власти.
Напомним, что 19 февраля в Армении состоялись президентские выборы, на которых победил действующий премьер- министр Серж Саркисян. Поддерживающая экс-президента Левона Тер-Петросяна оппозиция не признает итоги выборов.
/Regnum/
20 человек, арестованных в Армении за участие в беспорядках, намерены провести предупредительную голодовку
Ряд лиц, арестованных за беспорядки в Ереване, намерены провести предупредительную голодовку.
Об этом сообщается в заявлении арестованных, предоставленном в штабе экс-президента Левона Тер-Петросяна.
Подписавшие заявления арестованные лица, в числе которых, согласно сообщению, депутат парламента Мясник Малхасян, бывший вице-спикер Национального Собрания Карапет Рубинян, экс-глава МИД Александр Арзуманян, бывший министр госдоходов Смбат Айвазян, требуют пересмотра предъявленных им обвинений.
В противном случае они угрожают провести 2 апреля предупредительную, а с 9 апреля – бессрочную голодовку.
Арестованные лица заявляют, что отказываются сотрудничать со следствием, считая, что предъявленные им обвинения по статьям 300 (узурпация государственной власти) и 225 (массовые беспорядки) «продиктованы» руководством, а «государственная машина пытается воплотить их в жизнь».
Как сообщили в Министерстве юстиции республики, по данному вопросу будет сделано официальное заявление.
/Новости-Армения/
Президент Армении Роберт Кочарян подписал указ об освобождении с занимаемой должности заместителя министра обороны Манвела Григоряна.
Об этом сообщили в пресс-службе главы государства.
В ходе митингов оппозиции, проводимых в Ереване с 20 февраля, экс-президент Армении Левон Тер-Петросян заявил, что Манвел Григорян перешел на сторону оппозиции, выражавшей недовольство итогами президентских выборов, на которых победил премьер-министр Серж Саркисян.
/Новости-Армения/
Административный суд Армении принял к производству иск уволенных ранее с дипломатической службы сотрудников внешнеполитического ведомства страны.
Об этом сообщила пресс-секретарь Кассационного суда Алина Енгоян.
Около десяти сотрудников МИД Армении, в том числе замминистра Армен Байбурдян, были уволены с дипломатической службы и лишены рангов Чрезвычайного и Полномочного посла в связи с нарушением закона Армении «О дипломатической службе». Дипломаты публично обнародовали свою политическую позицию и присоединились к сторонникам экс-президента Армении Левона Тер-Петросяна.
С исками в суд обратились лишь четверо бывших дипломатов. «Судьей по делу назначен Овсеп Бедевян. День судебного заседания пока не назначен», - проинформировала А.Енгоян.
/Новости-Армения/
Суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей Армении приговорил члена оппозиционной партии «Республика» Усика Багдасаряна к трем годам лишения свободы за незаконное хранение оружия.
У.Багдасарян являлся доверенным лицом бывшего кандидата в президенты Армении Левона Тер-Петросяна.
Примечательно, что у У.Багдасаряна обнаружено 16 патронов охотничьего ружья. По заявлению У.Багдасаряна, патроны он приобрел в магазине, где они свободно продаются.
Отметим, что это не первый судебный приговор в отношении лиц, хранящих оружие и близких к Л.Тер-Петросяну. Ранее за незаконное хранение оружия был приговорен к двум годам лишения свободы зять экс-главы МВД Армении Вано Сирадегяна (соратник Л.Тер-Петросяна), в отношении же 73-летнего брата В.Сирадегяна приговор по идентичному обвинению был отсрочен.
/ARMENIA-Today/
Запланированная на 9 апреля церемония с участием военных, приуроченная ко дню инаугурации новоизбранного президента Армении Сержа Саркисяна, укладывается в рамки демократичного государства.
Об этом заявил в Ереване журналистам пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По словам секретаря министра обороны Армении, полковника Сейрана Шахсуваряна, в день инаугурации Сержа Саркисяна на площади Свободы в Ереване состоится церемония, в которой примут участие военнослужащие всех родов войск при отсутствии техники.
«Армения избрала демократический путь развития, и я не представляю демократию без сильной системы национальной безопасности», - отметил Э.Шармазанов.
Э.Шармазанов процитировал в этой связи слова премьер-министра Великобритании Тони Блэра, который говорил, что «развитие демократии невозможно без мощной армии и системы национальной безопасности».
«Я считаю, что в условиях тех внутренних и внешних вызовов, которые стоят сегодня перед Арменией, в стране не наблюдается какого-либо отступления от демократических принципов», - добавил пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении.
/Новости-Армения/