Ющенко вручив український паспорт єпископу Мілану Шашіку. (л)
03/14/2009 | Pavlo
Президент України Віктор Ющенко вручив державні нагороди з нагоди 70-річчя подій, пов'язаних із проголошенням Карпатської України, та паспорт громадянина України єпископу, Апостольському адміністратору Мукачівської греко-католицької єпархії Мілану Шашку.
http://www.zakarpattya.net.ua/news/36018.html
http://www.zakarpattya.net.ua/news/36018.html
Відповіді
2009.03.14 | Shooter
Re: Ющенко вручив український паспорт єпископу Мілану Шашіку. (л)
А можна поцікавтися "в мєстного" : спочатку Подкарпатська Русь таки хотіла стати частиною Української держави, а аж потім попросилася в Чехословаччину?Як точно ровзивалися події в 1919 році?
2009.03.14 | Pavlo
Re: Ющенко вручив український паспорт єпископу Мілану Шашіку. (л)
Shooter пише:> А можна поцікавтися "в мєстного" : спочатку Подкарпатська Русь таки хотіла стати частиною Української держави, а аж потім попросилася в Чехословаччину?
Спочатку не було Подкарпатської Русі як такої, з точки зору угорців це були сім дуже бідних комітатів з русинським та жидівським населенням. У 1918 році були створені три крупних Народні Ради (Ужгородська, Хустська, Пряшівська) та декілька мілких, які стояли на різних платформах стосовно українства. Після комуністичних експериментів під керівництвом Бейли Куна Угорське королівство роздерибанили сусіди, Закарпаття окупували чехи. Угорський уряд проголосив про надання широкої автономії Руській Країні, але фактично він вже цю територію не контролював(порівняйте з пропозиціями Саакашвілі 6.08.08).
Уже по факту був проведений плебісцит в США, на ньому більшість закарпатських заробітчан висловилось за приєднання до Чехословаччини. Автором цієї ідеї був американський адвокат Жаткович, але той самий Волошин, як голова ЦРНР підтримав входження в ЧСР.
Отут сам Волошин все гарно розписав, по гарячих слідах:
>Так нас завели до Праги, а не Львова або Києва причини ґеоґрафічні, економічні і культурні.
http://litopys.org.ua/volosh/volosh04.htm
2009.03.14 | Shooter
Дякую
Та все ж. Чи було рішення Руської Ради Закарпаття (мали'сте їдну головну? ) про приєднання до України перед тим, як було прийнято рішення про приєднання до Чехословаччини?2009.03.14 | Pavlo
Re: Дякую
Shooter пише:> Та все ж. Чи було рішення Руської Ради Закарпаття (мали'сте їдну головну? ) про приєднання до України перед тим, як було прийнято рішення про приєднання до Чехословаччини?
Но гей, малисьме Центральну Руську Раду, яка складалась з Пряшівської, Хустської та Ужгородської. Хустська та Сигітська народні Ради точно приймала рішення про приєднання до України, а Пряшівська та Ужгородська такого рішення точно не могли прийняти, бо там засідали самі мадярони. Але оскільки тоді ці всі організації ще були напівхимерні, побудовані на чистому ентузіазмі, вважати можна що завгодно і як загодно.
2009.03.15 | Pavlo
Dokumenty o Podkarpatske Rusi
Відкрив брошуру "Dokumenty o Podkarpatske Rusi", видана клубом Масарика в Ужгороді.В ній надрукований текст "Меморандуму о Подкарпатський Русі", який проголошував Е.Бенеш.
... Pri tom ziskalo tzv. Prvni Centralni Ruskou Narodni Radu v Uzhgorode. Rada ta konstituovala se 8. kvetna 1919 v Uzhgorode spojenim tri ruskych klubu: Uzhgorodskego, Presovskeho a Hustkeho v Centralni Narodni Radu a sleduje politicky smer Dra Zatkovice. Тобто чехи ті менші ради сприймали просто як клуби.
3. Nazev zeme a lidu
... Jazyk je malorustina, a sice zvlastni mistni dialekt, a lid sam etnograficky Malorusove.
7. Politicke smery Podkarpatske Rusi.
Politicke smery Podkarpatske Rusi predstavuji Directorium a Prvni Centralni Rada na jedne strane a tak zvana Bezkydova Centralni Rada na strane druhe.
Prvi smer lze nazvati smerem Dra Zatkovice, druhy smerem Dra Beskyda.
Smer Dra Beskydova je smerem velkoruskym, kterym prohlasuje lid za cast naroda velkorukego a snazi se prosaditi do skol, alespon do vyssich, velkorusky spisovny jazyk. ... Smer Dra Zatkovice prohlasue lid za Malorusy a snazi sa zavesti do vsech skol jen jazyk lidovy.
Centralni Rada Dra Beskyda byla zvolena dne 9 rijna 1919 v Uzhgorode proti Prvni Centralni Rade na sjezdu duverniku obci. Tvrdi se, ze byli pritomni duvernici za 172 obci.
Zvlastni smer tvori ta cast inteligence, ktera si prala pripojeni k Ukrajine.
Тобто центральних народних рад не бракувало, на любий смак.
Що цікаво, тодішні "русини" жорстко виступали проти використання народної (русинської!) мови в школах, вимагали впроваджувати московську мову, особливо в вишах.
2009.03.15 | Сергій Вакуленко
А коли ця брошура видана?
Pavlo пише:> Відкрив брошуру "Dokumenty o Podkarpatske Rusi", видана клубом Масарика в Ужгороді.
2009.03.15 | Pavlo
Re: А коли ця брошура видана?
В 1997 році, перевидана в 2008 році накладом всього 500 екземплярів.Якщо бажаєте, я Вам можу вислати, навряд чи Ви її десь знайдете.
2009.03.15 | Сергій Вакуленко
Бажаю
Pavlo пише:> В 1997 році, перевидана в 2008 році накладом всього 500 екземплярів.
> Якщо бажаєте, я Вам можу вислати, навряд чи Ви її десь знайдете.
Буду дуже вдячний! Я той меморандум шукав був аж у празьких архівах. Одразу його не знайшли, але потім мені вислали-таки цифрові фотографії деяких сторінок. Було б дуже цікаво порівняти з брошурою.
Як можемо зв'язатися?
Мені можна писати на адресу: ist_fil_tov@yahoo.com