МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Толока чи Указ.

04/16/2008 | DADDY
12 квітня, в день утворення Пласту, Храм Св.Миколая, що на Аскольдовій могилі у Києві, запросив людей на толоку – прибрати прилеглий до Храму парк. Не важливо скільки людей прийшло – була й пластова малеча, і дорослі люди. Важливо, що люди прийшли не виконувати Указ про проведення толоки, а за власним бажанням прийшли спільно прибрати маленький клаптик великої України. Напевно в цьому і є перша відповідь на питання: що ж таке є Українська національна ідея і Українська справа – спільно облаштувати нашу Україну.
Я до чого згадав про Указ? Указ Президента про проведення всеукраїнської «Зеленої толоки» став черговим прикладом того, що нічого не змінилося у владних кабінетах та коридорах. Спосіб мислення можновладців залишився на 100% радянським і інших методів спілкування з громадою ніж радянські наші державні менеджери не засвоїли.
Озеленення наших міст, поновлення зелених насаджень, прибирання сміття після зими – корисна справа? – Стовідсотково корисна. Але спосіб, яким в Указі пропонується це організовувати і робити, є абсолютно радянський. Обласним адміністраціям наказується провести «Зелену толоку» і прозвітувати про її проведення у визначений термін. Провели і прозвітували. Але провели не толоку, а вже звичні заходи окозамилювання. Про що і прозвітували та так , що навіть керівникам президентського секретаріату було не зручно у присутності телекамер слухати цю «липу»: В Севастополі «облаштували» таку кількість дитячих містечок, що їхня загальна площа дорівнює на папері кільком десяткам футбольних майданчиків. На Вінниччині озеленили територію більшу за саму Вінниччину.
На жаль, Президент так до кінця і не зрозумів, що президентом його зробили у 2004-му не політичні технології, а прояв громадської свідомості українців, що спрацювало, чи не вперше, громадянське суспільство. І паростки українського громадянського суспільства потрібно було доглядати, плекати, берегти від канцелярської негоди – дивишся, і не дійшли б ми зараз знов до комуняцьких прапорів в центрі столиці і бюрократичного протистояння секретаріат-кабмін.
Так от я знов про Указ та толоку. В Указі не вистачає одного слова: «сприяти» проведенню всеукраїнської «Зеленої толоки».І ще не вистачає заклику до співпраці всіх екологічних та природоохоронних громадських організації та до всіх громадян України. Тобто, адміністратори мали б сприяти проведенню заходів – забезпечити реманентом, саджанцями можливо транспортом, а організовувати і проводити мали б ті самі громадські організації. В цьому випадку і пересічні громадяни відчули б, що саме від них залежить саме проведення толоки, що країна потребує їхньої потенції зробити щось самостійно. І численні «зелені» спромоглися б здійснити частинку з того, що вони декларують на своїх веб-сайтах та прес-конференціях, про що пишуть у заявках на отримання фінансової допомоги від міжнародних інституцій. А у адміністрацій відпала б потреба примусово виводити своїх співробітників на «суботники» і вписувати в звіти взяті з стелі цифри. На жаль, за роки, що минули після буремного і щасливого 2004-го, стало ясно, що революція відбулася, але революції не сталося – радянська номенклатурна система відновилася за останні роки в повному обсязі, очистилася від зайвих рудиментів на кшталт реагування на звернення громадян і навчилася мімікрії під демократичне суспільство. Номенклатурні списки радянського зразку тепер називають партійними виборчими списками, а вибори призводять не до обрання чи підтвердження курсу розвитку держави, а до заміни номенклатури одного кольору на партійні писки під іншими прапорами.
Ось і в минулі вихідні ми спостерігали аж надвисоку «копально-грабельну» активність серед українського політикуму: з саджанцями, лопатами та граблями не засвітилась хіба що Вітренко, бо не встигла отримати інструкцій з Луб’янки. Ну, хоч під вибори віддадуть частину своїх боргів киянам. І яке ця «державна діяльність» має відношення до України, мені особисто не відомо. А вам?

Відповіді

  • 2008.04.17 | S.D.

    Re: Толока чи Указ.

    Я не можу згадати жодного гуманітарного проекту, який був би успішно реаліований державним апаратом. Тому що це - не його справа. Тому, коли я чую про "державну підтримку мови", або, наприклад, державну програму допомоги знедоленим дітям - я очікую найгіршого. І, на превеликий жаль, не помиляюся.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.17 | stefan

      S.D. помиляється

      S.D. пише:
      > Я не можу згадати жодного гуманітарного проекту, який був би успішно реаліований державним апаратом.Тому що це - не його справа. Тому, коли я чую про "державну підтримку мови", або, наприклад, державну програму допомоги знедоленим дітям - я очікую найгіршого. І, на превеликий жаль, не помиляюся.
      -------------------------
      S.D. правий в 1-му:
      "Я не можу згадати жодного гуманітарного проекту, який був би успішно реаліований державним апаратом."
      ...
      А от на рахунок 2-го:
      "Тому що це - не його справа."
      Тут трохи не так.Держава має цим займатись, але розумно.
      ---
      Держава не має займатись хіба тим, з ким Ви спите, і як спите.
      Це Ваша особиста справа.
      Але і тут держава має забезпечувати Ваш комфорт і безпеку:
      - безперебійну подачу е/енергії
      - - " - - " - холодної і гарячої води
      - - " - - " - опалення
      - - " - - " - продуктів харчування
      - забезпечення аптек контацепцією :)
      - тощо.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.04.17 | Михайло Свистович

        Re: S.D. помиляється

        stefan пише:
        >
        > Держава не має займатись хіба тим, з ким Ви спите, і як спите.
        > Це Ваша особиста справа.
        > Але і тут держава має забезпечувати Ваш комфорт і безпеку:
        > - безперебійну подачу е/енергії
        > - - " - - " - холодної і гарячої води
        > - - " - - " - опалення
        > - - " - - " - продуктів харчування
        > - забезпечення аптек контацепцією :)
        > - тощо.

        В нормальних країнах усім цим займається не держава. Та й у нас теж не держава забезпечує забезпечення аптек засобами контрацепції й безперебійну подачу продуктів харчування, та й безперебійну подачу е/енергії, холодної і гарячої води та опалення в багатьох випадках теж.
  • 2008.04.17 | Боровик

    Re: Толока чи Указ.

    Щодо позиції президента відносно толок, то маю сказати, що в деяких селах були толоки і посадили багато дерев, а в деяких по брежневськи ніби то посадили, а на практиці вислали в райгазету фальшиву замітку про проведення.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.17 | 2

      Re: Толока чи Указ.

      Боровик пише:
      > Щодо позиції президента відносно толок, то маю сказати, що в деяких селах були толоки і посадили багато дерев
      Не исключено, что хитрые очковтиратели посадили эти деревья как бы в режиме мирного времени, т.е. без толок и указов. А когда грянул указ, то лишь отчитались.
  • 2008.04.17 | stefan

    Ходив на "суботник" в парк Шевченка

    Етимологія слова "толока" від "толочити".
    Довго згадував це слово з дитинства, коли до бабусі їздив у село на вакації.

    Толока, коли разом будували хату сусіду без грошей, але господар добре давав їсти і випити будівельникам.

    А ще толока, це коли селяни збиралися гуртом, накривали стіл з їдою та випивкою, була жива музика(троїсті музики), і танці до ранку.

    Здається аналог - "тусовка".
    ----------
    Толока - добровільна справа, громадська.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.04.17 | Боровик

      Re: Ходив на "суботник" в парк Шевченка

      stefan пише:
      > Етимологія слова "толока" від "толочити".
      > Довго згадував це слово з дитинства, коли до бабусі їздив у село на вакації.
      >
      > Толока, коли разом будували хату сусіду без грошей, але господар добре давав їсти і випити будівельникам.
      Толочити - малося на увазі місити глину ногами. До глини додають піску, ячмінної полови або конічки. Ногами все це перемішувалось в однорідну масу з якої ліпилася хата. На таку роботу потрібно багато людей, бо хата має бути побудована в короткі терміни.
      > А ще толока, це коли селяни збиралися гуртом, накривали стіл з їдою та випивкою, була жива музика(троїсті музики), і танці до ранку.
      >
      > Здається аналог - "тусовка".
      Ще слово толока як і млака ознаяає "великий сільський газон", тобто трав*яна земля загального користування серед села.
      > ----------
      > Толока - добровільна справа, громадська.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".