МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чому віз і нині там? (квітневий моніторинг . Ч. 2)

05/08/2008 | maidan.org.ua
Чому віз і нині там?

ДАЙДЖЕСТ по моніторингу діяльності омбудсмена за 14.04. – 30.04.08.

А. Огляд подій

І. Зафіксовані порушення прав людини.


1. В Кіровограді розформовують єдину російськомовну школу.

2. Експерти знову наголошують, що епідемія СНІДу в Україні є най загрозливішою в Європі, її поширеність серед дорослого населення складає більш як 1,63%. На даний час в Україні проживають 440 тис. людей з ВІЛ-інфекцією.
Координатор системи ООН в Україні Френсис О'Доннелл вважає, що сучасні зусилля з ВІЛ/СНІДу з боку центральних і місцевих органів влади, громадськості і донорів дотепер не мають належного впливу на епідемію. Зовнішня оцінка національної відповіді на епідемію СНІДу знайшла низку серйозних недоліків Національної програми України зі СНІДу.

3. У Чернігівському СІЗО №31 в ніч на 14 квітня троє ув’язнених нанесли собі порізи на тілі. Про це повідомив керівник Чернігівського центру з прав людини Олександр Підгорний. За його інформацією, хлопці прагнули привернути увагу до проігнорованих керівництвом слідчого ізолятору заяв щодо порушення персоналом прав осіб, які утримуються під вартою.

4. Напередодні Великодня в ніч з 25 на 26 квітня в с . Радівка Калиновського району на місцевому кладовищі вандали викрали з трьох могил огорожу. Зловмисників затримано. Порушено кримінальну справу за ст.297 КК України.

ІІ. Заходи вжиті у законодавчій сфері спрямовані на покращення стану дотримання прав людини.


1. 21 квітня Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо гуманізації кримінальної відповідальності)».
Законом вносяться зміни до Кримінального кодексу та Кримінально-процесуального кодексу України з метою гуманізації кримінальної відповідальності шляхом часткової декриміналізації діянь, а також запровадження більш диференційованого підходу до вибору мір покарання за злочини.
Закон направлено на підпис Президенту.

2. 16 квітня Конституційний Суд України оприлюднив своє рішення про те, що нова Конституція не може затверджуватися на всеукраїнському референдумі, доки Верховна Рада не внесла зміни до Основного закону. В той же час судді дійшли висновку, що ухвалені на референдумі рішення є остаточними, і не потребують будь якого затвердження, в тому числі і Верховною Радою.
Із проханням розтлумачити ці питання до КСУ звернувся Президент України Віктор Ющенко.

3. 24 квітня оприлюднений проект концепції нової Конституції.

4. 22 квітня Конституційний Суд України оголосив рішення у справі за конституційним поданням 52 народних депутатів України та за конституційним подання ВР АРК щодо відповідності Конституції України ст. 15 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України. Винесений вердикт стверджує, що ведення судочинства українською мовою на всій території України є конституційним і не звужує прав і свобод громадян.




ІІІ. Заходи вжиті правозахисними і громадськими організаціями для покращення стану дотримання прав людини.

1. Правозахисники і громадські діячі піддали критиці Концепцію змін до Конституції, розроблену робочою групою Конституційної ради при президенті України за «косметичний» характер пропонованих змін. [1] , [2] , [3]

2. Правовий радник ВГО Альянс «Майдан» Олександр Северин піддав критиці половинчасте рішення Конституційного Суду щодо конституційності прийняття нової Конституції через референдум.

3. Підведено підсумки моніторингу ініціативи «Не продаємося!» за березень 2008 року. Моніторингову ініціативу «Не продаємося!» було започатковано 5 місяців тому з метою викорінення замовних матеріалів на телебаченні.

4. Національна спілка журналістів України оприлюднила складений за поданням організацій НСЖУ і редакційних колективів список державних чиновників, представників органів місцевого самоврядування та суддів, які, на думку спілки, своїми діями душать свободу слова у нашій державі. До списку увійшли 15 осіб.

5. Amnesty International засудила рішення китайської влади, звинуватившої правозахисника Ху Дзя в "підбурюванні до підривної діяльності проти державної влади". Ху Дзя покарали за те, що він виступав за свободу вираження і розповідав про порушення прав людини в Китаї. Amnesty International вважає Ху Дзя в'язнем сумління. Організація виступила проти його арешту і "домашнього арешту" його дружини і дитини.

6. З офіційним початком кампанії по позачерговим виборам Київського міського голови та депутатів Київської міської ради, Комітет виборців України розпочав комплексний моніторинг виборчого процесу.

7. Правозахисники закликали міністра внутрішніх справ Юрія Луценка відмовитися від хибної ідеї повернення страти, нагадавши рішення Конституційного Суду №11рп від 29.12.1999 року щодо невідповідності Конституції виняткової міри покарання і те, що посадові особи мають дотримуватися Конституції та законів України, а не ревізувати їх, навіть у публічних висловлюваннях. [4] , [5] , [6] .

8. 26 квітня в НТУ «Харківський політехнічний інститут» відбувся ІІ відкритий молодіжний правозахисний турнір із парламентських дебатів «Права молоді на кожний день: студент вчора, сьогодні, завтра» в рамках Кампанії підтримки студентського самоврядування за підтримки Фонду розвитку демократії Посольства США в Україні.

9. Громадська правозахисна організація „Донецький Меморіал” за участю фахівців Пенітенціарного Товариства України підготувала і видала третю щорічну доповідь „Дотримання прав ув’язнених в Україні-2007”. Доповідь містить огляд змін у діяльності кримінально-виконавчої системи України, які сталися протягом 2007 року. Доповідь містить висновки та рекомендації, спрямовані на поліпшення стану дотримання прав людини в установах системи, а також відомості про виконання Департаментом рекомендацій попередніх доповідей.

10. В рамках реалізації проекту „Забезпечення соціально-правового захисту співробітників пенітенціарної системи – гарантія дотримання прав засуджених” за підтримки Міжнародного фонду „Відродження”, благодійна організація «Чернігівський жіночий правозахисний центр» проводить роботу по наданню правової допомоги співробітникам установ виконання покарань Чернігівської області. Вона ж ініціювала таку нову форму роботи, як проведення засідань спостережної комісії безпосередньо у виправній колонії.

11. Правозахисники піддали критиці затверджену Указом президента Концепцію реформування Державної кримінально-виконавчої служби України.

12. 27 квітня благодійною організацією „Клуб „Твій вибір” з м. Горлівка Донецької області було проведено семінар з проблем лікування ВІЛ/СНІД в установах Донецької області. В ньому взяли участь члени обласної координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ/СНІД, працівники установ виконання покарань області, представники обласних та міських СНІД-центрів. Програма семінару включала презентацію проектів у виправних закладах області, обговорення проблем взаємодії громадських організацій та адміністрації установ, в яких вони працюють та розширенню доступу засуджених Донецької області до діагностики та лікування ВІЛ/СНІД та вживання наркотиків серед засуджених.

13. 27 квітня активісти Національного екологічного центру провели під Міністерством палива та енергетики попереджувальну акцію, закликаючи чиновників переглянути енергетичну стратегію держави і відмовитися від розбудови атомної енергетики в Україні.

IV. Заходи запропоновані і вжиті органами влади для покращення стану дотримання прав людини.

1. 15 квітня міністр внутрішніх справ Юрій Луценко під час зустрічі з журналістами заявив, що він особисто виступає за відновлення вищої міри покарання у вигляді розстрілу за особливо тяжкі злочини проти особи.

2. 23 квітня, на засіданні Кабінету Міністрів України, було ухвалено проект нової редакція закону про порядок організації і проведення мирних заходів. Він передбачає можливість заборони заходу виключно в судовому порядку. Проект Закону України "Про порядок організації і проведення мирних заходів" було розроблено Міністерством юстиції у зв’язку з необхідністю законодавчого забезпечення реалізації права, встановленого статтею 39 Конституції України – збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, демонстрації, пікетування, походи.

3. Міністерство юстиції пропонує розширити порядок звернень громадян до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, надавши їм можливість робити це посередництвом електронної пошти. Відповідні зміни до Закону України «Про звернення громадян» виставлено на сайті Міністерства юстиції (www.minjust.gov.ua) для надання зауважень та пропозицій громадськості. За словами міністра юстиції Миколи Оніщука, ініціатива Міністерства юстиції ґрунтується на необхідності удосконалення законодавства у даній сфері з урахуванням сучасного рівня розвитку інформаційних технологій.

4. Президент України Віктор Ющенко указом № 401/2008 від 25 квітня схвалив Концепцію реформування Державної кримінально-виконавчої служби України та доручив Кабінету міністрів у тримісячний строк розробити та затвердити Комплексну цільову програму реформування Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідний указ розміщений на офіційному сайті Президента України.


V. Заходи вжиті правоохоронними органами, СБУ, судами та системою виконання покарань для покращення стану дотримання прав людини.

1. Українська генеральна прокуратура каже, що і далі намагається знайти замовників убивства журналіста Георгія Ґонґадзе.

2. 18 квітня Дарницький районний суд виніс вирок у справі про вбивство громадянина Нігерії Кунуона Мієві Ґоді, скоєного у м. Києві на ґрунті расової ненависті.

3. У Кіровограді засуджено вчителя української мови за розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

4. Виконувач обов’язків голови Служби безпеки України Валентин Наливайченко закликає неурядові організації та експертів надавати пропозиції щодо реформування служби. «Громадяни України через неурядові організації, через експертів мають висловитись, яку спецслужбу вони хотіли б бачити», - сказав В.Наливайченко журналістам під час перерви у міжнародній конференції «Захист демократичних цінностей і дотримання прав людини у діяльності спецслужб», яка відбулася 23 квітня.

5. 23.04.2008 року у Державному департаменті України з питань виконання покарань відбулася оперативна нарадаза участю керівництва Департаменту, управлінь Департаменту в Миколаївській області і м. Києві та Київській області, а також Бучанської виправної колонії (№85) та Миколаївського слідчого ізолятора щодо надзвичайних подій, які сталися у зазначених установах в квітні місяці 2008 року.
За результатами проведеної наради винні посадові особи притягнуті до дисциплінарної відповідальності, поставлені завдання щодо забезпечення належного правопорядку в установах виконання покарань, попередження та недопущення негативних проявів і конфліктних ситуацій в середовищі засуджених, а також осіб, взятих під варту.



VІ. Позитивні приклади.

1. 23 квітня відбувся «круглий стіл» на тему: «Громадський контроль за діяльністю органів внутрішніх справ», організований Управлінням моніторингу дотримання прав людини в діяльності ОВС Міністерства внутрішніх справ України. Предметом засідання було: формування спільних напрямків діяльності, обговорення механізмів взаємодії для вирішення існуючих проблем у сфері дотримання прав людини працівниками міліції, а також, враховуючи досвід роботи МВС з громадськими радами, обговорення подальшої співпраці та спільних напрямків роботи у цьому напрямку.

2. Окружний адміністративний суд м.Києва (суддя В.Келеберда) задовольнив позов правового радника ВГО Альянс "Майдан" Олександра Северина до Генеральної прокуратури. Рішенням суду визнана протиправною бездіяльність Генеральної прокуратури України щодо неприйняття рішення в порядку ст.97 Кримінально-процесуального кодексу України за заявою О.Северина від 18.01.08; зобов'язати Генеральну прокуратуру України прийняти рішення у порядку статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України за заявою О.Северина від 18.01.08 щодо перешкоджання групою депутатів під час Пленарного засідання Верховної ради України 18 січня 2008 року нормальній роботі Верховної Ради України".
Тепер Генпрокуратура повинна дати відповідь на дуже принципове запитання - чи є, на її погляд, кримінальним діянням фізичне перешкоджання роботі законодавчого органу. Якщо "так" - порушити відповідну кримінальну справу і розібратися з депутатами - "блокувальниками". Якщо ж "ні", тоді, виходячи з конституційного принципу рівности всіх громадян перед законом, це "ні" стосуватиметься всіх громадян. З усіма наслідками, що випливають.

3. Напередодні 18 травня – Дня пам`яті жертв депортації кримськотатарського народу кримська міліція вживає заходи для посилення охорони мусульманських кладовищ і взаємодії з місцевою владою. (На території Криму знаходяться 427 мусульманських кладовищ).

4. У Донецьку до кримінальної відповідальності притягується капітан міліції, який приховував злочини, скоєні маніяком-педофілом.

5. Рівненський окружний адміністративний суд задовольнив позов громадянки Галини Тачинської до регіонального відділення Фонду держмайна України щодо незаконної приватизації житлового будинку малосімейного типу, у якому вона проживає.

6. Співробітники Управління СБУ у Львівській області спільно з працівниками підрозділу внутрішньої безпеки ГУ МВСУ у Львівській області затримали співробітника міліції під час отримання ним хабара у розмірі 4 тисяч доларів США.

7. 24 квітня Донецькій апеляційний суд зобов‘язав депутатів відзвітуватися перед виборцями.

8. З початку 2008 року в Україні народилося 118324 немовлят , що майже на 6 тисяч новонароджених більше, ніж за аналогічний період 2007 року. Найбільше немовлят з початку року з'явилося на світ у Донецькій області – майже 10,5 тисяч новонароджених, у Дніпропетровській – 8,7 тисяч, у Києві – 7,4 тисячі, в Одеській області – 6,7 тисяч, у Львівській – 6,5 тисяч та у Харківській – 6,3 тисячі новонароджених.

VIІ. Заходи запропоновані і вжиті омбудсменом

1. 20 квітня Ніна Карпачова, разом з президентом України, узяла участь у Всеукраїнській нараді «З любов'ю та турботою до дітей» , що проходила у Донецьку.

2. 21 квітня омбудсмен України узяла участь у Пекінському форумі з прав людини "Розвиток, безпека і права людини". Виступаючи з трибуни Пекінського форуму, Ніна Карпачова висловила думку, що "сучасний Китай демонструє всьому світу нові підходи у розв'язанні глобальних проблем сучасності". Вона, вже не вперше, назвала Тибетське питання внутрішньою справою Китаю, яке використовується зовнішніми силами для зриву Пекінської олімпіади.


Б. Коментар.

Огляд двотижневих подій відображує відсутність злагоди між владою, громадськістю і омбудсменом у стратегічних питаннях забезпечення дотримання прав людини в Україні. Тоді, як держава прагне відбутися косметичними заходами, про що свідчать запропоновані концепції Конституційної реформи і реформи Державної кримінально-виконавчої служби, правозахисники і громадськість намагається змусити можновладців діяти в інтересах народу, про що свідчить громадська критика дій влади. Тим часом, український омбудсмен взагалі опікується проблемами Китаю, а не питаннями забезпечення прав людини в Україні. Усе це нагадує байку Крилова «Лебідь, щука й рак».

Когда в товарищах согласья нет,
На лад их дело не пойдет,
И выйдет из него не дело, только мука.
Однажды Лебедь, Рак да Щука
Везти с поклажей воз взялись
И вместе трое все в него впряглись;
Из кожи лезут вон, а возу все нет ходу!
Поклажа бы для них казалась и легка:
Да Лебедь рвется в облака,
Рак пятится назад, а Щука тянет в воду.
Кто виноват из них, кто прав - судить не нам;
Да только воз и ныне там.

Відповіді

  • 2008.05.08 | kotygoroshko

    не читав, але не згоден

    зі спотворенням адреси нашого улюбленого сайту Майдан :)

    негайньо виправіть у заголовку Майдан.ор.юа на Майдан.орГ.юа !
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.05.10 | Світлана

    Re: Чому віз і нині там? (квітневий моніторинг . Ч. 2)

    Якась несенітниця! Оскільки робота омбудсмена не повина прямо
    стосуватись питання народжуваності немовлят, хоча і це важливо, але мушу повторити, Карпачова живе власними "поняттями" задля власного благополуччя (досвід роботи її підлеглих я маю від 18.03.08р). Так що навіть лебідь, рак та щука не винні. Карпачовій навіть на лебідя та рака "глубоко плєвать"!!!

    maidan.org.ua пише:
    > Чому віз і нині там?
    >
    > ДАЙДЖЕСТ по моніторингу діяльності омбудсмена за 14.04. – 30.04.08.
    >
    > А. Огляд подій
    >
    > І. Зафіксовані порушення прав людини.

    >
    > 1. В Кіровограді розформовують єдину російськомовну школу.
    >
    > 2. Експерти знову наголошують, що епідемія СНІДу в Україні є най загрозливішою в Європі, її поширеність серед дорослого населення складає більш як 1,63%. На даний час в Україні проживають 440 тис. людей з ВІЛ-інфекцією.
    > Координатор системи ООН в Україні Френсис О'Доннелл вважає, що сучасні зусилля з ВІЛ/СНІДу з боку центральних і місцевих органів влади, громадськості і донорів дотепер не мають належного впливу на епідемію. Зовнішня оцінка національної відповіді на епідемію СНІДу знайшла низку серйозних недоліків Національної програми України зі СНІДу.
    >
    > 3. У Чернігівському СІЗО №31 в ніч на 14 квітня троє ув’язнених нанесли собі порізи на тілі. Про це повідомив керівник Чернігівського центру з прав людини Олександр Підгорний. За його інформацією, хлопці прагнули привернути увагу до проігнорованих керівництвом слідчого ізолятору заяв щодо порушення персоналом прав осіб, які утримуються під вартою.
    >
    > 4. Напередодні Великодня в ніч з 25 на 26 квітня в с . Радівка Калиновського району на місцевому кладовищі вандали викрали з трьох могил огорожу. Зловмисників затримано. Порушено кримінальну справу за ст.297 КК України.
    >
    > ІІ. Заходи вжиті у законодавчій сфері спрямовані на покращення стану дотримання прав людини.
    >
    >
    > 1. 21 квітня Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо гуманізації кримінальної відповідальності)».
    > Законом вносяться зміни до Кримінального кодексу та Кримінально-процесуального кодексу України з метою гуманізації кримінальної відповідальності шляхом часткової декриміналізації діянь, а також запровадження більш диференційованого підходу до вибору мір покарання за злочини.
    > Закон направлено на підпис Президенту.
    >
    > 2. 16 квітня Конституційний Суд України оприлюднив своє рішення про те, що нова Конституція не може затверджуватися на всеукраїнському референдумі, доки Верховна Рада не внесла зміни до Основного закону. В той же час судді дійшли висновку, що ухвалені на референдумі рішення є остаточними, і не потребують будь якого затвердження, в тому числі і Верховною Радою.
    > Із проханням розтлумачити ці питання до КСУ звернувся Президент України Віктор Ющенко.
    >
    > 3. 24 квітня оприлюднений проект концепції нової Конституції.
    >
    > 4. 22 квітня Конституційний Суд України оголосив рішення у справі за конституційним поданням 52 народних депутатів України та за конституційним подання ВР АРК щодо відповідності Конституції України ст. 15 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України. Винесений вердикт стверджує, що ведення судочинства українською мовою на всій території України є конституційним і не звужує прав і свобод громадян.
    >
    >
    >
    >
    > ІІІ. Заходи вжиті правозахисними і громадськими організаціями для покращення стану дотримання прав людини.
    >
    > 1. Правозахисники і громадські діячі піддали критиці Концепцію змін до Конституції, розроблену робочою групою Конституційної ради при президенті України за «косметичний» характер пропонованих змін. [1] , [2] , [3]
    >
    > 2. Правовий радник ВГО Альянс «Майдан» Олександр Северин піддав критиці половинчасте рішення Конституційного Суду щодо конституційності прийняття нової Конституції через референдум.
    >
    > 3. Підведено підсумки моніторингу ініціативи «Не продаємося!» за березень 2008 року. Моніторингову ініціативу «Не продаємося!» було започатковано 5 місяців тому з метою викорінення замовних матеріалів на телебаченні.
    >
    > 4. Національна спілка журналістів України оприлюднила складений за поданням організацій НСЖУ і редакційних колективів список державних чиновників, представників органів місцевого самоврядування та суддів, які, на думку спілки, своїми діями душать свободу слова у нашій державі. До списку увійшли 15 осіб.
    >
    > 5. Amnesty International засудила рішення китайської влади, звинуватившої правозахисника Ху Дзя в "підбурюванні до підривної діяльності проти державної влади". Ху Дзя покарали за те, що він виступав за свободу вираження і розповідав про порушення прав людини в Китаї. Amnesty International вважає Ху Дзя в'язнем сумління. Організація виступила проти його арешту і "домашнього арешту" його дружини і дитини.
    >
    > 6. З офіційним початком кампанії по позачерговим виборам Київського міського голови та депутатів Київської міської ради, Комітет виборців України розпочав комплексний моніторинг виборчого процесу.
    >
    > 7. Правозахисники закликали міністра внутрішніх справ Юрія Луценка відмовитися від хибної ідеї повернення страти, нагадавши рішення Конституційного Суду №11рп від 29.12.1999 року щодо невідповідності Конституції виняткової міри покарання і те, що посадові особи мають дотримуватися Конституції та законів України, а не ревізувати їх, навіть у публічних висловлюваннях. [4] , [5] , [6] .
    >
    > 8. 26 квітня в НТУ «Харківський політехнічний інститут» відбувся ІІ відкритий молодіжний правозахисний турнір із парламентських дебатів «Права молоді на кожний день: студент вчора, сьогодні, завтра» в рамках Кампанії підтримки студентського самоврядування за підтримки Фонду розвитку демократії Посольства США в Україні.
    >
    > 9. Громадська правозахисна організація „Донецький Меморіал” за участю фахівців Пенітенціарного Товариства України підготувала і видала третю щорічну доповідь „Дотримання прав ув’язнених в Україні-2007”. Доповідь містить огляд змін у діяльності кримінально-виконавчої системи України, які сталися протягом 2007 року. Доповідь містить висновки та рекомендації, спрямовані на поліпшення стану дотримання прав людини в установах системи, а також відомості про виконання Департаментом рекомендацій попередніх доповідей.
    >
    > 10. В рамках реалізації проекту „Забезпечення соціально-правового захисту співробітників пенітенціарної системи – гарантія дотримання прав засуджених” за підтримки Міжнародного фонду „Відродження”, благодійна організація «Чернігівський жіночий правозахисний центр» проводить роботу по наданню правової допомоги співробітникам установ виконання покарань Чернігівської області. Вона ж ініціювала таку нову форму роботи, як проведення засідань спостережної комісії безпосередньо у виправній колонії.
    >
    > 11. Правозахисники піддали критиці затверджену Указом президента Концепцію реформування Державної кримінально-виконавчої служби України.
    >
    > 12. 27 квітня благодійною організацією „Клуб „Твій вибір” з м. Горлівка Донецької області було проведено семінар з проблем лікування ВІЛ/СНІД в установах Донецької області. В ньому взяли участь члени обласної координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ/СНІД, працівники установ виконання покарань області, представники обласних та міських СНІД-центрів. Програма семінару включала презентацію проектів у виправних закладах області, обговорення проблем взаємодії громадських організацій та адміністрації установ, в яких вони працюють та розширенню доступу засуджених Донецької області до діагностики та лікування ВІЛ/СНІД та вживання наркотиків серед засуджених.
    >
    > 13. 27 квітня активісти Національного екологічного центру провели під Міністерством палива та енергетики попереджувальну акцію, закликаючи чиновників переглянути енергетичну стратегію держави і відмовитися від розбудови атомної енергетики в Україні.
    >
    > IV. Заходи запропоновані і вжиті органами влади для покращення стану дотримання прав людини.
    >
    > 1. 15 квітня міністр внутрішніх справ Юрій Луценко під час зустрічі з журналістами заявив, що він особисто виступає за відновлення вищої міри покарання у вигляді розстрілу за особливо тяжкі злочини проти особи.
    >
    > 2. 23 квітня, на засіданні Кабінету Міністрів України, було ухвалено проект нової редакція закону про порядок організації і проведення мирних заходів. Він передбачає можливість заборони заходу виключно в судовому порядку. Проект Закону України "Про порядок організації і проведення мирних заходів" було розроблено Міністерством юстиції у зв’язку з необхідністю законодавчого забезпечення реалізації права, встановленого статтею 39 Конституції України – збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, демонстрації, пікетування, походи.
    >
    > 3. Міністерство юстиції пропонує розширити порядок звернень громадян до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, надавши їм можливість робити це посередництвом електронної пошти. Відповідні зміни до Закону України «Про звернення громадян» виставлено на сайті Міністерства юстиції (www.minjust.gov.ua) для надання зауважень та пропозицій громадськості. За словами міністра юстиції Миколи Оніщука, ініціатива Міністерства юстиції ґрунтується на необхідності удосконалення законодавства у даній сфері з урахуванням сучасного рівня розвитку інформаційних технологій.
    >
    > 4. Президент України Віктор Ющенко указом № 401/2008 від 25 квітня схвалив Концепцію реформування Державної кримінально-виконавчої служби України та доручив Кабінету міністрів у тримісячний строк розробити та затвердити Комплексну цільову програму реформування Державної кримінально-виконавчої служби.
    > Відповідний указ розміщений на офіційному сайті Президента України.
    >
    >
    > V. Заходи вжиті правоохоронними органами, СБУ, судами та системою виконання покарань для покращення стану дотримання прав людини.
    >
    > 1. Українська генеральна прокуратура каже, що і далі намагається знайти замовників убивства журналіста Георгія Ґонґадзе.
    >
    > 2. 18 квітня Дарницький районний суд виніс вирок у справі про вбивство громадянина Нігерії Кунуона Мієві Ґоді, скоєного у м. Києві на ґрунті расової ненависті.
    >
    > 3. У Кіровограді засуджено вчителя української мови за розпалювання міжнаціональної ворожнечі.
    >
    > 4. Виконувач обов’язків голови Служби безпеки України Валентин Наливайченко закликає неурядові організації та експертів надавати пропозиції щодо реформування служби. «Громадяни України через неурядові організації, через експертів мають висловитись, яку спецслужбу вони хотіли б бачити», - сказав В.Наливайченко журналістам під час перерви у міжнародній конференції «Захист демократичних цінностей і дотримання прав людини у діяльності спецслужб», яка відбулася 23 квітня.
    >
    > 5. 23.04.2008 року у Державному департаменті України з питань виконання покарань відбулася оперативна нарадаза участю керівництва Департаменту, управлінь Департаменту в Миколаївській області і м. Києві та Київській області, а також Бучанської виправної колонії (№85) та Миколаївського слідчого ізолятора щодо надзвичайних подій, які сталися у зазначених установах в квітні місяці 2008 року.
    > За результатами проведеної наради винні посадові особи притягнуті до дисциплінарної відповідальності, поставлені завдання щодо забезпечення належного правопорядку в установах виконання покарань, попередження та недопущення негативних проявів і конфліктних ситуацій в середовищі засуджених, а також осіб, взятих під варту.
    >
    >
    >
    > VІ. Позитивні приклади.
    >
    > 1. 23 квітня відбувся «круглий стіл» на тему: «Громадський контроль за діяльністю органів внутрішніх справ», організований Управлінням моніторингу дотримання прав людини в діяльності ОВС Міністерства внутрішніх справ України. Предметом засідання було: формування спільних напрямків діяльності, обговорення механізмів взаємодії для вирішення існуючих проблем у сфері дотримання прав людини працівниками міліції, а також, враховуючи досвід роботи МВС з громадськими радами, обговорення подальшої співпраці та спільних напрямків роботи у цьому напрямку.
    >
    > 2. Окружний адміністративний суд м.Києва (суддя В.Келеберда) задовольнив позов правового радника ВГО Альянс "Майдан" Олександра Северина до Генеральної прокуратури. Рішенням суду визнана протиправною бездіяльність Генеральної прокуратури України щодо неприйняття рішення в порядку ст.97 Кримінально-процесуального кодексу України за заявою О.Северина від 18.01.08; зобов'язати Генеральну прокуратуру України прийняти рішення у порядку статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України за заявою О.Северина від 18.01.08 щодо перешкоджання групою депутатів під час Пленарного засідання Верховної ради України 18 січня 2008 року нормальній роботі Верховної Ради України".
    > Тепер Генпрокуратура повинна дати відповідь на дуже принципове запитання - чи є, на її погляд, кримінальним діянням фізичне перешкоджання роботі законодавчого органу. Якщо "так" - порушити відповідну кримінальну справу і розібратися з депутатами - "блокувальниками". Якщо ж "ні", тоді, виходячи з конституційного принципу рівности всіх громадян перед законом, це "ні" стосуватиметься всіх громадян. З усіма наслідками, що випливають.
    >
    > 3. Напередодні 18 травня – Дня пам`яті жертв депортації кримськотатарського народу кримська міліція вживає заходи для посилення охорони мусульманських кладовищ і взаємодії з місцевою владою. (На території Криму знаходяться 427 мусульманських кладовищ).
    >
    > 4. У Донецьку до кримінальної відповідальності притягується капітан міліції, який приховував злочини, скоєні маніяком-педофілом.
    >
    > 5. Рівненський окружний адміністративний суд задовольнив позов громадянки Галини Тачинської до регіонального відділення Фонду держмайна України щодо незаконної приватизації житлового будинку малосімейного типу, у якому вона проживає.
    >
    > 6. Співробітники Управління СБУ у Львівській області спільно з працівниками підрозділу внутрішньої безпеки ГУ МВСУ у Львівській області затримали співробітника міліції під час отримання ним хабара у розмірі 4 тисяч доларів США.
    >
    > 7. 24 квітня Донецькій апеляційний суд зобов‘язав депутатів відзвітуватися перед виборцями.
    >
    > 8. З початку 2008 року в Україні народилося 118324 немовлят , що майже на 6 тисяч новонароджених більше, ніж за аналогічний період 2007 року. Найбільше немовлят з початку року з'явилося на світ у Донецькій області – майже 10,5 тисяч новонароджених, у Дніпропетровській – 8,7 тисяч, у Києві – 7,4 тисячі, в Одеській області – 6,7 тисяч, у Львівській – 6,5 тисяч та у Харківській – 6,3 тисячі новонароджених.
    >
    > VIІ. Заходи запропоновані і вжиті омбудсменом
    >
    > 1. 20 квітня Ніна Карпачова, разом з президентом України, узяла участь у Всеукраїнській нараді «З любов'ю та турботою до дітей» , що проходила у Донецьку.
    >
    > 2. 21 квітня омбудсмен України узяла участь у Пекінському форумі з прав людини "Розвиток, безпека і права людини". Виступаючи з трибуни Пекінського форуму, Ніна Карпачова висловила думку, що "сучасний Китай демонструє всьому світу нові підходи у розв'язанні глобальних проблем сучасності". Вона, вже не вперше, назвала Тибетське питання внутрішньою справою Китаю, яке використовується зовнішніми силами для зриву Пекінської олімпіади.
    >
    >
    > Б. Коментар.
    >
    > Огляд двотижневих подій відображує відсутність злагоди між владою, громадськістю і омбудсменом у стратегічних питаннях забезпечення дотримання прав людини в Україні. Тоді, як держава прагне відбутися косметичними заходами, про що свідчать запропоновані концепції Конституційної реформи і реформи Державної кримінально-виконавчої служби, правозахисники і громадськість намагається змусити можновладців діяти в інтересах народу, про що свідчить громадська критика дій влади. Тим часом, український омбудсмен взагалі опікується проблемами Китаю, а не питаннями забезпечення прав людини в Україні. Усе це нагадує байку Крилова «Лебідь, щука й рак».
    >
    > Когда в товарищах согласья нет,
    > На лад их дело не пойдет,
    > И выйдет из него не дело, только мука.
    > Однажды Лебедь, Рак да Щука
    > Везти с поклажей воз взялись
    > И вместе трое все в него впряглись;
    > Из кожи лезут вон, а возу все нет ходу!
    > Поклажа бы для них казалась и легка:
    > Да Лебедь рвется в облака,
    > Рак пятится назад, а Щука тянет в воду.
    > Кто виноват из них, кто прав - судить не нам;
    > Да только воз и ныне там.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".