Україні нейтралітет коштуватиме занадто дорого!
Юрій Жувелик, Міністерство оборони: „Україні нейтралітет коштуватиме занадто дорого!”
Сергій Багряний
„Не агітувати, а інформувати!” – таким є основний меседж заходів, що відбулися у місті Суми 30 та 31 жовтня. Саме в цих числах в місті пройшли дебати „Україна-НАТО: За і Проти”, телеміст Суми-Брюссель, а також лекції для студентів місцевих ВНЗ та військового ліцею імені Харитоненка, що прочитали високоповажні гості з Києва – представники Міністерства закордонних справ та Міністерства оборони Олексій Селін та Юрій Жувелик, а також військовий аташе Литовської Республіки в Україні Сігітас Буткус.
Організаторами заходів виступили Інститут Європейського Поступу та ВМГО „Християнсько-Демократичний Союз Молоді” за сприяння Центру інформації та документації НАТО, Посольства Словаччини в Україні, Сумської облдержадміністрації та особисто Олега Медуниці. До процесу підготовки дебатів долучився Молодіжний Націоналістичний Конгрес, представники якого не лише допомагали в організаційних моментах, але й взяли у них - дебатах - безпосередню участь. Так, заступник голови МНК Володимир Неласий був одним з тих, хто активно захищав євроатлантичний курс країни.
Дебати та телеміст пройшли під акомпанемент жвавої дискусії, до речі, цілком коректної. Враження зіпсував лише представник „Союза совєтскіх офіцеров”, який в агресивний спосіб пообіцяв „дати бій” натівським воякам і звинуватив Альянс у розвалі Радянського союзу. Взагалі то особливістю риторики представників „лівих” сил стало їхнє занепокоєння долею... Росії. Чому саме останньої, а не України, дебатери-комуністи не пояснили. Втім, склалося враження, що аудиторія прекрасно зрозуміла, чому ці люди переймаються долею іншої держави.
А ще під час дебатів стався цікавий епізод – представник місцевого осередку Партії регіонів усівся між двох столів з дебатуючими, пояснивши це тим, що він не є чітким противником чи прихильником НАТО. Він наголосив, що українцям треба публічно обговорити євроатлантичний курс країни, розповісти про всі переваги та недоліки, а лише потім приймати остаточне рішення на референдумі про вступ до Альянсу.
Під час як самих дебатів, так і спілкування з представником штаб-квартири Альянсу, послом Литовської Республіки в НАТО Лінасом Лінкявічусом, дуже багато питань стосувалося майбутнього України – чи то як позаблокової держави, чи то як учасниці військово-політичних союзів. Зауважимо, що на початку дискусії в аудиторії було досить багато прихильників ідеї нейтралітету країни. Але їх аргументи були „розбиті” як представником штаб-квартири НАТО, так і дебатерами, що захищали євроатлантичну інтеграцію України.
Так, Лінас Лінкявічус наголосив, що нейтралітет не дає стовідсоткових гарантій, що одна з держав не захоче на нас напасти („коли мешкаєш поруч з крокодилом, твоя безпека залежить не стільки від тебе, скільки від того, чи ситий крокодил, чи ні”). Представник Міністерства оборони України Юрій Жувелик взагалі зазначив, що нейтралітет коштуватиме країні мінімум вдесятеро більше, ніж її статус держави-члена НАТО. Як приклад пан Юрій навів Швейцарію, в якій кожен чоловік віком до 42-х років повинен відслужити в армії. В Україні про загальний призов зараз немає сенсу навіть і думати – навряд чи у нас набереться хоча б 200 тисяч хлопців, які б добровільно пішли служити у вітчизняні збройні сили!
Також представник Міністерства оборони зауважив, що вступ до НАТО коштував би нам лише 4 гривні на одну особу щороку – не така вже й велика плата за нашу безпеку. В зв’язку з цим хочеться розповісти про ще одну цікаву річ: під час прямого ефіру на обласному радіо (відбувався ввечері того ж дня, брали участь організатори і гості з Києва), до студії додзвонився пенсіонер - житель Лебединського району Сумської області – мешканець чи то смт, чи то взагалі села. Він подякував організаторам за проведену ними інформаційну роботу і сказав, що готовий раз на рік віддавати свою місячну пенсію (!), аби тільки Україна вступила в НАТО. Як виявилося, чоловік служив у ракетних військах радянської армії. Очевидно, він прекрасно розуміє, наскільки дорого коштуватиме державі своя власна самодостатня система оборони. Цей дзвінок ще раз запевнив у тому, що цифри, згідно з якими більше 60% населення України виступає проти вступу до НАТО, є, м’яко кажучи, дещо завищеними.
На наступний день, 31 жовтня, організатори дебатів та телемосту були в офіційній обстановці прийняті губернатором Сумської області Миколою Лавриком та віце-губернатором Олегом Медуницею. А о 13:00 в залі засідань Сумської обласної державної адміністрації відбулася прес-конференція, присвячена підсумкам проведених заходів. З журналістами спілкувалися начальник управління з питань внутрішньої політики ОДА Іван Шкурат, Президент ГО "Інститут Європейського Поступу" Едуард Ільїн, військовий аташе Литовської Республіки Сігітас Буткус, голова ВМГО ХДСМ Михайло Колібабчук, координатор проектів по НАТО Сергій Пархоменко, а також згадувані вже Олексій Селін та Юрій Жувелик.
Пан Шкурат розповів присутнім про виконання Указу Президента України № 289/2008 «Про Цільовий план Україна - НАТО на 2008 рік у рамках Плану дій Україна – НАТО» на рівні Сумської області. Він наголосив на тому, що в сфері інформування населення про євроатлантичний курс виникають проблеми, пов’язані із перешкоджанням з боку певних політичних сил цьому процесу.
Едуард Ільїн розповів про переваги вступу України до НАТО і наголосив на тому, що наявність негативних штампів щодо Альянсу є наслідком вакууму об’єктивної інформації про нього. На підтвердження слів пана Едуарда полковник Сігітас Буткус провів аналогії з Литвою зокрема і країнами Балтії загалом. Та, як показав час, вступ до Альянсу надав цим країнам більше переваг – зокрема було покращено інвестиційний клімат країн і значно підвищено обороноздатність.
Михайло Колібабчук наголосив, що унікальність заходів по НАТО, які організовують ІЄП та ХДСМ, полягає в тому, що людям не нав’язується якась окрема позиція, але пропонується до обговорення. Таким чином негативне сприйняття Альянсу в населення зменшується. Доказом цьому слугують слова представниці компартії (!), яка після дебатів підійшла до організаторів і щиро подякувала їм за те, що дали можливість висловити свою позицію.
Сергій Пархоменко, координатор проекту, також поділився своїми враженнями. Зокрема він сказав, що заходи, на його думку, дуже схвально оцінили жителі Сум. Особливо яскраво це проявилося під час відвідин до військового ліцею імені Харитоненка, де начальник закладу особисто подякував організаторам за проведений захід. Для керівництва ліцею надзвичайно приємним був факт візиту до них офіцера з країни-члена НАТО полковника Сігітаса Буткуса, який прочитав кадетам лекцію.
Насамкінець учасники прес-конференції наголосили, що подібного роду заходи вони готові проводити й в інших містах Сумської області.
Зазначимо, що подібні заходи проводилися окрім Сум в Луганську, Херсоні, Одесі і Новій Каховці.