МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Олексій Гарань: Нелегкий вибір для Президента

09/03/2008 | Майдан-ІНФОРМ


Написати вирішив після того, як дізнався про рішення фракції НУНС, оскільки ще не все втрачено, адже до його вступу в силу лишається 11 днів. Скажу чесно, мені було прикро, коли Арсеній Яценюк, до якого я ставлюся із щирою повагою, залишив залу ВР, а колишній рухівець, а тепер відданий регіонал Лавринович вносив пропозиції, які підтримувалися більшістю залу. Я відчув дискомфорт від синхронного голосування БЮТ і ПР – думаю, що це відчували і більшість моїх друзів. Потім почалися коментарі по ЗМІ про конституційний переворот, заколот. Потім спробував міркувати спокійно і вирішив написати. Хтось засудить, але пишу щиро, а це головне.

Ситуація майже один в один, як була після сенсаційного спільного голосування БЮТ і ПР за зміни до закону про Кабмін у січні 2007 р. Тимошенко віддавала додаткові повноваження Януковичу. Це був великий ризик, який я особисто не виправдовував. Але спрацювало. Ющенко зрозумів, що треба діяти спільно, і зрештою пішов на розпуск парламенту, що перервало впевнену ходу Партії регіонів до монополії на владу.

Що маємо нині? Юридичні наслідки ще треба вивчити (мене найбільше стурбувало положення про те, що парламент може призначити в.о. СБУ), але, наприклад, спрощення процедури про імпічмент вимагали самі демократи, в тому числі і нашоукраїнці ще за часів Кучми. І зрештою, складні конституційні положення щодо цієї процедри продовжують діяти, їх ніхто не відміняв.

Що відбувалося між президентською стороною і урядовою ми знаємо, останні заяви перейшли за межі можливого. Фактичну коаліцію (а не ситуативне голосування, хай і з стратегічних положень) БЮТ і ПР мені уявити складно: з іміджевої точки зору для БЮТ це буде удар. Тому, мені здається, насправді зараз є наступний вибір за НУНС і Президентом.

Перший: повернутися до формату коаліції (реально, а не на словах). Так, це буде перемога Тимошенко, так, це буде важко зробити Президенту, який почуває себе приниженим і якому доведеться визнати, що не він буде де-факто грати першу скрипку. Але це буде відновлення коаліції з можливістю рухатися далі і, до речі, продовжуючи зберігати можливість контролювати дії уряду (в тому числі і на російському напрямку, якщо вже цього так бояться), виконувати роль справжнього гаранта тощо (для цього у Президента достатньо повноважень). Це нелегкий вибір. Політик, який усвідомлює свою історичну відповідальність, може його зробити. Зрештою, де Голль чи Тетчер йшли у відставку (де Голль – двічі). Але цього від Президента і не вимагається, він цілком може ввійти в історію, зберігаючи і посаду, і широкі повноваження, і обличчя.

Другий варіант: скористатися цим, як остаточним приводом для розвалу коаліції, відставки уряду і переходу до ситуативної більшості у парламенті. Власне, це буде реалізацією такого варіанту, якого дехто дуже прагнув з президентського боку. Але формально уряд продовжуватиме мати стататус в.о.; спроба будувати формальну коаліцію НУ (уже без НС) з ПР доб'є НУ, а йти на дострокові вибори нема з ким. І головне, тоді можна ставити хрест на стратегічні для Президента речі: і на ПДЧ, і на асоціації з ЄС.

http://blogs.pravda.com.ua/authors/haran/48be1b10783b8/

поставив:sean

Відповіді

  • 2008.09.03 | Almodovar

    Re: Олексій Гарань: Нелегкий вибір для Президента

    А чі вам не здається, панове, що все це чітко сплановано за часом?
  • 2008.09.03 | Николай Чернигов

    Умница, человек! 12 баллов по новой системе!

  • 2008.09.03 | 123

    "повернутися до формату коаліції реально" - неможливо

    Майдан-ІНФОРМ пише:

    > Перший: повернутися до формату коаліції (реально, а не на словах). Так, це буде перемога Тимошенко, так, це буде важко зробити Президенту, який почуває себе приниженим і якому доведеться визнати, що не він буде де-факто грати першу скрипку. Але це буде відновлення коаліції з можливістю рухатися далі і, до речі, продовжуючи зберігати можливість контролювати дії уряду (в тому числі і на російському напрямку, якщо вже цього так бояться), виконувати роль справжнього гаранта тощо (для цього у Президента достатньо повноважень). Це нелегкий вибір. Політик, який усвідомлює свою історичну відповідальність, може його зробити. Зрештою, де Голль чи Тетчер йшли у відставку (де Голль – двічі). Але цього від Президента і не вимагається, він цілком може ввійти в історію, зберігаючи і посаду, і широкі повноваження, і обличчя.

    Цей варіант є неможливим, бо для того щоб коаліція існувала "реально, а не на словах" - до неї мали б входити 226 депутатів, які б реально голосували за рішення, що приймаються коаліцією.

    НУНС і БЮТ реально не мають 226 голосів - і цей факт не залежить від того, яку позицію займе Ющенко в цьому конфлікті.

    Тож реальним варіантом нмд є позачергові вибори парламенту, бо виглядає так, що жодна коаліція в цій Раді реально не може бути утворена.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.09.03 | Николай Чернигов

      Вы забыли про одну светлую личность! Точнее о двух! Даже о трех!

      123 пише:
      > НУНС і БЮТ реально не мають 226 голосів - і цей факт не залежить від того, яку позицію займе Ющенко в цьому конфлікті.

      Суд может подтвердить лишение депутатского мандата Рыбакова. (Раз)

      Можно отряхнуть от пыли старосветского борзнянского помещика Плюща. (Два)


      > Тож реальним варіантом нмд є позачергові вибори парламенту, бо виглядає так, що жодна коаліція в цій Раді реально не може бути утворена.

      Новая коалиция: БЮТ-НУНС+ звездоносная семейка Литвина. (Три)

      Так что все наоборот! Виктор Андреевич рулит! Все по-прежнему зависит от него, родимого!
    • 2008.09.03 | Shooter

      Більше того - навіть до "формальної" неможливо

      Юля (а не Балога) вчора успішно розвалила коаліцію.

      Перевибори, як на мене, - найреальніша алтернатива.

      Правда, БЮТ-ПРУ бандюки можуть спробувати підняти поріг, скажімо, до 10%.

      Тому, виглядає, події в напрямку розпуску парламенту розвиватимуться швидко.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2008.09.03 | yes

    Re: Не буде повернення до коаліції, бо це шлях до диктатури

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.09.03 | Николай Чернигов

      Не надо плакать(с)

      Понятное дело, что коалиция возможна ТОЛЬКО при отсутствии в ее формате "последней баррикады демократии" пана балоги.

      Это, конечно, прискорбный факт, но не для Украины, и не для демократии, а для мелких сявок секретутиата. Надо искать работу!
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.09.03 | Михайло Свистович

        Re: Не надо плакать(с)

        Николай Чернигов пише:
        > Понятное дело, что коалиция возможна ТОЛЬКО при отсутствии в ее формате "последней баррикады демократии" пана балоги.
        >
        > Это, конечно, прискорбный факт, но не для Украины, и не для демократии, а для мелких сявок секретутиата

        Саме для України і для демократії. Але Вас чомусь найбільше цікавить дріб"язкове питання - працевлаштування сявок секретуріату
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.09.04 | Николай Чернигов

          Мне насрать на сявок из секретутиата

          И на прочих сявок насрать. Я смотрю на то, что история не учит нацдемов ничему. Ни тому, что они ни на что не стусные, ни тому, что уже просирали страну в прошлом. Ну и черт с ними, значит Украина будет не нацдемовской, а социалистической, либеральной, олигархической, популистической. Главное будет, чем опять пропадет, из-за нацдемовской демагогии.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.09.04 | АlexDomosedov

            Як і їм на Вас. Та то вже філосохвія.

          • 2008.09.05 | Михайло Свистович

            Та щось не видно. Ви в контексті ситуації найчастіше згадуєте

            саме їх і радієте, що їм погано. А от як це все відгукнеться на країні - Вас чомусь мало цікавить.

            Николай Чернигов пише:
            > Ну и черт с ними, значит Украина будет не нацдемовской, а социалистической, либеральной, олигархической, популистической. Главное будет, чем опять пропадет, из-за нацдемовской демагогии.

            Боюсь, що може й не буде і не через нацдемів.
  • 2008.09.03 | Анатоль

    Цей варіант був би прийнятний при одній умові.

    Якби всі вибрики Юлі пояснювались лише її амбіціями бути першою.
    От якби була така впевненість, що як тільки Юля стане головною, одержить всю повноту влади, то зразу різко зміниться і всі її дії будуть направлені в інтересах України.
    Якби це було так, то да, Ющенку треба було б тоді (в інтересах України) змиритись з узурпацією (Юлею?) влади і помагати тільки Юлі чим може.
    Але ж дійсність , уви, не така.
    І Юля не така. Та й не Юля владу зараз узурпувала.
    Невже риги і комі так безкорисливо Юлі всю повноту влади на блюдечку принесли (принесуть)? З чого б це? З любові до України?
    Чи по команді з сторони?
  • 2008.09.03 | Нестор

    Ющенко фізично не може вчинити такий вибіро

    Майдан-ІНФОРМ пише:

    > Перший: повернутися до формату коаліції (реально, а не на словах). Так, це буде перемога Тимошенко, так, це буде важко зробити Президенту, який почуває себе приниженим і якому доведеться визнати, що не він буде де-факто грати першу скрипку.

    Ющенко це фізично не в стані зробити. Нажаль він хворий на тяжку форму манії величі і визнати те, що він не буде грати першу скрипку для нього так само важко, як виколоти собі око приміром.

    Не можна вимагати від людини того, що понад його сили.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".