МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Пасьянси навколо СБУ. БЮТ хоче призначити своїх (/)

06/04/2009 | Sean
«Пасьянси» навколо Служби
Колишні силовики від БЮТ бажають бачити «своїх» людей на ключових посадах у СБУ
Іван ПОВАЛЯЄВ

Після того як Верховна Рада таки призначила головою Служби безпеки Валентина Наливайченка, йому закидали таємні домовленості із фракцією БЮТ, яка підтримала його кандидатуру. Пан Наливайченко ці припущення рішуче заперечував, а його подальші дії на посаді цілком відповідають курсу Президента Ющенка (одна справа проти винуватців Голодомору чого варта). Водночас зі спецслужби відходять так звані «люди Балоги», роботу яких курував заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець, уродженець Закарпаття. Після звільнення Віктора Балоги з посади голови секретаріату Президента нелегкі часи почалися і для його «закарпатської команди» в органах влади, у тому числі й у силовій структурі на Володимирській, 33.Лише приклад скандально відомого Тиберія Дурдинця свідчить про небачений в спецслужбі абсурд: адже заступника глави СБУ — начальника управління «К» — було вперше за роки незалежності оголошено в розшук. Нагадаємо, що причиною стало нібито прослуховування за командою Дурдинця певних високопосадовців та нардепів, але головна претензія — його кандидатуру на посаду заступника СБУ не було погоджено з профільним комітетом парламенту, тому він не мав право керувати й підписувати важливі документи. Наразі, як повідомляла «УМ», Конституційний Суд за поданням Президента визнав неконституційним узгодження комітетом ВР призначення і звільнення керівників управлінь з боротьби з корупцією та оргзлочинністю СБУ та МВС (відповідне рішення озвучив позавчора голова КС Андрій Стрижак). Це рішення, звісно, не є реабілітуючим для Дурдинця. Але головне не це. А те, що святе місце порожнім не буває.

Зрозуміло, що Президент може призначити на цю посаду свою відповідальну людину, але про цю посаду мріють і його опоненти, які вже почали «ділити шкуру невбитого ведмедя». Зокрема, за даними «УМ», колишній керманич управління «К» СБУ, а нині нардеп від БЮТ Андрій Кожем’якін бачить на цій посаді «свою» людину — нинішнього керівника облуправління СБУ Дніпропетровщини Володимира Верхогляда. Мало цього, пан Кожем’якін нібито настирливо пропонує нинішньому керівництву Служби цілий кадровий пакет «потрібних людей» — на посади переважно середньої, але дуже відповідальної ланки в Центральному апараті СБУ та її регіональних підрозділів. Мовляв, ми ж за вас голосували... Звісно, це не означає, що керівництво СБУ може пристати на пропозиції пана Кожем’якіна, який уже відзначився кадровими перемогами на рівні уряду, а нещодавно пролобіював власну дружину на посаду керівника медіа–холдингу БЮТ. Тим більше що за особами прохачів та їхніх протеже тягнеться шлейф неоднозначної репутації.

Нагадаємо, що той же пан Коже­м’якін після звільнення з посади голови CБУ Олександра Турчинова у 2005 році також звільнився зі спецслужби. Звільнення супроводжувалося скандалом зі знищенням оперативної справи Семена Могилевича (у цьому тоді підозрювали саме Турчинова та Кожем’якіна), й останній нібито «заліг на дно» у Харкові за сприяння свого друга і бізнесмена Віталія Данилова (нині також нардеп від БЮТ, який за допомогою мандату розставив своїх людей на певні посади у ДПА та МВС), відомий у кримінальних колах, як «Данила», за оперативними даними МВС — колишній «бригадир» нині покійного авторитета «Савлохи». У 2006 році пан Кожем’якін став «бютівцем» із мандатом, і ховатися вже було не потрібно.

Щодо протеже Кожем’якіна пана Верхогляда. Дивно, але неофіційні джерела «УМ» в органах також пов’язують цю особу з депутатом Даниловим. Адже пан Верхогляд працював у Службі не лише на посадах керманича облуправлінь у Кіровоградській та Дніпропетровській областях, свого часу він обіймав певні посади і в Харківському облуправлінні СБУ.

Звісно, лобіювання паном Коже­м’якіним на відповідальні посади у спецслужбі персон з неоднозначною репутацією не додає балів політичній силі,до якої він належить, а навпаки — навіть сприяє розколам у БЮТ. Окремі групи у фракції аж ніяк не у захваті від амбіцій генерала СБУ із депутатським мандатом. Тож не дивно, що прізвище його протеже — пана Верхогляда — сприймається окремими БЮТівцями в штики. Доречно згадати хоча б скандал піврічної давнини, коли депутат від БЮТ Святослав Олійник звернувся до Генпрокурора з проханням провести слідчі дії щодо можливої причетності посадовців СБУ до незаконної торгівлі зброєю на Дніпропетровщині. Депутат відверто зазначав, що тиск на обласну міліцію та прокуратуру, щоб зам’яти скандал, здійснює нібито саме керманич облуправління СБУ Верхогляд. Скандал із часом вщух, а пан Верхогляд наразі нібито не проти стати заступником голови СБУ.

Кандидатуру свого заступника на затвердження глави держави має пропонувати сам голова СБУ. Джерела «УМ» на Банковій стверджують, що у пана Верхогляда немає жодних шансів на погоджувальний автограф Президента. Щодо інших посад середньої ланки (окрім керманичів облуправлінь СБУ), то голові СБУ при їх призначенні погодження із главою держави не треба.


ДО РЕЧІ

Нещодавно Президент Віктор Ющенко звільнив з посади начальника Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів СБУ Сергія Чалого. Іншим указом Президент Ющенко звільнив Анатолія Матіоса з посади начальника Управління СБУ в Одеській області (за даними «УМ» його переведено в центральний апарат СБУ), що викликало бурхливу реакцію екс–керманича секретаріату Президента Віктора Балоги.

http://umoloda.kiev.ua/number/1420/176/50011/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua