МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

До дискусій про середній клас

12/23/2008 | Микола Гудкович
Якщо розібрати достатньо велику кількість обговорень питання середнього класу, то можна дійти висновку, що жодна людина ніякісінької тями не йме — що таке є, власне, цей середній клас.

Майже всі, несміливо починаючи приблизно так: «я не знаю, за якими критеріями визначити приналежність людини до середнього класу…», сміливо наводять свої міркування і потім уже будують на них цілу картину. Відповідно, виходить повний хаос: один виголошує маніфест люмпен-пролетаріату, називаючи його маніфестом середнього класу, а інші його критикують — хто до лісу, хто до бісу тлумачучи нещасне поняття.

* * *
Отже, я волів би додати до цього дискурсу каплю і свого меду. А саме: мені не подобається поняття середнього класу. Я не збираюся давати йому визначення і пропоную відкинути взагалі, залишивши його вузьким спеціалістам.

Особисто я себе відношу до вищого та єдиного класу — класу людей, а відтак уважаю себе зобов'язаним бути небайдужим до того, що відбувається навколо мене, незважаючи на те, чи воно стосується мене прямо, чи опосередковано.

Будучи небайдужим, я залишаю за собою право на будь-які дії, які вважаю потрібними, і цілком усвідомлюю, що це неминучо означає, що я готовий нести відповідальність за свої дії.

Здійснюючи обрані мною дії, я вважаю за необхідне наполегливо дошукуватися правди, і висловлюватися та діяти на підставі якомога достовірнішої інформації.

Самозрозуміло, що я намагаюся чинити з людьми так, як хотів би, щоби вони чинили зі мною, а значить, усвідомлюю, що й оточуючі можуть застосовувати той самий принцип щодо мене, — і погоджуюся на це.

В обговореннях я намагаюся підтримувати найвищий конструктивний рівень дискусії, можливий у даних умовах, використовуючи для цього всі засоби, які щедро надає мені мова (або мови) дискусії.

При цьому я зберігаю доброзичливість та почуття гумору.

Зауважте, що я пишу про себе — бо я є єдиною в світі особою, якою я можу та маю повністю керувати; тільки собі я можу наказувати, тільки від себе чогось вимагати, тільки собі докоряти за невиконання запланованого.

Втім, оскільки я бажаю собі тільки найкращого, то і те, що я пишу, кожен може застосувати в своєму житті, — якщо визнає, що я маю рацію; якщо перевірить ці принципи та переконається в їхній дієвості, доцільності та корисності.


…А чи є в нас середній клас, чи нема його — повірте, не варто обговорення. Така ось, якщо завгодно, деконструкція :)

Відповіді

  • 2008.12.23 | Sean

    а що, мені подобається

  • 2008.12.23 | Koala

    Супер! Годі ділити нас на класи/сорти/т.д.!

  • 2008.12.23 | yes

    До дискусій про середній клас

    Середній клас є економічна категорія, яка почалася братися у розрахунки бюджетів, програм та проектів десь у 60-х роках.

    Означає вона громадян, які мають доходи посередині між високими і низькими. Саме на середній клас працює 90% економіки нормальної держави, власне на його купівельну спроможність. Держави слідкують, щоб середній клас був постійно чисельний - хоча б 80% громадян та їх сімей.

    Фактично в Україні не має середнього класу у достатньо великому кількісному вираженні, тобто є там схоже 5-10%. Формувати середній клас в Україні почався з соціальних програм Ющенка-прем"єра, з його відомого "маленького українця". Друга фішка Ющенка вже як Президента у формуванні середнього класу - були інвестиції, які пішли в Україну завдяки його виразному демократичному курсу, відкритості кордонів, готовності вступу у НАТО, ЄС іт.д. І недавній крок для інвестицій став ЧЄ -2012, який є також особистою заслугою Ющенка. Інвестиції змінили Україну, підняли рівень доходів і добробуту, а отже збільшили відсотки середнього класу.

    Теоретично середній клас у будь-якій державі є НАЙБІЛЬШ АПОЛІТИЧНИЙ, тому що праця на фірмі чи заводі для нього є головне завдання, бо це дозволяє йому жити добре, тобто бути середнім класом.


    П.С.
    Років 10-15 тому у Китаї робили теж кроки у формуванні середнього класу - типу пральна машина, телевізор, моторолер
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.12.23 | Koala

      І так, і ні

      yes пише:
      > Середній клас є економічна категорія, яка почалася братися у розрахунки бюджетів, програм та проектів десь у 60-х роках.
      Ну, у мене такої статистики нема. І де саме? В США? А теорії Форда 20-30-х років - вони не про середній клас? В СРСР? Так там класів взагалі не було.
      > Означає вона громадян, які мають доходи посередині між високими і низькими. Саме на середній клас працює 90% економіки нормальної держави, власне на його купівельну спроможність. Держави слідкують, щоб середній клас був постійно чисельний - хоча б 80% громадян та їх сімей.
      Чудове визначення, яке не дозволяє нічого визначити. Завжди можна виділити 80% громадян із середини, які мають 80% доходів в державі - проблема в тому, що туди потрапить і двірник із з/п 550грн, і власник невеликого заводу.
      > Фактично в Україні не має середнього класу у достатньо великому кількісному вираженні, тобто є там схоже 5-10%.
      Як я вже написав, означення, наведене вище, не дає підстав для такого висновку.
      > Формувати середній клас в Україні почався з соціальних програм Ющенка-прем"єра, з його відомого "маленького українця". Друга фішка Ющенка вже як Президента у формуванні середнього класу - були інвестиції, які пішли в Україну завдяки його виразному демократичному курсу, відкритості кордонів, готовності вступу у НАТО, ЄС іт.д. І недавній крок для інвестицій став ЧЄ -2012, який є також особистою заслугою Ющенка. Інвестиції змінили Україну, підняли рівень доходів і добробуту, а отже збільшили відсотки середнього класу.
      По-перше, давайте без реклам. По-друге, до Ющенка-прем'єра в нас не було середнього класу взагалі, а зараз маємо 5-10%? Чи як?
      > Теоретично середній клас у будь-якій державі є НАЙБІЛЬШ АПОЛІТИЧНИЙ, тому що праця на фірмі чи заводі для нього є головне завдання, бо це дозволяє йому жити добре.
      Бомжі трохи аполітичніші, бо телевізора не мають. І що?

      > П.С.
      > Років 10-15 тому у Китаї робили теж кроки у формуванні середнього класу - типу пральна машина, телевізор, моторолер
      Як успіхи?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.12.23 | yes

        Re: І так, і ні

        Koala пише:
        > Чудове визначення, яке не дозволяє нічого визначити. Завжди можна виділити 80% громадян із середини, які мають 80% доходів в державі - проблема в тому, що туди потрапить і двірник із з/п 550грн, і власник невеликого заводу.

        Саме так.

        Не так просто про 80%, бо є найпростіше статистичне розприділення за Гаусом і воно вже вам покаже кількісну середнього класу. Саме на середній клас орієнтується економіка і виробництво.

        Якщо у Індії такий середній клас десь на рівні, наприклад, 300 доларів, то там продають комп"ютери за 100 чи авта за 1000 долпрів.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.12.23 | Koala

          Re: І так, і ні

          yes пише:
          > Koala пише:
          > > Чудове визначення, яке не дозволяє нічого визначити. Завжди можна виділити 80% громадян із середини, які мають 80% доходів в державі - проблема в тому, що туди потрапить і двірник із з/п 550грн, і власник невеликого заводу.
          > Не так просто про 80%, бо є найпростіше статистичне розприділення за Гаусом і воно вже вам покаже кількісну середнього класу. Саме на середній клас орієнтується економіка і виробництво.
          Економіка і виробництво в Україні орієнтуються на 5-10% населення?
          > Якщо у Індії такий середній клас десь на рівні, наприклад, 300 доларів, то там продають комп"ютери за 100 чи авта за 1000 долпрів.
          Ніде компи за 100 доларів не продають.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.12.23 | yes

            Re: Cаме так

            Koala пише:
            > Економіка і виробництво в Україні орієнтуються на 5-10% населення?
            Саме так.

            Оскільки у нас торговий баланс - 14 млрд, то це свідчить, що Україна нічого практично не продукує для населення, а весь товар завізний.
            Ми маємо дуже потужного виробника - у сільському господарстві, але після Тимошенчиних трюків він не поповнює суттєво доходи тої частини громадян, які зайняті у с/г.
    • 2008.12.23 | OlalaZhm

      Re: До дискусій про середній клас

      Саме так - економічна, а не морально-етична категорія. А тому заголовний допис - просто бла-бла-бла. Середній клас - це частина народу, здатна забезпечити достойне прожиття своє і своєї родини своєю працею і/або засобами на виробництво, що мають у власності. Нижчий клас - це ті, хто повністю залежить від власників засобів на виробництво, тобто, від чужої ласки дати їм подачку або роботу на вельми непевних умовах.
      Про вищий клас - самі розумієте.
      Нашому уряду деже вигідно зробити усіх нас нижчим класом, б\щоб були алежні і боялися втратити ласку хаяїв, якими наша "еліта" себе чомусь вважає.
      Традиційно у нас нижчим класом окрім відвертих люмпенів є майже всі бюджетники - і це помітно по їхньому уявленню про життя. Мене колись дивувало рабство вчителів, працівників держустанов, в меншій мірі медиків.

      Східна Україна - втілення відсутності середнього класу. Бо там увесь бізнес - лише з дозволу головних олігархів регіону. ТОбто, навіть виглядати середняком (мати начебто свій маленький бізнес)там можна лише з дозволу "хазяїв". Побудова такого суспільства наслідує побудову "воровської" вертикалі - і не дивно, що все це прижилося саме на сході :)
      Тепер юльки злякалися, що середній клас став аж занадто самостійним. І під виглядом турботи про бідних вирішив пограбувати і знищити середній коас як клас. Але на західній Україні у них це не пройде - хоч вони в це не вірять. Дочекаються. Мені їх навіть жаль.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.12.23 | 123

        Ви що - дослідження проводили по Східній Україні?

        OlalaZhm пише:
        > Східна Україна - втілення відсутності середнього класу. Бо там увесь бізнес - лише з дозволу головних олігархів регіону. ТОбто, навіть виглядати середняком (мати начебто свій маленький бізнес)там можна лише з дозволу "хазяїв". Побудова такого суспільства наслідує побудову "воровської" вертикалі - і не дивно, що все це прижилося саме на сході :)
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.12.23 | OlalaZhm

          Десь так - на основі власних спостережень

          Хоча визнаю - може, я й помиляюся на кільканадцять відсотків і окремі випадки справді незалежного малого та середнього бізнесу там є.
      • 2008.12.23 | yes

        Re: Ось добре, ви розібралися, а як решту, далі у трьох соснах +

        блукатимуть

        OlalaZhm пише:
        > Саме так - економічна, а не морально-етична категорія.

        Найбільша проблема, що УКРАЇНЦЕВІ імпортують абсолютно чужородні думки.
  • 2008.12.23 | один_козак

    Гарно! "Занєсть в лєтопісі!"))

  • 2008.12.23 | Sean

    А може пан би з цього зваяв статтю, нє?

    або, якщо вважає, що воно і так стаття - поставив би у статті, нє?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.12.23 | Микола Гудкович

      «Как я сам недотумкал»

    • 2008.12.23 | Микола Гудкович

      ОФФ: А вона не має з'явитися на першій?


      Чи для цього ще щось треба зробити?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.12.23 | Sean

        зара си з'явить. це технічне

        оновіть першу сторінку у бравзері
  • 2008.12.23 | Ghost

    "можно зарабатывать, а не красть"

    о, мне некогда было, а тут такие дискуссии... :)

    лично я понимаю проблему так. средний класс - это люди, которые поверили, что можно жить в нашей стране и не красть. можно иметь хорошую специальность, честно трудиться, хорошо зарабатывать, можно хорошо жить, и при этом не воровать! :)

    кстати, именно за это их ненавидят те, кто крадёт! ведь одна из отмазок такая: "мы крадём потому, что в этой стране иначе не прожить". конечно, они ненавидят людей, которые своей жизнью доказывают, что прожить и не красть в нашей стране можно!

    я думаю, что большинство "наездов" на средний класс на форуме Майдана - со стороны тех, кто так или иначе крадёт. либо по их заказу.

    кризис ударил в первую очередь по тем, кто честно трудится, кто зарабатывает законную официальную зарплату в гривнах, а не конверты с "зеленью". самые честные, у которых высокая официальная зарплата, страдают теперь от кредитов. и кто теперь возразит против того факта, что нынешний кризис имеет искусственное происхождение, и направлен на "средний класс", на честных трудящихся?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".