МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

У болівара додалось вершників: трьох не вивезе точно

09/03/2008 | Львівський портал
03 вересня 2008 15:36


Криза влади в Україні увійшла в дуже круте піке, якщо висловлюватися авіаційною термінологією. Холодна війна за переділ владних повноважень, про яку говорили все літо, за один день дійшла до точки кипіння й вивела всіх головних бійців на передову.

Було очевидним, що вчорашній союз БЮТ та Партії регіонів, який призвів до прийняття кількох дуже чутливих для Президента законів, не залишиться без відповіді.

Саме тому Президент виступив зі зверненням. Як і можна було чекати, тональність звернення була різкою. Учорашні події було названо початком конституційного перевороту й кінцем існування демократичної коаліції.

В. Ющенко недвозначно заявив, що він чекає на оформлення коаліції фракцій (очевидно, уже в іншому складі, бо НУНС незадовго перед тим оголосив про перехід в опозицію), або ж скористається своїм правом розпустити парламент та оголосить позачергові вибори.

Проте час на більш-менш обдумані рішення коаліціонери все-таки ще мають, адже закон дає їм 10 днів на ухвалення остаточного рішення. На час підготовки цього матеріалу НУНС не оприлюднював офіційну заяву про вихід із коаліції, хоча Президент, як натхненник цього блоку вже поставив усі крапки над «і».

Якщо така заява з’явиться, тоді парламентарі мають 30 днів на оформлення нової коаліції. Потім – або нова коаліція, або нові вибори. Це Ющенко також дав чітко зрозуміти.

Тому розвиток подій у країні може йти кількома шляхами і все залежить від того, яку мету ставить перед собою кожен із «ребеліянтів».

Якщо вчорашня ситуація інспірована Балогою, то їх мета, швидше за все – позачергові вибори. Це дає можливість спробувати змінити уряд, а відтак - усунути Тимошенко з перших рядів хоча б на якийсь час, а відтак – за допомогою якогось плану знову ж таки спробувати підняти рейтинг Президента, який, як свідчать певні опитування, зараз змагається за народну підтримку з Володимиром Литвином, а не з Тимошенко чи Януковичем.

З іншого боку, постає питання, на кого спиратиметься Президент у цій кампанії? Адже рейтинги формально «його» політичної сили дуже низькі.

Крім того, цей план має також і ще більший ґандж – Тимошенко може набрати значно більше, аніж минулого разу й тоді «рулити» буде лише вона.

Але не можна виключати, що Банкова блефує на межі фолу, бо знає, що в разі перевиборів може втратити будь-які важелі впливу в парламенті. Яка мета цього блефу – знає хіба Балога, але можна не сумніватися, що він, як той містер Фікс завжди має напоготові великий мішок планів.

Якщо ж загострення ситуації ініціювали БЮТ та ПР, то можна припустити, що влітку вони дійшли до якоїсь угоди. Що і як вони поділили, поки що достеменно не відомо. Це можна буде побачити з того, які законопроекти пройдуть через парламент найближчим часом.

Учорашні закони свідчать, що «концесіонери» вирішили спочатку знекровити Ющенка й зіпсувати йому настрій надовго. Це на руку їм обом. Сьогодні вже ухвалили зміни до бюджету, що лягає в плюси як Тимошенко, так і регіоналам, адже йдеться про збільшення зарплат. А найцікавіше буде далі.

Обидві найбільші фракції парламенту зацікавлені в роботі парламенту, адже це суттєво впливає на інтереси великого бізнесу, представленого саме в цих політичних силах.

Хоча можна припустити, що Янукович і Тимошенко змогли домовитися усунути Ющенка від влади. Учорашнє прийняття проекту щодо імпічменту легко на це натякає. При цьому обидві політичні сили задоволені теперішнім станом речей і не змучуються промовляти завчені мантри: Тимошенко клянеться у вірності демократичній коаліції, а Янукович не втомлюється розказувати про тимчасовий союз із БЮТ.

Але імпічмент - це крайній варіант розвитку подій, бо невідомо, як відіб’ється на рейтингу Тимошенко такий крок, адже серцевину її виборців складають саме прихильники Майдану, для яких Ющенко дорогий хоча б, як пам’ять про чудові миті життя.

Хоча представник регіоналів Тарас Чорновіл уже висловив думку про те, що імпічмент Ющенкові стане реальністю вже за кілька тижнів. А поки що тривають шалені політичні торги.

Львівський портал - едіторіал

Коментують:

Володимир В’язівський, народний депутат від НУНС: «Якщо БЮТ і регіони не оформлять юридично свій союз, тоді відбудуться перевибори»

«Ми б хотіли почути відповідь від Блоку Юлії Тимошенко про те, чи вони ще мають можливість залишатися в демократичній коаліції, чи їхні домовленості з Партією регіонів і комуністами пішли так далеко, що вони вважають недоцільним навіть проводити консультації і переговори у форматі ради коаліції.

В’ячеслав Кириленко, який головує в коаліції, уже неодноразово звертався до наших колег із БЮТу з пропозицією провести раду коаліції. Натомість ми не змогли жодного разу знайти порозуміння. Ми навіть не змогли узгодити з БЮТом перерву на півгодини для того, щоб перед голосуванням за дуже конфліктні законопроекти, які були запропоновані у сесійній залі, обговорити остаточний формат нашої співпраці і можливість прийняття чи неприйняття тих чи інших законів. Натомість ми бачимо, що Блок Юлії Тимошенко уже завчасно вирішив, які законопроекти будуть вноситися і хто їх підтримуватиме у сесійній залі. Вчорашня поведінка БЮТу це засвідчила.

У той же час сьогодні поведінка наших колег по коаліції залишилась незмінною. Це означає, що зараз розігрується карта двох політичних сил, і ми розуміємо, що інтереси «Нашої України» при цьому не враховані. Тому, при такій поведінці Блоку Юлії Тимошенко, говорити про подальше існування коаліції недоречно. Якщо БЮТ вважатиме за необхідне зберегти формат коаліції, то ми чекаємо, що вони таки приймуть від нас пропозицію зустрітися, переговорити і врегулювати питання демократичної коаліції.

Сьогоднішня поведінка БЮТу показує, що вони, не оформляючи юридично коаліції з Партією регіонів, по факту працюють у форматі такої коаліції. Наскільки БЮТ вважатиме за необхідне легалізувати чи не легалізувати таку коаліцію – покаже найближчий час. Зокрема, на це буде відведено один місяць, і після цього ми побачимо, як все таємне рано чи пізно стає явним. Подальша поведінка БЮТу остаточно розвінчає чи підтвердить сподівання чи побоювання наших виборців.

Що ж стосується перевиборів, то якщо з якихось міркувань Блок Юлії Тимошенко і регіонали вважатимуть, що їм краще не оформляти юридично їхній союз, тоді і буде прийнято рішення про перевибори».


Петро Писарчук, народний депутат від Партії регіонів: «Перевиборів ніхто не хоче, і в першу чергу фракція НУНС»


«Наразі ще не було офіційної заяви «Нашої України» про вихід з коаліції. Я знаю, що відбулися збори фракції, під час яких було прийняте неодностайне рішення. Під час цих зборів 39 осіб буцімто проголосували за те, щоб фракція НУНС вийшла з коаліції. Але після цього лідер фракції мав би офіційно з трибуни Верховної Ради заявити про те, що вони виходять з коаліції. Такої заяви не було.

Коаліція демократичних сил між БЮТ і НУНС ще існує, тому мені важко говорити про те, що буде найближчим часом. Я знаю, що питання про створення широкої коаліції у порядку денному немає. Я знаю, що Віктор Янукович зробив заяву про те, що він не має бажання боротися за посаду прем’єр-міністра.

Вчора Партія регіонів, як завжди, керувалася державницькими підходами і позиціями. Судячи з того, скільки голосів набрали вчорашні законопроекти, вето Президента буде подолано, і він буде зобов’язаний підписати ці закони.

Що ж стосується нового формату коаліції, то, я думаю, БЮТ не готовий об’єднуватися з Партією регіонів. Що ж стосується Партії регіонів, то ми з самого початку заявляли, що наша рука протягнута всім політичним силам. Заради об’єднання України ми готові співпрацювати з усіма. Це офіційна позиція Партії регіонів, і вона ніколи не змінювалась.

Я особисто після виборів 2006 року, після перевиборів 2007 року говорив, що Україні потрібна широка коаліція. Але тоді з іншого табору лунали голоси про те, що з Партією регіонів «ніколи і нізащо». Це була помилка, тому що ігнорувати Партію регіонів, яка є найбільшою фракцією у парламенті, нерозумно. Але маємо те, що маємо.

Що ж стосується перевиборів, то, я думаю, що їх ніхто не хоче і, в першу чергу, фракція НУНС, судячи з соціологічних досліджень і з того, як за нашоукраїнського кандидата проголосували кияни під час перевиборів міського голови. Я думаю, що вони не самовбивці, і вони прекрасно розуміють, що цього разу їм не вдасться здурити народ.

Я думаю, що якщо будуть оголошені перевибори, то «Нашій Україні» буде проблематично потрапити до парламенту. Тим більше, якщо буде прийнятий новий закон про вибори, і прохідний бар’єр буде піднятий до 7 %».


Іван Денькович, народний депутат від БЮТ: «Буде відновлений формат коаліції між БЮТ та НУНС, і перевиборів не буде»


«Блок Юлії Тимошенко точно не створюватиме коаліції з Партією регіонів, тому що наразі існує коаліція демократичних сил між БЮТ та НУНС. Треба цю коаліцію зберегти. Більшість представників фракції НУНС за те, щоб зберегти формат коаліції.

Що ж стосується заяв Президента, то він своїми діями намагається розвалити демократичну коаліцію.

Що ж стосується можливих перевиборів, то, на мою думку, буде відновлений формат коаліції між БЮТ та НУНС, і перевиборів не буде».


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".