Життя і діяльність Степана Бандери: документи й матеріали
Роман Грицьків
Життя і діяльність Степана Бандери: документи й матеріали
/ Ред. і упор. Микола Посівнич. – Тернопіль: Астон, 2008. – 448 с.
Однією з найменш вивчених постатей української історії нажаль й досі залишається Провідник Організації Українських Націоналістів Степан Бандера. Визначний життєвий шлях борця за незалежність України поки що не здобув належної уваги з боку істориків. У той час коли про сучасників С. Бандери – Шарля де Голля, Теодора Рузвельта, Уїнстона Черчілля та багатьох інших написано численні томи біографічних досліджень, Провіднику ОУН в основному присвячено публіцистичні твори та сухі енциклопедичні матеріали.
Необхідною умовою появи серйозного дослідження про Степана Бандеру є публікація матеріалів котрі висвітлюють його життя і діяльність. Одним із кроків здійснених у цьому напрямку є упорядкований знаним дослідником Миколою Посівничем збірник «Життя і діяльність Степана Бандери: документи й матеріали». Дане видання було видано за фінансової підтримки Тернопільської міської ради.
В об’ємному та гарно оформленому виданні опубліковано цілий ряд важливих та невідомих матеріалів, документів і фотографії про життя і діяльність Степана Бандери.
Загалом матеріали збірника поділено на три групи – статті, спогади публіцистика та документи. У першій частині збірника поміщено наукові та публіцистичні статті, в яких детально висвітлено життєвий шлях Провідника, осмислено його місце і роль в історії та українській національній справі. Натомість у другій опубліковано цікаві спогади родичів та соратників Степана Бандери. Зокрема – це спогади діячів ОУН – Василя Кука, Миколи Климишина, Григора Мельника, Петра Мірчука, Степана Мудрика-Мечника, Слави Стецько та Миколи Сціборського про С. Бандеру, як активіста і Провідника ОУН. З цих матеріалів можна отримати живий та в дечому невідомий портрет С. Бандери – керівника, організатора та що основне людини, яка ще з юнацьких літ повністю пожертвувала себе справі визволення українського народу.
Останню частину збірника складають архівні матеріали. Зокрема в цій частині документально висвітлено навчання Степана Бандери у Львівській політехніці, його ув’язнення у польських тюрмах під час «Варшавського процесу», погляди Провідника щодо розвитку українського визвольного руху на початку 1940-х та 1950-х років. Серед усього комплексу матеріалів особливо важливими і цікавими є лист С. Бандери до Андрія Мельника від 10 серпня 1940 р., з приводу ситуації в ОУН у зв’язку з розколом, а також лист Провідника до членів ОУН в Україні від лютого 1953 р., з приводу ситуації в національно-визвольному русі, у зв’язку з виникненням в організації нових течій та зміною геополітичної ситуації. Крім цього цікавою видається й підбірка закінчень листів С. Бандери до членів і проводу ОУН в Україну протягом 1945-51 рр. Опубліковані документи виявляють героїчну позицію С. Бандери, чіткість та принциповість його поглядів та підкреслюють постійну націленість Провідника на відстоювання інтересів українського народу.
Важливим досягненням пропонованого збірника є вибрана бібліографія про Степана Бандеру, підготовлена відомим дослідником Г. Дем’яном, а також ґрунтовні біографічні відомості про діячів національно-визвольного руху.
Загалом розглянутий збірник документів дозволить чітко простежити боротьбу ОУН у 1930-х – 1950-х рр., роль організації та її лідера у суспільно-політичних процесах в Західній Україні, а також побачити особистість Степана Бандеру – провідника українського націоналістичного руху. Безперечно, що поява цієї книги напередодні відзначення 100-річчя народження С. Бандери є надзвичайно важливою і необхідною для сучасного українського суспільства, вона сприятиме якісно новому осмисленню складних сторінок нашої історії.