МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Громадський моніторинг вступної кампанії 2008 року

08/11/2008 | levsociety
Під час спостереження за роботою приймальних комісій виникали ситуації, коли дії громадських спостерігачів сприймалися як такі, що перевищують норми моніторингу. Проте співпраця організацій-моніторів з вищими навчальними закладами в результаті дала можливість всебічно оцінити вступну кампанію 2008 року з усіма її плюсами і мінусами.

Товариство Лева звернулося до першого проректора Національного Лісотехнічного Університету України, професора Миколи Адамовського, з проханням прокоментувати перший досвід громадського моніторингу.

«Львівський Лісотех є галузевим вузом і виконав державне замовлення повністю, орієнтуючись на минулорічні показники. Але спостерігається тенденція до втрати частини сильних абітурієнтів з високими прохідними балами... Адже можливість подавати документи одночасно у декілька ВНЗ призводить до розпорошення уваги абітурієнтів, замість свідомого вибору спеціальності вони починають керуватися принципом «десь та й пощастить»! Для Лісотехнічного Університету важливим є те, що абітурієнт визначає свою спеціальність, знаючи де будуть застосовані отриманні знання. Наприклад, «діти гір» усвідомлюють, що, повернувшись після навчання у нас, застосують набуті знання на практиці у своїх регіонах. У Лісотехнічному цього року з’явився конкурс на інженерні спеціальності, хоч і менший, ніж на економічні. Інтенсивний розвиток ринку деревообробки потребує відповідного рівня спеціалістів. Дизайнерський факультет виріс із спеціалізації проектування меблів, з’явилися сучасні спеціальності, і тепер факультет користується великою популярністю».

За словами проф. М.Г.Адамовського, нововведення цьогорічної вступної кампанії мають і свої мінуси. Є значна кількість пільговиків, але не завжди вони мають високий чи хоча б достатній рівень підготовки до навчання у ВНЗ. Як зазначив Микола Григорович, питання доцільності допомоги пільговим категоріям абітурієнтів не обговорюється, але «якісний показник» слід все ж підвищувати. Щодо абітурієнтів з областей, які постраждали від повені, то всі вони були персонально повідомлені про можливість довозити необхідні документи.

Коментуючи перший досвід моніторингу громадськими організаціями вступної кампанії і роботи приймальних комісій, професор Адамовський зазначив, що конфліктних ситуацій не було, адже йшлося не про вид контролю чи тиску, а виключно про спостереження та співпрацю. «Досвід є позитивним, оскільки період змін і переходу на нову систему дає можливість перетворювати здобутки у реальні позитивні зміни, які дозволять кожну наступну вступну кампанію зробити ще якіснішою і прозорішою».

В свою чергу, громадські спостерігачі від Товариства Лева зазначили, що у двох ВНЗ, які потрапили у поле зору моніторингу вступної кампанії 2008, були дещо відмінні підходи до організації роботи приймальних комісій та у ставленні до самого факту громадського спостереження. Прозорістю і відкритістю до співпраці відзначився Національний Лісотехнічний Університет, всі документи були доступні для аналізу і спостереження. Натомість, НУ «Львівська Політехніка» доволі упереджено поставилася до прохання спостерігачів надати копії протоколів засідань приймальних комісій та списки рекомендованих до зарахування осіб, відчутно обмеживши доступ до інформації. У відповідь на інформаційний запит від Товариства Лева, офіційний представниу Політехніки, зокрема, зазначив, що «…громадська організація не може і не має права брати на себе функції контролюючих органів та вимагати копії будь-яких документів». Така позиція не відповідає нормам громадянського суспільства, оскільки перелічені документи повинні бути доступними для широкого кола громадськості.В іншому випадку виникне підозра у спробі «затінити» процес зарахування абітурієнтів до ВНЗ.

Працівники приймальних комісій та громадські спостерігачі сходяться на думці, що найслабшим місцем цьогорічної вступної кампанії є п’ятиденний термін подачі оригіналів документів. Неузгодженість термінів кінцевої дати подачі оригіналів у різних ВНЗ, у свою чергу, позбавила можливості керівництво цих навчальних закладів «вписатися» у запланований державним замовленням обсяг набору. Самі ж майбутні студенти ніяк не могли визначитися з рейтингами у тих чи інших навчальних закладах і вчасно подати оригінали документів.

Вступна кампанія у такому форматі є ефективною і доцільною, проте потребує доопрацювання. Над вдосконаленням її механізму спільно з членами приймальних комісій працюють і громадські спостерігачі.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".