МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Цензура в іспанському телебаченні і сепаратизм на футболі

05/16/2009 | keymaster
Керівник спортивного відділу громадського телебачення TVE втратив посаду за цензурування трансляції фіналу кубка Іспанії з Футболу. Телебачення не показало громадськості як болільники Каталонії і Країни Басків безжально освистали іспанську королівську пару та державний гімн під час футбольного фіналу Кубка Короля у Валенсії. Гра відбулася в середу, а вже в четвер почався скандал. Виявилося, що від початку матчу хтось маніпулював трансляцією, не показуючи того, що в дійсності відбувалося на стадіоні. Спочатку телекамери TVE не покали появи королівської пари Хуана Карлоса і Софії на трибунах стадіону у Валенсії, а потім проігнорували відіграння іспанського національного гімну, транслюючи замість цього поведінку натовпу вболівальників, які чекали матчу в Більбао і Барселоні біля демонстраційних моніторів.

Все тому, що натовп вболівальників з Каталонії і Країни Басків і освистував і гудів на королівську пару та іспанський гімн. Крім того, на каталонській трибуні розгорнули величезний банер: "Ми є європейською країною. Прощавай, Іспаніє".

Матч у Валенсії спостерігали майже 11 мільйонів глядачів, найбільше в історії іспанського футболу. Не відомо, хто дійсно вирішив врятувати іспанську громадськість від телевізійної картинки, в якій освистували монархів і гімн, які є найважливішими символами іспанської демократії. Але все, чого не побачили і не почули глядачі TVE, спостерігали 55 тисяч чоловік на стдіоніх у Валенсії, слухачі радіо-передач і ті, що дивилися гру в Інтернеті. З розгону TVE також зацензурувала сцену вручення Хуаном Карлосом Кубока капітанові Барселона — щоб не почули, бува, реакції болільників.

На наступний день керівник державного телебачення Хав'єр Понс виправдовувався, що йдеться не про цензуру, а "дуже серйозні помилки окремої людини". І що він намагався виправити ситуацію відразу, і доручив показати виконання гімну в перерві матчу. Ніхто не повірив. Врешті, спроби телевізійників показати цей момент пізніше, продемонстрували, що звукорежисерові, маніпулюючи гучністю з різних мікрофонів, у жодний спосіб не вдалося заглушити свисту під час виконання гімну.

Цапом-відбувайлом призначили керівника спортивного відділу TVE Джульєна Рейєса.
Але відставка спортивного керівника TVE не заспокоїла пресу. На ТБ runął градом критики з боку засобів масової інформації об'єднань, профспілок та політиків. Іспанська преса пише про TVE як "жалюгідне", про "ганебні маніпуляції", "неприйнятну цензуру", "зміну реальності, гідну осуду" , а найтолерантнішими висловами є "надмірна старанність" і "безглуздя".

Події на на стадіоні у Валенсії показали про реальні настрої в певних середовищах Країни Басків та Каталонії, які центральний уряд намагається приховати. Проте це приховування є радше хованням голови у пісок, а не спробою залагодити розбіжності в поглядах між центральною владою та провінціями. І таким чином іспанські хвороби заганяються вглиб. Хоч насправді, то політичні наміри сепаратистської частини каталонців і басків не є жодною таємницею. Просто, під час футбольного фіналу, де не було кастильців, на яв вилізло більше, ніж очікували.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua