МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Де хворий?

11/28/2008 | Галя Койнаш
Цей рік насправді насичений кризами: геополітичною, фінансовою, політичною. Й як виявляється, ще й душевною та моральною. Колективною. Нам, хворим, тільки тепер стає зрозумілим, скажімо, масштаб і серйозність зарази, але не всі так легковажно ставились до питання нашого душевного здоров'я й раніше анітрохи не втрачали пильності.

Можливо, читач давно знає про хворобу, але я вперше дізналася на початку жовтня після круглого столу з участю журналістів у парламенті. Захід був покликаний «боротися з негативом у новинах». А вже через місяць, 11 листопада, ЗМІ повідомили, що «Уряд за пропозицією Національної ради з телебачення і радіомовлення (Нацрада) і Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі (НЕК) ініціює підписання з керівниками засобів масової інформації громадського договору про захист моралі в інформаційному просторі України». Можна було би тішитися надзвичайно оперативною обробкою результатів круглого столу, якби бодай одне слово там говорилось про таку ініціативу. А ініціатива, як побачимо, серйозна. Згодом з'явилась замітка про ще одну ініціативу НЕК – нагороду для «журналістів, які висвітлюють проблеми утвердження та захисту суспільної моралі, популяризації духовних здобутків суспільства».

Майже хєппи-енд, але перш ніж докладніше вивчити способи лікування, не можемо не відзначити схвальну співзвучність планів уряду зі волею народу. Адже, згідно з результатами всеукраїнського дослідження «ЗМІ та СВОБОДА СЛОВА», проведеного Інститутом Горшеніна й за якимось збігом обставин через пару днів оприлюдненого, «більшість українців вважають, що Україні потрібна цензура ЗМІ (59,1%)» Та й судячи з інтерв'ю зі соціопсихологом М. Шаховою, в цьому немає нічого дивного. Адже наслідки прямо лякають. «Через постійний негатив, що його поширюють ЗМІ, збільшується кількість депресій, серцево-судинних захворювань, навіть онкозахворювань..<>. … онкозахворювання частіше за все розвиваються тоді, коли людина відчуває злість або не може вирішити проблему, яка спричиняє цю злість. Це — агресія з почуттям безпорадності.
А всі захворювання виникають тоді, коли людина сама себе руйнує думками і негативом».

Але ж страшно! Говорить фахівець, і, напевне, бачила такі наслідки. Тим не менш маю певні застереження щодо причин і наслідків. Чи джерелом стресу служить якийсь внутрішній «негатив», чи безумовний для багатьох людей факт звільнення з роботи, проблем із виплатами по кредитам та утримання сім'ї? Та й відносно політичної кризи, «негатив» зумовлений об'єктивними причинами, на які пересічна людина жодного впливу вже не має. Відкритим залишається питання, хто саме руйнує країну, й чи намагання більшості пересічних людей не зосереджуватися на «негативі», щоб не захворювати на рак, не призведуть завтра чи післязавтра до ще гіршого негативу для них і їх дітей?

Як на мене, найсильнішим джерелом стресу є стан, в якому ми не розуміємо, що відбувається й, відповідно, не можемо адекватно реагувати. Кожний педагог одразу пояснить, що потрібно для того, щоб перевірити знання, виявити проблеми та призначити нагороди. Передусім мають бути чіткі вимоги та критерії успішного завершення процесу.

Нічого подібного в даному випадку не маємо. За що дадуть нагороду, та й хто її призначить? Але Бог з нею, з нагородою – знайдуть якогось журналіста, який відстоює платонічні відносини до самого шлюбу (або жодного сексу взагалі?), чи якісь гарні слова напише про духовні досягнення українського народу, та й годі.

Заплановане «підписання з керівниками ЗМІ громадського договору про захист моралі в інформаційному просторі України» неможна відкинути як якусь дрібницю. Я не кажу про дивування, яке мусять викликати спроби нинішніми політиками виступати арбітрами з моралі. Й не про занепокоєння у зв'язку з вельми активною роллю Віце-прем'єр-міністра Івана Васюника в цій сфері. До речі, основні тези, озвучені в листопаді, знаходимо в рішенні, прийнятому НЕК «за результатами обговорення доповіді Віце-прем'єр-міністра України І.В. Васюника „Щодо викликів та головних завдань у сфері захисту суспільної моралі"

Він пропонує «посилити координацію органів державної влади в галузі суспільної моралі». Дуже хотілось би знати, які саме органи влади, й що це за діяльність. Маємо, щоправда, ймовірну відповідь на першу частину питання в рішенні від 23 червня 2008 року, але виникає ще одне питання. Якщо більш-менш зрозуміло, яку роль має грати МВС, абсолютно незрозуміло, чому Державна податкова адміністрація України має брати участь у «вибіркових перевірках дотримання вимог законодавства про захист суспільної моралі». Або цілком зрозуміло, проте, тоді, перепрошую, про яку мораль йдеться.?

Незрозуміле, власне, все, починаючи із самого існування закону про суспільну мораль та «експертної комісії». Все вже обговорювалось, і не раз, і я тут обмежусь тільки двома заувагами. По-перше, ніхто не заперечує, що є речі, які краще не показувати дітям, й тому мають бути вікові обмеження. Коли йдеться про обмеження прав людей, які самі вправі обирати представників влади, брати на себе відповідальність за своїх дітей, займати відповідальні посади, тощо, хотілось би почути абсолютно чіткі та сильні аргументи. Таких я жодного разу не чула, й просто не збагну, на якій підставі нібито демократична та сучасна держава може вирішувати, які фільми доросла людина може дивитися. Сподіваюсь, що люди, чиї фільми заборонили, подадуть скаргу до Європейського суду з прав людини, щоб шановні судді в Страсбурзі нарешті дали правову оцінку цим розмитим словам з якогось іншого століття чи політичного режиму. По-друге, нехай представники НЕК та інші охоронці «душевного здоров'я населення» докладно пояснять, в якій демократичній державі забороняють покази фільму, чи продаж друкованих матеріалів, керуючись тільки міркуваннями пристойності.

Якось дивно взагалі, що такі питання підіймаються у пост-радянській державі і в комп'ютерний вік, де все й так є доступним. Щоправда, вже лунали пропозиції з боку НЕК, що уряд має ввести обмеження й в Інтернеті. Очевидно, не всі так охоче розлучаються з радянською ментальністю та браком довіри до громадян.

Та пісня, яку нам останнім часом нав'язують, та й з усіх боків, знайома якраз із радянських часів. Можна було би привітати заяви представників НЕК про те, що мова не може йти тільки про секс і порнографію, якби не відчувався совковий підтекст в усьому. Тобто, йдеться не про усвідомлення справжніх проблем, а про бажання якнайбільше розширити контроль

Викликає особливу стурбованість те, що сферу діяльності охоронців нашого здоров'я розширяють зовсім не лікарі, та ще й не маючи діагнозу і чіткого визначення захворювань. За словами Віце-прем'єр-міністра «Через телебачення і радіо все частіше розповсюджуються матеріали, які здійснюють замах на релігійні святині, державну символіку, принижують національне достоїнство народу і особи, культивують дух нетерпимості, жорстокості, пропагують ксенофобію, спотворюють вітчизняну історію і нехтують духовними досягненнями попередніх поколінь українців». Я, очевидно, щось розумію, коли читаю такі слова, читач теж. Чи те, що я розумію, збігається із тлумаченням шановного читача, чи пана Васюника, уявлення не маю. А якщо наші погляди щодо тлумачення «національного достоїнства» або «спотворення вітчизняної історії» розходяться , хто скаже, який погляд є «правильним»?

В недавньому інтерв'ю «Телекритиці», голова НЕК В. Костицький заявив: «Комісії треба було б займатися попередженням посягань на конституційний лад, на національну гідність народу, особи, на релігійні святині, невігластво». Чи передбачується окрема кара за невігластво, чи це буде розцінюватися так само, як замах на конституційний лад? Та й як саме збираються попереджати й те, й друге?

Маємо одну відповідь на це запитання. Шляхом «саморегуляції». Скажу відразу, що в принципі нічого проти саморегуляції не маю. Дуже хотілось би, щоб нею займались й представники уряду та парламенту. Але ж є істотна різниця. Маємо бодай недосконале, але більш-менш чітке врегулювання діяльності народних обранців. Проблема полягає у виконанні, точніше в їхньому повному небажанні виконувати свої обов'язки. Щодо саморегуляції журналістів, навіть мінімальної ясності немає. Чим вони заражають невинних людей, геть незрозуміло, а тому який курс лікування потрібний, теж неясно.

В інтерв'ю п. Костицький нарікає на «юридичну слабкість багатьох документів і дій» і каже: «Найголовніше, що ми зробили велику роботу: підготували зміни до низки законів, пов'язаних із дотриманням норм суспільної моралі». Як відомо, уряд і парламент уже давно мають цікавіші забави й законодавча діяльність не дуже їх обходить. Втім, не дуже розумію, як зміни власне в цій сфері можна ухвалювати без публічного обговорення. Бажано, із чітким визначенням термінів, і без маніпулювання свідомістю розмитими запитаннями. Підозрюю, виявиться, що хворий насправді квітне здоров'ям. Принаймні достатньо, щоб не бажати дозволити владі диктувати, як йому жити та думати. Нехай влада подбає про те, як здобути довіру населення. Підказати дуже легко: нехай роблять те, за що їх обрали й не втручаються в сферу, до якої не мають ані морального ані юридичного права втручатися в демократичній державі.

Галя Койнаш
Харківська правозахисна група

Відповіді

  • 2008.11.28 | Сахаров

    Re: Де хворий?

    Галю, хворе майже все навкруги. Хвора преса, хворий уряд, хворі партії і громадські організації, хворі суд, міліція і прокуратура... Це не песимістичнй зойк, а констатація факту. Всі різною мірою але ще хворі на загальну хворобу, яка називається "совок". Звичка до патерналізму, невміння брати ініціативу і плекати ту ініціативу, синдром "начальника і дурака", бажання керувати польотом метеликів і щира образа на них, бо не слухаються, нестійкість перед життєвими випробуваннями, жадібність і заздрісність до більш успішних, невміння збивати лапами сметану у горщику, щоб з нього виборсатись... Совок створив новий тип "людини патерналістського суспільства", яка розучилася жити як вільна людина. Таке просто так за одне покоління не минається. Совок поміняв життєві установки людей, підмінивши реалії міфами. Дякувати Богові, це скінчилося, але слідові процеси нам ще довго гикатимуться. І здоровезний хлоп, втративши роботу, замість озирнутися навкруги і шукати нову, кидається у вікно, а редактор вихований на партійних суперзавданнях і звиклий до цензури, не уявляє собі як можна працювати по іншому, як можна дати журналістові свободу і плодить у пресі собі подібних. Прикладів рецидивів совка можна навести безліч. Що робити? А за старим рецептом - чавити у собі раба, як би це боляче не було. Взагалі виборсаємося і станемо нормальним суспільством, бо життя змусить. "Жаль только, жить в эту пору прекрасную уж не придётся ни мне, ни тебе".
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.11.28 | halya

      Re: Де хворий?

      Сахаров пише:
      > Галю, хворе майже все навкруги. Хвора преса, хворий уряд, хворі партії і громадські організації, хворі суд, міліція і прокуратура... Це не песимістичнй зойк, а констатація факту. Всі різною мірою але ще хворі на загальну хворобу, яка називається "совок". Звичка до патерналізму, невміння брати ініціативу і плекати ту ініціативу, синдром "начальника і дурака", бажання керувати польотом метеликів і щира образа на них, бо не слухаються, нестійкість перед життєвими випробуваннями, жадібність і заздрісність до більш успішних, невміння збивати лапами сметану у горщику, щоб з нього виборсатись... Совок створив новий тип "людини патерналістського суспільства", яка розучилася жити як вільна людина. Таке просто так за одне покоління не минається. Совок поміняв життєві установки людей, підмінивши реалії міфами. Дякувати Богові, це скінчилося, але слідові процеси нам ще довго гикатимуться. І здоровезний хлоп, втративши роботу, замість озирнутися навкруги і шукати нову, кидається у вікно, а редактор вихований на партійних суперзавданнях і звиклий до цензури, не уявляє собі як можна працювати по іншому, як можна дати журналістові свободу і плодить у пресі собі подібних. Прикладів рецидивів совка можна навести безліч. Що робити? А за старим рецептом - чавити у собі раба, як би це боляче не було. Взагалі виборсаємося і станемо нормальним суспільством, бо життя змусить. "Жаль только, жить в эту пору прекрасную уж не придётся ни мне, ни тебе".

      Згодна. Але добре пам’ятаю, як російські інтелігенти без кінця повторювали саме ті слова Чехова. Кожен хотів дотепніше, оригінальніше висловитися, хотів, щоб усі знали, як вони страждали від нездатності інших звільнитися. Дуже часто в телевізії виступали. Нудно було, але всі кивали головою, адже выдавливали из себя по капле раба. Прийшов до влади один чекіст, швиденько «навел порядок» й дуже багато з тих, хто чавив у собі раба чомусь мовчали.
      Не стверджую, що те саме тут відбувається, але краще не ризикувати
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.11.28 | Сахаров

        Re: Де хворий?

        Треба не ризикувати,не рефлексувати і не комплексувати а просто мовчки чавити, не роблячи про це гучних заяв, бо це справа інтимна, колектив при тому навкруги стояти не мусить. Це російський спосіб дій - рвати на собі прилюдно сорочку. І Україна, маю надію, сьогодні не те місце, де може об'явитися ще один Путін. Хай з ним росіяни розбираються, а нам своє робить.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.11.29 | naturalist iaroslav

          Re: Де хворий?

          Галю, браво.
          Безумовно, ситуація нагадує гротески братів Стругацьких з "Сказки о тройке", чи дискурс "А судьи кто?", чи елементи Оруеллівського "84". І важливо про це сказати і зробити ситуацію публічною.
          Пан Сахаров правий щодо задавненості "хвороби" і проблемності лікування, але це теж треба пройти і зробити гласно, називаючи речі своїми іменами, оскільки в іншому випадку добродії з "НЕКу" подумають, що вони зовсім праві, і їх бояться, і їм все можна - влаштовувати профанацію смаку, культури і моралі.
          А панам Васюнику і Костицькому як львівянам (не вірю!) варто ще раз прочитати який-небудь випуск легендарного польського журналу "Шпількі" ("Шпичаки" чи "Голки"?), яким ми зачитувалися в 70-х-80-х нудних роках совка і звернути принаймні увагу на девіз журналу(автор, якщо я не помиляюся, революціонер Красуцкі - "Правдзіва цнота критик сі нє бої!" - буквально - "справжня чеснота критики не боїться") і трохи відпочити від метушні суспільно-моральних турбот.
  • 2008.11.29 | Сахаров

    Хє-хє-с. Це ще "сємєчкі". От у Росії (л)

    всерйоз беруться за пресу. Прокуратура розпочинає відслідковування "панічних настроїв" у пресі. З відповідними висновками. Про це, зокрема уhttp://www.ogoniok.com/5074/28/. От де Великий Брат гуляє. Наші культуртрегери, очевидно, учаться на російських прикладах. Ну, у нас, звісно, через прокуратуру таке протягти складно, а от через урядові постанови...
  • 2008.11.30 | velotrek

    Re: Де хворий?

    Демократическая " Оранжевая Революция " в Украине за четыре года стала ржавой. Правительство захвачено политической борьбой. Новое развитие невозможно, экономический кризис все изменил, но кабмин у нас по-прежнему назаменимый.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.11.30 | Д-р Юрій

      Re: Де хворий?

      Дивна річ: називати Кабмін (четвертий за 4 роки та існуючий ледь-ледь один рік) "незамінним"!
  • 2008.11.30 | ziggy_freud

    чи мають право посадові особи плутати мораль з правом (+)

    прописування в державних нормативних документах "моральних зобов*язань" характерне для режимів, що мімікрують під традиційні суспільства. Що є кодифікованим, не є мораллю. Що є мораллю, має передаватись іншими засобами.

    якщо працівники ЗМІ вчинили правопорушення, вони мають відповісти. Якщо ні, до них не може бути питань.

    що "дослідження" інст. Горшеніна є нахабною джинсою на замовлення власників деяких ТБ-каналів, я вже писав.

    мені, як психологу і просто потенційному споживачеві, дуже багато що не подобається в укр. ЗМІ. Але головне - в Україні-2008 є вибір взаємно незалежних джерел інформації. Сьогодні я підтримаю закриття того, що дратує мене; завтра закриють за "аморалку" і "негатив" те, що мені подобається. І цей крок теж буде кому підтримати.

    Тоді будемо всі разом читати "Голос України". Або, як за Совєтів, дізнаватись про події в Україні з самих ворожих голосів?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.11.30 | halya

      не мають

      Найсильніше непокоїть те, що навіть не знаєш, що саме хочуть заборонити. Ті, хто мовчить, напевно гадають, що таку ахінею не треба сприймати серйозно. Але якщо не знаємо, що можуть закрити, не знаємо, й чого не можуть. Та й чи є щось, взагалі – що якраз на руку тим, хто хоче обмежити свободу слова

      ziggy_freud пише:
      > прописування в державних нормативних документах "моральних зобов*язань" характерне для режимів, що мімікрують під традиційні суспільства. Що є кодифікованим, не є мораллю. Що є мораллю, має передаватись іншими засобами.
      > якщо працівники ЗМІ вчинили правопорушення, вони мають відповісти. Якщо ні, до них не може бути питань.
      > що "дослідження" інст. Горшеніна є нахабною джинсою на замовлення власників деяких ТБ-каналів, я вже писав.
      > мені, як психологу і просто потенційному споживачеві, дуже багато що не подобається в укр. ЗМІ. Але головне - в Україні-2008 є вибір взаємно незалежних джерел інформації. Сьогодні я підтримаю закриття того, що дратує мене; завтра закриють за "аморалку" і "негатив" те, що мені подобається. І цей крок теж буде кому підтримати.
      > Тоді будемо всі разом читати "Голос України". Або, як за Совєтів, дізнаватись про події в Україні з самих ворожих голосів?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".