До побачення, гривня (/)
10/31/2008 | observеr
http://www.epravda.com.ua/publications/490aedc1b3966/
До побачення, гривня
Сергій Лямець, ЕП
Економічна правда вирішила не розбиратися, хто винуватий. Лише констатувати факти.
Перший. Якщо хтось не помітив, Нацбанк уже провів девальвацію. Відбулося це по-варварськи і підступно. Спочатку - помилка з мораторієм на зняття грошей в одному лише Промінвестбанку. Потім - визнання помилки і заборона на вилучення депозитів у всіх банках.
Ще пізніше - мільйони людей, що з жахом спостерігають, як їхні заощадження тануть на очах. Адже Нацбанк вирішив не витрачати кілька мільярдів зі своїх резервів і перешкодити всім, хто хотів вивести з країни валюту. Пізніше додав гасло в дусі Французької революції: "Спекулянти! Хочете виходити - платіть дорожче!"
У підсумку всі, хто бажає, все одно виводять валюту. Але долар учора коштував уже сім гривень, а не п'ять, як місяць тому. Можливо, рівень 7 гривень за долар потрібний для того, щоб 6 вважалося гарним курсом, і населення не обурювалося.
Другий факт. Володимир Стельмах вирішив, що несолідно переймати досвід свого молодого попередника Арсенія Яценюка. Виховуючи "спекулянтів" на безготівковому валютному ринку, він включив у свій виховний процес іще 48 мільйонів чоловік. Банки плавно роздували курс до 6 гривень за долар, і в той же день ці ціни вивішувалися в обмінниках.
Буквально три роки тому Яценюк теж виховував спекулянтів. Співробітники НБУ ретельно вивчали кожну заявку на купівлю валюти, і не дозволяли купувати туалетний папір, нафту і банани. Але при цьому Яценюк відрізав від виховного процесу населення, і встановив тверді обмеження на готівковому валютному ринку.
Для курсу готівкового долара він виставив вузький коридор коливань навколо офіційного курсу НБУ, і почав проводити готівкові інтервенції. Банки централізовано закуповували валюту в нього, а потім перепродували жителям країни.
У підсумку, щодня населення могло трохи постояти в черзі і купити 200 доларів по 5,4 гривні. Так, це були не сто тисяч, але усі розуміли - завтра можна купити ще 200 по тій же ціні. І зовсім необов'язково переплачувати баригам з ланцюгами, що стоять біля ларьків.
Стельмах теж увів коридор і оголосив про намір проводити готівкові інтервенції.
Але коридор виявився не той - він встановлював межу між ціною покупки і продажу. А це значить, що обмінник може виставити як 5/5,3 гривні за долар, так і 6/6,4. Тобто, коридор для краси.
З інтервенціями - ще гірше. Їх повинні були проводити чотири великих банки на якихось умовах. Але навіть до цього не дійшло. Інтервенцій немає.
Третій факт. Після цього Стельмах, його співробітник Валерій Литвицкий і президент АУБ Олександр Сугоняко заявляють, що в девальвації винуваті преса і населення. Мовляв, ЗМІ роздули паніку, а населення піддалося ажіотажу і кинулося знімати свої депозити.
Але пробачте, а як вчините ви, якщо протягом місяця побачите рух курсу від 4,6 до 5 гривень за долар, а потім ще за два тижні - до 6? Особисто я побіжу в банк і заберу достроково свій депозит, щоб перевести його в долар.
І не називайте це "панікою". Назвіть це - "ринок", що побудований на діях окремих суб'єктів. Тоді усе по справедливості. І Нацбанк - риночник, і громадяни - риночники.
До того ж, розуміло, що епідемія йде з валютного міжбанківського ринку, на якому НБУ бореться зі "спекулянтами". А реально, він просто зіштовхнувся зі зникненням надходжень від експорту, тоді як імпорт залишився.
Причому і це - лише частина правди. Друга її частина - в тому, що експортери не тільки стали одержувати менше. Вони також почали притримувати продаж валютного виторгу. Але не тому, що експортери - злі карлики. А тому, що Нацбанк навіть не намагався утримати курс. Перспектива девальвації була буквально написана на чолі в Тараса Шевченка, що прикрашає банкноти в сто гривень.
Четвертий факт. Але, як з'ясувалося, винуватий в усьому не Нацбанк, а МВФ. Він змусив інтелігентного Віктора Ющенко, красиву Юлію Тимошенко і мудрого Володимира Стельмаха підкорятися своїм вказівкам. Натомість він пообіцяв 16,5 мільярдів, які, насправді, ніколи не дасть. Тому що змусить налагодити економіку так, щоб не довелося позичати. І це правильно, але тільки з погляду десятиліття.
У якості одної з вимог, МВФ наказав убити гривню. А саме - ввести режим гнучкого валютного курсу. Формально, робиться це для того, щоб захистити економіку від зовнішніх стресів і взяти під контроль інфляцію.
На практиці захист означатиме постійну девальвацію. Ми стали свідками мегарозлучення: Україна відмовилася від прив'язки гривні до долара, з яким жила десять років.
З погляду макроекономіки, на яку спирається МВФ і яка довела свою неспроможність на прикладі США, усе це розумно. Не може не знецінюватися гривня в економіці, де існують два негативних сальдо - платіжного балансу і державного бюджету. Виходячи з цієї логіки, навіть 7 гривень за долар - не межа.
Але - п'ятий факт - у макроекономічних формулах Фонду не враховано важливий показник: населення. З одного боку, воно має 130 мільярдів гривень валютних кредитів. З іншого - 127 мільярдів гривень депозитів у гривні. І населення зовсім не проти назавжди перетворити цю гривню в долар.
Адже минуло десять років, і людям довели - неправда, що можна вірити гривні. Неправда, що Нацбанк виступає за стабільність валюти. Так, він за стабільність, але розуміє це слово інакше. Неправда, що банки безпечні, і їм можна довіряти гроші. Неправда, неправда, неправда...
Правда, що Нацбанк шляхом різкої ревальвації змусив їх вийти з долара. А коли минуло три місяці - заморозив депозити і, скориставшись цим, девальвував гривню. Правда, що власник кожної тисячі гривень із травня по листопад утратив 130.
Правда, що люди, які одержали житло і машини в кредит, тепер повинні платити на ті ж 130 гривень дорожче. На три сотні доларів автокредиту це - 700 гривень, на півтори тисячі доларів іпотеки - це додаткові 2 000 гривень. Притому, що робочі місця скорочуються, зарплати падають, а перспективи дуже нерадісні.
Так, будуть неповернення. Так, баланси банків сильно зіпсуються. Не захотіли контролювати курс - будете контролювати роботу санаторов і ліквідаторів. Це шостий факт.
Сьомий. Правда, що, одержавши мінус 13% за півмісяця, можна відмовитися вірити в стабільність гривні. Якщо бізнесмени вже проводили частину угод у гривні, тепер вони знову стануть переводити розрахунки в долари. А населення знову захочу одержувати долари в конверті, а не гривню на пластикову карту.
Правда, що підприємства вже розробляють схеми розрахунків "без банків". Вони будуть використовувати векселі і навіть бартер, аби не залежати від п'ятдесятьох баронів, які злякалися, щоб не звалитися після десятка статей проти Промінвестбанку, і таки дотисли НБУ ввести мораторій на зняття грошей. Після цього вони сказали, що винуваті у всьому ЗМІ. Але реальну паніку створили саме постанова №319 і ігри в ринковий курс.
Факт восьмий. Україну чекають інфляція і зубожіння населення. Не виключено, що змінний курс - це правильне рішення, і краще втратити сьогодні менше, ніж завтра все. Але це - лише теорія. Але зосередитися варто на тому, що відбудеться реально.
Щодня магазини електроніки підвищують ціни на товари - слідом за курсом. З тієї ж причині з 1 листопада подорожчають автомобілі, а після збільшення акцизів - ще раз. За ними вирішать підвищити ціни всі інші, адже інакше не буває. Щоб купити холодильник, що подорожчав, я повинен заробляти більше. Легше за все підняти ціну.
Це відбудеться вже протягом найближчого місяця. А наступного року подорожчає газ, і по Україні пройде ще одна хвиля інфляції. За прогнозами ціни 2009 року виростуть більш ніж на 17%.
Але парадокс у тім, що соціальні програми буде заморожено, зарплати не виростуть. Виходить, товари подорожчають, однак грошей у населення стане менше. Можливо, МВФ називає це боротьбою з інфляцією і захистом економіки від зовнішніх шоків. Але на практиці це призведе до зубожінням населення. Або, як любить висловлюватися радник глави НБУ Валерій Литвицький, "затягуванням поясів".
Факт дев'ятий, ліричний. Невідомо, хто хотів допомоги МВФ більше - Віктор Ющенко чи Володимир Стельмах. Але тепер обидва фінансисти можуть попрощатися з легендою про стабільну і надійну гривню, яку вони з 1996 року створювали завзятою працею. Візиту Фонду і двох тижнів гри в змінний курс вистачило, щоб довіра до національної валюти було остаточно підірвана.
Так, гривня почала вмирати ще навесні, коли інфляція дісталася позначки 30%. Це був психологічно важливий рубіж. Населення країни раптом ясно усвідомило: рік тому вони могли купити вдвічі більше. Виходить, через рік зможуть купити вдвічі менше.
Правда, потім була ревальвація до 4,6 гривні за долар. Але мільйони людей змусили повірити в гривню. Вони "злили" долари, і переклали депозити з валюти в гривню. Був гарний момент, щоб ударними темпами провести дедоларизацію економіки.
Нажаль, ідея не реалізована. Поспівчуваємо Віктору Ющенку і Володимиру Стельмаху. Це дійсно гірко - розуміти, що дванадцять років роботи знищені за два тижні. Але чи поспівчувають вони населенню, у якого в чергове відрізали 13% заощаджень?
До побачення, гривня
Сергій Лямець, ЕП
Економічна правда вирішила не розбиратися, хто винуватий. Лише констатувати факти.
Перший. Якщо хтось не помітив, Нацбанк уже провів девальвацію. Відбулося це по-варварськи і підступно. Спочатку - помилка з мораторієм на зняття грошей в одному лише Промінвестбанку. Потім - визнання помилки і заборона на вилучення депозитів у всіх банках.
Ще пізніше - мільйони людей, що з жахом спостерігають, як їхні заощадження тануть на очах. Адже Нацбанк вирішив не витрачати кілька мільярдів зі своїх резервів і перешкодити всім, хто хотів вивести з країни валюту. Пізніше додав гасло в дусі Французької революції: "Спекулянти! Хочете виходити - платіть дорожче!"
У підсумку всі, хто бажає, все одно виводять валюту. Але долар учора коштував уже сім гривень, а не п'ять, як місяць тому. Можливо, рівень 7 гривень за долар потрібний для того, щоб 6 вважалося гарним курсом, і населення не обурювалося.
Другий факт. Володимир Стельмах вирішив, що несолідно переймати досвід свого молодого попередника Арсенія Яценюка. Виховуючи "спекулянтів" на безготівковому валютному ринку, він включив у свій виховний процес іще 48 мільйонів чоловік. Банки плавно роздували курс до 6 гривень за долар, і в той же день ці ціни вивішувалися в обмінниках.
Буквально три роки тому Яценюк теж виховував спекулянтів. Співробітники НБУ ретельно вивчали кожну заявку на купівлю валюти, і не дозволяли купувати туалетний папір, нафту і банани. Але при цьому Яценюк відрізав від виховного процесу населення, і встановив тверді обмеження на готівковому валютному ринку.
Для курсу готівкового долара він виставив вузький коридор коливань навколо офіційного курсу НБУ, і почав проводити готівкові інтервенції. Банки централізовано закуповували валюту в нього, а потім перепродували жителям країни.
У підсумку, щодня населення могло трохи постояти в черзі і купити 200 доларів по 5,4 гривні. Так, це були не сто тисяч, але усі розуміли - завтра можна купити ще 200 по тій же ціні. І зовсім необов'язково переплачувати баригам з ланцюгами, що стоять біля ларьків.
Стельмах теж увів коридор і оголосив про намір проводити готівкові інтервенції.
Але коридор виявився не той - він встановлював межу між ціною покупки і продажу. А це значить, що обмінник може виставити як 5/5,3 гривні за долар, так і 6/6,4. Тобто, коридор для краси.
З інтервенціями - ще гірше. Їх повинні були проводити чотири великих банки на якихось умовах. Але навіть до цього не дійшло. Інтервенцій немає.
Третій факт. Після цього Стельмах, його співробітник Валерій Литвицкий і президент АУБ Олександр Сугоняко заявляють, що в девальвації винуваті преса і населення. Мовляв, ЗМІ роздули паніку, а населення піддалося ажіотажу і кинулося знімати свої депозити.
Але пробачте, а як вчините ви, якщо протягом місяця побачите рух курсу від 4,6 до 5 гривень за долар, а потім ще за два тижні - до 6? Особисто я побіжу в банк і заберу достроково свій депозит, щоб перевести його в долар.
І не називайте це "панікою". Назвіть це - "ринок", що побудований на діях окремих суб'єктів. Тоді усе по справедливості. І Нацбанк - риночник, і громадяни - риночники.
До того ж, розуміло, що епідемія йде з валютного міжбанківського ринку, на якому НБУ бореться зі "спекулянтами". А реально, він просто зіштовхнувся зі зникненням надходжень від експорту, тоді як імпорт залишився.
Причому і це - лише частина правди. Друга її частина - в тому, що експортери не тільки стали одержувати менше. Вони також почали притримувати продаж валютного виторгу. Але не тому, що експортери - злі карлики. А тому, що Нацбанк навіть не намагався утримати курс. Перспектива девальвації була буквально написана на чолі в Тараса Шевченка, що прикрашає банкноти в сто гривень.
Четвертий факт. Але, як з'ясувалося, винуватий в усьому не Нацбанк, а МВФ. Він змусив інтелігентного Віктора Ющенко, красиву Юлію Тимошенко і мудрого Володимира Стельмаха підкорятися своїм вказівкам. Натомість він пообіцяв 16,5 мільярдів, які, насправді, ніколи не дасть. Тому що змусить налагодити економіку так, щоб не довелося позичати. І це правильно, але тільки з погляду десятиліття.
У якості одної з вимог, МВФ наказав убити гривню. А саме - ввести режим гнучкого валютного курсу. Формально, робиться це для того, щоб захистити економіку від зовнішніх стресів і взяти під контроль інфляцію.
На практиці захист означатиме постійну девальвацію. Ми стали свідками мегарозлучення: Україна відмовилася від прив'язки гривні до долара, з яким жила десять років.
З погляду макроекономіки, на яку спирається МВФ і яка довела свою неспроможність на прикладі США, усе це розумно. Не може не знецінюватися гривня в економіці, де існують два негативних сальдо - платіжного балансу і державного бюджету. Виходячи з цієї логіки, навіть 7 гривень за долар - не межа.
Але - п'ятий факт - у макроекономічних формулах Фонду не враховано важливий показник: населення. З одного боку, воно має 130 мільярдів гривень валютних кредитів. З іншого - 127 мільярдів гривень депозитів у гривні. І населення зовсім не проти назавжди перетворити цю гривню в долар.
Адже минуло десять років, і людям довели - неправда, що можна вірити гривні. Неправда, що Нацбанк виступає за стабільність валюти. Так, він за стабільність, але розуміє це слово інакше. Неправда, що банки безпечні, і їм можна довіряти гроші. Неправда, неправда, неправда...
Правда, що Нацбанк шляхом різкої ревальвації змусив їх вийти з долара. А коли минуло три місяці - заморозив депозити і, скориставшись цим, девальвував гривню. Правда, що власник кожної тисячі гривень із травня по листопад утратив 130.
Правда, що люди, які одержали житло і машини в кредит, тепер повинні платити на ті ж 130 гривень дорожче. На три сотні доларів автокредиту це - 700 гривень, на півтори тисячі доларів іпотеки - це додаткові 2 000 гривень. Притому, що робочі місця скорочуються, зарплати падають, а перспективи дуже нерадісні.
Так, будуть неповернення. Так, баланси банків сильно зіпсуються. Не захотіли контролювати курс - будете контролювати роботу санаторов і ліквідаторів. Це шостий факт.
Сьомий. Правда, що, одержавши мінус 13% за півмісяця, можна відмовитися вірити в стабільність гривні. Якщо бізнесмени вже проводили частину угод у гривні, тепер вони знову стануть переводити розрахунки в долари. А населення знову захочу одержувати долари в конверті, а не гривню на пластикову карту.
Правда, що підприємства вже розробляють схеми розрахунків "без банків". Вони будуть використовувати векселі і навіть бартер, аби не залежати від п'ятдесятьох баронів, які злякалися, щоб не звалитися після десятка статей проти Промінвестбанку, і таки дотисли НБУ ввести мораторій на зняття грошей. Після цього вони сказали, що винуваті у всьому ЗМІ. Але реальну паніку створили саме постанова №319 і ігри в ринковий курс.
Факт восьмий. Україну чекають інфляція і зубожіння населення. Не виключено, що змінний курс - це правильне рішення, і краще втратити сьогодні менше, ніж завтра все. Але це - лише теорія. Але зосередитися варто на тому, що відбудеться реально.
Щодня магазини електроніки підвищують ціни на товари - слідом за курсом. З тієї ж причині з 1 листопада подорожчають автомобілі, а після збільшення акцизів - ще раз. За ними вирішать підвищити ціни всі інші, адже інакше не буває. Щоб купити холодильник, що подорожчав, я повинен заробляти більше. Легше за все підняти ціну.
Це відбудеться вже протягом найближчого місяця. А наступного року подорожчає газ, і по Україні пройде ще одна хвиля інфляції. За прогнозами ціни 2009 року виростуть більш ніж на 17%.
Але парадокс у тім, що соціальні програми буде заморожено, зарплати не виростуть. Виходить, товари подорожчають, однак грошей у населення стане менше. Можливо, МВФ називає це боротьбою з інфляцією і захистом економіки від зовнішніх шоків. Але на практиці це призведе до зубожінням населення. Або, як любить висловлюватися радник глави НБУ Валерій Литвицький, "затягуванням поясів".
Факт дев'ятий, ліричний. Невідомо, хто хотів допомоги МВФ більше - Віктор Ющенко чи Володимир Стельмах. Але тепер обидва фінансисти можуть попрощатися з легендою про стабільну і надійну гривню, яку вони з 1996 року створювали завзятою працею. Візиту Фонду і двох тижнів гри в змінний курс вистачило, щоб довіра до національної валюти було остаточно підірвана.
Так, гривня почала вмирати ще навесні, коли інфляція дісталася позначки 30%. Це був психологічно важливий рубіж. Населення країни раптом ясно усвідомило: рік тому вони могли купити вдвічі більше. Виходить, через рік зможуть купити вдвічі менше.
Правда, потім була ревальвація до 4,6 гривні за долар. Але мільйони людей змусили повірити в гривню. Вони "злили" долари, і переклали депозити з валюти в гривню. Був гарний момент, щоб ударними темпами провести дедоларизацію економіки.
Нажаль, ідея не реалізована. Поспівчуваємо Віктору Ющенку і Володимиру Стельмаху. Це дійсно гірко - розуміти, що дванадцять років роботи знищені за два тижні. Але чи поспівчувають вони населенню, у якого в чергове відрізали 13% заощаджень?
Відповіді
2008.10.31 | ak1001
Re: До побачення, гривня (/)
>Так, гривня почала вмирати ще навесні, коли інфляція дісталася позначки 30%. Це був психологічно важливий рубіж. Населення країни раптом ясно усвідомило: рік тому вони могли купити вдвічі більше. Виходить, через рік зможуть купити вдвічі менше.біда лише в тому що населення ясно не усвідомлює своєї відповідальності за ці 30% і відповідальності обраних їми політиків за ці 30%
2008.10.31 | zmej_gorynych
Re: До побачення, гривня (/)
Так-так-так... А що скажуть зараз ті люди, котрі тут ще кілька місяців тому хитро мружились і з відчуттям "власної повноцінності" та гордості сміливо та прямо в вічі називали недоумками тих, хто ще не перейшов на тримання своїх заощаджень в гривнях? І охоче робили подальші прогнози .І, пригадую, в пресі лише кілька політєгів (не пам"ятаю всіх, але Пинзеник був серед них точно) радили затарюватись баксюками по 4,6. Мабуть шось знали, курво...
2008.10.31 | line305b
Вроде доллар упал сегодня...
Ажиортаж прошел, или временно попустило? Прогнозы?2008.10.31 | 123
Висновок простий: вони скоти і віри їм нема
2008.10.31 | observеr
Стельмах безславно завершить свою трудову кар'єру? (/)
http://www.unian.net/ukr/news/news-281814.html2008.11.02 | Мартинюк
Автор - славетний "заказушник" Юрій Глухов
Ах скільки інформації в цьому імені....2008.10.31 | observеr
Курс гривні: зліт–посадка? (/)
http://www.unian.net/ukr/news/news-281728.html2008.10.31 | observеr
Керівництво Нацбанку заслуговує на відставку (/)
http://www.unian.net/ukr/news/news-281738.html2008.10.31 | Shooter
Автор, як та мавпа з анекдоту, ніяк не може вирішити...
..до кого пристати - до розумних чи красивих.Побіжно згадуючи реальні причини кризи - негативний торгівельний баланс, 100 млрд зовнішніх запозичень, взятих на фінансування сильно перегрітого ринку споживання, фактичний крах міжбанківського ринку дешевих кредитів - міжнародного, звісно, спад експорту - відповідно, різкий спад пропозиції долара, ріст долара в останні місяці, етс., які і девальвують гривну, одночано всіма можними "аргументами" показує, що винуватий у падінні гривни є....НБУ.
Це все одно, як інженер спроектує погану машину, робітники неякісно її зроблять, в неї залляють шмурдяк замість бензину, натомість винуватим зроблять...техніка, який замість зеленого помалював гайку в біле.
З іншого боку, бажання цілком зрозуміле: потрібно "призначити" винуватого. І винуваті не ті, хто збудував (вірніше, подєрібанив) металургійно-хімічну індустрію, вбивши при цьому всі набагато перспективніші галузі, тупо не допустивши до них зовнішніх інвесторів, не ті, хто і (майже) пальцем не пошевелив, щоб цю індустрію модернізувати, не ті, хто активно заробляв на лохах, вводячи в країну мільярди "дешевих доларів", які відразу йшли на купівлю імпортованих же товарів, і не ті мільйони лохів, які, так і не вийшовши з віку казок, захотіли мати "все і відразу", а "піаніст" НБУ. Ну і Стельмах, звісно.
Ату його! І курс гривни відразу стане 2 за долар, а в уста потечуть халявні киселі, які можна буде тут же заїдати халявними медовими берегами.
От такі ми ВСІ красіві. І не менш розумні.
2008.10.31 | observеr
все вірно крім одного - НБУ не "технік"
Shooter пише:> ..до кого пристати - до розумних чи красивих.
>
> Побіжно згадуючи реальні причини кризи - негативний торгівельний баланс, 100 млрд зовнішніх запозичень, взятих на фінансування сильно перегрітого ринку споживання, фактичний крах міжбанківського ринку дешевих кредитів - міжнародного, звісно, спад експорту - відповідно, різкий спад пропозиції долара, ріст долара в останні місяці, етс., які і девальвують гривну, одночано всіма можними "аргументами" показує, що винуватий у падінні гривни є....НБУ.
>
> Це все одно, як інженер спроектує погану машину, робітники неякісно її зроблять, в неї залляють шмурдяк замість бензину, натомість винуватим зроблять...техніка, який замість зеленого помалював гайку в біле.
він швидше фін директор. який знаючі що завод робить фуфло, бачачи, що велика частка бракованого товару повертається від замовників, не закладав все це у фін модель, повністю поклав на планування ризиків. і не вимагав на зборах керівництва припинити то фуфло гнати
тобто звісно можна казати що в усьому винуватий інженер...але звільняв би я його на пару з фіндиректором
2008.11.01 | Shooter
Навіть найгеніальніший фіндиректор не може врятувати
...апріорі гнилу справу.І навіть якби НБУ діяв без жодних, навіть найдрібніших помилок, - був би курс, скажімо, не 6-20, а 6-10 або 6-05. Але, як ти розумієш, така різниця не є принципова...
Доречі, навіть в такому порівнянні, як на мене, максимум на що тягне НБУ - на бухгалтера, а не на фіндиректора.
2008.11.01 | Shooter
Рекомендую, доречі, порівняти курс й інших валют
Повторю ще й тут свій пост:За період між липнем та жовтнем:
http://finance.yahoo.com/currency
гривня втратила 32%
словацька крона втратила 23%
швецька крона втратила 33%
євро втратило 18%
данська крона втратила 25%
чеська крона втратила 38%
польський злотий втратив 43%
угорський форінт втратив 49% (!)
...ох і сволоч цей Стельмах Гірше Балоги, прям!
2008.11.01 | 123
Стельмаха критикують не за дорожчання долару в світі
А за конкретні дії та конкретні слова.Shooter пише:
> Повторю ще й тут свій пост:
>
> За період між липнем та жовтнем:
> http://finance.yahoo.com/currency
>
> гривна втратила 32%
> словацька крона втратила 23%
> швецька крона втратила 33%
> євро втратило 18%
> данська крона втратила 25%
> чеська крона втратила 38%
> угорський форінт втратив 49% (!)
>
> ...ох і сволоч цей Стельмах
2008.11.01 | Shooter
Залежно хто.
Ви - за слова (нє угоділ ), загал - що не втримав гривну на 5,2 (як в заглавному пості/статті). Але це брєд - і наведене нижче це дуже добре підтверджує. Гривна за той самий час втратила навіть менше, ніж валюти тих країн, де економіка суттєво здоровша, ніж українська - наприклад Чехії та, до певної міри, Польщі та Угорщини.> > гривна втратила 32%
> > словацька крона втратила 23%
> > швецька крона втратила 33%
> > євро втратило 18%
> > данська крона втратила 25%
> > чеська крона втратила 38%
> > польський злотий втратив 43%
> > угорський форінт втратив 49% (!)
2008.11.01 | Torr
Стельмах заслужив орден Ярослава Мудрого
за дедоларізацію і за часткову експропріацію гривневих заощяджень. До речі, долар знову скоро різко впаде ... бо згадають що епіцентр економічної кризи саме в Америці.2008.11.01 | Sych
Ви не пробували урахувати того факта що гривня прив"язана
до долара на відміну від перелічених вами країн? Що, в "здоровіших" країнах теж вливають нємеряно валюти тільки заради підтримки курсу?Shooter пише:
> Гривна за той самий час втратила навіть менше, ніж валюти тих країн, де економіка суттєво здоровша, ніж українська - наприклад Чехії та, до певної міри, Польщі та Угорщини.
2008.11.01 | Shooter
Пробував
Гривня не є прив'язана до долара - ані формально, ані реально, оскільки золотовалютні запаси України - далеко не USD, більше того - якщо не помиляюся, USD не становить в ньому навіть половину.Як і валюти (наприклад) дальших 3 країн з кращою економікою, ніж Україна.
(далі йде мантра )
гривна втратила 32%
чеська крона втратила 38%
польський злотий втратив 43%
угорський форінт втратив 49%
2008.11.01 | Sych
Ок, питань більше нема. Мантруйте, не буду заважати.
2008.11.01 | Shooter
Які можуть бути питання після твердження, що...
..гривня прив'язана до долара?2008.11.02 | observеr
Ну так курс гривні таки прив'язаний до долара
це і є неформальна прив'язка до доларана відміну від тієї ж росії, де прив'язка до кошика валют
Shooter пише:
> ..гривня прив'язана до долара?
2008.11.02 | Shooter
Це така "урбан ледженд"
Насправді, курс гривні не є прив'язаний до долара. Як і золотовалютні запаси НБУ далеко не є доларові. Як взагалі не є виключно валютні -Нацбанк завіряє, що золотовалютні резерви розміщені надійно
proUA / 21.10.2008 18:45
Перший заступник голови Національного банку Анатолій Шаповалов заявляє про надійне розміщення золотовалютних резервів.
Про це він повідомив журналістів, передають «Українські новини».
«У нас немає вкладень в Fannie Mae і Freddie Mac. У нас (резерви зокрема розміщені) в державних цінних паперах США, Великобританії, Франції, Німеччині. Тобто в абсолютно надійних», - сказав він.
Шаповалов підкреслив, що резерви НБУ не розміщувалися в корпоративних цінних паперах зарубіжних емітентів.
2008.11.02 | observеr
бути таким впертим як ти - гріх
ліньки шукати - от перше що дав гугльhttp://www.newsru.ua/finance/05dec2007/nacbanc.html
За словами заступника голови Національного банку Олександра Савченка, перша причина, яка стримує Нацбанк від форсованого переходу до валютної корзини, - що 80% зовнішньоторговельного обороту прив'язано до долара, у тому числі і оборот з країнами Євросоюзу і Росією.
2008.11.02 | Shooter
ти в дзекало дивився?
observеr пише:> ліньки шукати - от перше що дав гугль
> http://www.newsru.ua/finance/05dec2007/nacbanc.html
> За словами заступника голови Національного банку Олександра Савченка, перша причина, яка стримує Нацбанк від форсованого переходу до валютної корзини, - що 80% зовнішньоторговельного обороту прив'язано до долара, у тому числі і оборот з країнами Євросоюзу і Росією.
Ти все цитуй. І про те, що в умовах падіння долара та фактичного росту GDP та небаченого припливу як інвестицій, так і зовнішніх запозичень гривня падала в унісон з доларом, хоча, цілком логічно, би мала зміцнювати - як в решті нормальних країн.
А ставалося це через різке подорожчання енергоносіїв для України і, відповідно, різке зростання негативного торгівельного балансу, якого НЕ БУЛО в решті країн, НБУ "штучно" тримав високий курс долара.
Проте як тільки вигідні економічні параметри для такої ситуації щезли, більше того - ситуація катастрофічно погіршилася (помер експорт та банкова система опинилася на межі краху) + долар виріс "в середньому" на 30% щодо інших валют - це відразу відобразилося на тому, що і гривня почала поводитися "цілком природньо". Причому, спад все одно є ще меншим, ніж в "КРАЩИХ" країн - от за це і потрібно дякувати Стельмаху.
2008.11.02 | observеr
в дзеркалі побачив вельми здивоване обличчя
нагадую - ми про прив'язку курсу гривні до долара, ти стверджував що це не так. то до чого тут все нижче наведене тобою?Shooter пише:
> observеr пише:
> > ліньки шукати - от перше що дав гугль
> > http://www.newsru.ua/finance/05dec2007/nacbanc.html
> > За словами заступника голови Національного банку Олександра Савченка, перша причина, яка стримує Нацбанк від форсованого переходу до валютної корзини, - що 80% зовнішньоторговельного обороту прив'язано до долара, у тому числі і оборот з країнами Євросоюзу і Росією.
>
> Ти все цитуй. І про те, що в умовах падіння долара та фактичного росту GDP та небаченого припливу як інвестицій, так і зовнішніх запозичень гривня падала в унісон з доларом, хоча, цілком логічно, би мала зміцнювати - як в решті нормальних країн.
>
> А ставалося це через різке подорожчання енергоносіїв для України і, відповідно, різке зростання негативного торгівельного балансу, якого НЕ БУЛО в решті країн, НБУ "штучно" тримав високий курс долара.
>
> Проте як тільки вигідні економічні параметри для такої ситуації щезли, більше того - ситуація катастрофічно погіршилася (помер експорт та банкова система опинилася на межі краху) + долар виріс "в середньому" на 30% щодо інших валют - це відразу відобразилося на тому, що і гривня почала поводитися "цілком природньо". Причому, спад все одно є ще меншим, ніж в "КРАЩИХ" країн - от за це і потрібно дякувати Стельмаху.
2008.11.02 | Shooter
спробуй йому підморгнути
observеr пише:> нагадую - ми про прив'язку курсу гривні до долара, ти стверджував що це не так.
Звісно, що не так. Прив'язка не була декларована, не була формальна, долар далеко не був єдиною валютою золотовалютних запасів (думаю, там навіть половини не було доларів). Курс постійно коливався туди-сюди, більше того, той самий НБУ не раз заявляв, що існуючий курс долар/гривня не відображає реальної вартости гривні (гривня є занижена).
Ти можеш сказати, що НБУ проводив відповідну політику, при якій курс долара коливався біля 5 - я тут погоджуся: він хоч трошки підсолоджував "пілюлю" стабільного росту ціни на газ, якщо хочеш. Але він це робив в стабільних (хоч і поганих для країни) умовах, коли мав для цього відповідні засоби - наприклад, скуповував "зайвий" долар, щоб не допустити росту гривни на міжбанку.
Натомість, в сьогоднішній ситуації, коли все летить в тартарари (причому - це ще тільки початок, наступний рік буде ще гірший), НБУ вже не володіє достатніми засобами для того, щобо виключно грою на ринку валюти виправити бездарну політику урядів 10 попередніх років.
> то до чого тут все нижче наведене тобою?
Нагадав старий анекдот - та до плота, Мариню
До того, що НБУ в сьогоднішніх умовах НЕ МОЖЕ ВТРИМАТИ КУРС НА РІВНІ 5 чи 5,3 гривень/долар. Як би це кому не хотілося.
Все.
> Shooter пише:
> > observеr пише:
> > > ліньки шукати - от перше що дав гугль
> > > http://www.newsru.ua/finance/05dec2007/nacbanc.html
> > > За словами заступника голови Національного банку Олександра Савченка, перша причина, яка стримує Нацбанк від форсованого переходу до валютної корзини, - що 80% зовнішньоторговельного обороту прив'язано до долара, у тому числі і оборот з країнами Євросоюзу і Росією.
> >
> > Ти все цитуй. І про те, що в умовах падіння долара та фактичного росту GDP та небаченого припливу як інвестицій, так і зовнішніх запозичень гривня падала в унісон з доларом, хоча, цілком логічно, би мала зміцнювати - як в решті нормальних країн.
> >
> > А ставалося це через різке подорожчання енергоносіїв для України і, відповідно, різке зростання негативного торгівельного балансу, якого НЕ БУЛО в решті країн, НБУ "штучно" тримав високий курс долара.
> >
> > Проте як тільки вигідні економічні параметри для такої ситуації щезли, більше того - ситуація катастрофічно погіршилася (помер експорт та банкова система опинилася на межі краху) + долар виріс "в середньому" на 30% щодо інших валют - це відразу відобразилося на тому, що і гривня почала поводитися "цілком природньо". Причому, спад все одно є ще меншим, ніж в "КРАЩИХ" країн - от за це і потрібно дякувати Стельмаху.
2008.11.03 | observеr
підтверджується моє припущення, що ти спирачатиметесь навіть зі
стельмахом, якби він визнав свої помилкиShooter пише:
> observеr пише:
> > нагадую - ми про прив'язку курсу гривні до долара, ти стверджував що це не так.
>
> Звісно, що не так.
я тобі навів цитату представника НБУ, де він прямим текстом каже про нинішню прив'язку до долара, і що прив'язуватись до валютного кошика - зарано
2008.11.05 | Михайло Свистович
Курс усіх валют так чи інакше "прив"язаний" до долара і не може
залишатися щодо долара осторонь від його коливань, але прив"язка валюти до долара в економічному сенсі в Україні відсутня.2008.11.01 | 123
А вони тут курс гривні який беруть?
2008.11.01 | Shooter
"Офіційний"
Принагідно: міжбанк вище офіційного був лише один чи два дні.Але мова НЕ про те, а про те, що від "падіння" під час останніх 3-4 місяців гривню не врятував би навіть Ґандальф - не те, що Стельмах.
+, виглядає, якщо долар не буде "падати в загальному", гривня падатиме і далі (це я як неспеціаліст прогнозую )
2008.11.01 | 123
Ах, офіційний...
Shooter пише:> Принагідно: міжбанк вище офіційного був лише один чи два дні.
Облиште. Реальний курс останнім часом набагато більший від офіційного. Навіть і зараз. Наприклад, Укрсоцбанк - http://www.usb.com.ua/retail/currency_cheques/currency/usb_rate/ - долар можна купити за 6.19, а офіційний 5,79. Різниця 40 коп.
> Але мова НЕ про те, а про те, що від "падіння" під час останніх 3-4 місяців гривню не врятував би навіть Ґандальф - не те, що Стельмах.
Стельмаха чмирять найсильніше за те що він зробив останніми днями.
2008.11.01 | Shooter
Можливо, не зовсім ;)
123 пише:> Shooter пише:
> > Принагідно: міжбанк вище офіційного був лише один чи два дні.
>
> Облиште. Реальний курс останнім часом набагато більший від офіційного. Навіть і зараз. Наприклад, Укрсоцбанк - http://www.usb.com.ua/retail/currency_cheques/currency/usb_rate/ - долар можна купити за 6.19, а офіційний 5,79. Різниця 40 коп.
Якщо дивитися тут:
http://finance.yahoo.com/currency/convert?amt=1&from=USD&to=UAH&submit=Convert
то пік - 6,05 - погодьтеся, близько до курсу продажі, не кажучи вже про курс купівлі
> > Але мова НЕ про те, а про те, що від "падіння" під час останніх 3-4 місяців гривню не врятував би навіть Ґандальф - не те, що Стельмах.
>
> Стельмаха чмирять найсильніше за те що він зробив останніми днями.
За те, що понизив курс з 7+ до 6+?
Єдина, як на мене, претензція до Стельмаха може бути - оприлюднити кому саме продавлася гривня до 5,95 (чи скільки там було) при 7+ на міжбанку.
Хоча я можу навести як мінімум 3 теоретичні причини - навіщо це робилося
2008.11.01 | observеr
??? Звісно, що може. Більше того - повинен
Він має таким чином побудувати систему управлінського та фінансового обліку, щоб діагнозувати хворобу виробництва ще на ранішній стадії; зарізати бюджет збиткової ділянки і доповісти про цю ситуацію ген.дир-у.гадаю ти ніколи не погодишся що стельмах помилився - навіть коли він сам це визнає тож не витрачаймо час
2008.11.01 | Shooter
Звісно, що
observеr пише:> гадаю ти ніколи не погодишся що стельмах помилився - навіть коли він сам це визнає тож не витрачаймо час
гривня втратила 32%
чеська крона втратила 38%
польський злотий втратив 43%
угорський форінт втратив 49%
2008.11.01 | 123
Чи в Чехії, Венгрії етс були заморожені мільярди на депозитах?
В процесі здешевшання валюти відносно долара?І як їхня валюта повелася відносно євро?
2008.11.01 | Shooter
Re: Чи в Чехії, Венгрії етс були заморожені мільярди на депозита
123 пише:> В процесі здешевшання валюти відносно долара?
В Україні також не були до недавного часу. При чому зауважу, що в Україні стан економіки - гірший, стан фінансів - гірший/дещо гірший.
> І як їхня валюта повелася відносно євро?
? Так чи інакше, курс "перераховується" через євро/долар співвідношення. Інакше би можна було тупо заробляти сотні мільйонів простим переганянням валюти через дві країни.
2008.11.01 | 123
Ви ж розумієте про що йдеться
Shooter пише:> 123 пише:
> > В процесі здешевшання валюти відносно долара?
>
> В Україні також не були до недавного часу. При чому зауважу, що в Україні стан економіки - гірший, стан фінансів - гірший/дещо гірший.
До недавнього часу і курс не стрибав. Але коли курс різко падає при заморожених вкладах - це грабіж.
> > І як їхня валюта повелася відносно євро?
>
> ? Так чи інакше, курс "перераховується" через євро/долар співвідношення. Інакше би можна було тупо заробляти сотні мільйонів простим переганянням валюти через дві країни.
Маєте на увазі що євро втратив 18%, а вони більше? Згоден.
2008.11.01 | Shooter
Re: Ви ж розумієте про що йдеться (ред.)
123 пише:> Shooter пише:
> > 123 пише:
> > > В процесі здешевшання валюти відносно долара?
> >
> > В Україні також не були до недавного часу. При чому зауважу, що в Україні стан економіки - гірший, стан фінансів - гірший/дещо гірший.
>
> До недавнього часу і курс не стрибав. Але коли курс різко падає при заморожених вкладах - це грабіж.
Якщо мова про 7 чи 7,5 - так.
Якщо мова про 6+ - то падіння не є аж таке різке.
З іншого боку, депозити потрібно було забороняти знімати ще швидше - не було би додаткового 20 млрд гривневого тиску на обмінний курс. Так, людей шкода, які втратили дещо під час такої "накладки". Але якби не було заборони знімати депозити - падіння курсу було би ще суттєвішим.
І ще раз: не НБУ підпалював цю хату. Він є лише пожежником з обмеженими запасами води.
> > > І як їхня валюта повелася відносно євро?
> >
> > ? Так чи інакше, курс "перераховується" через євро/долар співвідношення. Інакше би можна було тупо заробляти сотні мільйонів простим переганянням валюти через дві країни.
>
> Маєте на увазі що євро втратив 18%, а вони більше? Згоден.
Тут згоден. Бо вони є членами ERM-II, але з +-15% флуктуацією (не виключаю, що вже середній курс було змінено) - як, наприклад, шведська крона - падіння 33% (хоча Швеція, ймовірно, взагалі не є членом ERM-II - пошукайте, якщо цікаво ). Натомість, данська та словацька крона, "прив'язані" до євро (словацька - "мертво", данська +- 2,5%), падали в унісон з євро.
2008.11.01 | Мартинюк
Істерично дурнувата стаття
Єдине виправдання для автора полягає в тому що він здуру купив доллари по 7 гривень.2008.11.01 | Shooter
"він здуру купив доллари по 7 гривень"
2008.11.02 | observеr
для голодранців, що не мають депозитів, це взагалі свято
це ж так покарали зажравшихся бізнесюків та кієвляна між тим 100 млрд. гривень, що лежать в банках - вже коштують на 20% менше. враховуючі що депозити зняти неможливо - ті 20% просто вкрадені. довіра до гривні підірвана надовго. бо йобнутий дід "не схотів годувати спекулянтів"
і щоб не офтопили: гроші тримаю в доларах, депозити вчасно зняв, за великим рахунком особисто мені девальвація навіть вигідна
2008.11.02 | Shooter
Ну чому ти такий впертий?
гривня втратила 32%чеська крона втратила 38%
польський злотий втратив 43%
угорський форінт втратив 49%
Яким саме чином країна з ГІРШОЮ економікою (чи не по всіх показниках) мала зберегти курс "непорушний"? При тому, що - див. вище?
Поясни, будь-ласка.
2008.11.02 | Мартинюк
Ха-ха - я свої доллари сплавив по 7 грн з копійками
Бо знаю що далі рости не буде . У всякому разі завжди зможу купити по 6. Але думаю що такого не робитиму - все йде до того що доллар в наступному році почне опускатися в напрямку до 4 гривень ( якщо не нижче). Бо гривня віднині - вільно-конвертована валюта.Мої особисті багатолітні спостереження свідчать що гривню ніколи не скуповували і не рятували, навпаки - у 90% це робилося аби врятувати заданий рівень доллара до гривни, тобто скупали доллар.
Нема підстав думати що ситуація зміниться - Україна була і в не таких кризах, але доллар тримався виключно на емісіях Нацбанку.
Так що прощай не гривня, а доллар.
2008.11.02 | Onnelikku Uut Aastat
Re: Ха-ха - я свої доллари сплавив по 7 грн з копійками
А я минулого четверга міняв евро по 8=35! А вчора в тому ж канторі брали по вже 7=40...2008.11.05 | Михайло Свистович
для снобів, яким вдалось випадково влаштуватися у житті,
таке горе є цілком заслуженим. Шкода, що разом з ними постраждають і нежлоби-депозитотримачі, які не обзивають співвітчизників голодранцями тільки тому, що ті не мають депозитів.observеr пише:
> це ж так покарали зажравшихся бізнесюків та кієвлян
>
> і щоб не офтопили: гроші тримаю в доларах, депозити вчасно зняв, за великим рахунком особисто мені девальвація навіть вигідна
тобто, просто сноб і столичний (не виключено, що й з понаєхавших) жлоб
2008.11.02 | Mars
Re: До побачення, гривня (/)
Высокую инфляцию в первом полугодии "скорректировали" с помошью ревальвации гривны.Несмотря на критику Нацбанка(и весной Тимошенко говорила, что "не в курсе" действий Стельмаха), цели, задачи и действия у них совпали: Тимошенко пообещала побороть "явление" инфляции, Нацбанк ревальвировал гривню.2008.11.02 | observеr
дик девальвація якраз й була на вимогу КМ
загадайте істерику немирі з цього приводу2008.11.02 | Mars
Re: До побачення, гривня (/)
Згоден, завдяки тому, що Юля не проводила ніяких антикризових заходів, ми і маємо таку ситуацію. Про це потрібно було думати ще навесні.2008.11.02 | Torr
Здравствуй, Євро?
2008.11.02 | Linx
Євро до січня зрівняється з баксом
2008.11.02 | Onnelikku Uut Aastat
Сподіваюся, статейка - на тему... (/)
Євген ЧорнийНе лякайте їжака вашою здоровою глуздою, пани політики
http://h.ua/story/149099
Отой ґвалт про „економічну кризу”, отой ентузіазм у ЗМІ про це: що буде погано, як буде погано, куди буде погано... з усіх боків все так вже буде погано, що чи й виживе хто-небудь.
Це явно демонструє кому вигідна оця паніка. Видно це настільки просто, як ото два Пинзеника "об-асфальт". Аж самі закучкувалися на екрані бо перестарались гойдалку цю на валютних курсах розгойдувати, та гроші народні під цю сурдинку у свої кишені перезапихувати.
Все не напихаються. Дехто любить казати, що хай напихаються вже „на повну” оці відомі до болю в очах, а тоді вже й про народ почнуть думати. Оце останні події показують – марні такі сподівання. Воно не напихається ніколи. Бо міри не відає...
Та оце жахаючи інших (пересічних) - само оце елітне таки перелякалось. Бо що ото розмахуєте руками перед екраном, шоу показуєте у повному складі. Не керівники, а естрадні артисти. Економісти вони, банкіри та політики державного рівня. Оці варіанти пояснень щодо фінансової ситуації в країні: „батько, досить торгувати, бо не має чим „сдачі” давати”.
З дачі воно видніше, звичайно. В Америці кредитні відсотки з 4-5% (як правило було) понизили до 1% у зв’язку із кризовими явищами... А в Україні банкіри-управлінці що роблять – підвищують кредитні відсотки... Був практично єдиний в Україні варіант отримати кредит під 6%. В першу чергу, приоритетно для підприємств, які є вітчизняними виробниками. Лише у Києві, за варіантом, що з міського бюджету йшла компенсація по кредитним відсоткам банка у 25%. Тому пільговий кредит для виробника, який випускає конкурентно спроможну продукцію... і все таке інше.
Але ж тут криза впала і що має робити державні структури? Державні мужі, обласного рівня міст, що як і американські держслужбовці нібито піклуються, глотку рвуть за народ свій. От міська адміністрація відмовляється надавати компенсацію. По вже укладеним договорам між адміністрацією, банком і підприємством, що взяло кредит під інноваційні проекти, які пройшли відбір через аналіз проектів та всю іншу процедуру. Така державна гарантія підтримки виробника? І ніякої відповідальності щодо недотримання умов договора.
Про цю дуру просто говорити – не дивом, а даром дивуватись. В однім місці знижують відсотки, а в другому – збільшують. І на цих пензениках, загибаючи їх перед камерою – нараховують пункти, що треба робити.
Тут треба бути економістом, банкіром з великим досвідом роботи у фінансовій сфері, що оцей механізм перекачування зрозуміти? Від кого відбирається і куди воно переливається. Закон збереження енергії працює для грошової системи – це не є новина. Це не теорія вже навіть щодо різниці т.зв. політичної економіки та фізичної економіки...
Колись було, що один перспективний кандидат у владу, ще й з досвідом банківських механізмів, ключові слова наче промовив: енергія прогресу за Руденко... Та пропало те розуміння десь в сумнівах сумління.
Що гроші – це певний засіб для механізмів перерозподілу (розсіяння) саме енергії. І якщо в якомусь місці вона зменшується, до в іншому – вона прибуває. Енергія сонця, яку людська праця дозволяє накопичувати на планеті земля. Причому, не будь яка діяльність може бути віднесена до поняття праця.
У чистому вигляді – накопичення енергії сонця здійснюється лише завдяки тих, хто займається землеробством, тобто селян. Всі інші види діяльності так чи інакше відносяться до тих, які пов’язані з розсіянням енергії, її перерозподілом та використанням для забезпечення власного існування. Гроші – це спосіб розсіювання цієї енергії. А якщо слідувати за науково обґрунтованою теорією та термінологією С.Подолинського, який заклав головні підвалини саме фізичної економіки на відміну від політичної економіки за К.Марксом – можна говорити не розсіювання, а розкрадання енергію.
Фактично основоположник саме наукової теорії С Подолинський ще встиг надіслати для ознайомлення свої теоретичні обґрунтування та висновки К. Марксу за декілька років до його смерті. І є свідчення, що Маркс прийняв цю аргументацію і признав, що у своїй економічній теорії сформулював хибні початкові умови. Визнав що його „Капітал” треба перероблювати, оскільки помилкові початкові умови призводять до помилкових висновків.
Не читали „Капіталу” як і праці С.Подолинського? Воно нині і не треба.
Просто сьогоднішними очима подивіться як живуть ті, хто енергію накопичують на планеті (селяни, ті хто покладає своє особисту енергію для вирощування саме рослинної продукції) і ті хто займаються розсіюванням енергії, тобто зменшуванням запасів енергії на планеті. Планетарні поклади енергії (нафта, газ) - це природний запас все тієї сонячної енергії. Видобування цих покладів енергії та споживання - це відноситься до процесу розкрадання енергії сонця, яка наявна на планеті Земля.
Як живуть селяни і як живуть ті, хто „сидить” на нафті, на газі, на грошах? І не дуже принципово, читали ви „Праця людини і її відношення до розподілу енергії” С.Подолинського чи листування між Марксом та Енгельсом стосовно цього питання.
Економічна криза світова, кричите панове банкіри, нафто- газо-магнати? Лякаєте кризою світовою та у місцевому розливі? Смішно дивитись оцей паноптикум жахання ідіотів за думкою оцих адептів-фінансів, які „люблять тишу” та утаємниченість, аби відібрати у тих панікерів заощадження через прийом „заморозити” вклади, аби у своїх банківських руках притримати хоч трохи – бо воно „прокручується” з наваром. Який потім осідає не на рахунках тих, чия особиста енергія була „заморожена”. І чим воно буде для одних більше „морозитись” - для інших воно так буде припікати приємно та добре, бо добро побільшуватись має власне.
Оце підвищили вартість проїзду в метро. І будуть міняти старі жетони 1:4... Психологія дрібних людців, дрібних злодюжок за таким підходом – вже й дріб’язок, здавалось би, але психологічно людям, що не в „мерсах” їздять, здавалось би – як певна державницька шляхетність сорому управлінців, що не дотримали своїх обіцянок... Ні, все в свою кишеню добрати, що називається, в копійчаній справі – а вседно, до себе і все на себе потягнути навіть і ниточку тонку. Дріб’язкові особистості при державному управлінні та які рахуються на послугах у тих фінансових злодіїв, що граються світовими фінансовими потоками.
Бо гроші це не „время”, як любите дурити, це – енергія.
Не лякайте, як малих діток, „маленького українця”. Не треба дурити маленьких – пам’ятаєте таку приказку? Бо це залякування отими дуже страшними словами, типу як "криза", „дефолт” - для таких українців, як ото для того їжака, що голим задом лякають.
Не лякайте „маленьких” українців своїм глуздом, ні політичним, ні фінансовим.
Чи гадаєте своїм глуздом, що не зрозуміло, чому так залякуєте? Через усі ті ЗМІ можливості цю музику замовляєте?
Бо від власного жаху самі лякаєтесь насправді.
І таки є через що і чого таким як ви лякатись...