МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Правоохорона не протистоїть рейдерським загрозам громадянському суспіл

06/04/2009 | Микола Коробко
Згідно українського законодавства, «об’єднання громадян створюються і діють на основі добровільності, рівноправності їх членів (учасників), самоврядування, законності та гласності («Закон України «Про об’єднання громадян», ст.6) «всі основні питання діяльності об’єднань громадян повинні вирішуватись на зборах всіх членів або представників членів об’єднання» (там же). «Нагляд за виконанням та додержанням законності об’єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури» ( Закон України «Про об’єднання громадян», ст.25).

Відомі приклади багаторічної давності недотримання положень статей, що регулюють найважливіші принципи діяльності громадських об’єднань, зокрема того положення , що стосується права і обов’язку членів об’єднань самим вирішувати питання діяльності своєї організації. Подібні події мали місце в Українській екологічній асоціації «Зелений світ», у Спілці письменників України, у кількох партіях, коли йшлося про вдалі і невдалі спроби незаконним шляхом змінити керівний склад тих об’єднань.

Одначе, наміри незаконного захоплення керівних органів, навіть ті з них, що були інспіровані ззовні, маскувалися під внутрішньоорганізаційні перипетії. Випадки реагування прокуратури у відповідності з Законом України « Про об’єднання громадян» та Законом України «Про прокуратуру» на згадані події невідомі.

Останнім часом у середовищі громадських організацій мають місце відверто рейдерські операції. За цих умов вкрай важливим є вжиття прокурорського реагування в порядку нагляду. Та чи діє прокуратура належним чином? Які уроки подають останні події у громадському житті? Розглянемо на конкретному прикладі.

На території Дніпропетровської області діє як юридична особа Дніпропетровське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства» «Просвіта» ім. Тараса ШЕВЧЕНКА, зареєстроване Головним управлінням юстиції 16.05.1995 року. Під кінець 2007 року ця громадська організація стала предметом особливого зацікавлення громадянина Сергія ДОВГАЛЯ, виключеного раніше з неї за порушення Статуту. Вдаючись до керівників районних організацій, він запропонував шляхом змови усунути законно обране керівництво обласної організації і обрати його новим головою.

З метою розгортання відповідної діяльності під прикриттям мімікрії С.ДОВГАЛЬ зареєстрував місцеву громадську організацію, яка відрізнялася від згаданого об’єднання відсутністю імені Тараса ШЕВЧЕНКА. З тих пір згаданий керівник новоутвореного об’єднання розпочав свої поїздки по області, одноособово приймаючи всіх бажаючих в члени організації, якою не керував, цебто в організацію з іменем Тараса ШЕВЧЕНКА.

Не домігшись однозначної підтримки своєї місії з боку голови Всеукраїнського товариства народного депутата України за списком БЮТ Павла МОВЧАНА, С.ДОВГАЛЬ під псевдонімом Валентин ПЛУЖНИК (наймовірніше, що це був саме С.ДОВГАЛЬ) у травні 2007 року опублікував в газеті «Україна молода», кореспондентом якої він є, пасквіль під назвою «Просвіту» з просвіти геть?». Цією писаниною самозваний голова поставив вимогу «звільнити з посад орговиків, які «заварили цю провокаційну кашу», в противному разі погрожуючи проведенням акцій протесту у Києві.

Створивши паралельні осередки на місцях, компаньйони С.ДОВГАЛЯ, користуючись підтримкою місцевої влади, різними способами перешкоджають роботі законно діючих зареєстрованих організацій. Так, 31.01.2009 р.у м.Кривому Розі вони привели кілька десятків людей, які не є членами міської організації, на звітно-виборні збори міського об’єднання з вимогою надати їм право вирішального голосу. Не одержавши з боку учасників зборів підтримки своїм незаконним вимогам, вони провели окремі збори і «обрали» на голову журналіста міської газети «Червоний гірник» Миколу КРАМАРЕНКА, якого на прес-конференції проголосили «єдино легітимним керівником».

У відповідь на заяву зареєстрованої організації від 13.02.2009 р. про притягнення до адміністративної відповідальності порушників вимог ст. 14, 12 Закону України «Про об’єднання громадян» прокурор міста старший радник юстиції КИРИЄНКО Ф.А. повідомив, що «законних підстав щодо вжиття заходів прокурорського реагування в порядку ст. 25, 32 Закону України «Про об’єднання громадян» немає. Отже, діяльність незареєстрованих груп людей які перешкоджають діяльності легалізованих організацій, за логікою прокурора, є законною?

Прокуратура області, переславши 17.03.2009 р. прокурору міста скаргу на його невідповідні дії з коротенькою припискою «для розгляду по суті та прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства», порахувала свою місію завершеною. З того часу від прокуратур ніяких сигналів не надходило.

За всіма ознаками, для прокуратури Закон України «Про об’єднання громадян» відноситься до категорії мертвих, виходячи з мотивації наявності заборони втручання у справи об’єднань громадян. На початку квітня поточного року у Дніпропетровський окружний адміністративний суд надісланий адміністративний позов про визнання протиправною бездіяльності прокуратури та проведення повторної перевірки правопорушення.

Заохочені бездіяльністю прокуратури, рейдери 11.02.2009 р. надіслали голові легітимної міської організації на підробному бланку листа з вимогою передати печатку, свідоцтва про реєстрацію та інші документи. Оскільки подібні дії мають ознаки кримінального злочину, передбаченого ст. 94 КПК України, до Дзержинського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області була подана заява про порушення кримінальної справи за цією статтею. 13.03.2009 р. дільничний інспектор згаданого відділення міліції виніс Постанову про відмову в порушенні кримінальної справи, відсилаючи заявників до непередбаченого законом вирішення цього питання у міськвиконкомі. Ця Постанова оскаржена в районній прокуратурі і скасована нею, але жодного результату до цього часу не досягнуто.

У всій цій справі чітко прослідковуються ознаки політичного замовлення на здійснення рейдерського захоплення обласної громадської організації, яка дотримується політично незаангажованої позиції. Головними діючими особами паралельно створеної організації є активісти виборчого блоку «БЮТ». На чолі всього процесу перебуває громадянин ДОВГАЛЬ С.М., прес-секретар Дніпропетровської обласної організації партії «ВО «Батьківщина», до складу правління обласного та Криворізького міського осередків цього утворення входять керівники місцевих організацій партій, що входять до складу виборчого блоку «БЮТ», всі масовки, спрямовані на компрометацію зареєстрованої організації, здійснюються партійцями, які переважно ніколи не були просвітянами.

У стратегічному плані виникає необхідність уточнити положення Закону України «Про об’єднання громадян» щодо механізму нагляду органами прокуратури виконання та додержання законності об’єднаннями громадян, а також встановлення дефініції втручання партій у справи громадських організацій та визначення відповідальності за такі дії.

Микола КОРОБКО, голова Криворізького міського об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка
http://prosvita.at.ua


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".