МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Плани Газпрому загрожують власне Газпрому. Банкрутством

01/13/2009 | Майдан-ІНФОРМ
На сьогодні «Газпром» своїми амбітними планами на монополізацію газового ринку Європи серйозно ризикує опинитися на межі банкрутства через припинення транспортування газу по транзитній мережі України. «Очевидно, «Газпром» відчуває себе безпорадним - адже не бачить механізму забезпечення балансу газу на 2009 рік», - заявив Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

З іншого боку, додав він, спостерігається «абсолютно нелогічне» припинення імпорту газу в Україну та європейським споживачам, а водночас у Росії заплановані величезні затрати на реалізацію внутрішніх енергетичних програм. «Мета єдина - створення потужної монополії зі щупальцями в усьому світі. Насамперед спрут пішов в Європу», - сказав Б.Соколовський, нагадавши, що у Словаччині, Чехії, Угорщині «Газпром» має свою частку у магістральних та розподільчих газопроводах тощо. Вочевидь, тепер російського монополіста цікавить газотранспортна мережа України.

Б.Соколовський нагадав: протягом останніх тижнів риторика російської сторони у переговорному процесі фактично дає підстави робити висновки, що Україна та Росія по-різному тлумачать власне сам предмет переговорів із співробітництва в газовій сфері. «Якщо українська сторона говорить, відповідно до затверджених Президентом директив, про поставки в Україну природного газу та його транзит через нашу територію, то російська сторона, зважаючи на її поведінку та риторику на всіх рівнях, говорить вочевидь про газотранспортну систему України», - сказав Б.Соколовський.

Тепер стає зрозуміло, що саме через таку принципову розбіжність позицій сторін стосовно української ГТС і було насправді призупинено переговори про співробітництво в газовій сфері 31 грудня 2008 року без досягнутого компромісу, саме тому так часто змінюється позиція росіян по ціні, транзитній ставці, раніше взятих на себе зобов'язаннях. «Вочевидь має місце відверта заполітизованість цього питання - і це при тому, що глави делегацій на переговорах є керівниками «Газпрому» та «Нафтогазу». До чого тут політики?» - зазначив Уповноважений Президента з міжнародних питань енергобезпеки.

Він наголосив, що українська делегація однозначно діє відповідно до затверджених Президентом директив і проводить переговори не виходячи за рамки своїх повноважень - натомість російська сторона вже тепер, майже відверто, словами керівництва держави почала говорити про українську ГТС. «У минулі роки неодноразово робилися кроки прямої експансії в цю ГТС - вони не вдалися. Пізніше робилася спроба «захопити» українську ГТС під «парасольку» тристороннього консорціуму. Тепер вочевидь російська сторона намагається залучити Європейський Союз, щоб з допомогою «п'ятої колони» в Україні чинити тиск на нашу державу. Отже, судячи з усього, російська сторона послідовно намагається поставити українську ГТС під свій контроль», - сказав Б.Соколовський.

Для цього, наголосив він, РФ зараз намагається дискредитувати українську газотранспортну систему, зіпсувати її імідж в очах європейських споживачів - звідси безпідставні звинувачення в крадіжках (тобто неконтрольованості системи), абсолютно свідоме провокування технічного розбалансування ГТС з 1 січня цього року тощо. Навіть сьогоднішня заявка російської сторони про начебто відновлення подачі газу практично носить абсолютно провокативний характер - адже перед українською ГТС ставиться технологічно нереальна задача, додав Б.Соколовський.

У цьому контексті подив викликають також нещодавні заяви прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна - зокрема щодо відвертої зацікавленості РФ у приватизації ГТС України - і це при тому, що наша держава неодноразово заявляла, що національна газотранспортна система не є предметом приватизації. Також керівник російського уряду заявив щодо готовності надати кредит Україні, щодо якого ніколи не звертався офіційний Київ. «Очевидно, пан Путін виходить з якихось таємних домовленостей? У такому разі коли і з ким вони були укладені? Абсолютно очевидно, що це ніколи не було темою зустрічей керівництва Російської Федерації з Президентом Ющенком. Жодні директиви Глави Української держави не дозволяли жодній українській делегації вести переговори щодо приватизації національної ГТС. Абсолютно очевидно, що ніколи офіційними каналами через МЗС не відбувався жоден, навіть найменший обмін думками, окрім хіба що пояснень - ГТС відповідно до чинного законодавства України не є і не може бути предметом розміну», - сказав Б.Соколовський.

прес-служба Президента

поставив:sean

Відповіді

  • 2009.01.13 | Pianist

    Re: Плани Газпрому загрожують власне Газпрому. Банкрутством

    А Ви переконані, що нана Прем'єр-міністр не пообіцяла Путуну нашу ГТС?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua