МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

За годы независимости в Украине исчезло более 300 сел

04/06/2008 | kotygoroshko
За годы независимости в Украине исчезло более 300 сел

06 апреля 2008 | 12:42
Подробности
По материалам: NEWSru.UA, Зеркало Недели

За годы независимости количество сел в Украине сократились на 305 единиц, но официальная статистика этот факт замалчивает. Об этом заявил доктор экономических наук, профессор, академик Украинской академии аграрных наук Виктор Юрчишин в интервью "Зеркалу недели".

Ссылаясь на данные Счетной палаты Украины, Юрчишин сообщил, что государственной поддержки социально-экономического развития села как не было, так нет и до сих пор, а количество сельских населенных пунктов за годы независимости сократились на 305 единиц.

"Ведомости о снятии из реестра исчезнувших сел можно получить лишь из отдельных областных сообщений. Госкомстат по этому поводу молчит. Независимо от того, делает это он из собственных рассуждений или ему запрещают, молчание по поводу национальной катастрофы является преступлением", - считает академик.

Юрчишин убежден, что современные темпы "омертвлення" сел предопределены ничем иным, как безнаказанной беззаботностью государства. Он обратил внимание на то, что расходы, предусмотренные законом "О Государственном бюджете Украины на 2007 год" на инвестиционные проекты для развития социальной сферы села, сократились по сравнению с предыдущим годом на 67,6 миллиона гривен.

"Если высшие властные структуры не опомнятся, уже в ближайшее время нас ожидает национальная беда, намного страшнее той, что мы имеем в настоящий момент. Украина превратится в страну сельских кладбищ. Мы должны осознать: окончательно потеряв село и крестьянство в их исторически сформированной сущности, страна перестанет быть Украиной", - предостерег Виктор Юрчишин.
http://podrobnosti.ua/society/2008/04/06/511777.html

Відповіді

  • 2008.04.06 | Simpleton

    Пeрeнeсли статтю, то я пeрeнeсу свій комeнтар:

    Існує такий евфемізм: "світове село" - так називають третій світ. "Перший світ", відповідно, - це "світове місто". Чи автор чув колись про американське село? Україна тому й знаходиться на останніх місцях в Європі за економічними показниками, що має ще третину сільського населення, тобто на третину є Африкою. Сталін свого часу відібрав в українських селян паспорти, щоб українці залишалися дикунами. Автор пропонує продовжити цю "славну" традицію?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.06 | OlenaSt

      Світова Троєщина

      Simpleton пише:
      > Існує такий евфемізм: "світове село" - так називають третій світ. "Перший світ", відповідно, - це "світове місто". Чи автор чув колись про американське село? Україна тому й знаходиться на останніх місцях в Європі за економічними показниками, що має ще третину сільського населення, тобто на третину є Африкою. Сталін свого часу відібрав в українських селян паспорти, щоб українці залишалися дикунами. Автор пропонує продовжити цю "славну" традицію?

      Тобто пан вважає, що як тільки все населення України перебереться до Києва та ще півдюжини величеньких міст, у нашій країні почнеться всезагальне благоденство?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.04.06 | троль ak1001

        Re: Світова Троєщина

        ні, але навіть в нашій країні життя в селі набагато гірше ніж життя в місті
        і тому сільське населення голосує ногами за життя в місті
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.04.06 | Simpleton

        Greenwich Village у Нью-Йорку тeж колись була "типу" Троєщиною

        http://en.wikipedia.org/wiki/Greenwich_Village

        i навіть просто сeлом (Читайтe

        "As Greenwich Village was once a rural hamlet, entirely separate from New York,..." і далі).

        А тeпeр цe історична спадщина :).
    • 2008.04.06 | So_matika

      Повна дурня

      Simpleton пише:
      > Україна тому й знаходиться на останніх місцях в Європі за економічними показниками, що має ще третину сільського населення, тобто на третину є Африкою. Сталін свого часу відібрав в українських селян паспорти, щоб українці залишалися дикунами. Автор пропонує продовжити цю "славну" традицію?
      А коментатор пропонує переселити все сільське населення в Київ?
      А хто ж тоді буде обробляти третину світових ресурсів чорнозему, які знаходяться в Україні? Китайці?
      А їсти що - генетично модифіковану картоплю з ДесьТамЛяндії?

      В цивілізованих країнах жити не в смердючих мегаполісах, а в маленьких містечках (читай - селах) з чистим повітрям є нормальним і навіть престижним. До того ж в цивілізованих країнах розвинений інститут фермерства, і цьому розвитку сприяє державна політика. А в Україні владоможці дивляться на село виключно як на землю, яку можна вкрасти, а на селян - як на бидло, яке можна безкарно грабувати.

      Село занепадає через дику державну політику, а не через дикунство селян (яке знов-таки культивувалося державою протягом майже ста років).
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.04.06 | stefan

        So_matika має повну рацію

        So_matika пише:
        > Simpleton пише:
        > > Україна тому й знаходиться на останніх місцях в Європі за економічними показниками, що має ще третину сільського населення, тобто на третину є Африкою. Сталін свого часу відібрав в українських селян паспорти, щоб українці залишалися дикунами. Автор пропонує продовжити цю "славну" традицію?
        > А коментатор пропонує переселити все сільське населення в Київ?
        > А хто ж тоді буде обробляти третину світових ресурсів чорнозему, які знаходяться в Україні? Китайці?
        > А їсти що - генетично модифіковану картоплю з ДесьТамЛяндії?
        >
        > В цивілізованих країнах жити не в смердючих мегаполісах, а в маленьких містечках (читай - селах) з чистим повітрям є нормальним і навіть престижним. До того ж в цивілізованих країнах розвинений інститут фермерства, і цьому розвитку сприяє державна політика. А в Україні владоможці дивляться на село виключно як на землю, яку можна вкрасти, а на селян - як на бидло, яке можна безкарно грабувати.
        >
        > Село занепадає через дику державну політику, а не через дикунство селян (яке знов-таки культивувалося державою протягом майже ста років).
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.04.07 | Михайло Свистович

          Не має.Бо в нас така низька продуктивність праці (і високі ціни)

          тому що на кожен квадратний метр припадає селянин з лопатою. Для обробітки всіх наших чорноземів насправді потрібно на порядок менше селян, ніж зараз є.

          А бігти в мегаполіс їм необов"язково. Вони можуть працювати у мініполісах в переробній чи іншій промисловості, а до села їздити спати.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.04.07 | igorg

            Якщо земля буде просто як один з ресурсів для

            монополій й корпорацій то безумовно. Є й елементарно простий варіант - земля це найкраще природнє середовище для життя людини. Сучасні технології дозволяють 80-90% виробництва перенести в невеликі господарства - сучасний аналог хутірських господарств. Їх економічна ефективність просто вражаюча.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2008.04.07 | Михайло Свистович

              Re: Якщо земля буде просто як один з ресурсів для

              igorg пише:
              > монополій й корпорацій то безумовно. Є й елементарно простий варіант - земля це найкраще природнє середовище для життя людини. Сучасні технології дозволяють 80-90% виробництва перенести в невеликі господарства - сучасний аналог хутірських господарств. Їх економічна ефективність просто вражаюча.

              Я хіба проти? Лише за.
      • 2008.04.06 | ОРИШКА

        На черноземы придут работать китайцы. Или корейцы

      • 2008.04.06 | Simpleton

        Re: Повна дурня

        То Ви вжe якось визначтeсь, дe живуть цивілізовані люди: в містeчках (тобто в містах з нeвeликим насeлeнням), чи в сeлах?

        Бо цe дужe вжe комуняцький спосіб дискусії: казати тe самe, що й опонeнт, алe при цьому з більшовицьким запалом звинувачувати його у брeхні.

        Тож для початку дискусії скажіть, чи дійсно європeйці в більшості бeруть воду з колодязя, ходять "до вітру" до вигрібної ями, миються влітку у річці (а зимою... "Та скільки там тої зими!"), ну і так далі: провeдіть відпустку у сeлі - зрозумієтe, про що я.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.04.07 | jz99

          Re: Повна дурня

          Simpleton пише:
          > То Ви вжe якось визначтeсь, дe живуть цивілізовані люди: в містeчках (тобто в містах з нeвeликим насeлeнням), чи в сeлах?
          > Тож для початку дискусії скажіть, чи дійсно європeйці в більшості бeруть воду з колодязя, ходять "до вітру" до вигрібної ями, миються влітку у річці (а зимою... "Та скільки там тої зими!"), ну і так далі: провeдіть відпустку у сeлі - зрозумієтe, про що я.
          Живу в селі (працюю в Києві, щодня туди-сюди 40 км, та то таке — хто де роботу має). Газ, ванна (купили в господарів з іншої сільської вулиці, ма’ть вони собі моднішої дістали), власне водяне опалення (батько зварник, сам ставив) на газовому котлі (українського виробництва, отже попит достатній), телебачення (включно з цифровим DVB-T, "тарілки" не ставили — бажання особливого нема), Інтернет (через CDMA-оператора, 3G, літає), мобільне покриття. Лампочки енергозбережні (львівського виробництва), сяють, аж в очі боляче, а крутять мало. Вода в колодязі (чиста), хочеш, вправляйся тягай відром, хочеш, качай насосом (українського виробництва, попит є) — в місті, кажете, з колодязів води не беруть? а бюветів не бачили в Києві? ;) "Зручності" в кабінці на вулиці, смітник власний, вулиця неасфальтована — так, оце не по-гороцькому.
          А чого це олігархи тікають з Києва на околиці, жити "в лісі", не скажете, гм?
        • 2008.04.07 | So_matika

          Re: Повна дурня

          Simpleton пише:
          > То Ви вжe якось визначтeсь, дe живуть цивілізовані люди: в містeчках (тобто в містах з нeвeликим насeлeнням), чи в сeлах?
          Деякі європейські міста з невеликим населенням мають його (населення) набагато менше, ніж багато українських сіл. Так що рівень цивілізації в населеному пункті залежить не від його статусу, а від рівня цивілізованості його мешканців.

          > Бо цe дужe вжe комуняцький спосіб дискусії: казати тe самe, що й опонeнт, алe при цьому з більшовицьким запалом звинувачувати його у брeхні.
          Стоп-стоп-стоп. Ви казали, що Україна є на третину Африкою, бо третина її мешканців живе в селі - так?
          А я кажу, що "Африка" не в селі, а у вас в голові. Бо замість того, щоб пропонувати розвивати сільську місцевість, розвивати фермерство, перетворювати села на малі містечка європейського зразку (що має бути державною політикою), ви пропонуєте остаточно знищити села.

          > Тож для початку дискусії скажіть, чи дійсно європeйці в більшості бeруть воду з колодязя, ходять "до вітру" до вигрібної ями, миються влітку у річці (а зимою... "Та скільки там тої зими!"), ну і так далі:
          Ні, звичайно. Бо вони європейці, і для них не важливо, село чи місто -важливо, що там живуть люди, які потребують нормальних умов для життя..

          > провeдіть відпустку у сeлі - зрозумієтe, про що я.
          Не тільки відпустки, а й в експедиціях неодноразово була. В курсі, не переймайтесь.
  • 2008.04.06 | igorg

    Ті самі люди, ті самі тенденції

    http://maidan.org.ua/static/mai/1200006903.html
    З 1946 по 1960 роки з карти Полтавщини зникли та зняті з обліку 645 хуторів, а за півстоліття зникло більше ніж 1000 населених пунктів [8]. http://eko-kremen.info/svit8_derzhreg.shtml

    Країні що будує свою економіку на видобутку й первинній переробці сировини: чим менше народу й чим він компактніше зібраний тим краще.

    Дивіться самі: http://www.pravda.com.ua/news/2008/4/6/74215.htm
    Прем`єр Юлія Тимошенко переконана, що Україна "може і повинна бути світовим лідером у галузі видобутку та переробки мінеральної сировини".
    Про це йдеться у її вітанні до геологів з нагоди професійного свята, розміщеному на урядовому порталі.
    Тимошенко зазначила, що геодезисти, картографи, геологи та інші фахівці галузі "стоять на захисті національних інтересів України".
    "Сподіваюся, що поєднавши разом з вами зусилля, ми зможемо істотно зменшити залежність економіки від імпорту енергоносіїв та отримати справжню енергетичну незалежність. Саме таким чином можна зробити суттєвий економічний прорив", - підкреслила прем’єр.
    Тимошенко привітала "усіх геологів - молодь, яку покликала романтика, і ветеранів, які багато років провели в польових експедиціях далеко від родинної оселі".

    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
    Енергетична незалежність України в енергозбереженні та у відновлюваній децентралізованій енергетиці. Те що пропонується є погибеллю для України й українців. Технологічний,екологічний і соціальний тупик.
  • 2008.04.06 | троль ak1001

    і має зникнути набагато быльше

    подивитсья який відсоток сільских жителів в розвинутих країнах і зробить якийсь висновок, якщо ви на це здатні
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.07 | igorg

      А хто сказав, що це так класно. І в першу чергу

      для самих людей. Знаєте, барак це так зручно, все і всі поряд, робота через дорогу. Власне сучасні мегаполіси це пряма аналогія бараків початку капіталізму й комунізму. У нас спальні райони з блочними багатоповерхівками й взагалі пряма аналогія. Нинішня забудова Києва це з тієї ж пісні, лише більш модерно. Стосовно розвинених країн то погляньте скільки людей там мешкає в особняках поза містом. Та й еліта наша щось не дуже бажає в шпаківні залазити - більше за містом мешакає. Так що це не ознака прогресу, а скоріше соціального й екологічного регресу, наслідок енергомісткого техногенного суспільства.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.04.07 | троль ak1001

        ви ці лекції про регрес почитайте екс-селянам

        які збігли від бараків та коровників до міста

        скоріше за все вони запропонують вам якщо ви вже так вболіваєте за село зайняти їхнє місце
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.04.07 | igorg

          Ви маєте на увазі екс-колгоспників? Тоді так

          Але я мав щастя бачити ще й селян. Звісно, що за 70-50 років було чимало зроблено аби таких не стало. Це незалежні люди, що живуть власною працею й своїм власним майном й з цього горді. Їх майно, земля, реманент наживалися важкою працею часто не одного покоління. Й саме ці люди чинили опір будь-якому окупанту. Тому їх і винищили. Зараз рідко зустрічаються, це правда. Бо перервані й традиції й навички й ментальність, а майно, реманент відібрані й не повернені. Як і земля. Але це грунт, основа України.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.04.07 | Михайло Свистович

            Re: Ви маєте на увазі екс-колгоспників? Тоді так

            igorg пише:
            > Зараз рідко зустрічаються, це правда

            Та не так вже й рідко, як мало б здаватися.
  • 2008.04.07 | Боровик

    Re: За годы независимости в Украине исчезло более 300 сел

    Чи є прив*язка зникнення до незалежності?
    Чому апріорі багатьма вважається зникнення сіл трагедією?
    Особливо чомусь переймаються ті, що або самі з села виїхали, або їх батьки виїхали.
    Як на мене, то їде природній процес. Село не є привабливим для більшості тих же селян, от вони і виїздять до міста. А привабливим воно не може бути, бо ринок праці - нікудишній. Те саме з комунікаціями. інфраструктурою, чистотою...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".