МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Підсумки моніторингу діяльності омбудсмена (17.03. – 31.03.08.)

04/04/2008 | maidan.org.ua

А. Факти.

І. Ініціювання омбудсменом важливих питань пов‘язаних з дотриманням та захистом прав людини:

1. У другій половині березня Н. Карпачова направила голові Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці В. Харі пропозиції щодо внесення змін і доповнень до Трудового кодексу України. За даними омбудсмена, у 2007 році до Секретаріату надійшло майже 1,8 тисяч звернень громадян з питань захисту трудових прав. Кожне третє звернення стосується несвоєчасного одержання винагороди за працю, кожне п’яте – незаконного звільнення.
З метою посилення захисту прав громадян, Уповноважений рекомендує задіяти не лише відповідні комісії і суди, а й місцеві державні адміністрації та органи прокуратури, які за Конституцією України відповідальні за реалізацію прав громадян і повноважні здійснювати нагляд за дотриманням законності. У поданні Уповноваженого до Комітету Верховної Ради наголошується, що усі без винятку положення проекту Кодексу мають відповідати вимогам статті 22 Конституції України і гарантувати недопустимість звуження змісту та обсягу існуючого права на працю, належну і своєчасну її оплату, відпочинок тощо. Омбудсмен пропонує зміни до 14-и статей проекту Трудового кодексу , зокрема, радить доповнити перелік відносин, що регулюються Трудовим кодексом України, викладений у статті 2 проекту, відносинами щодо умов оплати праці, а також виписати в окремій статті механізм повернення людям заборгованості із заробітної плати, у тому числі на збанкрутілих підприємствах.

2. За ініціативою Н. Карпачової, Секретаріат омбудсмена разом з Верховною Радою України та Представництвом ООН в Україні готують на 13 -14 квітня проведення в Києві Міжнародної конференції «Сучасні виклики правам і свободам людини», присвяченої 60-й річниці Загальної декларації прав людини і 10-й річниці створення інституту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Участь у цьому форумі вже підтвердили 90 делегатів із 40 країн світу. У відкритті конференції візьмуть участь президент України, прем’єр-міністр та голова Верховної Ради.
На конференції обговорюватимуться світові проблеми: бідність, трудова міграція, торгівля людьми, зокрема дітьми та жінками, подолання тортур, міжнародного тероризму та екологічна безпека. Планується підписання двосторонніх угод про співпрацю з омбудсманами країн, у яких перебувають українські трудові мігранти: Греції, Португалії, Іспанії та Франції.

3. За дорученням омбудсмена група з шести фахівців Секретаріату Уповноваженого з прав людини провела моніторинг дотримання прав людини у Кіровоградській області. Причиною перевірки саме Кіровоградщини стало трикратне збільшення у 2007 році кількості звернень до омбудсмена з цього регіону. Під час моніторингу дотримання конституційних прав на охорону здоров’я, освіту, працю, житло, соціальний та судовий захист, а також умов тримання ув’язнених представники Уповноваженого зустрілися з майже 600 мешканцями Кіровоградщини. За результатами перевірки Ніна Карпачова підготувала відповідні подання до органів державної влади; розпочала комплексне вивчення стану захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в інтернатних закладах України й підготувала подання на ім’я міністра освіти і науки України;
ІІ. Відкриття омбудсменом проваджень, надання адресної допомоги та факти реагування Уповноваженого на порушення прав людини .

4. Н. Карпачова відкрила провадження у справі загибелі учениці Олександрійської загальноосвітньої школи-інтернату.
Перебуваючи з перевіркою у Кіровоградській області, представники відвідали Олександрійську загальноосвітню школу-інтернат для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Наприкінці січня 2008 року до цього закладу не повернулися зі світловодського оздоровчого пансіонату «Славутич» 23 вихованців школи-інтернату. Деякий час їхнє місцезнаходження було взагалі невідоме, а потім в інтернат надійшла звістка про загибель одної з дівчат.

5. Уповноважений узяла на особистий контроль історію30-річної мешканки Кіровограда Світлани Дятлової, яка після народження третьої дитини, внаслідок професійної помилки лікарів Кіровоградської районної лікарні, стала інвалідом першої групи і ось вже 6 років прикута до ліжка. Нині Уповноважений з прав людини сприяє Світлані Дятловій у наданні ефективної юридичної підтримки під час судового розгляду справи за позовом до місцевих органів охорони здоров'я, суттєвої медичної допомоги за участі провідних фахівців Міністерства охорони здоров'я України, наданню гуманітарної допомоги та вирішення питання щодо оздоровлення трьох неповнолітніх дітей Світлани Дятлової.

6. На особистому контролі омбудсмена перебуває справа українця Віктора Шарабанова, засудженого в Китаї на 11 років за крадіжку. Його дружина, мати та 14-річна донька побували на особистому прийомі омбудсмена.

7. Омбудсмен відкрила провадження і направила запити на ім`я міністра МВС України Юрія Луценка та виконувача обов`язків голови СБУ Валентина Наливайченка з проханням відреагувати на ксенофобський марш, що відбувся 23 березня в Національному технічному університеті ”Київський політехнічний інститут ”. Як повідомила прес-служба Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на ім`я омбудсмена надійшло звернення від студентів НТУ "Київський політехнічний інститут" з приводу погроз та проявів ксенофобії з боку певних політичних сил, які 23 березня , під охороною підрозділів МВС «Беркут» та співробітників СБУ, провели марш зі смолоскипами на території студентського містечка університету. Його учасники вигукували ксенофобські гасла: “Іммігранти – геть додому!”, “Найкращі гуртожитки – українським студентам!”, “Пам’ятай, чужинець, тут господар – українець!”. Цей марш не заборонили ні адміністрація НТУ "КПІ", на території якого не дозволяється будь-яка політична діяльність, ні Київська міська держадміністрація, яка отримала заявку на проведення цього заходу і ніяк не відреагувала на неї навіть після того, як аналогічні марші із ксенофобськими та нацистськими гаслами пройшли у Харкові та Чернігові. Коли ж група студентів КПІ почала протестувати проти нацистських гасел, то силами "Беркуту" вона була заблокована на узбіччі вулиці Політехнічної, щоб не заважала здійсненню цього маршу, зауважила Н.Карпачова. Уповноважений з прав людини глибоко занепокоєна цими подіями, адже вони відбуваються на тлі значного зростання кількості нападів на іноземців в Україні та їх побиття. За даними МВС, з січня 2008 року, в Україні був здійснений 91 злочин проти іноземців. Серед них - 13 вбивств, в п'яти випадках постраждали вихідці з країн Африки і Азії, 4 злочини розкрито.

8. Уповноважений з прав людини звернулася до прокурора Києва Євгена Блажівського з поданням про захист прав на встановлення істини по справі загиблого від ДТП українського правозахисника Юрія Мурашова. В поданні, зокрема, пропонується ретельно вивчити матеріали справи та за наявності підстав подати апеляцію на виправдальний вирок до Апеляційного суду столиці. (17 березня 2008 року Подільський районний суд столиці постановив виправдальний вирок у справі підсудного Д.Лубенця, який у 2005 році, в наслідок зіткнення свого автомобіля з ВАЗ-21099, виїхав на тротуар, де смертельно травмував пішохода – 59-річного Юрія Мурашова). Ніна Іванівна не може змиритися з рішенням суду за яким є загиблий від ДТП і немає винуватців у його смерті.

9. Омбудсман відкрила провадження щодо захисту прав моряків українського судна "Нафтогаз-67", яке затонуло 23 березня в акваторії Сянгана після зіткнення з китайським суховантажем.
10. 29 березня омбудсман направила своїх представників у Темнівську виправну колонію № 100 у зв‘язку з різким ускладнення ситуації в цьому закладі.
Нагадаємо, що 27 березня цього року більше 20 засуджених, що утримуються у Темінівській колонії, вчинили самокаліцтво на знак протесту проти умов утримання та жорстокості адміністрації. [1] Департамент з питань виконання покарань намагався нівелювати інцидент, заявивши вже 28 березня про стабілізацію ситуації в колонії. Але, за наявною на той час у правозахисників інформацією, ситуація в колонії залишалася нестабільною. [2] Протягом 28 березня більшість засуджених, що протестували проти нелюдських умов утримання, не мали можливості зустрітися із представниками ЗМІ та представником громадськості. Тільки пізно увечері 28 березня до засуджених, що заподіяли самокаліцтво допустили представника Харківської правозахисної групи. У розмові з правозахисником, ув‘язнені скаржилися на нелюдське ставлення до них персоналу установи і просили про незастосування адміністрацією до них спецзасобів до завершення розслідування. [3] За непідтвердженою інформацією, 30 березня установу відвідала Н. Карпачова (принаймні відомо, що 30 березня по голосному зв‘язку в колонії оголосили про запис бажаючих зустрітися з омбудсменом). В ніч з 30 на 31 березня декілька десятків засуджених перевели з колонії №100 до інших установ, щоб розрядити ситуацію. Після цього засуджених, що знаходяться у ВК № 100 більше не били.

11. За сигналом Харківської правозахисної групи про надзвичайну ситуацію у черговій установі виконання покарань – УВК № 77 Запорізької області, омбудсмен негайно направила туди і до Запорізького СІЗО своїх представників. Після візиту представників омбудсмена спецназ з колонії виведений.


ІІІ. Зустрічі Уповноваженого.

12. 24 березня відбулася зустріч Ніни Карпачової з Надзвичайним і Повноважним Послом Китайської Народної Республіки в Україні паном Чжоу Лі. Предменом розмови були: доля моряків українського судна "Нафтогаз-67" (див. п. 9); передача на Батьківщину для відбуття покарання громадянина України Віктора Шарабанова (див. п. 6); ситуація, яка склалася навколо Тибетського автономного району КНР. З приводу Тібетських подій учасники зустрічі висловили стурбованість скоординованим ззовні розпалюванням конфлікту напередодні літніх Олімпійських ігор (?) Ніна Карпачова, зокрема, заявила: : "Я з болем сприйняла звістку про спровоковане насильство в Тибеті, вчинене одразу за подіями в Косово. Тибет – невід’ємна частина Китаю, а суверенітет та територіальна цілісність, як і права людини в Китаї, мають поважатися всією світовою спільнотою".


Б. Коментар.

Із задоволенням констатуємо, що у другій половині березня діяльність омбудсмена була досить відчутною, а реакція на гострі події оперативною і з позитивним ефектом.
На жаль, не усю вище викладену інформацію про діяльність омбудсмена ми почерпнули з офіційних джерел. Ступінь інформування Уповноваженим суспільства про свою діяльність залишається низьким. Повідомлення прес-служби і надалі з‘являються вкрай нерегулярно, не зважаючи на те, що ми вже звертали увагу Уповноваженого на цей недолік. Так, за першу половину березня на сайті омбудсмена було розміщено тільки одне повідомлення з якого можна зрозуміти, що Н. Карпачова узяла участь в роботі круглого столу в комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин на тему: "Оптимізація системи державного управління у сфері міграції. Доцільність створення єдиного органу виконавчої влади з питань міграції". І це за пів місяця роботи (!). У другій половині березня на сайті з‘явилося 6 повідомлень, з яких можна довідатись про одну ініціативу омбудсмена з питань пов‘язаних із захистом прав людини (п.1дайджесту), 1 запланований захід у сфері захисту прав людини (п. 2 дайджесту), 7 актів реагування Уповноваженого на порушення прав і свобод громадян (п. 3 – 9 дайджесту) та одну офіційну зустріч (п.11 дайджесту). Навряд чи це все, що було зроблено Секретаріатом Уповноваженого за місяць, але це все, що Секретаріат повідомив про свою роботу. Ми можемо зрозуміти потребу нерозголошення інформації про розслідування фактів порушення прав людини в ході провадження омбудсмена, як і те, що ці провадження тривають роками. Але, робити таємницю з відкриття провадження, закон омбудсмена не зобов‘язує. Оприлюднення ж інформації про відкриття омбудсменом провадження по справі, може бути суттєвим фактором припинення порушення прав людини ще до завершення провадження омбудсмена. Нерегулярність розміщення новин помножена на відсутність аналітичних матеріалів, фінансових та річних звітів дають підстави і надалі стверджувати про непрозорість діяльності Уповноваженого. Від 2006 року і по нині на сайті відсутня будь - яка аналітика щодо стану дотримання прав людини. У березні 2008 року на сайті омбудсмена з‘явися звіт тільки за 2005 рік про становище із дотриманням прав людини. Навіть оприлюднена в березні інформація про проведення моніторингу дотримання прав людини у Кіровоградській області не містить жодних аналітичних висновків. Із повідомлення прес-служби омбудсмена про перевірку Кіровоградської області не можливо зрозуміти, що стало причиною трикратного збільшення у 2007 році кількості звернень мешканців цієї області до омбудсмена. З оприлюдненої інформації складається враження, що реальним результатом роботи моніторингової групи Секретаріату Уповноваженого стало надання юридичної допомоги і організація гуманітарної допомоги для однієї родини та відкриття провадження у справі загибелі вихованки Олександрівської школи-інтернату. Неможливо оцінити рівень ефективності вжитих омбудсменом заходів, спрямованих на покращення становища із дотриманням прав людини, так як відсутня інформація про заходи вжиті органами влади у відповідь на акти реагування омбудсмена. На подібні запитання в інформаційних запитах представники Секретаріату роздратовано відповідають про заборону втручатися у діяльність омбудсмена, або не відповідають взагалі. Судячи ж з того, що кількість звернень до Уповноваженого невпинно зростає, можна зробити висновок про відсутність реакції влади на акти реагування омбудсмена і, відтак, - про абсолютну неефективність цього інституту в Україні. Адже, якби держава вживала заходи за актами реагування омбудсмена, ситуація з дотриманням прав людини в Україні мала би покращуватися, а кількість звернень до омбудсмена - скорочуватися.
У слід за зневажливим ставленням до омбудсмена можновладців, точно так же до нього ставляться і ЗМІ. У березні представники мас-медіа звернули увагу тільки на два акти реагування омбудсмена: заяву про відсутність в державі політичної волі для створення потужної міграційної служби [5] і на звернення омбудсмена до керівництва МВС та СБУ з проханням відреагувати на ксенофобський марш, що відбувся в НТК «КПІ» [6]
Між іншим, окремі джерела повідомляють, що ті ж політичні сили планують повторити ходу зі смолоскипами 4 квітня. Зрештою, цьому не доводиться дивуватися з огляду на коментарі , наприклад, генерала Москаля про те, що в Україну понаїхали педофіли і збоченці; з огляду на такі методи боротьби з нелегальною міграцією, як незаконна депортація з України шукачів притулку ; з огляду на спроби культивувати в українському суспільстві думку , що ратифікація закону про реадмісію з ЄС була дурницею, зрештою, з огляду на те, що 10 років омбудсмен тільки констатує відсутність політичної волі у вирішенні міграційних питань.
На наше переконання, рівень ефективності вжитих омбудсменом заходів спрямованих на захист прав людини і ступінь реагування на них держави можна було б підвищити шляхом налагодження системної співпраці Уповноваженого з недержавними громадськими і правозахисними організаціями. Але, на превеликий жаль, такої співпраці немає. Контакти між правозахисниками і омбудсменом обмежуються тим, що останній епізодично реагує на прохання правозахисників вжити заходи до припинення порушення прав певних осіб чи груп громадян, як це мало місце, наприклад, із направленням представників омбудсмена в установи виконання покарань № 100 і № 77. В усьому іншому стосунки правозахисників з омбудсменом нічим не відрізняються від стосунків з нею скаржників на порушення своїх прав: представники громадських і правозахисних організацій направляють до п. Карпачової запити і звернення та отримують на них відписки, або не отримуємо взагалі нічого. Але навіть таке одностороннє листування, як виявляється, все ж дає позитивні результати. У лютому 2008 року омбудсмену було направлено біля десятка запитів стосовно діяльності Секретаріату Уповноваженого від представників громадських організацій. Жоден автор запиту не отримав відповіді від омбудсмена по сьогоднішній день. Але на сайті омбудсмена з‘явилася частина запитуваної інформації, зокрема, доповідь омбудсмена про стан дотримання та захисту прав людини за 2005 рік (ми просили надати нам копії доповідей за 2004 – 2006 роки) та статистичні дані щодо кількості звернень громадян до омбудсмена за 2006 – 2007 роки. Можливо у цьому році ми навіть почуємо доповідь Уповноваженого за 2007 рік (хоча передбачений законом термін для її оприлюднення вже минув) і тоді зрозуміємо причини трикратного зростання кількості звернень до омбудсмена мешканців Кіровоградщини.

Відповіді

  • 2008.04.04 | Юрій Шеляженко

    про ксенофобію

    Мабуть, ні для кого не секрет, що страшилки щодо поглинання України гідрою ксенофобії поширюють ліві та активно використовують такі страшилки для прирівнювання патріотизму до ксенофобії.

    Той же марш в КПІ цікавий тим, що а) це ВУЗ, в керівництві якого добре закріпилися комуняки; 2) про цю подію написали навіть на сайті російської КПРФ, причому з гіперпосиланням на Інфопорн. Точніше, продублювали там статтю сталініста Шапінова.

    Яке ж моє було здивування, коли я прочитав, що голова "Організації Марксистів" Василь Терещук роздає коментарі про ріст ксенофобії як "представник омбудсмена"!
    http://pravda.com.ua/news/2008/3/26/73692.htm

    Більше про організацію марксистів:
    http://ru.wikipedia.org/wiki/Организация марксистов (Украина)
    http://community.livejournal.com/marxorg/

    Отакий у нас лівий омбудсмен. До речі, мені цікаво, як такі фінти узгоджуються з принципами аполітичності правозахисту.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".