МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

З історії моєго міста. Віденський арбітраж.

02/04/2009 | Pavlo
2 листопада 1938 року перший Віденський Арбітраж виніс рішення передати Угорщині міста Ужгород, Мукачево та підкарпатську низину. Рішення арбітражу було цілком логічне - ця територія й тепер населена переважно етнічними угорцями, вона була відібрана в Угорщині в 1920р. згідно накинутого Угорщині Тріанонського Договору (див. мапи внизу).
Українськи керманичи визнали рішення Арбітражу і евакуювали в короткий термін українські установи з Ужгорода та Мукачева, сподіваючись отримати навзаєм визнання незалежної Карпатської України - П"ємонта майбутньої Великої України. Столиця була перенесена в маленький Хуст, магістральні транспортні вузли перейшли Угорщині, таким чином Підкарпаття втратило сполучення між своїми частинами.

Про перший Віденський арбітраж англійською мовою:

"On October 29, 1938, Czechoslovakia and Hungary officially asked Germany and Italy to arbitrate, and declared in advance that they would abide by the results."

http://en.wikipedia.org/wiki/Vienna_Awards

Спогади Гренжі-Донського про евакуацію Ужгорода :

"Ніхто не знає, як віденський розсудок випаде, але одно певно, що лінія Чоп — Берегово — Вилок страчена. Берегово, Батьово й інші мадярські міста й містечка еваковані. <...>

...Із запискою в руках я просто боявся піти до пана міністра Юліяна Ревая. Сповістити когось про смерть приятеля — і це неприємна річ, а сповістити про упадок нашого історичного міста, нашої твердині рідної культури — це ж більш, як смерть, це ж більш, як тисяча похоронів...

Я зайшов до пана міністра реферувати про вислід. На моє здивування, пан міністр прийняв холодно цю трагічну для нас і дуже болючу вістку. Тоді, коли другі втратили голови, блідли, проклинали, нарікали та денервувались, міністр Ревай залишився спокійним, як той строгий, холодний полководець після капітуляції....
<...>
Клочурак та інші підбадьорювали його(Волошина - прим.), доказуючи, що ми з своєю самостійністю зискали більше. Сам німецький міністр закордонних справ Ріббентроп розмовляв з паном прем’єром більше як півгодини, потішаючи: "Перед двадцяти роками ви втратили Україну... а тепер вам шкода двох міст..."

http://litopys.org.ua/grendzha/grendzh02.htm

16 березня 1938р. угорські війська захопили Хуст, ігноруючи всі попередні угоди. Пізніше з українськими інтересами вже ніхто не рахувався.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua