МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як вплинуть на сільське господарство антикризові заходи (/)

12/05/2008 | Микола Гудкович
От що пише в своєму блозі російський політолог Андрій Окара. Він пише про молоко, але не тільки про нього. Читаймо уважно (якщо не зазначено інше, напівжирним написанням та кольором виділено мною — М. Г.):

«У зв'язку з економічною кризою керівництво України прийнялося терміново шукати — де б можна було скоротити дотації та витрати.


Є так званий „Антикризовий закон“ — закон N639-VІ від 31 жовтня ц. р. „Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“.

Цей закон ніби якісь гроші спрямує до держбюджету (насправді, зовсім невеликі і ненадовго), але наслідки будуть ТРАГІЧНИМИ.

Закон фактично позбавляє пільги з ПДВ домогосподарства, що виробляють молоко. (Точніше, він змінює порядок отримання тої пільги, що дорівнює її скасуванню.) При цьому пільга для юридичних осіб залишається, що ставить їх у ще більш нерівні умови з простими селянами.

Як відомо, фізичні особи (селянські домогосподарства) не є платниками ПДВ, бо цей податок замість них сплачують переробники молока, які його скуповують у селян. Але переробники його перераховують не в бюджет, а селянину — фактично це була така непряма дотація.

З 1 січня 2009 року цієї дотації не стане. Тож ціни, за якими скуповують у виробника молоко, впадуть приблизно на 17%. Що робитиме виробник — сільський дядько (тітка), коли його бізнес опиняється за межею рентабельності? Заріже корову? Пошле всіх на...? Прийде з коровою до будинку Верховної Ради, аби побачити світлі очі панів-депутатів, які зробили його жебраком?

До речі, як я розумію, збереження старого порядку (себто збереження невеличкої субсидії у вигляді повертання ПДВ) аж ніяк не суперечить умовам членства України в СОТ.

В Україні зараз є близько 5,7 млн. сільських домогосподарств, з них лише 1,8 тримають корів. Усього приватних корів в домогосподарствах в Україні — 2,2 млн. голів (це біля 80%).

У 2007 році в Україні було вироблено, за даними Держкомстату, 10,71 млн. тонн молока, з них 8,8 млн. тонн (82%) — це продукція сільських домогосподарств, 0,5 млн. тонн (5%) — фермери, 1,4 млн. тонн (13%) — великі сільські підприємства. В загальному балансі переробних молокозаводів молоко, яке постачали домогосподарства в 2007 році, склало 72% усього закупленого молока (4,3 млн. тонн). При цьому кількість і доля великих виробників в загальній масі молока швидко скорочується через його низьку рентабельність і високі витрати.»


Підсумок:

«Негативні наслідки "Антикризового закону" N639-VІ від 31 жовтня ц.р. щодо молочної проблеми відомі [виділено в оригіналі — М. Г.]:

— зростаюче безробіття в регіонах, де альтернативної роботи в принципі бути не може (закриється біля 200 невеличких молочних комбінатів);

— зубожіння селян та критичне зростання соціальної напруги;

— критичне падіння рейтингів популярних на селі політичних сил та політиків (в кожному регіоні — своїх, але як ми знаємо, БЮТ в центральноукраїнському селі значно популярніше за ПР);

— фатальне зниження поголів'я великої рогатої худоби — перш за все корів, яких через нерентабельність молочного виробництва пустять під ніж;

— зменшення молочного ринку, подорожчання як молока, так і молочних продуктів;

— зниження енергетичної та речовинної місткості харчування „середнього українця“;

— життя стане як у Москві — себто, з порошковим молоком замість живого; тож масована інтервенція в Україну імпортного сухого молока неминуча.

Селян поставлено в нерівні умови з великими виробниками — юридичними особами. Хоча селяни й так не конкурують з великими господарствами — тут є кілька проблем: якість кормів, умови утримання худоби, а головне — відсутність обладнання для належного зберігання молока. Тож молоко приватних домогосподарств та молокопродукти з нього йдуть на внутрішній ринок та в Росію.

Вони не зможуть конкурувати — просто підуть з ринку: або переріжуть на м'ясо своїх корів, або перестануть продавати за безцінь молоко заготівельникам

Відповіді

  • 2008.12.05 | один_козак

    Запитаннячко...

    Микола Гудкович пише:
    > В Україні зараз є близько 5,7 млн. сільських домогосподарств, з них лише 1,8 тримають корів. Усього приватних корів в домогосподарствах в Україні — 2,2 млн. голів (це біля 80%).
    >
    > У 2007 році в Україні було вироблено, за даними Держкомстату, 10,71 млн. тонн молока, з них 8,8 млн. тонн (82%) — це продукція сільських домогосподарств, 0,5 млн. тонн (5%) — фермери, 1,4 млн. тонн (13%) — великі сільські підприємства. В загальному балансі переробних молокозаводів молоко, яке постачали домогосподарства в 2007 році, склало 72% усього закупленого молока (4,3 млн. тонн). При цьому кількість і доля великих виробників в загальній масі молока швидко скорочується через його низьку рентабельність і високі витрати.»

    Крім Держкомстату, яких джерел статистику використовували?
    Ви цими питаннями займаєтеся професійно чи просто зцікавилися?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.12.05 | Боровик

      Re: Запитаннячко...

      один_козак пише:
      >
      > Крім Держкомстату, яких джерел статистику використовували?
      > Ви цими питаннями займаєтеся професійно чи просто зцікавилися?
      В тому то справа, що автор маніпулює псевдостатистичними даними і ігнорує економічною складовою статистики.
    • 2008.12.05 | Микола Гудкович

      Це пише Андрій Окара в своєму блозі (л)


      http://blogs.pravda.com.ua/authors/okara/4937b5631b350/
  • 2008.12.05 | Боровик

    Re: Як вплинуть на сільське господарство антикризові заходи (/)

    Стаття дуже далека від реалій. хотів прокоментувати, але надто все далеко...
    Автор поцікавився б статистикою по кількості корів, надоїв на день, вартості молока.
    Потім поцікавився б тим як стягується ПДВ.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.12.05 | один_козак

      А може, таки висловитеся ширше? Просимо.

    • 2008.12.05 | Микола Гудкович

      Напишіть, будь ласка. Для балансу

      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.12.05 | Боровик

        Re: Напишіть, будь ласка. Для балансу

        Почну з пільг домогосподарствам. Домогосподарства не сплачують ПДВ бо за них сплачує молокозавод. Через цей податок завод закуповує молоко по нижчій ціні, саме на суму ПДВ. Завод купує по 1.20 молоко у підприємства або по 1.00 у фізособи але 20 копійок ПДВ сплачує державі. Заводу це одинаково, він нікому переплачувати не буде. Автор цього не бачить.
        Потім автор наводить приклади тіток і дядь і пише про рентабельність як фактор вибору годувати чи не годувати корову.
        Тут пропоную залізти в деталі. Українська корова дає 20-30 літрів молока. Сім*ї утримують по 1-й корові. дуже рідко по 2 і дууууже рідко мають більше. Ціни на молоко ідуть то вгору то вверх, але вони завжди були біля 1 гривні за літр (беру ціни цього літа, до розбурханої кризи). Сім*я випиває кілька літрів сама і 10-20 літрів може продати молокозаводу за .... 10-20 гривень. Продають вони тільки як залишок і багато сімей взагалі не продають, бо немає сенсу. 10-20 гривень нічого не вирішуть в сімейному бюджеті якщо є бодай один працюючий чи бодай один пенсіонер. 10 гривень зараз заробляють в годину вкиданням квасолин в ямку а не годуванням власної корови.
        Автор пише про низьку рентабельність і високі витрати великих господарств і чомусь взагалі замовчав про рентабельність однієї корови.Причини тримати корову і продавати молоко ховаються не в економічній площині, а в соціальній.
        Автор бачить молоко тільвки у власній чашці і не розуміє за яких обставин це молоко попадає до нього від селянина. Всі ці роздуми про селянина, що різатиме корову чи приходитиме з коровою до стін ВР - фантазії.
        Про безробіття через зупинку молококомбінатів взагалі смішно, бо на одного працівника молочного комбінату потрібно тисячі корів. Якщо тисячі домогосподарств відмовляться від корів то навіть виробники мила, шкарпеток та гумових чобіт матимуть більше втрат ніж мінімолокозаводи та цехи.
        Далі ланцюжкова логіка автора нагадує історію Нью-Васюків Остапа Бендера... Чесне слово, саме такі асоціації викликає текст. Не вистачало все закінчити молочним бумом закордоном...
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.12.05 | Тот

          Re: Напишіть, будь ласка. Для балансу

          Насколько я понял, речь совсем о другом.
          НДС не платят в бюджет две категории налогоплательщиков.
          1) Неплательщики НДС.
          2) Плательщики НДС по нулевой ставке.
          Насколько я понял, селяне, поставляющеие молоко из своих хозяйств прежде приравнивались к плательщикам НДС по нулевой ставке. Это означало, что по актам закупки у них, переработчик молока уменьшал свой НДС так же как он уменьшает его при получении налоговой накладной.
          Крупный производитель молока продавал молоко с НДС. Но он может уменьшить свой платеж в бюджет, закупая с НДС корма, электричество, тепло и т.д... (Селянин то этого сделать не может!)
          А что теперь делать переработчику? Если селянин станет неплательщиком НДС? Другого выхода кроме как снижать на 20% закупочную цену - нет.
          Последствия оцениваются правильно.
  • 2008.12.05 | velotrek

    Re: Як вплинуть на сільське господарство антикризові заходи (/)

    Криза впливає не тільки на промисловість, але і на сільське господарство, тому потрібно намагатися хоч якось врятувати ситуацію. Але уряд лише добиває АПК, зовсім не турбуючись про забезпечення населення продовольством.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".