МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

У ніч 20 серпня 1968 року почалося приборкання Чехословаччини

08/20/2008 | Майдан-ІНФОРМ
У ніч 20 серпня 1968 року радянські війська поряд з військами інших держав членів Варшавського договору вторгнулись в Чехословаччину. Після кількох годин від цієї події, румунський комуністичний лідер Ніколае Чаушеску здивував своїх співвітчизників і викликав подив Заходу через вірулентну антирадянську промову. Нагадуючи про ризик радянського вторгнення в Румунію, Чаушеску вважав себе останнім бастіоном на шляху загрози зі Сходу. Газети, що вийшли друком сьогодні коментують жест колишнього лідера в Бухаресті й оцінюють, що вторгнення в Чехословаччину співпало з запровадженням особистої диктатури Ніколае Чаушеску, який пізніше вважав, що будь-яка критика на його адресу є браком патріотизму.

Газета “Журналул Націонал” висвітлює події 1968 року й констатує, що 20 серпня 1968 рік залишиться в історії румунського комунізму днем Чаушеску. Він скористався цією нагодою, як колись воєводи небезпекою вторгнення в країну, щоб об’єднати населення, але на цей раз довкола пропагандистської теми.

В газеті “Котідіанул” Владімір Тісменяну пише, що рішення диктатора засудити радянське вторгнення в Чехословаччину було великим фарсом, оскільки “в ім’я захисту незалежності дійшлося до аберацій сім’ї Чаушеску, до абсурдних рішень в економічній сфері та до культурної ізоляції”.

“Празька весна була трампліном для Чаушеску” – зазначає газета “Евеніментул зілей”, яка пише, що через цю промову диктатор капіталізував націоналізм румунів, яким набридла похвала здійснена роки поспіль радянцям. Наслідком – констатує цитована газета – є той факт, що після антирадянської промови Чаушеску, багато чільних інтелектуалів записались у Румунську комуністичну партію, а після одного року до Бухареста прибув президент США Річард Ніксон.

Газета “Адеверул” пише, що безпрецедентна солідаризації румунів у 1968 року не повторилась у грудні 1989 року, коли промова диктатора з того ж балкону зазнала поразки й запалила вогонь румунської антикомуністичної революції. Газети роблять зв’язок з подіями в Грузії, констатуючи схожості та відміності з моментом Прага 1968 року. “Історія повторюється і не дуже” – пише Родіка Кулчер у газеті “Евеніментул зілей”: “І в Чехословаччині 1968 року й в Грузії 2008 року можемо говорити про брутальне придушення Москвою ініціативи виходу з-під радянського або російського впливу. Незважаючи на це геополітичний контекст є різним, як і мотивація Росії. Ясно, що тепер Захід не може дозволити собі мляво відреагувати, як у 1968 році коли дотримувався сфери радянського впливу.”

(Автор: Валентин Цігеу, переклад: Христина Штірбец)
Radio Romania International

Відповіді

  • 2008.08.21 | Харків'янин

    Re: У ніч 20 серпня 1968 року почалося приборкання Чехословаччини

    Я тоді був далеко за межами України - аж у Забайкаллі, служив строкову службу, оберігав кордони совдепії від китайців. Та й дурний був - багато чого не розумів. І все ж не міг погодитися з комісарами (а сам я тоді був секретарем комсомольської організації батареї) щодо подій у Чехословакії. Я відчував, що то є щось ганебне. І набагато (2-3 роки) пізніше в тому переконався остаточно, коли мав більше інформації. Брежнєвську кліку я ненавидів - уже тоді, двадцятилітнім. Хоча я, начебто, і не винен у тих подіях -- простіть мене (нас) браття чехи та словаки за попрану нами вашу і нашу свободу. Я пам'ятаю 21 серпня, коли ця страшна новина дійшла до мене не сопках Манджурії. Анатолій з Харкова


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".