МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Повінь в Карпатах викликана вирубкою лісів

08/05/2008 | Майдан-ІНФОРМ
Наприкінці липня 2008 р., внаслідок дощів в Українських Карпатах, був потужний паводок, який завдав шкоди народному господарству в декілька млрд. грн., і забрав десятки життів людей. В офіційній заяві прем'єр-міністра України Ю. Тимошенко Верховній Раді України сказано, що причиною паводка є нібито найсильніші дощі, яких не було в Карпатах останні 200 років.

З подібним трактуванням причин екологічної катастрофи ми не можемо погодитися. Гідрометеорологічна служба в СРСР була створена лише в 1932 р., а в Польщі - наприкінці 1930-х років. До цього ніхто не рахував кількість дощів у Карпатах. Тому заявляти, що дощі, які випали зараз в Карпатах - найдужчі за останні 200 років - щонайменше некоректно. Насправді головною причиною паводків є відсутність розумної лісової політики в Україні і як наслідок - масова вирубка лісу в Карпатах (офіційна і браконьєрська). В результаті дощова вода не затримується лісами, а швидко скидається по похилій обезлісеній площини униз, у ріки, що і привело до катастрофи. Тому рубання лісу в Карпатах у сучасних умовах є державний злочин.

У першій половині 20 століття ніяких сильних паводків в Українських Карпатах не було. Перший могутній паводок там трапився лише в 1948 р., у зв'язку з рубанням лісу, що почалося у горах. Потім паводки стали повторюватися з періодичністю раз у 10 років, потім у 7-8 років, і зараз - раз у 5 років.

На наш погляд моральну відповідальність за катастрофу в Карпатах повинні нести п.Медведчук та п.Балога , що мають в Карпатах свої лісові інтереси , а також Держкомлісгосп, який вилучив з нового Лісового кодексу України природоохоронну категорію "ліси І групи" і об'єднує у собі дві несумісні функції - вирубання лісів та їх охорону. Негативно позначається на охороні лісів також відсутність академічної (невідомчої) лісової науки в Україні.

Щоб подібна катастрофа знову не повторилася через 5 років, ми закликаємо уряд України заборонити вирубання лісу у Карпатах, створити там нові національні парки та заповідники, розвивати в цьому регіоні зелений туризм і почати широкомасштабні роботи по залісенню Карпат. Необхідно також відновити в Україні академічну лісову науку, яка була закрита в 1958 р. Що ж стосується заходів, які зараз приймаються урядом України - виділення грошей на будівництво дамб, зміцнення берегів рік і т.п. - то вони є напівзаходами, тому що не усувають головну причину паводка - катастрофічне зменшення лісів у Карпатах.

Директор Київського еколого-культурного центру В. Борейко
Довідки за тел. 8(067) 715-27-90.


Поставив skapirus

Відповіді

  • 2008.08.05 | naturalist iaroslav

    Re: Повінь в Карпатах викликана вирубкою лісів

    кілька уточнень.
    До СРСР і Польші в тому регіоні існували і інші держави, наприклад, Австро-Угорська імперія, які мали системи спостереження за погодою. В архівах Львова і Відня можна знайти дані з 1700 -х років. Інша річ, что за весь цей час (історії спостережень)Прут ніколи не піднімався на 10 м. Цей максимум досягнуто за рахунок значної кількості опадів (за пять днів - норма двох місяців), та діяльності людини. Така діяльність пов"язана як з рубками лісів, так і порушенням чи знищенням заплав(забудовою,розорюванням, "меліорацією"), руйнуванням русел та берегів рік шляхом відбору гравію, піску, каміння, засміченням річищ, порушенням гірських схилів тракторами, автомобілями, туристами. Таким чином, йдеться про наростання частоти та величини повеней (подібна повінь, 1969 року, описана Олесем Гончаром в "Циклоні" - ситуація вражаюче подібна, тільки там бронетранспортерів було більше і вони прибули швидше, а Дністровська ГЕС тільки будувалася), та господарського чинника.
    Найгірше, що сталося, окрім смерті людей і тварин, це - змив мільйонів тон землі з гірських схилів, та забруднення вод і територій. Не сталося - прориву ставків-нагромаджувачів (насамперед, в Калуші)та греблі Дністровської ГЕС. Але це реальні загрози!
    Після повені 1998 року Верховною Радою України було прийнято (з подачі Юрія Костенка) Закон про мораторій на суцільні рубки ялицево-букових лісів на гірських схилах Карпатського регіону (2000), який передбачає заборону суцільних рубок, відведення в натурі і охорону водоохоронних зон, заборону гусеничного трелювання, створення на 20% території Карпат об"єктів природно-заповідного фонду тощо. Опір прийняттю цього закону чинили, окрім окремих керівників Держлісгоспу, також група вчених з Інституту гірського лісівництва та Закарпатська ОДА. Проблема в тому, що необхідно забезпечити впровадження цих норм, а це зроблено не в повній мірі. Окрім того, необхідна реорганізація системи реагування на надзвичайні ситуації, припинення спорудження небезпечних об"єктів типу Дністровської ГАЕС (і за цей рахунок фінансувати ліквідацію наслідків катастрофи). А головне, потрібна нова, екосистемна стратегія розвитку держави.
  • 2008.08.06 | ecolog

    Re: Повінь в Карпатах викликана вирубкою лісів

    Пане Борейко! Не ганьбіть імя еколога, будучи повним профаном в даному питанні
  • 2008.08.06 | Kulish

    Re: Повінь в Карпатах викликана вирубкою лісів

    Наведу приклад. Біля одного з відомих містечок Закарпаття вдень вирубували ліс, а вночі його вивозили. При цьому забруднювали джерело водопостачання (ручай). Коли чергова водозабірної станції звернулась до тих, хто вивозив, намагаючись їх пристидити, їй сказали: "Заховайся та не висовувайся, бо потім не знайдуть". Після цього вже ніхто не протестував.
    До чого я веду. Можна скільки завгодно балакати про наукове обгрунтування та законодавче обмеження вирубки лісів, але, здається, тим, хто це робив, закони до одного місця (здогадайтесь якого). Оскільки ця проблема лежить поза впливом суспільства. Ліс рубався ПІДПІЛЬНО і вивозився КОНТРАБАНДНО. Можете собі уявити, на якому рівні кришувалось вивезення ЕШЕЛОНІВ лісу?
    Уявіть собі гіпотетичну ситуацію з прийняттям закону, який обмежував би право злочинців на грабіж. Або наукове обрунтування обмеження кількості гаманців, що за один раз виймаються з кишень громадян.
    Просто злодіїв треба судити і саджати, але хто це буде робити? Ті ж самі злодії?
  • 2008.08.06 | ViKiNg

    Re: Повінь в Карпатах викликана вирубкою лісів

    Ющ, далекоглядний політик, ось тому він так і вчинив, це дуже потрібний закон, так як цим областям буде надано особливий статус через стихійні лиха, які часто відбуваються на цих територіях. На вирубку лісів, також буде накладений мораторій.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".