МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

громадський, громадянський, суспільний: сенсові відтінки

05/07/2008 | Tatarchuk
Шановне панство. Як в наших державних діячів часто виникають "проблеми з правозастосуванням", так само в мене особисто часто виникають проблеми з смисловим застосуванням слів "суспільний", "громадський", громадянський" у розрізі відтінків та коректності. Ну наприклад як правильно вживати з ціми словами іменники "інтерес", "журналіст", "суспільство", "кодекс", "борг", "телебачення", "думка" тощо.

Прошу надати як можна більш чіткі сенсові критерії до слововживання.

ПС. Якщо будуть "УВМОД"и то гілку звісно пенесуть на "мову" чи БП. Але хотілося б тут почути відповідь перед тим як.. :)

Заздалегідь дякую за відповіді по суті.

Відповіді

  • 2008.05.07 | Сергей ГРУЗДОВ

    Re: громадський, громадянський, суспільний: сенсові відтінки

    Тоді додайте ще й "цивільний".
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.05.07 | Tatarchuk

      о, дякую. ще й "цивільний"

      Сергей ГРУЗДОВ пише:
      > Тоді додайте ще й "цивільний".
  • 2008.05.07 | Сергей ГРУЗДОВ

    Re: громадський, громадянський, суспільний: сенсові відтінки

    "суспільний", "громадський" - общественный.
    Оттенки - общественный строй/суспільний лад, общественный порядок/громадський порядок.

    "громадянський", "цивільний" - гражданский.
    Оттенки - гражданская обязанность/громадянський обов`язок, гражданский кодекс/цивільний кодекс.
  • 2008.05.07 | Hoja_Nasreddin

    Re: громадський, громадянський, суспільний: сенсові відтінки

    ГРОМАДСЬКИЙ, -а, -е. 1. Прикм. до громада1 1, 3. 2. Який виникає, відбувається в суспільстві або стосується суспільства, пов'язаний із ним; суспільний. Громадський обов'язок. ** Громадська організація – об'єднання громадян для задоволення та захисту спільних інтересів. На громадських засадах – без оплати, на добровільній основі. 3. Належний усій громаді, усьому суспільству; колективний. // Признач. для загального користування. // В якому бере участь весь колектив. 4. Який добровільно обслуговує різні аспекти життя колективу. Громадське доручення. 5. рідко. Який любить товариство, компанію; товариський, компанійський.


    ГРОМАДЯНСЬКИЙ, -а, -е. 1. Прикм. до громадянин 1. 2. Власт. свідомому громадянинові. // Спрямований на користь суспільства. ** Громадянська відповідальність – встановлені нормами цивільного права юридичні наслідки невиконання або неналежного виконання особою своїх обов'язків. Громадянська непокора – відмова населення або групи осіб від виконання розпоряджень влади на знак протесту. Громадянська смерть: у Франції до 1854 р. – кримінальний засіб, відповідно до якого засуджений позбавлявся усіх громадянських та політичних прав. Громадянська страта: в Росії 18 – 19 ст. – вид ганебного покарання для дворян, яких позбавляли усіх прав громадянського стану. Громадянські права – основа конституційно-правового статусу громадянина держави. 3. Невійськовий, цивільний. ** Громадянська війна – збройна класова боротьба всередині держави. Громадянський шлюб – шлюб, зареєстрований органами державної влади без участі церкви.


    ЦИВІЛЬНИЙ, -а, -е. 1. Який стосується правових відносин громадян між собою і з державними органами та організаціями. Цивільне право. ** Цивільне право – галузь права, норми якої регулюють майнові відносини та пов'язані з ними особисті немайнові стосунки. Цивільне процесуальне право – галузь права, що встановлює порядок розгляду та вирішення судом цивільних справ, а також порядок виконання постанов судів та деяких ін. органів. Цивільний відповідач: у кримінальному процесі – особа, яка несе матеріальну відповідальність за збитки, завдані злочином. Цивільний кодекс – закон, який містить розташовані за певною системою основні норми правових відносин громадян тієї держави, на території якої він діє. Цивільний позов – вимога громадянина чи юридичної особи про відшкодування матеріальних збитків внаслідок злочину, яка заявлена в процесі з карної справи і яка розглядається спільно з кримінальною справою. Цивільний процес – встановлений нормами цивільного процесуального права порядок розгляду та вирішення судом цивільних справ, а також порядок виконання постанов судів та деяких ін. органів. 2. Який не належить до війська, не стосується військових справ; невійськовий. // у знач. ім. цивільне, -ного, с. Невійськовий одяг. // у знач. ім. цивільний, -ного, ч. Особа, що не належить до війська. ** Цивільна оборона – система загальнодержавних оборонних заходів для захисту населення та об'єктів народного господарства від ракетно-ядерної, хімічної, бактеріологічної та інших видів сучасної зброї. 3. Нецерковний, недуховний; світський.


    СУСПІЛЬНИЙ, -а, -е. 1. Стос. до суспільства. Суспільне виробництво. ** Суспільні науки – науки, що досліджують різноманітні сфери історичного розвитку, відносини між людьми, класами, народами, державами. 2. Який виражає відносини, становище людей у суспільстві. Суспільні класи. Суспільна формація. ** Суспільні відносини – відносини між людьми, які встановлюються в процесі їхньої спільної практичної та духовної діяльності. 3. Створений, нагромаджений суспільством у процесі виробництва; який являє собою спільне надбання. Суспільні форми споживання. 4. Який має, відчуває потребу жити в суспільстві, в колективі. // Який живе у великій групі. 5. рідко. Те саме, що суміжний
  • 2008.05.07 | stefan

    Re: громадський, громадянський, суспільний: сенсові відтінки

    Тема, дійсно, ближча до "мовного форуму", пане Татарчук.
    Тому, заздалегідь, роміщую допис до Вашої гілки тут.
    --------------------
    громадський
    1) общественный громадський працівник [діяч] — общественный работник [деятель], общественник 2) общественный; общинный; мирской громадський -а, -е. 1) Прикм. до громада I 1),
    ---------------

    громадянський
    гражданский позбавляти громадянських прав — лишать гражданских прав громадянська злагода — гражданское согласие громадянський -а, -е. 1) Прикм. до громадянин 1). 2) Власт. свідомому громадянинові. || Спрямований на користь суспільства. •• Громадянська відповідальність — встановлені нормами цивільного права юридичні наслідки невиконання або неналежного виконання особою своїх обов'язків. Громадянська непокора — відмова населення або групи осіб від виконання розпоряджень влади на знак протесту. Громадянська смерть — у Франції до 1854 р. – кримінальний засіб, відповідно до якого засуджений позбавлявся усіх громадянських та політичних прав. Громадянська страта — в Росії 18-19 ст. – вид ганебного покарання для дворян, яких позбавляли усіх прав громадянського стану. Громадянські права — основа конституційно-правового статусу громадянина держави. 3) Невійськовий, цивільний. •• Громадянська війна — збройна класова боротьба всередині держави. Громадянський шлюб — шлюб, зареєстрований органами державної влади без участі церкви.
    ----------------------------
    громадянський
    civil; (властивий громадянину) civic громадянський обов'язок — civic duty громадянський рік — legal year, civil year громадянська війна — civil war громадянський -а, -е. 1) Прикм. до громадянин 1). 2) Власт. свідомому громадянинові. || Спрямований на користь суспільства. •• Громадянська відповідальність — встановлені нормами цивільного права юридичні наслідки невиконання або неналежного виконання особою своїх обов'язків. Громадянська непокора — відмова населення або групи осіб від виконання розпоряджень влади на знак протесту. Громадянська смерть — у Франції до 1854 р. – кримінальний засіб, відповідно до якого засуджений позбавлявся усіх громадянських та політичних прав. Громадянська страта — в Росії 18-19 ст. – вид ганебного покарання для дворян, яких позбавляли усіх прав громадянського стану. Громадянські права — основа конституційно-правового статусу громадянина держави. 3) Невійськовий, цивільний. •• Громадянська війна — збройна класова боротьба всередині держави. Громадянський шлюб — шлюб, зареєстрований органами державної влади без участ
    -------------------------------------
    цивільний
    1) гражданский; штатский (о человеке, службе, костюме) цивільна авіація — гражданская авиация цивільне законодавство — гражданское законодательство цивільний кодекс — гражданский кодекс цивільний шрифт — гражданский шрифт 2) штатский цивільний -а, -е. 1) Який стосується правових відносин громадян між собою і з державними органами та організаціями. Цивільне право . •• Цивільне право — галузь права, норми якої регулюють майнові відносини та пов'язані з ними особисті немайнові стосунки. Цивільне процесуальне право — галузь права, що встановлює порядок розгляду та вирішення судом цивільних справ, а також порядок виконання постанов судів та деяких ін. органів. Цивільний відповідач — у кримінальному процесі – особа, яка несе матеріальну відповідальність за збитки, завдані злочином. Цивільний кодекс — закон, який містить розташовані за певною системою основні норми правових відносин громадян тієї держави, на території якої він діє. Цивільний позов — вимога громадянина чи юридичної особи про відшкодування матеріальних збитків внаслідок злочину, яка заявлена в процесі з карної справи і яка розглядається спільно з кримінальною справою. Цивільний процес — встановлений нормами цивільного процесуального права порядок розгляду та вирішення судом цивільних справ, а також порядок виконання постанов судів та деяких ін. органів. 2) Який не належить до війська, не стосується військових справ; невійськовий. || цивільне, -ного, Невійськовий одяг. || цивільний, -ного, Особа, що не належить до війська. •• Цивільна оборона — система загальнодержавних оборонних заходів для захисту населення та об'єктів народного господарства від ракетно-ядерної, хімічної, бактеріологічної та інших видів сучасної зброї. 3) Нецерковний, недуховний; світський.
    -----------------------------------
    суспільний
    social; (який належить суспільству) public суспільний устрій — social order суспільна свідомість — social consciousness; public spirit суспільне виробництво — common (social) production суспільні відносини — social relations суспільні науки — social sciences суспільні фонди — public funds суспільно корисний — of social utility суспільний -а, -е. 1) Стос. до суспільства. Суспільне виробництво . •• Суспільні науки — науки, що досліджують різноманітні сфери історичного розвитку, відносини між людьми, класами, народами, державами. 2) Який виражає відносини, становище людей у суспільстві. Суспільні класи . Суспільна формація . •• Суспільні відносини — відносини між людьми, які встановлюються в процесі їхньої спільної практичної та духовної діяльності. 3) Створений, нагромаджений суспільством у процесі виробництва; який являє собою спільне надбання. Суспільні форми споживання . 4) Який має, відчуває потребу жити в суспільстві, в колективі. || Який живе у великій групі. 5) рідко . Те саме, що суміжний .
    ---------------------------
    NGO
    abbreviation for 1) Non-Governmental Organization 2) (in India) nongazetted officer NGO non-governmental organisation НУО; неурядова організація

    АВВYY Linguvo 12

    http://www2.maidan.org.ua/n/mova/1210187314


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".