МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Рубки в Карпатах

08/23/2008 | Бурий
Наукові установи підтримують знищення Карпатських лісів.
Одна з провідних наукових установ, яка підконтрольна і фінансується Державним комітетом лісового господарства, в особі директора Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва Василя Парпана зробила заяву щодо причин повені у Карпатах. Дана установа вважає ведення лісового господарства задовільним і пов’язує повінь виключно з надлишком опадів. Зазначимо, що одне з основних завдань інституту – розробка і впровадження раціонального використання лісових ресурсів у Карпатах.
Разом з тим, завдяки «раціональному» використанню природних ресурсів велика частина букових та буково-ялицевих лісів перетворення у монокультури смереки, які не здатні утримувати воду і вітровали. Також, основний вид рубок на сьогодні у Карпатах – суцільні, під час яких ліс знищується гектарами і після цього не залишається нічого живого. Як результат, ліс не здатен виконувати своєї водоохоронної та водорегулюючої ролі. До того ж, щоб ліс був здатен утримувати воду, деревостан має досягнути 80-100 років. Натомість кількість дерев подібного віку складає менше 20 % від загальної площі лісів Карпатського регіону. На додачу, найкращим прикладом того, що природні старі ліси здатні максимально поглинати воду і мінімізувати вплив на навколишнє середовище є Угольсько-Широколужанський масив Карпатського біосферного заповідника, де рубки практично не проводяться, і де не зафіксовано ні підтоплення, ні селевих потоків як під час цьогорічної повені, так і в 1998 та 2001 роках. Саме тут збереглись славнозвісні карпатські букові праліси.
Як відомо РНБО заборонила промислову рубку в Карпатах, дозволивши лише санітарну. Не залишився осторонь від цього рішення Інститут екології Карпат НАН України. Коментуючи дії РНБО кореспондентам газети «Сегодня» від 21.08.2008 кандидат біологічних наук, замдиректора інституту Оксана Маріскевич заявила, що ліс, мовляв, не впорався б з повінню. Натомість, на її думку, таке рішення вплине на лісову галузь в Карпатах. Варто зазначити, що ця пані вже фігурувала у справі з сумнозвісним заповідним урочищем «Корналовичі», межі якого було підступно зменшено, після чого варварськи вирубано вікові дуби. За це урочище активно боряться природоохоронці Львівщини, намагаючись повернути його межі до попереднього стану http://sop.org.ua/. Однак, Інститут екології Карпат в особі Оксани Маріскевич заявив, що не бачить підстав для розширення заповідного урочища http://zik.com.ua/ua/news/2005/08/16/16777.
Отже подібні заяви від так званих науковців є лише черговою спробою зберегти існуючий стан речей у лісовому секторі з метою подальшого знищення Карпат.

Відповіді

  • 2008.08.23 | Горицвіт

    Думаю, можна (і треба) провести серйозне моделювання

    В Україні є ще трохи спеціалістів, які вміють рахувати такі задачі. Давно існують моделі повені, які враховують ландшафт, типи ґрунтів, рослинність тощо. Треба створити дві-три незалежних робочих групи, причому одну-дві з закордонних інститутів, хай поїдуть, зберуть дані, порахують.

    Захисники лісів можуть вивести це питання на міжнародний рівень. Підняти в Європі шум і запросити європейських моделістів-геологів-гідрологів.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.08.23 | Горицвіт

      поправка

      Горицвіт пише:
      > Захисники лісів можуть вивести це питання на міжнародний рівень. Підняти в Європі шум і запросити європейських моделістів-геологів-гідрологів.


      Не тільки захисники лісів, звичайно. Затопило же ж всіх.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".