МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Концепція «русского мира»

07/16/2008 | Євген Марченко
12 липня 2008 року президент РФ Дм. Мєдвєдєв затвердив нову Концепцію зовнішньої політики РФ (далі Концепція). Вже перше знайомство з текстом засвідчує надзвичайну цікавість і показовість розробки ідеологів російської зовнішньої політики.
Насамперед підкреслено зберігається спадковість курсу РФ у критично важливій сфері. Новий документ загалом розвиває положення попередньої версії Концепції від 28.06.2000 року. Зокрема майже повністю збережено попередню структуру.
Відповідно до вподобань нового господаря Кремля додано один відверто декларативний пріоритет зовнішньої політики: «Верховенство права в міжнародних відносинах». Через значну деталізацію, як воно і личить паперам правника-цивіліста, майже вдвічі збільшено обсяг (з майже 38 тисяч знаків до понад 61тис).
Документ докорінно змінив тональність: від обережної до впевнено-наступальної. Наприклад в Концепції 2000 року двічі зустрічається прикметник «певний», тоді як в 2008 році це слово не вживається взагалі. Замість ремствувань путінської Концепції «про посилення тенденцій до формування однополярного світу при силовому та економічному домінуванні США», архітектори мєдвєдєвської зовнішньої політики проголошують «втрату історичним Заходом монополії на глобалізаційні процеси…» - таку собі сучасну версію «заходу Європи» яскравого прикладу реваншистської ідеології.
В новій версії документу 13 разів зустрічаються слова з коренем «цивілізац…» (у 2000 році – жодного разу). Йдеться про принципову трансформацію – ідеологічною основою російської зовнішньої політики стає теорія цивілізація та ідея щодо окремішності і унікальності російської цивілізації, «русского мира». Ще один привіт зі Смоленської площі і Кремля Освальду Шпенглеру.
Не менш важливим для України є зміна підходу у відносинах з країнами СНД. Суттєво послаблено акцент на інтеграційних процесах, національній безпеці, натомість наголошується на послідовному запровадженні ринкових принципів у торгово-економічні зв’язки та збереженні «культурно-цивілізаційного-спадку», насамперед забезпеченні просування російської культури і мови та гарантуванні прав російських меншин.
Вперше в тексті Концепції прямо згадана Україна: «Росія зберігає негативне ставлення до розширення НАТО, зокрема планів прийому до членів Альянсу України та Грузії».
Наявні і інші суттєві новації, зокрема щодо відносин з США (культура управління розбіжностями, економічна база відносин), ЄС (укріплення союзу, його здатності виступати з узгоджених позицій), акцентом на ролі ШОС (уважно прислухайтесь до І.Богословської та іже з нею), Китаєм (проголошення стратегічного партнерства) тощо.
Загалом текст концепції потребує надзвичайно уважного і прискіпливого аналізу. Водночас, вже нині зрозуміло: про відлигу в міжнародних відносинах, у всілякому випадку на декларативному рівні, не йдеться – жорсткий курс останніх років правління В.Путіна знайшов своє відображення у документах концептуального характеру, що визначають стратегію зовнішньої політики ранньомєдвєдєвської Росії.

Відповіді

  • 2008.07.16 | Sean

    Re: Концепція «русского мира»

    Євген Марченко пише:
    > Через значну деталізацію, як воно і личить паперам правника-цивіліста, майже вдвічі збільшено обсяг (з майже 38 тисяч знаків до понад 61тис).
    Мабуть автор порівнює з правниками-конституціоналістами, бо якщо порівнювати з господарниками, то там деталізація в квадраті,тільки що не у головному кодифікованому акті, а розкидано по тисячах паперів та паперчин.
    Можна сказати навіть по-іншому, у господарників кодекс (тут - читай Концепція) насправді часто так, проформа. Головне - у неакцентованій "підзаконці".
    То питання наскільки цей писаний для загального обсер[в]ування акт є декларацією і "понтами", а наскільки керівництвом до дії.

    > Документ докорінно змінив тональність: від обережної до впевнено-наступальної. Наприклад в Концепції 2000 року двічі зустрічається прикметник «певний», тоді як в 2008 році це слово не вживається взагалі. Замість ремствувань путінської Концепції «про посилення тенденцій до формування однополярного світу при силовому та економічному домінуванні США», архітектори мєдвєдєвської зовнішньої політики проголошують «втрату історичним Заходом монополії на глобалізаційні процеси…» - таку собі сучасну версію «заходу Європи» яскравого прикладу реваншистської ідеології.
    Насправді це виглядає як "понти" чи роблена бравада неповнолітнього грабіжника

    > В новій версії документу 13 разів зустрічаються слова з коренем «цивілізац…» (у 2000 році – жодного разу). Йдеться про принципову трансформацію – ідеологічною основою російської зовнішньої політики стає теорія цивілізація та ідея щодо окремішності і унікальності російської цивілізації, «русского мира». Ще один привіт зі Смоленської площі і Кремля Освальду Шпенглеру.

    у совєтських, як відомо, собствєнная гордість, цивілізаційна це зрозуміло. Вони ж не можуть існувати, не мислячи масштабом цивілізації, бо і не навчені і лячно і незручно. А той аршин правильную цифру не покаже, бо відомо що ним робили. Ну не мотивується повсякденний труд на благо родіни, яко же тяготи і лішенія служби чимось меншим за месіянство цивілізаційних (прости Господи) масштабів.

    ...
    > Вперше в тексті Концепції прямо згадана Україна: «Росія зберігає негативне ставлення до розширення НАТО, зокрема планів прийому до членів Альянсу України та Грузії».
    Ну так теє, ставлення було є і буде, а згадка,так би мовити, почесна :)

    > Наявні і інші суттєві новації, зокрема щодо відносин з США (культура управління розбіжностями, економічна база відносин), ЄС (укріплення союзу, його здатності виступати з узгоджених позицій), акцентом на ролі ШОС (уважно прислухайтесь до І.Богословської та іже з нею), Китаєм (проголошення стратегічного партнерства) тощо.
    Промине не так вже і багато років і Китай влаштує Москві взірцепо-показове стратегічне партнерство, мало не стане.

    > Загалом текст концепції потребує надзвичайно уважного і прискіпливого аналізу. Водночас, вже нині зрозуміло: про відлигу в міжнародних відносинах, у всілякому випадку на декларативному рівні, не йдеться – жорсткий курс останніх років правління В.Путіна знайшов своє відображення у документах концептуального характеру, що визначають стратегію зовнішньої політики ранньомєдвєдєвської Росії.

    Але їм можна позаздрити, що у ніх над всім цим системно працюють. Але заздрити не гарно, гарно робити краще.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.16 | Lexa62

      Re: Концепція «русского мира»

      Sean пише:

      > Промине не так вже і багато років і Китай влаштує Москві взірцепо-показове стратегічне партнерство, мало не стане.
      >

      спритати б у психологів, чи не діє тут на кремлівські голови механізм психологічного витіснення? Адже цьому не зарадиш
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.07.16 | ziggy_freud

        це типове для психотиків конструювання власної

        реальності. Українців в цю віртуальну реальність запрошують на дуже непривабливу роль...

        Lexa62 пише:
        > спритати б у психологів, чи не діє тут на кремлівські голови механізм психологічного витіснення?

        діє. І не тільки цей механізм. Давєчя (с) на форум викинули статтю кремлівського малороса Кольорова. І я в загальних рисах розглянув деякі його висловлювання. Параноїдальні риси особистості в автора очевидні. Об*єкти, на які спрямована агресія - теж.
  • 2008.07.16 | Абу

    мене вразила тотожність висвітлення Концепції

    в ЗМІ Росії та України. Наші ЗМІ всіх відтінків чесно передрали месиджи з російських джерел, і жоден журналіст навіть не подумав що треба було б самому прочитати текст і зробити СВОЇ висновки
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.16 | Sean

      і це сумно, але ще гірше те що напевно

      мало хто це зробив з числа тих, кому "положено по службє"
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.07.16 | Адвокат ...

        УґУ(с).

    • 2008.07.16 | Адвокат ...

      Ім за єто,-- ніплотють...

      Плотють,-- тіко за трансляцію мацькальських мислє-хваґів.
  • 2008.07.16 | Сергій Вакуленко

    А таки ж Україна в цей "мір" принаймні почасти потрапляє

    Бо инакше не з'явилося б було оце:


    Євген Марченко пише:

    Замість ремствувань путінської Концепції «про посилення тенденцій до формування однополярного світу при силовому та економічному домінуванні США», архітектори мєдвєдєвської зовнішньої політики проголошують «втрату історичним Заходом монополії на глобалізаційні процеси…» - таку собі сучасну версію «заходу Європи»

    А було б по-українському: ... "присмерку Європи".
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.16 | Євген Марченко

      Re: А таки ж Україна в цей "мір" принаймні почасти потрапляє

      Дякую за слушне зауваження.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.07.17 | Сергій Вакуленко

        Я знаю, що це непросто

        ... забути стереотипи (та готові формули), якими нас стільки років годовано.

        А втім, иншої дороги нема: російський світопогляд треба заступати своїм — в усьому (навіть у таких дрібницях).
  • 2008.07.16 | Ratibor

    РА-СИЯЮЩИЙ !!!

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.16 | Майстер

      сРАка

      Не РА-сєя, а РО-сія. Рох-сія. Хрю-сія. Мос-КАЛ-ь-щина
    • 2008.07.17 | Isoлято

      Ratibor, объясните мне на милость разницу...

      ...между "Русским Миром" и Neue Ordnung.

      Подсказываю пункт первый: Neue Ordnung предполагал уничтожение "рассово чуждых", а "Русский Мир" - всех, кто под руку подвернётся. Правильно?
  • 2008.07.16 | Абу

    в тему (л)

    http://ej.ru/?a=note&id=8231
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.16 | BIO

      в тему - 2 . Про карту русского.

      Вчера подвсплыв опять не выше перископа
      Вещала Эратично Васи Волги красномовно ...
      Баян козу эфирную ноздрей наяривал отлично
      Отменой типа всяких утеснений пограничных
      А тем кто озабочен сильно темой будущего ГАЗА!!! -
      Купившим тую карту - дисконт кубыть в 3(три)с лихуями раза...
  • 2008.07.18 | Горицвіт

    концепція окремої цивілізації допомагає боротися з вимогами прав

    з вимогами прав людини, демократії і супутніх речей. Раз у нас окрема цивілізація, то і стандарти свої, не лізьте. Давайте мирно поділимо світ ("культура управління розбіжностями"), і ми собі будемо ізольовані в цих питаннях.

    Цікаво, як до цього має поставитись Захід. Чи прийняти формально (по факту це визнається і зараз), чи наполягати на універсальних цінностях свободи, демократії і ринку. Захід як уряди і як ... ммм... думка інтелектуалів.

    Ще цікаво, як російська концепція впливає на Україну. Знов на уряд, на думку.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.07.18 | Isoлято

      Впливає не "концепція", впливають нафтобакси...

      Інакше було б дуже просто відповісти: "Ах, у вас своя песочница? Тогда и мы тут будем сами решать, кому присваивать звание "Героя Украины"! Чего вас там, в вашей песочнице, так дёргает при слове "Голодомор"? Может, вы таки в нём где-то виноваты? А ежели нет - почему ж дёргает? У вас же своя цивилизация, мы в вашу песочницу не лезем!"

      Але насправді ж - ліземо... І умовляти про нижчі ціни на "енерґанасіцілі", й на заробітки подекуди... хоч останнім часом все менше, уже приємно...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".