МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Корупція. Державна автомобiльна iнспекцiя. Дайджест

10/04/2008 | Київська міська організація Спілки Української Молоді
Київську міську організацію Спілки Української Молоді http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=95322149 , як члена коаліції АНТИКОРУПЦІЙНОГО ФРОНТУ УКРАЇНИ http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=110820542&cat_id=32395 турбує відповідь на питання: "Кому вигідно, що Громадська рада при Департаменті Державної автомобiльної iнспекцiї МВС України - не скликається, не збирається й не працює?".

Для довідки: Громадська рада при Департаменті Державної автомобiльної iнспекцiї МВС України створена Наказом МВС України №200 від 20.06.2007 р.

Пропонуємо відповідь на це питання знайти спільно у дайжесті "КОРУПЦІЯ. Державна автомобiльна iнспекцiя.":

-------

ДАІ назвали найкорумпованішою структурою країни

У випадку порушень правил дорожнього руху "вирішити питання" із працівником ДАІ за допомогою хабара готові 70% водіїв

Такі дані отримані Харківським інститутом соціальних досліджень і науково-дослідною лабораторією соціальної та психологічної роботи в органах внутрішніх справ Харківського національного університету внутрішніх справ. Ними був впроваджений соціологічний моніторинг корупції в діяльності Державної автомобільної інспекції МВС України в харківському регіоні, - повідомляє департамент зв'язків із громадськістю МВС.

"Окремим напрямком роботи Громадської ради при МВС України з питань забезпечення прав людини є проведення наукових досліджень", - розповідає радник міністра внутрішніх справ Катерина Левченко.

В рамках моніторингу корупції в діяльності ДАІ в серпні-вересні 2007 року було проведено масове соціологічне опитування водіїв з метою виявлення поширеності корупційних практик у відносинах громадян із працівниками ДАІ, проведено аналіз офіційних матеріалів і нормативної бази, які регламентують діяльність Державної автомобільної інспекції МВС України. Також була вивчена думка працівників ДАІ щодо отриманих результатів.

Моніторинг реалізований в рамках проекту Сприяння активній участі громадян у протидії корупції "Гідна Україна", що впроваджується організацією "Менеджмент Сістемс Інтернешнл" у співробітництві з українськими державними структурами.

За даними опитування, на питання "Якщо Ви порушите правила дорожнього руху в майбутньому, то чи станете Ви "вирішувати питання" із працівниками ДАІ за допомогою хабара?" 70% опитаних відповіло ствердно, а 17% ухилилися від відповіді. Коли водіїв попросили згадати останній випадок, коли їх зупиняв працівник ДАІ, 77% водіїв зізналися, що з їх боку все-таки було порушення Правил дорожнього руху. При цьому 53% опитаних водіїв, за їх власним зізнанням, давали гроші працівникові ДАІ у вигляді хабара, 47% - ні.

За результатами опитування, працівник ДАІ вимагав хабар і відверто називав суму в 8% випадків; в 7% - вимагав, але суму не називав, в 33% випадків просто натякав, що питання можна "вирішити" на місці. Разом з тим, в 52% випадків працівник ДАІ не вимагав гроші і навіть не натякав на хабар. Отже, більш ніж у половині випадків хабар дається з ініціативи водія.

На думку респондентів, найбільшу шкоду корупція в діяльності ДАІ завдає водіям, які дотримуються законів, процедур і правил, найменшу - порушникам правил і законів. Разом з тим, лише 52% водіїв усвідомлюють, що корупція в діяльності ДАІ шкодить їм особисто. "Дослідження виявило загрозливий для майбутнього України факт: чим молодший респондент, тим більш терпимо він ставиться до корупції, зокрема в діяльності ДАІ", - відзначає Катерина Левченко. "Більше того: кожний п'ятий водій взагалі не вважає дачу грошей працівникові ДАІ хабарем", - відзначає радник.

66% респондентів, за їх зізнанням, протягом останніх п'яти років давали гроші працівникові ДАІ за не притягнення до відповідальності за порушення Правил дорожнього руху і тільки 34% запевнили, що цього не робили. При цьому опитування виявило, що лише чверть водіїв вважає, що потрібно завжди дотримуватися правил дорожнього руху. До речі, 57% опитаних водіїв вважають, що "відкупитися" від працівника ДАІ можна практично завжди, 29% - часто, 12% - зрідка. Лише 2% водіїв вважають, що "відкупитися" від працівників ДАІ неможливо практично ніколи. При цьому співвідношення водіїв, які задоволені і не задоволені тим, як на даний момент складаються контакти між ними і працівниками ДАІ, практично однакове.

Однією із причин порушень правил дорожнього руху є низький професійний рівень водіїв. Більшість аварій на дорогах трапляються з вини людей, чий водійський стаж не перевищує трьох років. В 2004 році за успішне складання іспиту при одержанні посвідчення водія платили неофіційно 81% опитаних водіїв, в 2006 - 62%, а в 2007 р. - 73%. Трохи більше половини опитаних платила неофіційно за прискорення або спрощення процедури технічного огляду автомобіля, коли проходили його останній раз.

Аналіз корупціогенності нормативно-правових актів, які регламентують реєстрацію транспортних засобів, видачу посвідчень водія та спілкування із працівниками ДПС МВС України, виявив у них деякі "деталі" під ґрунт для корупції. Тому що відповідно до Закону України "Про дорожній рух" і Положення про Державну автомобільну інспекцію на ДАІ покладено 47 основних функцій. Більше того, ДАІ здійснює облік транспортних засобів і одночасно здійснює контроль за порядком ведення цього обліку.

Оцінюючи своє ставлення до корупції взагалі, респонденти визнали, що вона шкодить добробуту громадян України, ефективному місцевому самоврядуванню, розвитку української економіки, бізнесу. Разом з тим, вони не усвідомлюють шкоди, що завдає корупція їм особисто.

"Більшість процедур у практиці ДАІ є надскладними, багатоступеневими, у більшості незрозумілими, дублюючими одна одну. Такі труднощі приводять до винаходу "короткого і зрозумілого" обом сторонам шляху - хабаря", - до такого висновку прийшли соціологи, що проводили дослідження в харківському регіоні.

Проект здійснюється за підтримки американської державної корпорації "Виклики тисячоріччя" (Millennium Challenge Corporation - МСС) і працює під управлінням Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Він розрахований на два роки і повинен забезпечити підтримку діяльності громадських організацій з метою захисту прав громадян і відстеження випадків корупції в основних сферах, де здійснюються антикорупційні заходи.

За матеріалами Український бізнес портал
http://news.finance.ua/ua/~/2/130/all/2008/02/11/118079

-------

Голова ДАІ прогнозує зниження корупції серед співробітників

Начальник Державної автомобільної інспекції Сергій Коломієць прогнозує зниження корупції серед співробітників ДАІ у разі повернення міліції повноважень зі стягнення штрафів.

З його слів, надання ДАІ цих повноважень дасть змогу контролювати діяльність інспекторів на підставі статистики за складеними протоколами про порушення, передають Українські Новини.

"Якщо ми (ДАІ) самі накладаємо (штрафи), ми можемо регулювати ці цифри. Ми бачимо, наприклад, скільки інспектор наклав за день постанов про порушення, ми бачимо, що на цьому перехресті всі їдуть на червоне, і стояв тут інспектор, але він за день наклав усього одну постанову, значить він працював на кишеню", - сказав він.

Коломієць додав, що на підставі цієї статистики ДАІ буде боротися з корупцією в рядах своїх співробітників за допомогою адміністративних і дисциплінарних заходів покарання.

Президент Віктор Ющенко пропонує Верховній Раді збільшити штраф за водіння транспортним засобом у нетверезому стані від п'ятнадцяти-двадцяти до вісімдесяти-ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 1360-2550 гривень).

Передбачено, що за більшість порушень стягнення будуть накладатися працівниками ДАІ, що мають спеціальні звання: інспекторами й начальниками підрозділів.

Ющенко пропонує, щоб облік нарахованих штрафних балів вівся спеціальною автоматизованою системою, створеною в ДАІ.

http://ua.glavred.info/archive/2008/01/16/201554-15.html

-------

Президент вимагає радикально змінити роботу МВС

«Я наполягаю, щоб Міністерство внутрішніх справ радикально змінило організацію своєї роботи», – сказав Президент України Віктор Ющенко під час розширеної колегії МВС. Глава держави поставив вимогу міністрові внутрішніх справ Юрію Луценку безпосередньо зайнятися організацією такої роботи.

У своєму вступному слові Президент гостро розкритикував стиль роботи Міністерства. «Я розчарований тією роботою, яку проводить МВС. Під загрозою сьогодні знаходиться головна місія, яку держава покладала на служби правопорядку – захист національних інтересів, інтересів кожної людини», – наголосив В. Ющенко.

Зокрема Президент вказав на нездатність МВС подолати корупцію і реалізувати принцип рівності всіх громадян перед законом. Після інформації, з якою виступив Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, щодо зухвалої поведінки високопосадавців ДАІ на дорозі, Глава держави поставив вимогу начальнику Департаменту Державної автоінспекції, керівникові спецпідрозділу «Кобра» ДДАІ та його заступникові написати заяви про відставку. «Вам ніхто не давав повноважень на таку поведінку», – заявив Віктор Ющенко, додавши, що «це не та політика, з якою я прийшов на пост Президента».

Президент вказав на недостатні зусилля Міністерства в наведенні порядку на дорогах. «Я від вас вимагатиму все зробити, щоб українська дорога була безпечною», – сказав він. На переконання Президента, не всі обласні управління ДАІ ефективно працювали над тим, щоб дорожній рух став безпечнішим.

Віктор Ющенко висловив критику на адресу керівництва ДАІ Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Волинської, Полтавської, Сумської та Чернігівської областей, в яких показник смертності на дорогах за останній місяць мав приріст. «Якщо є приріст і ви два місяці не можете його зупинити – подавайте у відставку, замість вас прийдуть більш успішні і професійні люди», – нагадав Президент про домовленість за підсумками минулої колегії МВС.

Він зачитав перелік першочергових заходів, що мають бути здійснені для підвищення безпеки на дорогах, зокрема, встановлення дорожніх знаків, світлофорів, огорож тощо. «Чому ці знаки не встановлені? Якщо цього захоче міліція, вони будуть встановлені на третій день. Просто немає порядку. Людське життя не поставлено в ціну», – заявив Президент.

Він підкреслив, що є прихильником жорсткіших правил дорожнього руху, зокрема, щодо водіїв, які сідають за кермо у стані алкогольного сп’яніння. Президент навів статистику, відповідно до якої кожний четвертий керує автомобілем у такому стані. «Я за жорстке посилення правил дорожнього руху і відповідальності тих, хто їх порушує. Ця боротьба повинна бути безпощадною. Це злочинці, і так не можна ігнорувати цінність людського життя», – сказав Глава держави.

Також системною проблемою ДАІ Глава держави назвав вибірковий підхід до водіїв.

У розширеній колегії МВС беруть участь міністр внутрішніх справ Ю.Луценко, Генеральний прокурор О.Медведько, в.о. Голови СБУ В.Наливайченко, Голова Держмитслужби В.Хорошковський, Голова Держприкордонслужби М.Литвин, міністр охорони здоров’я В.Князевич.

http://www.president.gov.ua/news/9053.html

-------

Ідея припинення корупції в ДАІ (за схожою схемою можна припинити корупції і в інших органах).

Для того, щоб зменшити корупцію в ДАІ, на мою думку слід придумати і запустити механізм звільнення хабарників з роботи і обовов’язкової помітки в незалежній інформаційній базі даних, що дану людину звільнено за хабар.
Ось один з варіантів, як це зробити. Створити спеціальний незалежний від держави Протихабарницький Центр. Він повинен складатися з: керівника центру, юристконсультанта, „викривальників” хабарників, адміністратора сайту. Метою Центру стане пошук доказів того, що людина взала хабар (із запитами чи підозрами про хабарників до Центру звертатимуться АНОНІМНО звичайні громадяни). Громадяни і самі можуть надавати вже готові докази - серед вагомих доказів може бути приховане відео (бажано паралельно – запис на диктофон) і/або мічені гроші.

Адміністартор сайту „хабарників” (наприклад www.xabarnyky.info) повинен одразу вносити на сайт інформацію про чергового „хабарника”, якого викрили працівники центру або звичайні люди (при наявності доказів достатньої якості).

Він також повинен організувати систему дружніх сайтів (сайтів-партнерів), у яких болить серце за стан корупції в Україні, а головне – можливість вільного приєднання до даної мережі. Ці сайти дублюватимуть у себе інформацію про звільнених хабарників. Це унеможливить спроби підкупу самих працівників центру з метою видалення зі списків певних хабарників, адже після внесення до списків, НІКОГО ВИДАЛИТИ ЗВІДТИ ВЖЕ НЕМОЖЛИВО (в цьому і полягає покарання). Вносити інформацію на сайт адмін може лише після затверждення юристконсультом Центру, який повинен чітко, згідно діючого Законодавства перевірити викривальну інформацію, наявні докази, щоб зазначити це на сайті (усе чітко з посиланнями на першоджерела і тому подібне).

Анатолій Мельник
http://monolog.name/blog/2008-06-04-3

-------

Полювання на ДАІ

Луценко відкрив черговий сезон полювання на нечистих на руку автоінспекторів. Ще за тиждень про його початок у ДАІ були попереджені всі

Президент Віктор Ющенко знову бореться з корупцією у ДАІ. Минулого місяця він видав черговий указ, яким зобов’язав Міністерство внутрішніх справ не лише виявити і покарати хабарників у погонах, а й до 17 липня ліквідувати стаціонарні пости дорожньо-патрульної служби (ПДПС). А замість них запровадити сучасніші технічні засоби контролю, які повинна розробити Державтоінспекція.

Виконувати наказ глави держави керівник МВС Юрій Луценко взявся негайно. І вже через тиждень після його підписання детально розповів журналістам, як проходитиме спецоперація.

„Найбільше уваги приділятиметься автодорогам у напрямку Київ–Крим, якими в літній час користується максимальна кількість українців та іноземців, – каже міністр. – У спецоперації будуть задіяні екіпажі, що працюють під прикриттям”.

Керівник ДАІ Сергій Коломієць запросив журналістів до участі у роботі спецгруп, які навмисне порушуватимуть правила дорожнього руху і намагатимуться відкупитися від інспектора. „Таємна” спецоперація, про яку офіційно оголосила ДАІ, розпочалася 1 липня і триватиме до початку осені. У день старту операції „Новинар” вирішив провести власну перевірку чесності й сумлінності працівників ДАІ під час патрулювання доріг.

Культурні і ввічливі

Близько восьмої години вечора. Траса Київ–Одеса. Автомобіль „Новинаря” щойно проминув останню автобусну зупинку перед першим контрольно-пропускним пунктом ДАІ. Вже позаду і табличка з надписом „Київ”. Набираємо швидкість – понад 150 км/год. за максимально дозволених 90. Ось і перший населений пункт, село Чабани, проїжджаючи яке, дозволяється їхати не більш як 60 км/год. Та ми все одно мчимо 150. До виїзду із села ще кілька кілометрів, а позаду гучно сигналить, вимагаючи поступитися дорогою чорний BMW з тонованими вікнами. Тієї хвилини трасу по „зебрі” намагається перейти бабуся з кошиком, та нестримний потік машин змушує її повернутися назад. На узбіччі обабіч дороги – жодного патрульного наряду ДАІ.

На годиннику восьма, швидкість – незмінна. Проїжджаємо 73-й кілометр. Позаду кілька населених пунктів. Зокрема й прозвана в народі „селом смерті” Ксаверівка. Тут за останні кілька років під колесами загинуло понад 90 душ.

Обабіч дороги все ще жодного патрульного. Не було їх і біля поста ДАІ, що на повороті до міста Білої Церкви, на 85-му кілометрі траси.

І на зворотному шляху до Києва „Новинареві” не вдалося зустріти жодного патрульного. Чому так незвично порожньо на узбіччях траси Київ–Одеса, вирішили поцікавитись у чергових на найближчому до столиці контрольно-пропускному пункті. Поряд із постом, курячи цигарку і розмовляючи по телефону, нарочито статечно прогулюється сержант. А в невеличкій кімнаті кремезний чоловік з погонами лейтенанта грає на комп’ютері у пасьянс. У приміщенні чути запах спиртного. Побачивши журналістів, патрульний згортає програму.

„Я не хочу з вами спілкуватися, – невдоволено відповідає він на запитання „Новинаря”, чому на дорозі немає чергових патрулів. – Коли у вас буде бумажка від мого начальства, тоді я і подумаю, говорити з вами чи ні. А так я не хочу, до побачення”.

Ані посилання на Закон „Про інформацію”, ані цитування Правил дорожнього руху та затвердженої МВС і Верховною Радою Інструкції працівників ДАІ (вона декларує право будь-якого учасника дорожнього руху звернутися до патрульного з проханням показати йому маршрутний лист, у якому вказано, де й коли повинні стояти наряди працівників автоінспекції) на лейтенанта не вплинули. А на прохання представитись і показати посвідчення він тільки ще агресивніше повторив завчене: „До побачення, КПП [контрольно-пропускний пункт] закрито! Вийдіть звідси негайно!”

Така поведінка працівника ДАІ під час виконання своїх обов’язків особливо викликає подив, коли прочитати статтю 7.1.20 Інструкції про діяльність підрозділів дорожньо-патрульної служби (ДПС) ДАІ, у якій ідеться: „Працівник ДПС повинен бути культурним і ввічливим у спілкуванні з громадянами”.

З власних джерел „Новинаря” у ДАІ вдалося дізнатися, що патрулів на дорозі не було саме через анонсовані чиновниками перевірки. „Усім даїшникам Києва і області сказано або зовсім не виходити, або зупиняти лише фури для перевірки чи опломбовані товари. Легкові авто казали не зупиняти взагалі”, – зізнається один з патрульних, який побажав залишитися невідомим.

А заступник командира взводу Білоцерківської роти ДПС ДАІ Київської області Євген Вознесенський на запитання „Новинаря”, чи знають у його підрозділі про початок спецоперації з боротьби з хабарниками на дорогах, по-військовому відверто відповів: „Звісно, знаємо”.

Втім, командир Білоцерківської роти Олександр Димов переконував „Новинаря”, що два патрулі на 80-кілометровому відтинку траси Київ–Одеса таки були. От тільки не зрозуміло, чому вони ховалися.

Дай ДАІ

Про процвітаюче хабарництво в ДАІ водії один одному переповідають не лише анекдоти і легенди. 24-річна киянка Катерина розповіла „Новинареві”, як у перші місяці її водійського досвіду працівникам ДАІ вдалося „розкрутити” її на тисячу гривень.

„Це був четвертий місяць моєї водійської „кар’єри”, – розповідає дівчина. – Якось їду я центром Києва в Голосіївському районі. А що тільки нещодавно сіла за кермо, то їхала повільніше, ніж навіть дозволено. Раптом на червоне світло прямо перед моїм авто вибігає жінка років 50. Я – по гальмах, але все одно її бампером трохи зачепила. Вона подряпала коліна об асфальт і більш нічого”.

Катерина каже, що викликали ДАІ і швидку допомогу. Потерпілу відпустили відразу після огляду медиків, бо ніяких ушкоджень, крім хіба незначних подряпин на колінах, у неї не виявили.

„Даїшники запросили мене до себе в машину, – веде далі Катерина. – Сказали, що необхідно скласти акт інциденту, оскільки цю ситуацію назвати ДТП, тобто дорожньо-транспортною подією, не можна”. Дівчина погодилася сісти в машину. Один з міліціонерів сказав їй, що після оформлення паперів машину забере на штрафмайданчик евакуатор, і водійські права відберуть. А подальшу її долю вирішуватимуть у суді.

„Він сказав, що поки діло дійде до суду, мені доведеться сплатити понад $600 за утримання машини, та з неї все одно вже нічого не залишиться – розтягнуть на запчастини. А я ж її взяла в кредит, тому дуже злякалась, – розповідає Катерина. – Почала нервувати, а вони так лагідно кажуть, мовляв, за 200 доларів усіх цих страхів можна уникнути, та й дешевше мені це обійдеться. Я дала тисячу гривень. Вони одразу повернули права і техпаспорт”.

http://novynar.com.ua/magazin/31006

-------

Проблеми безпеки дорожнього руху – на постійному контролі Президента – І. Пукшин
Вирішення проблем забезпечення безпечних умов для учасників дорожнього руху, збереження життя і здоров'я громадян, а також підвищення ефективності впливу на дисципліну учасників дорожнього руху знаходяться на постійному контролі у Президента України.
Про це заявив Заступник Глави Секретаріату Президента України – Уповноважений Президента з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України Ігор Пукшин.

Він нагадав, що ефективним засобом для реалізації такої політики Глави держави мало б стати прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», поданого Президентом України до парламенту. Однак необгрунтована позиція Верховної Ради України щодо вирішення проблем, пов'язаних з безпекою дорожнього руху, та результати розгляду зазначеного законопроекту 17 червня 2008 року завадили впровадженню ефективних заходів щодо вирішення зазначених проблем.

«Глава держави впевнений, що політичні пристрасті в парламенті не повинні стати перепоною у створенні для учасників дорожнього руху безпечних умов пересування та захисті їх прав та законних інтересів», – сказав Ігор Пукшин.

Він підкреслив, що Глава держави послідовний у своїй позиції, і з метою усунення недоліків у забезпеченні безпеки дорожнього руху 17 червня 2008 року підписав Указ «Про додаткові заходи щодо запобігання дорожньо-транспортним пригодам».

Заступник Глави Секретаріату пояснив, що до підписання цього документа Главу держави спонукали ряд причин. Зокрема, за останній місяць в Україні було зареєстровано цілу низку дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками. Занепокоєння викликала зухвала поведінка водіїв, що їх скоїли. Не в останню чергу це стало можливим внаслідок перебування водіїв у стані алкогольного сп'яніння. Зазначені факти викликали неабияке обурення серед громадськості, про що свідчать численні звернення до Президента України, його Секретаріату та повідомлення в ЗМІ.

По-друге, своїм указом Глава держави звертає увагу на доцільність визначення як пріоритету в роботі Державної автомобільної інспекції та її працівників надання допомоги учасникам дорожнього руху, в тому числі захисту їх прав та законних інтересів.

По-третє, Президент бачить нагальну необхідність у запровадженні сучасних технічних засобів контролю за дорожнім рухом. Він переконаний у низькій ефективності стаціонарних постів дорожньо-патрульної служби, які на даний час вже не виконують своїх безпосередніх функцій.

Президент України також наголошує на необхідності вжиття рішучих заходів, спрямованих на виявлення та припинення зловживань працівників Державної автомобільної інспекції.

http://www.president.gov.ua/news/10383.html

-------

Провал боротьби з корупцією
Опинившись у ролі шефа МВС, Юрій Луценко не приховував, що він у міліцейських справах непрофесіонал, але це не зашкодить йому навести лад у цьому відомстві. Проте перші ж виступи міністра дали привід сумніватися в цьому.

Чого, приміром, варта була його заява про те, що відтепер водійські посвідчення вилучатимуться лише в двох випадках: коли водій п’яний або вчинив аварію з людськими жертвами. Насправді ж, відповідно до закону, їх уже давно не вилучали взагалі. Такі висловлювання справляли враження лише на журналістів, а з погляду професіоналів не витримували ніякої критики.

Закликавши до нещадної боротьби з корупцією, новий міністр показав на особистому прикладі, як потрібно виявляти хабарників. У травні 2005 року Юрій Луценко, перебуваючи за кермом неслужбового автомобіля, навмисно при інспекторі ДАІ порушив правила дорожнього руху і дав йому 20 гривень, аби той не складав протоколу. Очікуваного ефекту не вийшло: навіть журналісти засумнівалися в тому, що глава МВС узявся за свою справу.

Як посадова особа міністр повинен був не хабара давати своєму підлеглому, а змусити його припинити здирництво. Інша річ, якби проводилася оперативна комбінація з метою викрити хабарників, але в такому разі виноситься постанова про проведення оперативно-розшукових заходів, яку затверджує голова обласного суду. У присутності понятих оглядаються купюри та здійснюється закладання диктофона. Якщо всього цього не зроблено, то дії міністра кваліфікуються за статтею 370 Кримінального кодексу України — провокування хабара.

Втім, Юрієві Луценку таку «партизанщину» можна пробачити, адже він не бюрократ, а польовий командир Майдану. Прикро, що серед його помічників і радників не знайшлося людини, котра змогла б відмовити шефа якщо не від цього «експерименту», то бодай від публічного оголошення його результатів.

А оперативно-розшукові справи, в тому числі й на хабарників, заводяться лише за наявності достатніх підстав, тобто письмових заяв чи бодай усних повідомлень громадян, котрі стали жертвами вимагання хабара конкретним автоінспектором. Інакше з якого дива голова суду даватиме санкцію на проведення спецзаходів. А таких не було: водії виявилися вдатні складати анекдоти про даїшників, а писати на них заяви охочих не знайшлося. Тому боротьба з корупцією в ДАІ провалилася.

Заслуга Луценка як міністра-непрофесіонала в іншому: він зумів розорити «Луцький клондайк», про який незайве розповісти докладніше.

Україна, як і будь-яка інша країна, яка має свою автомобільну промисловість, ставить високі митні бар’єри на ввезення імпортних автомобілів. Тому іномарка, куплена в Німеччині, після сплати всіх податків і митних зборів, підвищується в ціні вдвічі. Проте люди знаходять безліч схем оминути закон.

Найпростіша з них — заздалегідь підібрати за кордоном автомобіль, а потім повідомити номер його кузова своїй людині в Міжрайонному реєстраційно-екзаменаційному відділі (МРЕВ) ДАІ. «Своя людина» за хабар виписує номери й техпаспорт на нього, після чого замовник їде до Німеччини, купує автомобіль, вішає на нього українські номери й повертається в Україну так, ніби він їздив на ньому в гості. У складніших випадках у схему втягуються підкуплені прикордонники, митники й судді.

Такі махінації провертали в усіх регіонах України, але на заході країни, особливо у Волинській області, їх було поставлено мало не на конвеєр, від чого й пішла назва «Луцький клондайк». Зруйнувати цю роками сформовану систему не кожному до снаги. Жоден міністр, котрого виплекала система МВС, не зміг би цього зробити: його неодмінно вмовили б спустити все на гальмах. І річ навіть не у величезних хабарах — серед клопотунів знайшлися б близькі йому люди, що свого часу врятували його від смерті, в’язниці чи ганьби. Якщо офіцер дослужився до генеральських погон і не побував у жодній зі згаданих халеп, значить він не працював у міліції, а протирав штани в кабінетах. А позбавлений будь-яких комплексів Луценко пішов буром і розворушив це осине гніздо.

http://www.dt.ua/1000/1050/53979/

-------

Володимир В’язівський: РІвень корупції в ДАІ прямо пропорційний рівню смертності на дорогах

“У Державної автоінспекції цілком достатньо повноважень для того, щоб максимально ефективно наводити лад на дорогах. Діюче законодавство створює всі умови для ефективної роботи працівників інспекції щодо запобігання правопорушенням на автошляхах. Інша справа, що в самій структурі ДАІ корупція процвітає на всіх напрямках - починаючи від отримання посвідчення водія, і закінчуючи контактами на автошляхах. Тому, Державній автоінспекції слід звернути особливу увагу на боротьбу з таким ганебним явищем у своїх лавах”.

Про це в інтерв’ю Офіційному сайту Блоку сказав народний депутат від фракції “Наша Україна – Народна Самооборона” Володимир В’язівський, коментуючи ситуацію з забезпеченням ДАІ правопорядку на дорогах України.

“Постійно зростаюча кількість ДТП та погіршення безпеки руху на дорогах – прямі наслідки корупції в ДАІ”, - зазначив В’язівський.

“Працівники ДАІ, отримуючи хабарі, нехтують тим самим безпекою учасників дорожнього руху, в свою чергу водії, даючи хабар, користуються можливістю зберегти гроші, час, уникнути покарання за порушення правил дорожнього руху”, - зауважив народний депутат. На його переконання, “приклад правомірної поведінки мають показувати, в першу чергу, саме працівники ДАІ. Тоді водії, знаючи, що хабар не допоможе, будуть дотримуватись правил уникаючи тим самим санкцій за їх порушення”.

“Пости ДАІ вже давно продемонстрували свою малоефективність”, - зауважив В’язівський. “Водії вже давно знають місця їх розташування, тому уникають їх або рухаються обережно, - сказав народний депутат. – Також слід взяти до уваги, що обслуговування таких постів ДАІ щодня обходиться державі в “кругленьку суму”, тому краще спрямувати роботу їх працівників у ефективне русло, наприклад, на обслуговування складних ділянок автошляхів”.
“Цілком доцільно перетворити пости ДАІ на пункти громадської допомоги”, - зазначив він. У цьому зв’язку В’язівський назвав “своєчасним” Указ Президента, яким доручається МВС у місячний строк ліквідувати такі пости. “Метою діяльності пунктів ДАІ має стати надання допомоги учасникам дорожнього руху: інформаційної, медичної, технічної тощо.”, - наголосив народний депутат.

http://www.nuns.com.ua/news/print/3865/

-------

Штрафи за порушення правил дорожнього руху суттєво збільшено

Порушувати правила дорожнього руху стало дорожче. Парламент ухвалив закон, який збільшує суми покарання. Причому в рази. Так, за керування напідпитку штраф зріс від 255-ти гривень до 680-ти. На червоне світло тепер можна проїхати не за 17-ть, а щонайменше, за 170-т гривень. Перевищення швидкості каратимуть сумою більшою від нинішньої у 10ть разів. 680-т гривень. Також зміни стосуються ременів безпеки і мобільних балачок за кермом. Якщо не пристебнутися - гаманець схудне на 51-ну гривню мінімум, а щоб поговорити на дорозі по стільниковому телефону, тепер до вартості хвилини треба додавати ще 425-ть гривень.

У розробці ще кілька дорожніх законопроектів. Кабміну пропонують протягом двох місяців розробити документ про штрафні бали для впертих порушників. У документа є як прибічники, так і критики. Зокрема, скаржаться водії на корупцію і зловживання владою у лавах автоінспекторів. А хвалять зміни за те, що тепер у незадоволених з’явиться привід судитися з ДАІ. Адже йтиметься не про десятки, а про сотні водійських гривень.

Валерій Писаренко, народний депутат України, фракція БЮТ:

- Переконаний, що цим законом ми не зможемо зупинити корупцію в системі ДАІ, але ми як депутати, які були ініціаторами цього законопроекту, зробимо все, щоб органи ДАІ впорядкували свою діяльність із сьогоднішньою ситуацією і змінювали своє відношення до людей на дорогах. Адже тепер порушення буде впливати суттєво на гаманець кожного українця.

Олег Зарубінський, народний депутат України, фракція блоку Литвина:

- Я думаю з хабарями мають боротися безпосередньо в службі ДАІ, там є внутрішня безпека міліції, СБУ. Мені здається не треба перетворювати закони на деталізовані інструкції. до речі це нічого і не дає. А взагалі, не треба бути свинями і при цьому хотіти жити в Європі.

http://www.k1.tv/uk/news/ukraine/2008/09/24/fine_road

-------

Ганьба куму з України!

Усі українці пам’ятають, м’яко кажучи, не дуже вдалу ідею Віктора Андрійовича скасувати ДАІ. Але це була не його власна фантазія, ідею він позичив у кума Саакашвілі. Грузинський президент теж скасував ДАІ, і це була одна із найвдаліших реформ за час його правління.

Замість ДАІ на дорогах Грузії нині чатує патрульна служба. Причому змінилася не лише назва, а в першу чергу методи роботи. Грузинські патрульні хабарів не беруть!

Ось, наприклад, їдемо в Ахмету. На узбіччі патрульна служба виписує штраф за перевищення швидкості… начальнику поліції району. Ви десь таке бачили в Україні? Таксист розповідає, що депутатів теж штрафують, і міністри попадаються, потім ці факти довго смакує преса. Зате простих водіїв без приводу не зупиняють. Таксисти також хвалилися, що варто несправному автомобілю зупинитись на узбіччі дороги, як через декілька хвилин поряд пригальмує патрульна служба і допоможе.


Південна Осетія з висоти пташиного польоту


Допомогу молодих ввічливих хлопців з патруля відчув на собі і журналіст «Обозу». Коли я намагалася зловити машину на Тбілісі в доволі небезпечному місті на трасі, навпроти озброєного до зубів осетинського села, біля мене пригальмувала поліція і допомогла зупинити автобус.

На радощах хотіла віддячити хлопцям пляшкою горілки, яка завалялася у мене в рюкзаку (набрала на подарунки в Україні), та ті відмовилися. «Ви що! Ми подарунків не беремо», - сказали мені патрульні.

Отож те, на чому зганьбився Ющенко, з успіхом вдалося Саакашвілі.

Причому рецепт успіху простий – були звільнені всі до одного старі кадри в ДАІ та поліції загалом. У країні після цього тиждень ходили чутки, що розпочнеться повстання, але все пройшло тихо-мирно. У патрулі набрали новачків і перші місяці регулярно провокували на хабар. Хто спокусився – геть з органів у камеру слідчого ізолятору та в тюрму.
Тепер корупції у ДАІ та поліції в Грузії майже немає. Та й загалом рівень корупції в органах влади в Грузії нині набагато нижчий, ніж в Україні. Отож державний бюджет не «дерибаниться» по кишенях, а справді йде на розбудову країни.


Журналіст "Обозу" був просто вражений, яка кількість позитивних змін відбулася в Грузії за 8 років. Якщо в 2000-му році закопчений буржуйками Тбілісі був схожий на печеру з такими ж печерними проблемами – де взяти вогонь, де взяти воду, де взяти світло, то тепер Тбілісі виглядає як яскраве європейське місто. На вулицях міста, де 8 років тому діти гріли руки біля підпалених покришок, а жінки черпали дощову воду з тріснутих чаш старовинних фонтанів, тепер газони, квіти, декоративні лавочки, бризки води з бронзових скульптур фонтанчиків.

http://www.obozrevatel.com/news/2008/9/22/259276.htm

-------

Кому вигідна корупція в українській ДАІ?

Водії і працівники ДАІ визнають, що корупція в органах ДАІ досягла надзвичайно високого рівня. Обидві сторони вважають корупцію шкідливим явищем, але продовжують діставати обопільну користь від її існування.

На початку грудня Харківський інститут соціальних досліджень (ХІСД) оприлюднив результати дослідження громадської думки водіїв, яке проводилося восени цього року в рамках проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна». ХІСД зробив першу в Україні спробу комплексного наукового вивчення і моніторингу такого латентного явища, як корупція у ДАІ. Дослідження проводилось серед водіїв та співробітників ДАІ Харківської області й характеризує стан корупції в органах Державтоінспекції в цій області.

Згідно з результатами дослідження водії дають хабарі здебільшого добровільно (від 49% до 75% опитаних в залежності від видів послуг) й виправдовуються тим, що хабарі спрощують спілкування з співробітниками ДАІ. На думку переважної більшості - 57% від п'ятисот опитаних водіїв - „відкупитися" від працівника ДАІ та у такий спосіб уникнути санкцій за порушення ПДР, можна практично завжди. Зазначимо, що більш ніж кожен п'ятий водій не вважає сплачені у такий спосіб гроші хабарем (22%).

Приводом для хвилювання є зізнання водіїв: лише 26% опитаних вважають, що правил дорожнього руху необхідно дотримуватись завжди й скрізь; 67% заявили, що можна допустити «безпечне» порушення правил, коли це не загрожує іншим, а 1% опитаних вважають, що дотримуватись правил дорожнього руху взагалі необов'язково.

Отже, хабарництво працівників ДАІ насамперед вигідне самим водіям, бо завдяки йому можна зберегти гроші, час і зусилля, уникнути санкцій за порушення. Корупційні ситуації та корупційна поведінка притаманні як співробітникам Державтоінспекції, так і водіям по всій Україні. Лише 29% респондентів впевнено відповіли про безперечну шкоду від корупції особисто для себе. Висновок невтішний: більшість опитаних не пов'язують корупцію в ДАІ з її небезпечними наслідками - постійно зростаючою кількістю ДТП та різкім погіршенням безпеки руху на дорогах.

Спостерігається певна розбіжність між добровільним хабарництвом серед водіїв та їхнім негативним ставленням до корупції. Переважна більшість опитаних водіїв (84%) вважає корупцію шкідливим явищем.

Більшість респондентів (59%) повністю погодилися з тим, що проблема корупції в Україні вимагає невідкладного розв'язання.

Деякі дані з звіту про дослідження:

Майже 60% респондентів напевно або скоріш за все сплатили б додатково за успішне складання іспиту на отримання прав водія, якщо їм потрібно було б складати його зараз.
44% опитаних сплачували додатково за прискорення або спрощення процедури постановки на облік свого автомобіля.
56% опитаних водіїв сплачували неофіційно за успішне проходження технічного огляду свого автомобіля. Значна більшість респондентів (75%) сплачувала за успішне проходження техогляду за власною ініціативою.
Найпоширенішим мотивом неофіційної сплати за проходження техогляду є економія часу та сил - 31% опитаних. Особи з такою мотивацією найбільш схильні давати хабара і в майбутньому, хоча в цілому ставляться до такої практики негативно.

Корупція процвітає у всіх сферах роботи ДАІ: при отриманні посвідчення водія, при реєстрації автомобіля, при проходженні технічного огляду, при контактах на автошляхах.

Чи вигідна корупція самій ДАІ? Згідно з даними дослідження корупція створює підґрунтя для неформального управління всередині організації, тобто допомагає «тримати на гачку» і звільняти тих, хто виявляє нелояльність до системи.

Корупція в ДАІ вигідна навіть тим, хто має контролювати її працівників і викривати хабарників. Як стверджували працівники ДАІ, боротьба з корупцією без знищення причин, які унеможливлюють функціонування ДАІ без корупції, призводить до корупції ще більшого масштабу.

Корупція певним чином вигідна державі, бо за умови дефіциту коштів можна зекономити на забезпеченні діяльності ДАІ, оскільки існуюча схема перерозподілу хабарів створює підстави для вимагання самостійної купівлі обладнання, обмундирування працівників тощо.

Отже, існування корупції в ДАІ корисне обом сторонам - водіям і ДАІ. Тому знадобиться багато зусиль, щоб вона перестала бути щоденною практикою. Важливу роль у протидії цьому явищу відводиться громадянському суспільству - організаціям, які здатні здійснювати незалежний моніторинг діяльності цього відомства та впливати на громадську думку і відношення до проблеми.

Проект «Гідна Україна» не лише вивчає проблему хабарництва в ДАІ, але й проводить просвітницьку роботу з водіями та відстоює права водіїв, які постраждали від випадків корупції (Спілка водіїв міста Рівне).

Дослідження проводилось у декілька етапів, до яких входили соціологічне опитування водіїв в Харківській області (N=500); поглиблені напівструктуровані інтерв'ю (N=50) власників автотранспорту та громадян, що проходять дозвільні процедури в Управлінні ДАІ ГУМВС України в Харківській області; аналіз офіційних матеріалів місцевих підрозділів ДАІ та нормативно - законодавчої бази, що регламентує процедури і процеси, в яких виникають адміністративні бар'єри та корупційні прояви в діяльності ДАІ, а також програм подолання корупції у зазначених підрозділах; проведення фокус-групи з працівниками Управління ДАІ ГУМВС України в Харківській області.

Повний звіт про дослідження можна знайти на веб-сайті http://www.action-msi.org.ua/ в розділі «Дослідження грантистів».

Інформація про проект «Гідна Україна»

Проект «Гідна Україна» виконується Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) у партнерстві з українськими організаціями за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект розрахований на два роки і має на меті підтримку незалежного громадського моніторингу й представництво та захист громадських інтересів в пріоритетних сферах боротьби з корупцією, що були визначені Урядом України у програмі співробітництва із Корпорацією "Виклики тисячоліття» (MCC - Millennium Challenge Corporation).

Проект «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна»
Україна, Київ 03150, вул. Анрі Барбюса 16, кв. 78
Тел: / Факс: (38044) 220-1-29
Електронна пошта: info@action-msi.org.ua , Веб-сайт: http://www.action-msi.org.ua/

http://www.pace.org.ua/content/view/72/8/lang,uk/

Відповіді

  • 2008.10.04 | Спілка Української Молоді

    Re: КОРУПЦІЯ. Державна автомобiльна iнспекцiя. ДАЙЖЕСТ.

    даї.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".