МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

НБУ заборонив банкам достроково видавати депозити

10/13/2008 | Майдан-ІНФОРМ
Нацбанк ухвалив постанову, покликану утримати банківську систему від краху, після того як за тиждень населення вилучило $3 млрд внесків.

Як стало відомо "Комерсант-Україна", з 13 жовтня НБУ забороняє банкам достроково видавати депозити і збільшувати кредитування, заморозивши розмір їхніх активів.

Для зниження панічних настроїв НБУ запропонує президенту створити з прибутку НБУ стабілізаційний фонд, що збільшить гарантії вкладників з 50 тис. грн до 200 тис. грн.

Постанову, яка жорстко обмежує діяльність банків, НБУ ухвалив після консультацій у п'ятницю з президентом Віктором Ющенком, представниками Кабінету міністрів і менеджментом найбільших банків країни, з якими голова Нацбанку Володимир Стельмах спілкувався ще й у суботу, повідомили газеті учасники зустрічей.

Перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов підтвердив ухвалення такої постанови, але відмовився розкривати деталі. За даними видання, постанова схожа на заходи, вжиті під час кризи в листопаді-грудні 2004 року, і, як і тоді, не зареєстрована в Мін'юсті. Документ Нацбанк повинен оприлюднити в понеділок.

Головне обмеження нинішньої постанови НБУ – шестимісячний мораторій на дострокове зняття депозитів вкладниками і приріст кредитного портфеля.

"Обсяг активів заморожений станом на 13 жовтня. Банки зможуть кредитувати, але в межах погашення, або знижувати частку цінних паперів у портфелі", - пояснило джерело газети в НБУ.

У НБУ відзначають, що в постанові не написали прямо – "заборонити видавати депозити", бо, відповідно до Цивільного кодексу, вкладник має право достроково забрати свій депозит.

"Але ми прописали, що "не допускається виконання банками зобов'язань за угодами про залучення коштів до закінчення терміну повного виконання зобов'язань незалежно від категорії контрагента". Тобто незалежно від того, у кого взяли гроші, в Україні чи за кордоном, забороняється виконувати ці зобов'язання достроково", - сказало інше джерело.

У випадку зменшення пасивів банків, їхнє керівництво повинне буде звертатися в першу чергу до акціонерів, а вже потім у НБУ – за рефінансуванням.

До рішучих дій НБУ підштовхнула паніка серед населення, яке почало масово знімати депозити з усіх банків, посилена інформаційною атакою на Промінвестбанк, у який НБУ змушений був увести тимчасову адміністрацію.

За даними одного з учасників зустрічі у Стельмаха, тільки за вісім останніх днів депозитні портфелі банків зменшилися на $3 млрд (на 1 жовтня портфель складав 340,1 млрд грн, або $69,96 млрд).

Банкіри, опитані газетою, вважають, що, якби НБУ не вжив екстрених заходів, могло б статися банкрутство величезної кількості банків. Утім, дія постанови може бути зупинена вкладниками чи контрагентами банків.

Як повідомили в НБУ, постанова буде обговорюватися в понеділок РНБО і стане основою указу президента "Про додаткові держгарантії заощаджень населення".

"Ми беремо на себе створення спеціального фонду в рамках держбюджету, - сказало газеті джерело в НБУ. - Ми пропонуємо, щоб з перевищення доходів над витратами НБУ формувався фонд. І щоб гроші цього фонду ФГВФО міг використовувати на доплати всім громадянам додаткових 150 тис. грн у рамках гарантування внесків. ФГВФО буде оператором цих грошей".

Українська правда

поставив:sean, принагідно нагадуючи, що за чинним Цивільним кодексом України:

Стаття 1060. Види банківських вкладів

1. Договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).

Договором може бути передбачено внесення грошової суми на інших умовах її повернення.

2. За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.

Умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу є нікчемною.


3. Якщо відповідно до договору банківського вкладу вклад повертається вкладникові на його вимогу до спливу строку або до настання інших обставин, визначених договором, проценти за цим вкладом виплачуються у розмірі процентів за вкладами на вимогу, якщо договором не встановлений більш високий процент.










Відповіді

  • 2008.10.26 | OL

    Re: НБУ заборонив банкам достроково видавати депозити

    Дорогі українці!
    Вас знову облапошили, але вже за рахунок банків.Гроші просрали, а вже почалися холода.А депутати-Лето целое пропе(и)ли, оглянуться не успели-а сейчас, не то уже время.А чиновникам вот что скажу-будут вас с кресел снимать и голой попой в снег.Для чого заморозили вклади, це що війна, стихійне лихо-в Конституції тільки це згадується, ви порушуєте закон, який писали, чи знову перепишите під себе?.Вертайте кошти населенню. я банків не маю, всі банки або депутатські, або бандітські.То чії інтереси охороняє НБУ.Якщо вони збанкрутіють, то це їх проблеми, а нам лохотрона типу Сбербанку-2 не треба.Зараз кошти заморозили, а весною начебто розморозять.Весною криза, ще посилиться, тому цю лапшу, що вони розморозяться ми вже знімали.
    Хто із учасників форума підтримує мою пропозицію?Всі за-добре!Втримався-таких не має,конституцію читають всі.
  • 2008.10.27 | observеr

    В Авалі видають

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.10.27 | 123

      молодці.

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.10.27 | Мартинюк

        Гадаю самим банкам слід лобіювати помякшення цієї постанови

        Кожен банк який наважиться запропонувати дострокове повернення депозитів автоматично отримає більшу довіру вкладників, а зберігання грошей і убезпечення їх від інфляції є зараз насущною проблемою не тільки бізнесменів, але й звичайних громадян, аж до пенсіонерів включно.
        Не буду зайве нагадувати що таке бажання вкладати гроші у банківську систему є супільно вельми корисним.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.10.27 | observеr

          саме так. тому гадаю Постанову набйлижчим часом підкорегують

        • 2008.10.27 | 123

          Банкам ніхто не забороняє виконувати закон

          і повертати гроші їхнім власникам на першу вимогу.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.10.27 | observеr

            Схоже Ви погано уявляєте специфіку стосунків банків і дєдушкі

            Для будь якого керівника банку вказівка НБУ сильніша за Закон і Конституцію.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2008.10.27 | Мартинюк

              Мда - дідусь крутий

              Але це можливо є дуже добре.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.10.27 | observеr

                Більш ніж

                Мартинюк пише:
                > Але це можливо є дуже добре.

                ∆о останнього часу - так. Але діями НБУ на валютному ринку банки, м'яко кажучі, не задоволені. Є одна дуже гівняна версія, котру я поки що не озвучаватиму
            • 2008.10.27 | 123

              В постанові ж нема заборони повертати гроші

              Там є щось незрозуміло що - але якщо банк має бажання повернути гроші, йому нічого не заважає. Аваль тут не виняток.
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2008.10.27 | observеr

                Саме тому й немає - щоб було неможливо оскаржити в суді

                Повірте, слово НБУ "рекомендуємо" банкіри розуміють вельми однозначно.
  • 2008.10.27 | yes

    Re: Правильно зроблено, бо банки самі ініціюватимуть +

    власне банкрутство, кидаючи у першу чергу мільйони простих вкладників.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.10.27 | Мартинюк

      Не всі

      При капіталізмі, коли справа доходить до банкрутсва, банкіри викидаються з вікна. Наразі капіталізм в Україні вже дійшов до значної частини банків і банкірів, тому таких які хочуть зумисне банкрутувавти вже не так багато , хоча звісно є - фактично це метастази комуністично-совкіських господарських відносин.

      З одногу боку моратой Нацбанку був своєчасний і доречни, бо убезпечив від катастрофічної паніки, а вірніше від намірів імітувати таку катастрофічну паніку.
      Однак реальні потреби економіки та промисловості вимагають поступового помякшення цих заборон.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".