МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Круглий стіл у Львові

12/04/2008 | Kristyna
27 листопада 2008 року у приміщенні Львівської обласної державної адміністрації стартував проект «Діти емігрантів про себе» (www.miok.lviv.ua).

Акція була ініційована Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (МІОК) за фінансової підтримки Фонду Open Ukraine, засновником якого є Арсеній Яценюк.

У рамках проекту відбулася презентація видання «Діти емігрантів про себе», мистецьких плакатів творчої молоді «Щедре українське серце Україні та світу», а також проведено Круглий стіл на тему «Новітня еміграція: проблеми соціального та національного сирітства».

Три роки тому МІОК започаткував проект «Назустріч новій хвилі». Ми ставимо за мету активізувати інтелектуальний та трудовий потенціал нової хвилі еміграції, залучити цей потужний ресурс наших співвітчизників, які за волею долі опинилися за межами нашої держави за роки незалежності України, для нашої спільної справи - відкрити для світу духовний й культурний образ України, утверджувати її добре ім’я у міжнародній спільноті. Ми прагнемо допомогти самоорганізації громадських українських центрів нової хвилі у країнах проживання, запобігти руйнуванню етнонаціональних традицій, сприяти поверненню найбільш активних з числа української еміграції в Україну.

Інститут поставив собі за мету змінити негативний образ трудівника емігранта, який впродовж багатьох років творився у нашому суспільстві. Проте, ми добре розуміємо, що поряд з великим позитивом, який несе новітня хвиля еміграції, є прикрі явища, на які мусить реагувати наша держава, зокрема на питання соціального сирітства, дітей, які залишилися без батьківської опіки при живих батьках. Нам було цікаво знати, що думають про це самі діти, яких виховують впродовж багатьох років в кращому випадку бабусі і дідусі, а то й сусіди або чужі люди. Так народилася ідея провести конкурс «Діти емігрантів про себе». Несподівано для нас на конкурс надійшло 156 робіт діток з різних регіонів України, а також з Португалії, Іспанії, Болгарії, Росії.

Конкурс було проведено з нагоди відкриття Конгресу української діаспори, який ми організували у Львові в червні цього року. Авторитетне журі на чолі з Ігорем Калинцем, лауреатом Національної премії України ім. Т. Шевченка, визначило переможців. З приємністю хочемо відзначити, що до нагородження дітей долучився міжнародний благодійний фонд «Україна 3000» (Голова наглядової ради – Катерина Ющенко) та фонд Open Ukraine (засновник - Арсеній Яценюк).

Саме за фінансової підтримки фонду Open Ukraine ми змогли реалізувати наступний крок – публікацію видання «Діти емігрантів про себе» у передмові до якого Арсеній Яценюк зазначає: «Ця книга не залишить нікого байдужим – дитячі сльози та мужність, з якою вони виносять випробування долі, не можуть не відгукнутися болем у людській душі».

Й справді, як сказав Михайло Перун, директор Видавничого дому «Артос» Фундації «Андрей», це книга , яку написали діти для дорослих. Написали про свої переживання і болі, сподіваючись, що відгукнуться їх сповіді, думки і судження в серцях дорослих, тих, хто здатний і зобов’язаний дати всі відповіді на такі зовсім не дитячі за змістом питання.
Лише дітям дано так просто і невимушено взяти в руки своє маленьке серце і простягнути нам, щоб ми могли відчитати в ньому неприкриту правду про їх не зовсім дитяче життя. Життя, оповите серпанком смутку, печалі і.. глибокої самотності.

Вони мають найбільшу в світі мрію, таку просту і таку нездійсненну – бути поруч кожного дня з мамою і татом, які зараз далеко, в чужих невідомих краях заробляють – ціною власного болю і болю своїх найближчих – на прожиття для родини. Ці слова Ірини Ключковської, керівника проекту, директора Інституту, ми адресуємо матерям. Прочитайте ці виплакані дитячі рядки. Згадайте слова Митрополита Андрея: «Їдьте з Богом і з Богом повертайтеся, здорові душею і тілом, вертайтеся кращими, як ви виїхали, вертайтеся з Божою ласкою». Ключовим у цьому посланні є слово «Повертайтеся».

Цим виданням ми звертаємося також до священиків. Адже знаємо, що впродовж уже другого століття вони були чи не єдиними, хто вперто і наполегливо допомагав нашим людям не загубитися і не розгубити наші духовні скарби по чужих землях. Нехай ці дитячі рядки прозвучать у церквах і долинуть до вашої пастви.

Ці дитячі рядки книги апелюють і до представників влади. Знайдіть хвилю у вашому бурхливому житті, сядьте без метушні у вашому затишному кабінеті і зануртеся в оце дитяче житейське море. А від вас багато залежить, щоб на дитячих личках засяяла щаслива усмішка.

Ми переконані, що прочитавши міркування дітей, викладених у різних жанрах – прозі, поезії, казці, коломийці, есе… - українська молодь зрозуміє, що найбільше щастя – це щастя жити і працювати на рідній землі.

Гідним доповненням до видання «Діти емігрантів про себе» є публікація мистецьких плакатів студентів Львова.

Нам дуже залежало на тому, аби молодь не лише мала ще одну нагоду для творчого самовираження, але й не стояла осторонь від процесів у нашій державі, була їх активним учасником. Ми ставили за мету вчити українську студентську та учнівську молодь давати відповіді на виклики XXI століття засобами мистецтва, яке є потужним фактором емоційного впливу, долучитися до духовних цінностей – жити і працювати для своєї держави, не бути байдужим до проблем своїх ровесників, формувати в молоді почуття відповідальності за долю своїх ровесників, які опинилися у біді. А також дати відчути молодій людині важливість її конкретної праці, думки і дії для суспільства. На конкурс надійшло понад 50 робіт, п’ятнадцять кращих за фінансової підтримки Фонду Open Ukraine ми видали друком.

Свідченням своєчасності й доцільності наших дій було широке представництво на круглому столі «Новітня еміграція: проблеми соціального та національного сирітства» від органів законодавчої та виконавчої влади, громадських, релігійних організацій, наукових та освітніх установ, а також участь у ньому психологів, психіатрів, соціологів. (Програма круглого столу у Львові на сайті http://www.miok.lviv.ua/)
Людмила Козак, Володимир Крайовський, Василь Косів, представники влади від Львівщини і Львова, у своїх виступах говорили про важливість питання, яке виноситься на обговорення, та висловили бажання і готовність працювати над конкретними пропозиціями і рекомендаціями, які надійдуть від учасників круглого столу.

Володимир Чумак, менеджер програми «Міграція сьогодні» Міжнародного благодійного фонду «Open Ukraine» розповів про діяльність фонду, спрямовану та те, аби Україну знали і поважали у світі. «Але ми станемо сильною і квітучою державою лише тоді, зазначив В. Чумак, коли відкриємо Україну перш за все для себе. Сьогодні ми відкриваємо для суспільства талановитих українських дітей, які знайшли мужність донести свої проблеми за допомогою слова».

Велике зацікавлення викликав виступ Михайла Петруняка, президента Асоціації українців Іспанії «Україна». Зокрема він зазначив, що нова хвиля еміграції – це великий позитив: 6-8 млн. українців, що вивчили іноземні мови, частина з них здобула стартовий капітал, щоб започаткувати свій бізнес. Це вже інші люди, які звикли жити в громадянському суспільстві. За останні 4 роки лише в Іспанії створено 26 українських громадських організацій, 20 церковних парафій. Українська діаспора сьогодні – це потужне лобі за кордоном, яке, на жаль, ще не використовується державою – ані в соціально-культурному, ні в політичному аспектах.
Михайло Петруняк порушив тему й соціального сирітства, проблему моральної відповідальності батьків, які, загладжуючи в душі провину перед власними дітьми, відкуповуються від них мобільними телефонами, комп’ютерами та іншими матеріальними благами. Проте, стверджує доповідач, гасла про повернення заробітчан – це не що інше, як соціальний популізм: нема куди повертатися, нема роботи.
Такі заклики М. Петруняк розцінює як злочин перед тими, хто має за кордоном роботу. Однак, за рік-два внаслідок економічної кризи в Україну повернеться 50% українських дітей, які живуть з батьками в європейських країнах і відстали від навчальних українських шкільних програм. Тому держава повинна бути готовою до вирішення і цієї проблеми.
Не менш важливим був виступ сестри Луїзи Цюпи, директора Катехитично – Педагогічного інституту Українського Католицького Університету, яка говорила про дітей трудових емігрантів у духовному вимірі, наголосивши на необхідності захисту духовного світу дитини. Адже саме церква впродовж багатьох десятиліть, взявши на себе завдання держави, цілеспрямовано займається опікою емігрантів. Важливим заходом було проведення конкурсу духовної пісні «Пісня серця» та програми «Діти – дітям», метою яких було послужити українським дітям як в Україні, так і на еміграції в країнах Європи.

На круглому столі було обговорено також питання особливостей міграційних процесів та факторів впливу на них; соціального обличчя новітньої української трудової еміграції; трудових ресурсів, безробіття, демографічної ситуації в Україні; позитивні та негативні наслідки трудової еміграції, серед яких було виокремлено проблему соціального сирітства (Борис Довжук, заступник директора Тернопільського центру зайнятості, Ольга Огерчук, начальник відділу організації профорієнтації Львівського обласного центру зайнятості).

Питання соціального супроводу дітей та їх законного представництва на час відсутності батьків порушив Тарас Гурей, начальник Відділу у справах дітей департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. За його словами у школах Львова 6-8 тисяч учнів – це діти трудових емігрантів, з них 5 тисяч не мають законних представників, якими згідно з Сімейним кодексом можуть бути батько або мати. Від імені дитини не можна здійснити правочин і захистити її в суді, не може дитина поїхати за кордон без нотаріально завіреного дозволу батьків.
Тому, пропонує Т. Гурей, необхідно на рівні держави доводити до відома батьків про необхідність забезпечення законного представництва їх дитини.

«Часто ці діти, продовжив Т. Гурей, стають об’єктом насильства та вимагання у школах. Саме вони потребують найбільшої уваги з боку шкільного соціального працівника, психолога, класного керівника, педколективу. Необхідно також розробити методику соціального супроводу таких дітей. Проблеми можна було б превентивно згладити, проте, це стає неможливим за відсутності інформації про дітей емігрантів» - зазначив він.

Тривала відсутність батьків особливо негативно відображається на дітях (адже це період формування і становлення їх особистості), є причиною важких психологічних станів, що часто потребує втручання лікарів. Саме про це говорила Галина Католик та Мар’яна Нартікова, психолог-теоретик та психолог- практик.
На круглому столі у Львові було порушено комплекс питань соціально - економічного, морально – етичного та психологічного характеру, які потребують нагального втручання суспільства та держави.

10 грудня 2008 року проект «Діти емігрантів про себе» буде представлений у Києві, 18 грудня у Тернополі, а після Нового року в Ужгороді, Івано-Франківську, Одесі, Харкові та Донецьку. Всі рекомендації від учасників круглих столів будуть ретельно опрацьовані та спрямовані до органів виконавчої і законодавчої влади України.

Юрій Павленко, Міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту, у своєму листі, адресованому Міжнародному інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою написав: «Хочу висловити щиру вдячність за турботу про долю дітей найбільш уразливих категорій і вважаю, що питання круглого столу є актуальними і потребують спільних зусиль у їх розв’язанні.
Від діяльності кожного з нас, уваги та співчуття до кожної дитини, яка є нашим земляком, сусідом, другом наших дітей залежить, яке майбутнє у нашої країни. Не може бути формальних рішень, не доведених до логічного кінця доручень, що стосується дітей, адже байдужість дорослих – найгірший ворог дітей».

Отож, НЕ БУДЬМО БАЙДУЖИМИ!

Ірина Ключковська,
директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою
Національного університету «Львівська політехніка»,
керівник проекту «Діти емігрантів про себе»

Наталя Гумницька,
координатор проекту «Діти емігрантів про себе»


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".