МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Румунський прапор" та події у Молдові: Важливість малих деталей

04/12/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Важко зрозуміти останні події в Республіці Молдова, не знаючи історію, географію та злободенність останніх двадцяти років. А щоб зрозуміти, чому громадяни Республіки Молдова говорять румунською мовою, слід сказати, що ця територія була відірвана Сталіном від румунської держави в 1940 році.
У 1917-1918 прапором Молдавської Народної Республіки спочатку був румунський триколор. // Материалы архива М.В.Ревнивцева (г.Энгельс).
Відомі прапори МНР початку 1918 року: полотнище з синьої, жовтої та червоної горизонтальних смуг з гербом у центрі жовтої смуги, над гербом розташовувалася напис: "REPUBLICA DEMOKRATICA MOLDOVENEASCA SI INDEPENDENTA". Крім цього збереглися прапори аналогічних кольорів з написом: "SFATUL TARII" і гербом і з абревіатурою "RM". Офіційних документів щодо прапора Молдавії Сфатул Церій не брав


Так зване підняття румунського прапора над молдовськими державними установами в Кишиневі не дивує тих, хто знає, що синьо-жовто-червоний триколор є національним прапором як Румунії, так і Республіки Молдова.

Прапор МССР, серпень 1989
Прапор Румунії, 1965-1989
Сучасний прапор Румунії


На цьому прапорі присягнувся на вірність народу чинний президент, комуніст Володимир Воронін, коли став главою найбіднішої держави в Європі. Не може зрозуміти чому люди хочуть усунути комуністичний режим той, кому не відоме життя під час комуністичного режиму. У грудні 1989 року громадяни Румунії повстали проти сил репресивного апарату, щоб довести всім, що вони більше не хочуть жити в ярмі комуністичного режиму. І багато з них поплатились за це життям.

Цими днями, президент та глава уряду Республіки Молдова попередила, що якщо люди продовжать протести, поліція використає проти них всі необхідні методи, у тому числі й зброю. Але й громадяни Республіки Молдова мають досвід проведення масових антикомуністичних протестів. У 1991 році вони здобули незалежність і навіть право на офіційне використання румунської мови, латинського алфавіту і навіть трикольорового прапора. Тоді, нинішній президент Володимир Воронін був міністром внутрішніх справ та знаходився по інший бік барикади, факт, про який, за всіма ознаками він не забув, і за що тепер хоче помститься.

Події в Республіці Молдова спричинені надто складними реаліями, і тому підхід до них має бути дуже зваженим і обережним. Водночас потрібен і глибинний аналіз, через наявність великої кількості деталей, на перший погляд незначних, але суттєвих для зрозуміння ситуації. Не слід забувати, що ми знаходимось в одному з куточків колишнього Радянського Союзу, де пропаганда ведеться відкрито, без логіки та жодного зв'язку з правдою. Деталі на які, зазвичай, ми не звертаємо увагу, можуть іноді показати справжнє становище. У Кишиневі людей арештовують як у часи Радянського Союзу. Міліціонери, одягнені в цивільне переслідують протестуючих, як хижаки переслідують здобич, не побоюючись, що громадськість може відреагувати.

Вони переслідують, зокрема молодих людей та журналістів, тому що перші не вірять у пропаганду, а другі, тому що показують всьому світові, що сталося та що відбувається в Кишиневі. Вони показують деталі злободенності, які допомагають окреслити реальну картину життя, що часто не потребує зайвих коментарів. На даний момент, комуністична влада в Республіці Молдова припинила стосунки із зовшінім світом, щоб їй не заважали європейські ідеї, які говорять про демократію та права людини, та вдалася до репресій.

Більшовицькі методи давно минулих часів та дії режиму в Кишиневі є досить ефективними. Одразу, на Пруті була зведена залізна завіса, поза якою запанували відчай, гніт та порушення прав людини у неприйнятній для Європи XXI сторіччя манері. На жаль, молдовська молодь своїми діями, що часто закінчуються драматично, важко вдається привернути до себе увагу західних ЗМІ. Міжнародні організації, зокрема ОБСЄ, думають як оправдати свою пасивність, замість того щоб виконувати свою місію.

І коли чуєш, що антикомуністичні гасла вигукуються румунською мовою і, що навіть президент Воронін звинувачує Румунію у причетності до заворушень у Кишиневі теж румунською мовою, можна зрозуміти чому сподівання тих, хто був забутий по той бік Пруту, де комуністи будують нову залізну завісу, пов'язані з Румунією. Країною, що є членом Європейського Союзу та НАТО, громадян якої висилає молдовська держава. А це означає порушення міжнародних практик та порушення прав всіх європейських або північноатлантичних громадянин.

Водночас, будь-яке наближення до Румунії, означає наближення до Європейського Союзу та НАТО те, що комуністичні лідери в Кишиневі та його підтримувачі зі Сходу, не хочуть розуміти.

(Автор: Маріус Тіца; переклад: Христина Штірбец)
геральдичні коментарії - сайту Вексиллография

Відповіді

  • 2009.04.12 | krmspmg

    Ерунда

    Майдан-ІНФОРМ пише:
    > А щоб зрозуміти, чому громадяни Республіки Молдова говорять румунською мовою, слід сказати, що ця територія була відірвана Сталіном від румунської держави в 1940 році.

    Ага! А одновременно Сталиным была "оторвана от румынской державы" территория современной Черновицкой области, Измаил, Белгород-Днестровский, Болград, Арциз, Рени, Килия, Тулча, Татарбунары. В этом случае тоже надо "ичторическую справедливость" восстновить?

    Правда, справедливость очень сомнительная, так как в румынской державе эти земли были только между мировыми войнами, двадцать лет, а до этого существовали раздельно. Не только под Россией, но и в средние века, в виде разных княжеств.

    Язык тут вообще не при чем. Вот хорошо написано, причем автор не сторонник Воронина

    "Во-первых, это румынистский миф о том, что наш "народ идентичен народу современной Румынии". Для читателей поясню: румынизм это идеология крайнего румынского национализма, под знаменем которого в годы второй мировой войны клика Антонеску творила ужасающие преступления с целью "этнической пурификации [очищения] румынского рода".

    Во-вторых, подавляющее большинство молдаван (около 98 процентов) не считают себя румынами.

    В-третьих, единым у обоих народов является язык – его литературная форма. В этом смысле можно смело утверждать: один язык, два народа. Что-то похожее на: немцы-австрийцы-люксембуржцы-швейцарцы-лихтейнштейнцы; сербы-хорваты; персы-таджики; голландцы-фламандцы; шведы-норвежцы-датчане; чеченцы-ингуши; некоторые тюркские, угро-финские и другие народы.

    Таким образом ни о какой "идентичности" двух народов не может быть и речи. Это два очень близких, но разных народа. Можно говорить об этнической общности молдаван и румын, но это две разные нации. У нас многие (осознанно или по безграмотности) путают понятия "народ" и "этнос". 22 года румынской власти в Молдове (1918-1940) "очень убедительно убедили" молдаван, что они не румыны

    Примерно 8 из 10 проголосовавших за ПКРМ (Партия коммунистов республики Молдова - Лента.ру) ненавидят или презирают его. Да, ему доверяли в 2001-2003 годы, а многие даже, как Вы выразились, "любили". Но он грубо обманул своих избирателей. Он не выполнил ни одного своего обещания: некоторые полностью, другие частично. В Молдове царит ужасающая коррупция, усилилась социальная несправедливость, качество управления крайне низко – наше правительство сравнивают с "созвездием Быка", царит судебный произвол, поругано человеческое достоинство, власти пытаются прихватить или отнять любой доходный бизнес – их ненасытная жадность просто патологична, со всеми соседями мы поссорились, а воронинская "гуманитарная политика" фактически отдана на откуп Румынии – "воспитанием" нашей молодежи занимается соседнее государство или его внутренние "агенты влияния" и так далее и тому подобное. Воронин душит и давит все, что шевелится в этой стране, а с экранов подконтрольного ему телевидения и со страниц про-правительственной прессы льется ежедневная ложь.

    Лично я узнаю о том, что живу "все лучше и лучше" исключительно из телевизионных "бесед с президентом" его лизонаторов. Один лишь пример: всех заверяют о "колоссальной заботе Воронина о развитии науки и образования", однако реальная зарплата профессора - доктора наук, получаемая из госбюджета, составляет 100 евро при так называемом "прожиточном минимуме" на человека в 170 евро! О чем тут говорить?!

    Однако кое-что эта власть все-таки сделала – для пенсионеров и наименее активной части населения. В условиях отсутствия реальной альтернативы компартии, в основном эти люди и голосуют за коммунистов, составляя их электорат. Кроме того, за ПКРМ голосуют и часть думающих и честных молдавских государственников, по все по той же пресловутой причине – отсутствия реальной альтернативы. А голосовать за правых эти люди не будут, так как наши "правые" в той или иной степени идеологически выступают за румынизм, а геополитически находятся на антироссийской платформе. Очень многие из них откровенно или "в полголоса" выступают за ликвидацию Молдовы и ее "присоединение" к Румынии. Таким образом, очень значительная часть избирателей коммунистов голосуют за них по принципу "наименьшего зла".

    Большинство наших избирателей (более 50 процентов) находятся на "левом электоральном фланге". Более того, около 75 процентов молдаван геополитически ориентированы на Россию. Грубо говоря, "желудком" они с Западом, а "душой" – с Россией.

    Всем этим Воронин умело пользуется. Так, в частности, он сумел убедить избирателей-пенсионеров, что в случае прихода к власти "правых", они вернутся в 1990-е годы, когда пенсии выплачивались с опозданием в 1-2 года. И это подействовало. За ПКРМ проголосовали потому, что "правые еще хуже".

    http://lenta.ru/conf/nazaria/
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.04.12 | Юхим

      В інтересі України- мати незалежну від Румунії Молдову.

      З цього й треба виходити при оцінці ситуації в Молдові.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.04.12 | krmspmg

        Re: В інтересі України- мати незалежну від Румунії Молдову.

        http://www.zn.ua/1000/17535/
        Юхим пише:
        > З цього й треба виходити при оцінці ситуації в Молдові.
      • 2009.04.13 | Сергій Кабуд

        саме так, и успішну і бажано віддалену від гебешного режиму в Ру

        Румунії
      • 2009.04.13 | богдан1

        Re: В інтересі України- мати незалежну від Румунії Молдову.

        І на мою думку незалежна Молдова також дуже потрібна Україні.
        Але не забуваймо також, що у Молдові живе дуже багато етнічних українців - не іммігрантів, а тих, для кого це рідна історична земля.
        Вони потребують усілякого захисту на право жити так, як вони хочуть і право мати необмежені звязки з Україною.
    • 2009.04.12 | Михайло Свистович

      Re: Ерунда

      krmspmg пише:
      >
      > подавляющее большинство молдаван (около 98 процентов) не считают себя румынами

      Все правильно, але відсоток сильно завищений. Якщо Вам повірити, то доведеться визнати, що на вулицях Кишщинеу були практично всі без винятку молдавани, які визнають себе румунами. А молодих молдаван, за Вашим підрахунком, там було більше, ніж тих молодих людей, які вважають себе румунами. Такого просто не буває. Подібного ступеню мобілізації досягали тільки кочові племена, де солдатами були практично всі чоловіки.

      >
      > Таким образом ни о какой "идентичности" двух народов не может быть и речи

      Може бути, якщо ці народи самі так вирішать.

      >
      > Это два очень близких, но разных народа

      В принципі так, але це їм самим вирішувати. Наразі це є так - різні, хоч і близькі.

      >
      > Примерно 8 из 10 проголосовавших за ПКРМ (Партия коммунистов республики Молдова - Лента.ру) ненавидят или презирают его

      Не скажу за відсоток, але таких дійсно є багатенько. І про менше зло теж правильно.

      >
      > > Большинство наших избирателей (более 50 процентов) находятся на "левом электоральном фланге". Более того, около 75 процентов молдаван геополитически ориентированы на Россию.

      Відсотки треба помінти місцями та знизити відсоток орієнтованих на Росію. Після Придністров"я Росія там менш популярна, ніж в Україні, а навіть в нас її прихильники складають менше 50%.

      >
      > Грубо говоря, "желудком" они с Западом, а "душой" – с Россией

      Скоріше ментальністю, а не душею

      >
      > Всем этим Воронин умело пользуется

      Навіть більш ніж вміло

      >
      > За ПКРМ проголосовали потому, что "правые еще хуже"

      Угу, хоча я б проголосував за Ліберальну партію, якщо Дорін Кіртоаке не скурвився з того часу, коли я його бачив востаннє, і якщо його партія хоча б приблизно така, яким він був у 2005-му.
  • 2009.04.13 | Историк

    Очень толковый текст Сергея Назария. И пожелания прекрасные -

    строить стабильную процветающую независимую Молдавию, свободную от американского, румынского (плюс европейского?) и, конечно, российского засилья. Этакий модавский "глобус"...
    На самом деле, с молдавским отрядом постсоветской номенклатуры тамошние демократы без помощи ФБР и ЦРУ НЕ СПРАВЯТСЯ! Приземлитесь! Ментальность-идентичность, "кто больше молдаванин"... Ситуацию необходимо рассматривать в глобальном конктексте, в том числе военно-политическом, и делать выбор. Это, в принципе, касается и украинцев. И, конечно, россиян.
    Между тем, как сообщается, некоторые молдавские журналисты (кроме, понятно, героической Морарь, которую Альбац вчера опять выставила по "Эху" чуть не главным героем событий) при первом дожде побежали в американское посольство за убежищем. Полагая, видимо, что власти и налогоплательщики США должны заниматься ими, а не, к примеру, своими солдатами, воюющими по всему миру...
    Вообще, "последним" там смеется Смирнов, шантажирующий пол-Европы, известно - чем и с чьей подачи. Чувствуется, что этот фактор как-то выпадает из калькуляций. "Хозяйское дело"?..
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.04.13 | Сергій Кабуд

      якби в форумців було більше розуму: про АЛЬБАЦ я попереджав 6 мі

      десь 6 місяців тому


      Втім і зараз не доходить


      А скільки тих АЛЬБАЦІВ в Україні:

      100% всіх 'системних' журналістів і політологів - стукачня

      99% політиків крім вузєкого кола осіб довірених Ющенка - вороги яких можна саати на довгі строка навіть не переймаючись слідством, бо і так все відомо


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".