Кроляча шапка - шапка Мономаха? (/)
05/22/2009 | Sean
Нагадую для дослідників текстів - це газета чи то кума чи то однохоружівця Ющенка.
*************
Кроляча шапка — шапка Мономаха?
http://umoloda.kiev.ua/number/1411/180/49715/
Сьогодні Арсенієві Яценюку виповнюється 35. Він став зовсім великим політиком — настільки, що відтепер нарешті має не тільки підстави, а й право балотуватися в президенти. Не виключено, що саме сьогодні Яценюк може проректи сокровенне: «Я йду...» (або «Я піду...»). Адже півтора місяця тому в інтерв’ю каналу «Інтер» лідер руху «Фронт змін», відповідаючи на запитання, чи балотуватиметься він на найвищий пост у державі, сказав: «Відповідь на це питання і так зрозуміла. Я думаю, що залишилося дочекатися 35 років і оголосити».
Арсеній Яценюк неабияк пожвавив президентську кампанію–2009/10, вніс у перегони свіжий струмінь і цікаві барви. Без нього доводилося б обирати між добре відомими й дещо набридлими. Ніша для «ненабридлого молодого прагматика» лишалася вільною, і Арсеній Петрович каліграфічно вписав у відповідну графу свого життєвого плану: «вибори президента–2010 р. — взяти участь». Можна сперечатися, чи не помилився він, обравши саме цю, а не наступну, 2015 року, кампанію. Але відомо, що ризик — підходяща тара для шампанського. Та й хто там знає, що буде через п’ятирічку. А зараз ситуація, що не кажи, сприятлива: Яценюк ще недавно був не зовсім Головою, але спікером Верховної Ради — одним із провідних «облич» країни; в умовах кризи в таборах суперників рейтинг сам упав йому на голову; відтак спонсори з’явилися разом із шансами. Теоретично, у цій кампанії Арсеній Яценюк може стати тим, ким у 2004 році не став Сергій Тигіпко, теж порівняно не заплямований ліберал без конкретної політичної масті, помаранчевої чи синьої. Тигіпко тоді мав значні шанси здобути шапку Мономаха, але вибір «партії влади» впав на іншого — Януковича. Тепер же молодий і рвійний Багз Банні, або Кролик Сеня, як називають його друзі та колеги, вирішив не відмовлятися від шансу. «Влада зараз валяється під ногами», — заявив Яценюк в одній із недавніх поїздок по областях. Наскільки реальний шанс її підняти?.. Давайте спробуємо розібратися.
Рейтингові подарунки
Арсенія Яценюка можна назвати унікальним явищем в українській політиці 2000–х, адже він не схожий на своїх «старіших» конкурентів. Ця людина — нового, прагматичного гарту — не була членом жодної партії, не маринувалась довго на одній і тій самій посаді, робила кожний наступний крок лише вгору по кар’єрній драбині (хіба з невеликими «перекурами», аби зібратися з силами і ресурсами для здобуття нового щабля).
З 1992 року — юрист–підприємець, заступник голови правління банку «Аваль», надалі — міністр економіки Криму (2001—2003), перший заступник і в.о. голови Нацбанку (2003—2005), заступник голови Одеської облдержадміністрації (2005), міністр економіки України (2005—2006), перший заступник голови секретаріату Президента (2006—2007), міністр закордонних справ (2007), третій номер виборчого списку «НУНС», Голова Верховної Ради (2007—2008), лідер руху «Фронт змін» (з 2009 року).
Ще рік тому рейтинг Арсенія Яценюка був близьким до статистичної похибки або взагалі не фігурував у соціологічних дослідженнях, а в минулому місяці, за даними КМІС, становив 20,1% плюс–мінус 1,8%, що робило молодого «фронтовика» реальним кандидатом на вихід у другий тур президентських виборів у парі з Віктором Януковичем. Це — пікові показники. Інші соціологічні фірми фіксують трохи менші вияви популярності Арсенія Петровича (скажімо, донецька Research&Branding Group наприкінці квітня — на рівні близько 14%).
Однак, у будь–якому разі, з «феноменом Яценюка» почали рахуватися, його почали побоюватися. Насамперед загрозу в п. Арсенієві бачить Юлія Тимошенко. Саме в неї екс–Голова ВР відкусив значну частину рейтингу на Західній Україні — ключовому регіоні БЮТ, і саме на рівні з Тимошенко Яценюк зараз іде в усіх опитуваннях.
Відтак ще взимку лідерка БЮТ не стрималася і завдала першого удару, звинувативши колишнього колегу по коаліції в тому, що він є «проектом олігархів», зокрема «газовика» Фірташа.
Про серйозність ставлення Блоку Тимошенко до загрози у вигляді Яценюка говорять і заяви заступника голови БЮТ, віце–спікера ВР Миколи Томенка. Пан Микола стверджує: «Стратегічно є розуміння, що президентська виборча кампанія досить непроста. Країна розділена на два виборчі ареали. Ліворуч — Янукович і Симоненко, праворуч — Тимошенко, Яценюк і Литвин. Краще домовитися в цій трійці праворуч, ніж воювати привселюдно, понижуючи шанси один одного. Я як виборець запропонував би таку формулу: Тимошенко — Президент, Яценюк — Прем’єр–міністр, Литвин — Голова Верховної Ради».
У принципі, логічно: щабель парламентського спікера Яценюк уже проминув, далі — президентство або головування в Кабміні.
Яценюк приречений домовлятися?
Але не все так просто. По–перше, Томенкові пропозиції не надто сприймають у БЮТ, по–друге — і це головне — назустріч потенційним союзникам зовсім не хоче йти сам Арсеній Яценюк, маючи амбіцію здобути не частину, а все. Спокуса тут справді значна, адже в разі виходу в другий тур і очної дуелі зі «скомпрометованим» суперником шанси Яценюка на загальний успіх виглядають дуже непоганими. Принаймні двох ходок у тюрму в нього нема, і окуляри на переніссі сидять не для краси, а є ознакою реальних двох вищих освіт. Та й під час економічної кризи не Арсеній вів державний корабель на рифи. Такий хід думок має право на існування, однак у другий тур ще потрібно вийти, а це — дуже й дуже непросто.
«Яценюк буде приречений домовлятися, оскільки, зрозуміло, президентських виборів він не виграє, — висловлює в коментарі «УМ» позицію БЮТівців–оптимістів нардеп Сергій Міщенко. — Ми подивимося по першому туру — залежно від того, скільки відсотків Арсеній Петрович набере, буде зрозуміло, на яких умовах домовлятимуться з ним учасники другого туру. Якщо його підтримають відсотки три–чотири, то ніхто йому нічого не пропонуватиме — як кажуть, «по Сєнькє і шапка». А що він вийде в другий тур, я навіть не припускаю. Навіть варіантів таких не хочу обговорювати — це не–мож–ли–во!»
Очевидно, що пан Міщенко більше грається в піар і пропаганду, аніж у серйозну аналітику, але загалом така думка теж існує. «Яценюк — штучна фігура, хоча й дуже перспективна, — визнає БЮТівець. — Якщо він рухатиметься в правильному напрямі, то на наступних виборах може піднятися. Але не на цих. Нинішні вибори будуть для нього такою собі артпідготовкою — якщо поводитиметься правильно, то зможе потім висуватися з великими шансами на перемогу. Якщо ж на цих виборах згорить — то все, політичного майбутнього в нього вже не буде».
Натомість Ярослав Сухий із Партії регіонів переконаний: «Ті, хто думає, ніби Яценюк буде з кимось із кандидатів домовлятися, напевно, погано знають характер Арсенія Петровича. Це дуже амбітний, перспективний і надзвичайно впертий молодий чоловік. Він ніколи не вестиме ніяких переговорів. Я не хочу обговорювати його перспективи — у нас, за Конституцією, кожен має право бути обраним. Але скажу, яким є його безперечний політичний плюс: Яценюк вніс свіжий подих у затхле болото колотнечі між двома–трьома претендентами. І я особисто бажаю йому у цій президентській гонці успіхів, хоча точно знаю, що в ній переможе Янукович».
Із наступних слів Сухого зрозуміло, що «регіонали» остерігаються «феномену Яценюка» не менше, аніж БЮТівці: «Якщо, суто гіпотетично, трапиться так, що Янукович відмовиться від участі у президентських перегонах і Яценюк вийде у другий тур, то, незалежно від того, з ким він там конкуруватиме, Яценюк — Президент», — каже Ярослав Сухий.
А от «коаліційний» «нашоукраїнець» Руслан Князевич у розмові з «Україною молодою» відгукнувся про перспективи подальшого зростання рейтингу Яценюка скептично: «До офіційного старту виборчої кампанії ще надто багато може змінитися. В українських реаліях для того, щоб кандидат зберіг, примножив або втратив свій рейтинг, достатньо кількох тижнів. Тому було б ризиковано розцінювати те, що ми маємо на даний момент, як константу станом на початок кампанії (а коли вона почнеться, іще невідомо, оскільки Верховна Рада поки не ухвалила нової дати президентських виборів)». Колега по фракції наводить приклад Юрія Луценка, в якого після відставки з посади міністра внутрішніх справ у 2007–му році рейтинг був на рівні 12 відсотків, але він повністю розгубив популярність іще задовго до нинішнього скандалу.
А якщо вже казати про Луценкову «Самооборону», то її представник Кирило Куликов на питання, кого може підтримати «НаСа» — Тимошенко, Яценюка чи когось іншого — відповідає: «Ну ви ж розумієте, що за нинішніх обставин (після скандалу з Луценком) підтримка «Народної самооборони» може вплинути тільки негативно. Тому хоч як би Яценюк із нами домовлявся, це його рейтинг точно не підніме. Але ми поки що взагалі не розмовляли про те, кого підтримаємо на виборах. Хоча в пресі всюди пишуть, що «Самооборона» є сателітом БЮТ, то в такому річищі ми поки і йдемо».
Політолог Володимир Фесенко, який серед усіх коментаторів є найбільш неупередженим, визнає: «На сьогодні Яценюк є одним із трьох головних претендентів на президентську посаду. В усіх провідних соціологічних служб дані щодо рейтингів Яценюка і Тимошенко фактично збігаються. І закриті дослідження, наскільки мені відомо, дають таку саму картину. Невипадково ми зараз бачимо початок проведення контрпропагандистських кампаній проти Яценюка. Це підтверджує, що його вважають серйозним конкурентом — насамперед у команді Тимошенко».
Голова правління центру політичних досліджень «Пента» фактично повторює думку БЮТівця Томенка: інші кандидати зацікавлені в домовленостях з Яценюком. Хоча б через те, що в тому разі, коли між Тимошенко та Яценюком на «постпомаранчевому» фланзі триватиме війна, частина виборців кожного з цих кандидатів не проголосує за іншого «постпомаранчевого», якщо він вийде в другий тур з Януковичем. «До виборів Юлія Тимошенко, безперечно, з Арсенієм Яценюком воюватиме, а потім — домовлятиметься. На яких умовах — залежить від того, скільки кожен набере в першому турі», — висловлює припущення Володимир Фесенко.
Тут можна було б сказати, що Фесенко повторює думку БЮТівця Міщенка, але політолог уточнює: «Як свідчить досвід, у другому турі голосування відбувається не стільки «за», скільки «проти» одного з кандидатів. І Яценюк у цьому сенсі матиме перевагу, адже в нього (як і в Литвина) — найменший серед політиків рівень недовіри».
Обнадіявши Арсенія Петровича, пан Фесенко ще раз застерігає: «Швидкий рейтинг може розчинитися так само швидко, як і з’явився. Тому для Яценюка дуже важливо ще до початку виборчої кампанії встигнути завершити формування ефективних організаційних структур. І поступово демонструвати суспільству свою команду, її політичне обличчя. Він повинен чітко донести, що робитиме і як діятиме на посаді Президента».
Трохи умовностей про Я і Ю
Відзначимо нюанс: політики й політологи не відзначають у своїх розкладах повторного наміру балотування в президенти Віктора Ющенка. Але хоч би що там гадали про рівень його популярності, нинішній глава держави теж буде серйозним чинником виборчої кампанії. І вже згадані «закриті» соцдослідження свідчать про деякі рухи рейтингу Ющенка в бік поліпшення. Слід враховувати, що Яценюк і Ющенко «пасуться» приблизно на одному й тому ж електоральному полі, і Арсеній Петрович зрештою недорахується значної частини саме тих голосів, які збере Віктор Андрійович. І навпаки. Тобто Яценюкові і Ющенку теж належало б домовлятися.
На приватну думку авторів цієї статті, Я і Ю могли б стати сильним дуетом кампанії–2010. Хай не таким «забійним», як Ющенко й Тимошенко у 2004–му, але все ж.
Станом на початок року структури «ющенківців» та розбудованого «Єдиного центру» на місцях могли б залатати величезні дірки в мережі так званого «Фронту змін» і виконати приблизно ту функцію, яку в 1999 році виконав для Леоніда Кучми фонд «Соціальний захист» Олександра Волкова: навмисно малопомітну, але — вирішальну.
Однак такий політтехнологічний хід був би реальним у випадку кількох «якби». По–перше, в разі бажання Віктора Андрійовича знайти собі «наступника» і не балотуватися самотужки. По–друге, якби ідеологічний вектор Арсенія Петровича нарешті прояснився і відповідав би стратегічному баченню майбутнього України Ющенком. По–третє, якби Яценюк забув образи на секретаріат Президента, зачаєні з листопада минулого року, коли Банкова погодилася на його усунення з посади Голови ВР. Ну й ризикнув би об’єднати зусилля з Ющенком і Ко, звісно.
Утім, маємо те, що маємо. Про ідеологію «самотнього воїна» Яценюка зараз варто говорити в будь–якому разі. Точніше, не про ідеологію, а її відсутність. Тобто — про пристосуванство. Саме цей шлях обрав Арсеній Петрович, зрозумівши, що в його випадку «не катить» звичніший варіант зі створенням іміджу «страдника за правду».
«Фронт змін» із Росією воювати не хоче
Хтось назве це ознакою політика нового покоління, але патріотам України у звичному їхньому розумінні зовсім не до вподоби те, що нині промовляє без п’яти хвилин кандидат у президенти від «постпомаранчевих» Арсеній Яценюк. Спочатку здавалося, що екс–Голова ВР просто боїться необачною «патріотичною» заявою віджахнути частину потенційно «своїх» виборців із південних та східних регіонів. Але чим далі у виборчий ліс, тим стійкіше враження: то півбіди, що Яценюк — справді «перестраховщик», прагматик і цинік. Головна біда — пристосуванство штовхає його все далі від українських інтересів. І ближче — до російських. Що, мабуть, і не дивно, адже саме в Росії — гарантії заробітків основних спонсорів Арсенія Петровича.
Узяти хоча б «програмне» інтерв’ю, яке нещодавно дав Арсеній Яценюк радіостанції «Ехо Москви». «Просійте відповіді на предмет конкретики — залишиться тільки «У моєї дружини сестра живе в Москві», — кепкує у своєму блозі з цього приводу журналіст і громадський активіст Вахтанг Кіпіані. — Решта — неприємно здивувало. Особливо, як він конкретно «злив» тему НАТО і, головне, [виведення в 2017 році] Чорноморського флоту».
Справді, ось що говорить (точніше, не хоче говорити) Яценюк, принагідно розсипавшись у компліментах дуету кремлівських прем’єро–президентів та главі великодержавної російської дипломатії Лаврову, про «проблему–2017»: «Во–первых, кто даст сегодня гарантии, какова позиция будет российского государства в 2017 году, что Россия будет хотеть? Может, Россия, например, в 2015–м попросит досрочно вывести флот. Или скажет, что он нам уже не нужен после 2017–го...»
Припертий до стіни, Яценюк визнає, що свого часу підписав із Президентом та Прем’єр–міністром лист до Брюсселя, але... «не о вступлении в НАТО, а о присоединении Украины к Альянсу». Сміх, та й годі.
Але далі вже не смішно: Яценюк пропонує росіянам конкретний шматок газової труби в Україні в обмін на якісь абстрактні родовища десь на Ямалі. Не все ж тільки Януковичу і Тимошенко йти у фарватері Кремля!
«Москве нужны понятные люди, с кем работать. Москва будет ставить (...) не на выборы, а на дальнейшие отношения», — говорить Яценюк «Еху Москви». «Це ще одне пряме запрошення Кремлю. До того ж, і це для мене важливо, — коментує Кіпіані, — Яценюк не адресує аналогічні слова Брюсселю та Вашингтону. Тобто столиці Росії він дає слово, а західним столицям — те, що залишається, — право безоглядно вірити в його апріорну «європейськість».
Програма «Фронту змін», представлена на відповідному сайті, має 17 «середньоарифметичних» пунктів, під якими може підписатися будь–який тверезомислячий український політик, зокрема зі спробою дати визначення національної ідеї «за Яценюком» («сильна держава і свідомий громадянин...», «родина, яка має за що жити...», «збереження мови та культури, осмислення минулого та роздуми про сучасне»). Але, як не крути, вибори вимагають не абстракцій, а конкретних відповідей на світоглядні питання. І пан Арсеній уже дав одну таку, яка не могла не прорідити коло його прихильників, насамперед на Західній Україні.
На зустрічі з волинськими прихильниками ГО «Фронт змін» Яценюк повідомив, що у випадку перемоги на президентських виборах він як суб’єкт законодавчої ініціативи «не дає обіцянку» внести законопроект про визнання вояків Української повстанської армії воюючою стороною у ІІ Світовій війні. «Потрібен час для того, щоб не тільки 20 мільйонів українців Західної України знали правду про боротьбу вояків УПА, а й 26 мільйонів населення Східної України. Особисто для мене це питання складне», — заявив Яценюк.
З інших конкретних заяв останнього часу можуть привернути увагу хіба слова Яценюка про те, що «вибори будуть випробуванням для України, і новому лідеру доведеться пройти через запровадження непопулярних реформ». Очевидно, що під таким «лідером–переможцем» Яценюк має на увазі себе.
Натомість В’ячеслав Кириленко, лідер громадського руху «За Україну!», прогнозує колишньому соратникові «гірке розчарування» за підсумками виборчої кампанії і закликає: «Арсеній Петрович зі своїм «Фронтом змін» хай визначається. Бо ж поки не видно ні позиції, ні фронту, ні змін. Натомість є бажання гратися в те, хто більше сподобається. Але це не позиція. Це шоу, мода, тусовки, світські хроніки, савіки шустери — все, що завгодно, тільки не політика у відповідному розумінні цього слова».
*************
Кроляча шапка — шапка Мономаха?
http://umoloda.kiev.ua/number/1411/180/49715/
Сьогодні Арсенієві Яценюку виповнюється 35. Він став зовсім великим політиком — настільки, що відтепер нарешті має не тільки підстави, а й право балотуватися в президенти. Не виключено, що саме сьогодні Яценюк може проректи сокровенне: «Я йду...» (або «Я піду...»). Адже півтора місяця тому в інтерв’ю каналу «Інтер» лідер руху «Фронт змін», відповідаючи на запитання, чи балотуватиметься він на найвищий пост у державі, сказав: «Відповідь на це питання і так зрозуміла. Я думаю, що залишилося дочекатися 35 років і оголосити».
Арсеній Яценюк неабияк пожвавив президентську кампанію–2009/10, вніс у перегони свіжий струмінь і цікаві барви. Без нього доводилося б обирати між добре відомими й дещо набридлими. Ніша для «ненабридлого молодого прагматика» лишалася вільною, і Арсеній Петрович каліграфічно вписав у відповідну графу свого життєвого плану: «вибори президента–2010 р. — взяти участь». Можна сперечатися, чи не помилився він, обравши саме цю, а не наступну, 2015 року, кампанію. Але відомо, що ризик — підходяща тара для шампанського. Та й хто там знає, що буде через п’ятирічку. А зараз ситуація, що не кажи, сприятлива: Яценюк ще недавно був не зовсім Головою, але спікером Верховної Ради — одним із провідних «облич» країни; в умовах кризи в таборах суперників рейтинг сам упав йому на голову; відтак спонсори з’явилися разом із шансами. Теоретично, у цій кампанії Арсеній Яценюк може стати тим, ким у 2004 році не став Сергій Тигіпко, теж порівняно не заплямований ліберал без конкретної політичної масті, помаранчевої чи синьої. Тигіпко тоді мав значні шанси здобути шапку Мономаха, але вибір «партії влади» впав на іншого — Януковича. Тепер же молодий і рвійний Багз Банні, або Кролик Сеня, як називають його друзі та колеги, вирішив не відмовлятися від шансу. «Влада зараз валяється під ногами», — заявив Яценюк в одній із недавніх поїздок по областях. Наскільки реальний шанс її підняти?.. Давайте спробуємо розібратися.
Рейтингові подарунки
Арсенія Яценюка можна назвати унікальним явищем в українській політиці 2000–х, адже він не схожий на своїх «старіших» конкурентів. Ця людина — нового, прагматичного гарту — не була членом жодної партії, не маринувалась довго на одній і тій самій посаді, робила кожний наступний крок лише вгору по кар’єрній драбині (хіба з невеликими «перекурами», аби зібратися з силами і ресурсами для здобуття нового щабля).
З 1992 року — юрист–підприємець, заступник голови правління банку «Аваль», надалі — міністр економіки Криму (2001—2003), перший заступник і в.о. голови Нацбанку (2003—2005), заступник голови Одеської облдержадміністрації (2005), міністр економіки України (2005—2006), перший заступник голови секретаріату Президента (2006—2007), міністр закордонних справ (2007), третій номер виборчого списку «НУНС», Голова Верховної Ради (2007—2008), лідер руху «Фронт змін» (з 2009 року).
Ще рік тому рейтинг Арсенія Яценюка був близьким до статистичної похибки або взагалі не фігурував у соціологічних дослідженнях, а в минулому місяці, за даними КМІС, становив 20,1% плюс–мінус 1,8%, що робило молодого «фронтовика» реальним кандидатом на вихід у другий тур президентських виборів у парі з Віктором Януковичем. Це — пікові показники. Інші соціологічні фірми фіксують трохи менші вияви популярності Арсенія Петровича (скажімо, донецька Research&Branding Group наприкінці квітня — на рівні близько 14%).
Однак, у будь–якому разі, з «феноменом Яценюка» почали рахуватися, його почали побоюватися. Насамперед загрозу в п. Арсенієві бачить Юлія Тимошенко. Саме в неї екс–Голова ВР відкусив значну частину рейтингу на Західній Україні — ключовому регіоні БЮТ, і саме на рівні з Тимошенко Яценюк зараз іде в усіх опитуваннях.
Відтак ще взимку лідерка БЮТ не стрималася і завдала першого удару, звинувативши колишнього колегу по коаліції в тому, що він є «проектом олігархів», зокрема «газовика» Фірташа.
Про серйозність ставлення Блоку Тимошенко до загрози у вигляді Яценюка говорять і заяви заступника голови БЮТ, віце–спікера ВР Миколи Томенка. Пан Микола стверджує: «Стратегічно є розуміння, що президентська виборча кампанія досить непроста. Країна розділена на два виборчі ареали. Ліворуч — Янукович і Симоненко, праворуч — Тимошенко, Яценюк і Литвин. Краще домовитися в цій трійці праворуч, ніж воювати привселюдно, понижуючи шанси один одного. Я як виборець запропонував би таку формулу: Тимошенко — Президент, Яценюк — Прем’єр–міністр, Литвин — Голова Верховної Ради».
У принципі, логічно: щабель парламентського спікера Яценюк уже проминув, далі — президентство або головування в Кабміні.
Яценюк приречений домовлятися?
Але не все так просто. По–перше, Томенкові пропозиції не надто сприймають у БЮТ, по–друге — і це головне — назустріч потенційним союзникам зовсім не хоче йти сам Арсеній Яценюк, маючи амбіцію здобути не частину, а все. Спокуса тут справді значна, адже в разі виходу в другий тур і очної дуелі зі «скомпрометованим» суперником шанси Яценюка на загальний успіх виглядають дуже непоганими. Принаймні двох ходок у тюрму в нього нема, і окуляри на переніссі сидять не для краси, а є ознакою реальних двох вищих освіт. Та й під час економічної кризи не Арсеній вів державний корабель на рифи. Такий хід думок має право на існування, однак у другий тур ще потрібно вийти, а це — дуже й дуже непросто.
«Яценюк буде приречений домовлятися, оскільки, зрозуміло, президентських виборів він не виграє, — висловлює в коментарі «УМ» позицію БЮТівців–оптимістів нардеп Сергій Міщенко. — Ми подивимося по першому туру — залежно від того, скільки відсотків Арсеній Петрович набере, буде зрозуміло, на яких умовах домовлятимуться з ним учасники другого туру. Якщо його підтримають відсотки три–чотири, то ніхто йому нічого не пропонуватиме — як кажуть, «по Сєнькє і шапка». А що він вийде в другий тур, я навіть не припускаю. Навіть варіантів таких не хочу обговорювати — це не–мож–ли–во!»
Очевидно, що пан Міщенко більше грається в піар і пропаганду, аніж у серйозну аналітику, але загалом така думка теж існує. «Яценюк — штучна фігура, хоча й дуже перспективна, — визнає БЮТівець. — Якщо він рухатиметься в правильному напрямі, то на наступних виборах може піднятися. Але не на цих. Нинішні вибори будуть для нього такою собі артпідготовкою — якщо поводитиметься правильно, то зможе потім висуватися з великими шансами на перемогу. Якщо ж на цих виборах згорить — то все, політичного майбутнього в нього вже не буде».
Натомість Ярослав Сухий із Партії регіонів переконаний: «Ті, хто думає, ніби Яценюк буде з кимось із кандидатів домовлятися, напевно, погано знають характер Арсенія Петровича. Це дуже амбітний, перспективний і надзвичайно впертий молодий чоловік. Він ніколи не вестиме ніяких переговорів. Я не хочу обговорювати його перспективи — у нас, за Конституцією, кожен має право бути обраним. Але скажу, яким є його безперечний політичний плюс: Яценюк вніс свіжий подих у затхле болото колотнечі між двома–трьома претендентами. І я особисто бажаю йому у цій президентській гонці успіхів, хоча точно знаю, що в ній переможе Янукович».
Із наступних слів Сухого зрозуміло, що «регіонали» остерігаються «феномену Яценюка» не менше, аніж БЮТівці: «Якщо, суто гіпотетично, трапиться так, що Янукович відмовиться від участі у президентських перегонах і Яценюк вийде у другий тур, то, незалежно від того, з ким він там конкуруватиме, Яценюк — Президент», — каже Ярослав Сухий.
А от «коаліційний» «нашоукраїнець» Руслан Князевич у розмові з «Україною молодою» відгукнувся про перспективи подальшого зростання рейтингу Яценюка скептично: «До офіційного старту виборчої кампанії ще надто багато може змінитися. В українських реаліях для того, щоб кандидат зберіг, примножив або втратив свій рейтинг, достатньо кількох тижнів. Тому було б ризиковано розцінювати те, що ми маємо на даний момент, як константу станом на початок кампанії (а коли вона почнеться, іще невідомо, оскільки Верховна Рада поки не ухвалила нової дати президентських виборів)». Колега по фракції наводить приклад Юрія Луценка, в якого після відставки з посади міністра внутрішніх справ у 2007–му році рейтинг був на рівні 12 відсотків, але він повністю розгубив популярність іще задовго до нинішнього скандалу.
А якщо вже казати про Луценкову «Самооборону», то її представник Кирило Куликов на питання, кого може підтримати «НаСа» — Тимошенко, Яценюка чи когось іншого — відповідає: «Ну ви ж розумієте, що за нинішніх обставин (після скандалу з Луценком) підтримка «Народної самооборони» може вплинути тільки негативно. Тому хоч як би Яценюк із нами домовлявся, це його рейтинг точно не підніме. Але ми поки що взагалі не розмовляли про те, кого підтримаємо на виборах. Хоча в пресі всюди пишуть, що «Самооборона» є сателітом БЮТ, то в такому річищі ми поки і йдемо».
Політолог Володимир Фесенко, який серед усіх коментаторів є найбільш неупередженим, визнає: «На сьогодні Яценюк є одним із трьох головних претендентів на президентську посаду. В усіх провідних соціологічних служб дані щодо рейтингів Яценюка і Тимошенко фактично збігаються. І закриті дослідження, наскільки мені відомо, дають таку саму картину. Невипадково ми зараз бачимо початок проведення контрпропагандистських кампаній проти Яценюка. Це підтверджує, що його вважають серйозним конкурентом — насамперед у команді Тимошенко».
Голова правління центру політичних досліджень «Пента» фактично повторює думку БЮТівця Томенка: інші кандидати зацікавлені в домовленостях з Яценюком. Хоча б через те, що в тому разі, коли між Тимошенко та Яценюком на «постпомаранчевому» фланзі триватиме війна, частина виборців кожного з цих кандидатів не проголосує за іншого «постпомаранчевого», якщо він вийде в другий тур з Януковичем. «До виборів Юлія Тимошенко, безперечно, з Арсенієм Яценюком воюватиме, а потім — домовлятиметься. На яких умовах — залежить від того, скільки кожен набере в першому турі», — висловлює припущення Володимир Фесенко.
Тут можна було б сказати, що Фесенко повторює думку БЮТівця Міщенка, але політолог уточнює: «Як свідчить досвід, у другому турі голосування відбувається не стільки «за», скільки «проти» одного з кандидатів. І Яценюк у цьому сенсі матиме перевагу, адже в нього (як і в Литвина) — найменший серед політиків рівень недовіри».
Обнадіявши Арсенія Петровича, пан Фесенко ще раз застерігає: «Швидкий рейтинг може розчинитися так само швидко, як і з’явився. Тому для Яценюка дуже важливо ще до початку виборчої кампанії встигнути завершити формування ефективних організаційних структур. І поступово демонструвати суспільству свою команду, її політичне обличчя. Він повинен чітко донести, що робитиме і як діятиме на посаді Президента».
Трохи умовностей про Я і Ю
Відзначимо нюанс: політики й політологи не відзначають у своїх розкладах повторного наміру балотування в президенти Віктора Ющенка. Але хоч би що там гадали про рівень його популярності, нинішній глава держави теж буде серйозним чинником виборчої кампанії. І вже згадані «закриті» соцдослідження свідчать про деякі рухи рейтингу Ющенка в бік поліпшення. Слід враховувати, що Яценюк і Ющенко «пасуться» приблизно на одному й тому ж електоральному полі, і Арсеній Петрович зрештою недорахується значної частини саме тих голосів, які збере Віктор Андрійович. І навпаки. Тобто Яценюкові і Ющенку теж належало б домовлятися.
На приватну думку авторів цієї статті, Я і Ю могли б стати сильним дуетом кампанії–2010. Хай не таким «забійним», як Ющенко й Тимошенко у 2004–му, але все ж.
Станом на початок року структури «ющенківців» та розбудованого «Єдиного центру» на місцях могли б залатати величезні дірки в мережі так званого «Фронту змін» і виконати приблизно ту функцію, яку в 1999 році виконав для Леоніда Кучми фонд «Соціальний захист» Олександра Волкова: навмисно малопомітну, але — вирішальну.
Однак такий політтехнологічний хід був би реальним у випадку кількох «якби». По–перше, в разі бажання Віктора Андрійовича знайти собі «наступника» і не балотуватися самотужки. По–друге, якби ідеологічний вектор Арсенія Петровича нарешті прояснився і відповідав би стратегічному баченню майбутнього України Ющенком. По–третє, якби Яценюк забув образи на секретаріат Президента, зачаєні з листопада минулого року, коли Банкова погодилася на його усунення з посади Голови ВР. Ну й ризикнув би об’єднати зусилля з Ющенком і Ко, звісно.
Утім, маємо те, що маємо. Про ідеологію «самотнього воїна» Яценюка зараз варто говорити в будь–якому разі. Точніше, не про ідеологію, а її відсутність. Тобто — про пристосуванство. Саме цей шлях обрав Арсеній Петрович, зрозумівши, що в його випадку «не катить» звичніший варіант зі створенням іміджу «страдника за правду».
«Фронт змін» із Росією воювати не хоче
Хтось назве це ознакою політика нового покоління, але патріотам України у звичному їхньому розумінні зовсім не до вподоби те, що нині промовляє без п’яти хвилин кандидат у президенти від «постпомаранчевих» Арсеній Яценюк. Спочатку здавалося, що екс–Голова ВР просто боїться необачною «патріотичною» заявою віджахнути частину потенційно «своїх» виборців із південних та східних регіонів. Але чим далі у виборчий ліс, тим стійкіше враження: то півбіди, що Яценюк — справді «перестраховщик», прагматик і цинік. Головна біда — пристосуванство штовхає його все далі від українських інтересів. І ближче — до російських. Що, мабуть, і не дивно, адже саме в Росії — гарантії заробітків основних спонсорів Арсенія Петровича.
Узяти хоча б «програмне» інтерв’ю, яке нещодавно дав Арсеній Яценюк радіостанції «Ехо Москви». «Просійте відповіді на предмет конкретики — залишиться тільки «У моєї дружини сестра живе в Москві», — кепкує у своєму блозі з цього приводу журналіст і громадський активіст Вахтанг Кіпіані. — Решта — неприємно здивувало. Особливо, як він конкретно «злив» тему НАТО і, головне, [виведення в 2017 році] Чорноморського флоту».
Справді, ось що говорить (точніше, не хоче говорити) Яценюк, принагідно розсипавшись у компліментах дуету кремлівських прем’єро–президентів та главі великодержавної російської дипломатії Лаврову, про «проблему–2017»: «Во–первых, кто даст сегодня гарантии, какова позиция будет российского государства в 2017 году, что Россия будет хотеть? Может, Россия, например, в 2015–м попросит досрочно вывести флот. Или скажет, что он нам уже не нужен после 2017–го...»
Припертий до стіни, Яценюк визнає, що свого часу підписав із Президентом та Прем’єр–міністром лист до Брюсселя, але... «не о вступлении в НАТО, а о присоединении Украины к Альянсу». Сміх, та й годі.
Але далі вже не смішно: Яценюк пропонує росіянам конкретний шматок газової труби в Україні в обмін на якісь абстрактні родовища десь на Ямалі. Не все ж тільки Януковичу і Тимошенко йти у фарватері Кремля!
«Москве нужны понятные люди, с кем работать. Москва будет ставить (...) не на выборы, а на дальнейшие отношения», — говорить Яценюк «Еху Москви». «Це ще одне пряме запрошення Кремлю. До того ж, і це для мене важливо, — коментує Кіпіані, — Яценюк не адресує аналогічні слова Брюсселю та Вашингтону. Тобто столиці Росії він дає слово, а західним столицям — те, що залишається, — право безоглядно вірити в його апріорну «європейськість».
Програма «Фронту змін», представлена на відповідному сайті, має 17 «середньоарифметичних» пунктів, під якими може підписатися будь–який тверезомислячий український політик, зокрема зі спробою дати визначення національної ідеї «за Яценюком» («сильна держава і свідомий громадянин...», «родина, яка має за що жити...», «збереження мови та культури, осмислення минулого та роздуми про сучасне»). Але, як не крути, вибори вимагають не абстракцій, а конкретних відповідей на світоглядні питання. І пан Арсеній уже дав одну таку, яка не могла не прорідити коло його прихильників, насамперед на Західній Україні.
На зустрічі з волинськими прихильниками ГО «Фронт змін» Яценюк повідомив, що у випадку перемоги на президентських виборах він як суб’єкт законодавчої ініціативи «не дає обіцянку» внести законопроект про визнання вояків Української повстанської армії воюючою стороною у ІІ Світовій війні. «Потрібен час для того, щоб не тільки 20 мільйонів українців Західної України знали правду про боротьбу вояків УПА, а й 26 мільйонів населення Східної України. Особисто для мене це питання складне», — заявив Яценюк.
З інших конкретних заяв останнього часу можуть привернути увагу хіба слова Яценюка про те, що «вибори будуть випробуванням для України, і новому лідеру доведеться пройти через запровадження непопулярних реформ». Очевидно, що під таким «лідером–переможцем» Яценюк має на увазі себе.
Натомість В’ячеслав Кириленко, лідер громадського руху «За Україну!», прогнозує колишньому соратникові «гірке розчарування» за підсумками виборчої кампанії і закликає: «Арсеній Петрович зі своїм «Фронтом змін» хай визначається. Бо ж поки не видно ні позиції, ні фронту, ні змін. Натомість є бажання гратися в те, хто більше сподобається. Але це не позиція. Це шоу, мода, тусовки, світські хроніки, савіки шустери — все, що завгодно, тільки не політика у відповідному розумінні цього слова».
Відповіді
2009.05.22 | Sean
І навздогін, з цього ж числа УМ (/)
http://umoloda.kiev.ua/number/1411/180/49716/Спонсори є, команди — катма
На одному з сайтів Арсенія Яценюка — Nafrontizmin.prostoprint.com — уже зараз, задовго до офіційного початку виборчої кампанії — є в асортименті футболки з символікою «Фронту змін» — по 20 доларів, кофти–«кенгурушки» — по 30, значки — по 10, бамперні наклейки і чашки — по 11 доларів тощо. Чому так дорого? Бо, свідчить напис, «по 4 у.о. з кожного сувеніра йдуть на розвиток соціальної мережі NaFrontiZmin.com». А на іншому сайті Яценюкового фонду «Оупен Юкрейн», того самого, що привозив у Київ справжнього Санта–Клауса, — нехитре пристосування на стартовій сторінці закликає підтримати «статутну діяльність фонду» благодійним внеском із банківської картки на суму від 20 до 1000 грн.
«Це ж треба, який молодець, цей Яценюк, — подумає хтось наївний, — заробляє на вибори продажем брелків, килимків для комп’ютерних мишей і доброчинними запитами. І що то лихі люди плещуть про залежність Арсенія Петровича від наших підлих олігархів!».
«Якби я навіть у Фірташа грошей попросив, він би точно не дав, тому що у 2006 році єдиний міністр, який публічно розповідав про «Росукренерго» і про компанію «Укргазенерго» і називав її «агентством із банкрутства української економіки», був Яценюк», — каже сам наш герой на прес–конференціях, обіцяючи оприлюднити прозорі джерела фінансування своєї кампанії.
Заявляти можна все що завгодно. Але факт залишається фактом: Арсеній Яценюк є виборчим проектом принаймні двох українських олігархів. Більшою мірою — Дмитра Фірташа, земляка з Чернівців, меншою — Віктора Пінчука. Про це краще будь–яких копій платіжок свідчить інформаційно–рекламний час, що постійно надають екс–Голові ВР на телеканалах Пінчука, а особливо — на фірташівському «Інтері».
Провідний телеканал України фактично повернувся у «підцензурний» 2004 рік, коли одна політична сила (тоді — «Наша Україна», зараз — БЮТ) є для нього об’єктом якщо не повного замовчування, то нищівної критики. БЮТівців на програми «Інтера» давно не кличуть, тоді як Арсеній Яценюк отримує щотижня значно більше ефірного часу, ніж може собою заповнити.
Подейкують також, що від Пінчука і його кола «смотрящим наставником» для 35–річного політика призначено Дмитра Табачника.
Спроби ж Яценюка заробити на продажі через інтернет футболок із логотипами виглядають банальною забавкою: щось на кшталт того, коли мажорний підліток має в розпорядженні подарований батьком «Лексус» і невичерпну кредитку, але по дорозі до нічного клубу іноді «грачує», підкидаючи у потрібному напрямку попутників.
Сам по собі факт підтримки з боку одіозних олігархів — це, звісно, мінус, але невеликий, суто іміджевий. Його перекривають плюси у вигляді щедрих фінансових вливань. Такі зараз реалії, що без допомоги олігархів не може обійтися жоден серйозний український політик.
Але, на жаль для Яценюка, за гроші й телевізійні ефіри не можна купити одну з головних умов вдалої виборчої кампанії: хорошу команду й розгалужену мережу на місцях. І це — ахіллесова п’ята лідера «Фронту змін», що суттєво понижує його шанси на виборах.
«На голому місці з невідомих людей зібрати за кілька місяців ефективну команду — це, на мій погляд, не тільки утопічно, а просто смішно, — констатує «НУНСівець» Руслан Князевич. — «Фронт змін» розгортається серед молодих людей, які ніколи не займалися політикою, не мали відношення до державницьких справ. А потреба «змін» як таких не може бути ідеологічною базою для створення політичної сили».
«Муляж» блоку Яценюка вже віддавна фігурує в соціологічних опитуваннях і має непогані показники, але самого блоку, тобто його кадрового наповнення, досі не існує. Саме через це Арсеній Петрович побоявся «розім’ятися» на дострокових виборах у привабливій для нього Тернопільській області.
Досить сказати, що на Тернопіллі головою «обкому» Яценюка є всього–на–всього дружина заступника мера обласного центру Любов Гринчишин, керуюча філією АКБ «Укрсоцбанк». На презентації регіональної організації «Фронту змін» Яценюк побачив пані Гринчишин уперше, і цьому зізнанню можна вірити.
«Знаю, що люди до мене прийдуть дуже різні, — каже Арсеній. — Хтось — для боротьби за ідею, хтось — за посаду, але лише під час спільної діяльності ми побачимо, хто є ким насправді, відбудеться своєрідна сепарація».
Поки що обирати особливо нема з кого — люди приходять здебільшого недосвідчені. У Криму «яценюківцями» керує заступник мера Сімферополя з соціальних питань — відомий акушер–гінеколог; у Вінниці — начальник управління споживчого ринку та послуг міської ради; в Івано–Франківську — заступник голови облдержадміністрації; у Львові — екс–голова правління «Кредобанку», в Одесі — колишній керівник представництва МЗС в області; у Черкасах — адвокат і т.д.
2009.05.22 | GreyWraith
Многабукафніасіліл...
2009.05.22 | DADDY
Особисто мені вистачило наявності Пишного та Берназюка
в Сєніной команді.Якщо дадати те, що мені розповідали львів"яни про очільників Фронту там + враження мого підлеглого, який відвідав координаційний кабінет Фронту в Києві, то картинка виходить безрадісна (якщо не безнадійна). Гарні Сєніни слова перекреслюються старокомсюковськими методами залучення активу. Верніше залучається саме не актив, а потенційні члени ДВК та спостерігачі.
А я-то, больненький, думав, що прийшла свіжа на голову людина.
Тьху.
2009.05.22 | DADDY
Ну, це просто український OBAMA:"змінити країну"
"Депутат Верховной Рады, бывший председатель парламента Арсений Яценюк (фракция Блока "Наша Украина-Народная Самооборона") намерен баллотироваться в Президенты.Об этом он сказал в интервью журналу "Профиль".
"Я не участвую в выборах, я иду на них - побеждать!", - сказал он.
Яценюк уверен, что за него проголосуют все, кто хочет изменить страну."
2009.05.22 | oze
його "команда" на Хмельниччині - це пестня!
2009.05.22 | So_matika
На Одещині потенційний Блок Яценюка - це Гурвіц і Ворохаєв (л)
http://balinov.info/na-samom-dele-/peredachi/peredacha-na-samom-dele-/gurvits-na-raspute.htmlМабуть Яценюк палає бажанням бачити на вулицях плакати на кшталт "Позор Одессы поддерживает Яценюка" чи то "Сеня - наш кандидат! Он обещал, что мы сможем красть и дальше! Ваша Думская,1".
2009.05.22 | Odesa
Re: На Одещині потенційний Блок Яценюка - це Гурвіц і Ворохаєв (л)
"Через неможу" домучив цю задовгу і малопереконливу статтю. ЖОДНИХ фактів прихильного ставлення Яценюка-кандидата у президенти до Гурвіца і його команди не знайшов окрім слів про "добрі стосунки Яценюка з Ворохаєвим". Враховуючи. що певний час Яценюк працював в Одесі і просто мав підтримувати хоча б якісь стосунки з "батьками міста", цей факт дивним чи там знаковим не видається.Усе решта - то не підтверджені нічим думки про інтерес Гурвіца до Яценюка (а не навпаки!), що не є зовсім одне й те ж. Що є дивного в інтересі одного з "проблемних" мерів країни до постаті (найбільш імовірно) наступного президента, спроба заздалегідь "під`їхати до нього на п`яній козі"??
2009.05.22 | So_matika
Re: На Одещині потенційний Блок Яценюка - це Гурвіц і Ворохаєв (л)
Odesa пише:> ЖОДНИХ фактів прихильного ставлення Яценюка-кандидата у президенти до Гурвіца і його команди не знайшов
Вчора дружина Яценюка разом з міськими чиновниками була ведучою заходу, що проходив просто в залі мерії.
Якщо ви в курсі хоч одного випадку, коли мерія дозволяла проводити хоч щось в своєму приміщенні НЕ своїм спільникам, повідомте пліз.
2009.05.22 | kotygoroshko
мерія Одеси - не Кремль і не Білий Дім
So_matika пише:> Якщо ви в курсі хоч одного випадку, коли мерія дозволяла проводити хоч щось в своєму приміщенні НЕ своїм спільникам, повідомте пліз.
а шо це за клоуни - "мерія Одеси"?
2009.05.22 | So_matika
Re: мерія Одеси - не Кремль і не Білий Дім
kotygoroshko пише:> а шо це за клоуни - "мерія Одеси"?
Саме клоуни. Сітілайти з Яценюком по всьому місту теж клоуни поставили. Фірма, яка тими сітілайтами керує, якраз одному з "клоунів" і належить (вірніше, його родичам).
2009.05.22 | kotygoroshko01
то ви так добре бачите з Ірпеня чі то галюцинації?
So_matika пише:> Сітілайти з Яценюком по всьому місту теж клоуни поставили. Фірма, яка тими сітілайтами керує, якраз одному з "клоунів" і належить (вірніше, його родичам).
вчора за пів-дня мотання по Одесі не побачив жодного баннера з Яценюком
якщо за вихідні хоч один попадеться - напишу в цю гілку де той стоїть
2009.05.23 | So_matika
Якраз з Одеси бачу
kotygoroshko01 пише:> вчора за пів-дня мотання по Одесі не побачив жодного баннера з Яценюком
Проїдьтеся по Пушкінській від ж-д вокзала до філармонії. Очі втомляться.
2009.05.23 | So_matika
Ось наприклад (свіжа кролятина інсайд)
Площа 10-го квітня, напроти "Садов Победы" - просто сьогодні знято.2009.05.22 | Мартинюк
Перше так собі, а от друге серйозно і влучно
Може й колись із нього щось та виде, але не нацих виборах.Ще один баблолюбивй "безідейний прагматик" яких в кожному джипі по два-три сидить.
2009.05.22 | Sean
наскільки вірно про російських політтехнологів? (л)
http://www.umoloda.kiev.ua/number/1411/180/49717/вчора десь іще читав на цю тему, але там називалося інше прізвище
2009.05.22 | Almodovar
А народ, вот, интересуется:
а гражданин Яценюк-когда и в каких войсках служил, пАзвольте пАинтересоваться? Или осовбожден был по плоскостопию? Или "будучи, так сказать, облечен народным доверием, я..." и так далее?Почему Вася Пупкин-швей-моторист, в армии служил, а Сеня-в этом же девственном возрасте (в 18 лет!) уже был крупныым юристом в довольно мутном банке "АВАЛЬ" с не менее мутными, по происхождению, деньгами?
2009.05.22 | Адвокат ...
Будь ласочька! Про "мутність" банку "АВАЛЬ",--
"с етой сєкунди і по-подробнєє!"2009.05.22 | Vyacheslav
А що, Собачнєг дійсно "працює" на Пінчука?
2009.05.22 | Odesa
"Хто на кого працює" та інші балачки.
Усі ці плутані і непереконливі статті свідчать лише про панічний жах "ветеранів нашої політики" перед поразкою на президентських виборах. Зопалу говорять усе, що фантазія підкаже: і про Фірташа, і про Пінчука з Ахметовим, і про жидів, і про Москву, і про брак патріотизму, і багато ще чого. І жодної відповіді на пару простих запитань:1.Чи має найреальніший кандидат на посаду Президента України на стадії передвиборчої агітації робити БУДЬ-ЩО, що зменшить його електоральні перспективи? Наприклад, з міркувань "чесності щодо виборців". Додаткове запитання: "Хто і коли так чинив раніше і чим це для нього закінчилося?"
2.Хто на посаді Президента буде "меншим злом", аніж Яценюк?
Тим, хто сумнівається в патріотизмі Яценюка, хочу нагадати його інтерв`ю в Москві, коли до нього "впритул" причепилися з питанням про реабілітацією Шухевича і УПА. Як він, штучно посміхаючися, крізь зуби сичав:"Ми самі розберемося з нашими героями". Невже "сапіенті" не "сат"?!
Щодо його "команди". Він її закликає зійтися майже "самопливом", не перебираючи людьми з самого початку, тож за таких умов там можуть бути різні люди. Але водночас - він чітко каже, що жодних бонусів членам команди у випадку перемоги не обіцяє! Крім словесної подяки. Щоб потім не було черги з героїв за орденами. І це - сміливий і чесний хід. Він хоче стати Президентом, який нікому нічого не винен, щоб не повторити шлях своїх дуже вже залежних попередників і мати змогу діяти, не озираючись на чиїсь приватні інтереси. Хіба це погано?
2009.05.22 | Hadjibei
У цього "Мономаха" шапка буде пижиковою.
Національна традиція ткскзть.2009.05.22 | yes
Якщо Яценюк буде зло, навіть менше, бо ще маленький, а виросте?
2009.05.22 | kotygoroshko
невже піде на дві ходки?
2009.05.22 | yes
Як у статті, то тільки на Діму Табачника, а Діма вже на Пінчука
2009.05.22 | Odesa
Re: Як у статті, то тільки на Діму Табачника, а Діма вже на Пінчука
Невеличка проблемка: жодних доказів!.. А так - нічо, весело написано. Тут один якось писав, що Сорос працює на якусь розвідку. "Бумага всьо видєржіт!"2009.05.23 | Гість
Аби "проФФесор" з ньго ту шапку не зірвав