МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чому Різдво святкують у різні дні?

01/11/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Суть різниці між так званим старим і новим календарем, або православним і католицьким, полягає не у релігії, а в астрономії.

Старий, або ж Юліанський календар, якого дотримуються українські православні церкви і греко-католицька церква, був запроваджений римським імператором Юлієм Цезарем у 46 році до Нашої ери – тобто до народження Ісуса Христа.

Імператорові радив грецький астроном Созіген, який трошки помилився з тривалістю року - а саме на 11 хвилин і 15 секунд.

У житті однієї людини така помилка нічого не означає, але за півтора тисячоліття Юліанський календар випередив реалії (а саме цикл руху сонця) аж на 10 днів.

Виправити становище взявся Папа Римський Григорій XIII, який за порадою астрономів та математиків реформував календар, і 1582 року після 4-го жовтня настало одразу 15-те.

Реформу одразу запровадили італійські держави, яких тоді було кілька, а також католицькі Іспанія і Португалія, але, наприклад, Англія чекала майже 200 років.

На українських землях, що входили до складу Польської Речі Посполитої, Григоріанський календар у цивільне життя був запроваджений одразу ж 1582 року, але ті території, які згодом стали частиною Російської імперії, офіційно послуговувалися Юліанським календарем до 1918-го року.

Більшість українських церков залишилися з так званим старим календарем і досі.

Юліанський календар неправильно називати православним, бо колиска православ’я – грецька церква - та кілька інших православних церков світу перейшли на Григоріанський календар.

На новий календар перейшли також деякі єпархії Української православної церкви в діаспорі.

Але для більшості українських церков, навіть пов’язаної з Ватиканом Греко-католицької, питання переходу на реформований у XVI ст. календар залишається ще неактуальним.

Якщо вони дотримуватимуться Юліанського календаря ще приблизно 100 років, то українське Різдво мало би випадати на 8 січня.

Богдан Цюпин
Бі-Бі-Сі, Лондон

Відповіді

 • 2009.01.11 | Koala

  Re: Чому Різдво святкують у різні дні?

  Майдан-ІНФОРМ пише:
  > Реформу одразу запровадили італійські держави, яких тоді було кілька, а також католицькі Іспанія і Португалія, але, наприклад, Англія чекала майже 200 років.
  Англія тоді була вже протестантською, тому й "чекала". Так що приклад невдалий. Ще частина німецьких держав, Польща і Франція перейшли одразу. А Швеція намагалася перейти поступово, протягом 40 років(пропускаючи високосні дні), але реформа провалилася, і за 50 років по тому перейшли стрибком.
  > На українських землях, що входили до складу Польської Речі Посполитої, Григоріанський календар у цивільне життя був запроваджений одразу ж 1582 року, але ті території, які згодом стали частиною Російської імперії, офіційно послуговувалися Юліанським календарем до 1918-го року.
  І це треба пам'ятати, а то весь час в подібних матеріалах тільки Петро і Ленін
  > Більшість українських церков залишилися з так званим старим календарем і досі.
  В Україні є УПЦ, УПЦ КП, УАПЦ і УГКЦ, що користуються старим стилем. Католики, кальвіністи, лютерани, баптисти, п'ятидесятники і ще -надцять інших протестантських церков, наскільки мені відомо, користуються новим стилем.
  > Юліанський календар неправильно називати православним, бо колиска православ’я – грецька церква - та кілька інших православних церков світу перейшли на Григоріанський календар.
  Неправда. Греки користуються не Григоріанським, а Новоюліанським календарем, що співпадає з Григоріанським по 2800 рік.
  http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%8E%D0%BB%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%8C
  > Але для більшості українських церков, навіть пов’язаної з Ватиканом Греко-католицької, питання переходу на реформований у XVI ст. календар залишається ще неактуальним.
  Ще раз: більшість церков живуть на новим стилем.
  > Якщо вони дотримуватимуться Юліанського календаря ще приблизно 100 років, то українське Різдво мало би випадати на 8 січня.
  Не українське, а православне, прошу.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.01.11 | Almodovar

   Re: Чому Різдво святкують у різні дні?

   Різдво не "мало б випадати", а вже випадає на 8 січня із 1966 року, оскільки помилка накопичується за 128 років.
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2009.01.11 | Koala

    Перепрошую - яке Різдво за яким календарем?

    Різдво - це умовна дата. Православні і католики його відзначають 25 грудня, просто кожний за своїм календарем. А те, що там якась помилка відносно, скажімо, Сонцестояння - не має жодного значення.
 • 2009.01.11 | Роман Гнатюк

  Re: Чому Різдво святкують у різні дні?

  ІМГО тут все досить просто. Те, що українці в своїй абсолютній більшості (за вийнятком римо-католиків і протестантів) не святкують Різдво з усім християнським світом є дуже "потужна річ". Потужною вона є тому, що є інструментом відокремлення українців від решти цивілізації, і привязування їх до рашостану (де теж Різдво нелюдське). Подумайте: якби українці святкували Різдво з рештою світу, то справи в "канонічних православних" і інших юродивих не йшли би так добре - було би важко запускати мислевіруси про якусь "спеціяльність" "канонічного православ'я" і про поганих католиків які тільки й мріють щоб загнати українців в кабалу. А зараз це все успішно можна робити. Це, звичайно, не єдине пояснення (ще є багато факторів, на кшталт любові до халяви українців і можливості не працювати з 24 грудня по 15 січна, і т.д.), але, на мою думку, саме воно є вірним.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua