МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Марш позитиву

06/05/2009 | Галя Койнаш
20 років тому, 5 червня 1989 р., один чоловік зупинив танк. Про нього згадуватимуть цього тижня у багатьох країнах світу, того хлопця без імені, без минулого та майбутнього. Для мільйонів телеглядачів були тільки ті лічені хвилини, протягом котрих він не давав танкам пройти. Прошу проглянути: http://www.youtube.com/watch?v=9-nXT8lSnPQ. Для людей з Радянського Союзу та його сателітів асоціацій було безліч, та виключно болісних. Адже це в їхніх країнах тоталітарна влада з’ясовувала відносини з народом за допомогою танків.

А хлопець їх зупинив. Здавалось би, для Голівуда просто подарунок, проте дійсність вперто відмовляється вкладатися в глянцеві рамки. Танки шли з кривавої розправи над студентами на площі Тяньаньмень. Чому той хлопець не відступав, нехай кожен із нас вирішує для себе. Його витягли з дороги, а що сталося з ним – невідомо. Низький йому уклін.

Бравурного мало й з іншого приводу. В багатьох країнах вшановуватимуть відчайдушного хлопця, тільки не в Китаю, де протягом 20 років влада намагається якомога менш говорити про бійню на площі Тяньаньмень. Основні пошукові машини йдуть їй назустріч, допомагаючи блокувати Інтернет, а про внутрішні ЗМІ можна не говорити. В школах незручні теми не проходять, ЗМІ подібних тем уникають, та світову мережу, як виявилось, можна замкнути на замок.

При бажанні, звісно, але подібне бажання у влади завжди проявляється, й коли воно не наштовхується на прикрі перешкоди ані з боку народу, ані за кордоном, навіщо їй себе приборкати? Успіхи китайської економіки засліпили Захід, та разом із арсеналом ядерної зброї та постійним членством в Раді Безпеки ООН, дуже ефективно притлумили увагу міжнародної спільноти до обмежень свободи.

Гадаю, так само було з Росією після приходу до влади Путіна. Нічого нового, звичайно, немає, адже рожеві окулярі в одних та холодний розрахунок у інших десятиліттями дозволяли незручного не помічати.

Не хочу тут шукати винуватих. Кого не приваблюють глянцеві упаковки та гарні слова, тим більше, коли запевняють, що з минулим уже покінчено? Механізмів нових не запроваджено, ані в Україні, ані в Росії, хоча тривалий час зі словами все було гаразд. Свобода, демократія, верховенство права, – все як у людей.

У Росії спочатку розібрались із телеканалами , хоча й про газети не забули. До нападу на школу в Беслані можна було нахабно брехати. Й брехали. З 2007 року брехню послідовно роблять складовою навчальної програми в школах, тепер і в гуманітарних науках.

Варто пригадати слова Путіна відносно «позитивних зрушень» у трактуванні історії в нових підручниках. Якщо дуже стисло, то позитиву якомога більше, та й навіть негатив, тобто Сталін, терор та мільйони жертв, можна подати в більш позитивному ключі, ба навіть «зрозуміти».

Марш позитиву продовжується, та й марші позитивно налаштованих росіян хіба єдині, що не розганяються. З тлумаченням «позитиву», щоправда, тепер у багатьох людей істотні проблеми. Можуть виникнути цілком конкретні труднощі, якщо Госдума ухвалить новий законопроект, що впровадить кримінальну відповідальність за заперечення Кремлем установленого єдино правильного та позитивного тлумачення ролі СССР у роки війни.

Інформація про нову комісію, покликану протидіяти "спробам фальсифікації історії на шкоду інтересам Росії" блискавично облетіла світ. Можна похвалити пильних кореспондентів, або припустити, що тут задіяна така сама мотивація, що спонукає скінхедів радіти будь-якому висвітленню в ЗМІ, що би не писали. Змусимо всіх нас побоюватися! А що можна сказати про комісію «з протидії фальсифікації історії», до складу якої увійшли не історики, а представники адміністрації президента, ФСБ, МЗС та інших держорганів? Завдання зрозуміли.

Чи певні психози є заразними, чи проблема полягає виключно у відсутності стійких механізмів проти рецидиву, не знаю, але деякі тенденції в Україні, зокрема й заклики до «позитиву» в ЗМІ, викликають стурбованість.

Почнемо з проекту Доктрини інформаційної безпеки України, котру Рада національної безпеки і оборони України фактично скопіювала з подібного документу подібного органу сусідньої Російської Федерації. Вікторія Сюмар вичерпно прокоментувала цей шедевр, тому запропоную тільки пару міркувань щодо «гарних слів». Автори – чи перекладачі – «української» версії доктрини «інформаційної безпеки» явно воліють спілкуватися, умовно кажучи, пострадянськими мовами. Прикро, бо створили документ, який справляє нездоланні труднощі для перекладачів на будь-які європейські мови, та напружує розумові здібності всіх, хто більш-менш звик мислити поняттями правової демократії.

Геть незрозуміло, що розуміється під поняттям «інформаційна безпека», але певно набагато більше, ніж під англійським еквівалентом «information security». Список подібних слів можна продовжити, разом із завданнями, які жодного відношення до обов’язків держави в демократичній країні не мають. Згідно з проектом, «забезпечення інформаційної безпеки України ґрунтується на принципах …. забезпечення достовірності, повноти та неупередженості інформації». Що це набір слів, не піддається сумніву, але чи можемо назвати слова, що суперечать всім принципам плюралізму та ролі держави в демократичній країні гарними?! Та й як зрозуміти ось такі завдання – «профілактика та нейтралізація правопорушень в інформаційній сфері»? Я – пас.

Хто має забезпечити «достовірність, повноту та неупередженість» матеріалів з історії в Росії ми, на жаль, уже знаємо. А в Україні?

Останнім часом СБУ дуже активно займається розсекреченням документів про Голодомор і репресії. Це, безумовно, треба привітати, але щодо порушення Службою кримінальної справи з приводу скоєння геноциду в Україні у 1932-1933 роках маю серйозні застереження. Непокоїть, насамперед, політичний характер цього кроку, який, скоріше за все, не матиме жодних правових наслідків, проте загострить конфлікт та розкол в країні. Навіть серед тих, хто вважає Голодомор актом геноциду, нема консенсусу з приводу цього процесу. Я без розуміння ставлюсь до рішення зосередитися тільки на Голодоморі, або на вбивстві Романа Шухевича, ніби Терору 1937-38 рр. не було. Та й ніби злочини совєтського режиму закінчилися смертю Сталіна. Не дає спокою й ще одне запитання. Якщо за совєтських часів спецслужба лояльно служила злочинному режимові, тепер служить іншому, але так само лояльно, що станеться, якщо влада знову зміниться?

Та й не мусимо надто напружувати уявлення. Цілком достатньо спостерігати за дедалі менш адекватною діяльністю Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. Вона наразі чекає на зовнішню оцінку різних фахівців, але вже в березні визнала, що російський «документальний фільм „Голодомор 1933. Невыученные уроки истории” містить ознаки пропаганди національної та релігійної ворожнечі». Не бачила фільму, але припускаю, що за змістом він не сильно відрізняється від багатьох огидних текстів, котрі читала. Обурююсь, та й часами кидаюсь відреагувати – словами, аргументами та доказами, але не закликами до заборони чи покарання авторів. Адже заборона того, що нас сьогодні обурює, створює вкрай небезпечний прецедент. На засіданні Національної комісії 28 травня один член цього незрозумілого органу закликав «звернути увагу на дописи Олеся Бузини у газеті «Сегодня». «У цій газеті дискредитують видатних українських діячів, вибирається усе найганебніше з нашої історії», - заявив пан Кононенко». Він явно не вважав за потрібне ознайомитися з рішеннями Європейського суду з прав людини щодо критики публічних діячів, що я в свою чергу вважаю трохи дивним, оскільки практика Європейського суду має бути джерелом права й в Україні. Відносно Бузини – що можна сказати? Позитивного ані слова, але небезпека від заборони чи обмеження його дописів, на мій погляд, значно переважить шкоду від його примітивної маячні. Не в останню чергу, бо влада зміниться, а за кого нові члени Нацкомісії візьмуться?

Понад рік тому неймовірно безглузді слова Бузини про сумнозвісну «ляльку Гітлера», що ніби користалася популярністю в українських сімей, набули значно більшого резонансу, ніж вони заслуговували. Тоді багато хто обурювався, що держава «нічого не робить». Не розуміла тоді, що саме держава має робити, та й досі не розумію.

Не схильна недооцінювати небезпеку з боку людей чи сил, що намагаються поширювати ворожнечу чи дестабілізувати країну. Але будь-які заходи, що нав’язують певні погляди чи «історичну політкоректність», суперечать фундаментальним принципам плюралізму поглядів та за певних умов можуть перетворитися в диктатуру єдино правильної трактовки історії та правди. Після десятиліть репресій та мільйонів жертв не будемо себе обдурювати, та й за рецидивом ми вже спостерігаємо в Росії. Якими би гарними не були слова, результат будь-якої гри, зокрема, й політичної, зумовлюють правила, за котрими ми граємо. Й коли відомо, які правила гри ведуть до інтелектуальної стагнації, цензури, переслідування інакодумців і танків, годі бавитися.

Відповіді

  • 2009.06.05 | Историк

    Хватит про китайцев (они счастливы по-своему). Посмотрите, что

    с Вами происходит...
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.06.05 | halya

      Re: Хватит про китайцев (они счастливы по-своему). Посмотрите, что

      Даже в 1937 г. многие в СССР были «счастливы по-своему»
      И о том, что происходит, как раз идёт речь
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.06.05 | Историк

        И что?... Между Москвой и Пекином имеется военно-политический

        договор, отрабатывают совместное уничтожение американских аваианосных групп и многое другое, касающееся, в т.ч. Украины. У Вас на ЭТОТ счет есть рефлексия?.. Вы, Галя, где-то заблудились...
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2009.06.05 | halya

          Да нет, не заблудилась

          Скажите, на какое число запланировано «совместное уничтожение американских авианосных групп и многое другое, касающееся, в т.ч. Украины»?
          Не намного хуже Вас смогу назвать множество подобных договоров.
          Смогу и назвать шаги к сворачиванию свободы. Со вторым мы ещё можем бороться.
          А ввиду полной бесполезности моей «рефлексии» по поводу возможного уничтожения американских авианосных групп, предпочитаю не сидеть и парализовать себя страхом перед одной угрозой, когда другие налицо .



          Историк пише:
          > договор, отрабатывают совместное уничтожение американских аваианосных групп и многое другое, касающееся, в т.ч. Украины. У Вас на ЭТОТ счет есть рефлексия?.. Вы, Галя, где-то заблудились...
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2009.06.05 | Историк

            Re: Да нет, не заблудилась

            halya пише:
            > Скажите, на какое число запланировано «совместное уничтожение американских авианосных групп и многое другое, касающееся, в т.ч. Украины»?
            Это юмор, что ли, такой?...
            > Не намного хуже Вас смогу назвать множество подобных договоров.
            Ой...
            > Смогу и назвать шаги к сворачиванию свободы. Со вторым мы ещё можем бороться.
            Нет связи между чьей-то (особенно, китайской) "свободой" и безопасностью собственной страны.
            > А ввиду полной бесполезности моей «рефлексии» по поводу возможного уничтожения американских авианосных групп, предпочитаю не сидеть и парализовать себя страхом перед одной угрозой, когда другие налицо .
            Еще раз, только медленно...
  • 2009.06.05 | yes

    Злочини проти людства не мають терміну давності. Конв. 1948 року

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.06.05 | Историк

      Вы опять про китайцев? Не переживайте за них:

      Совместные антитеррористические учения России и КНР «Мирная миссия-2009» пройдут на территории двух стран в третьей декаде июля. Об этом сообщил глава военной делегации России на российско-китайских консультациях по подготовке учений, заместитель начальника Главного штаба сухопутных войск генерал-лейтенант Сергей Антонов. «Мы договорились, что учения должны пройти в третьей декаде июля. При этом первый этап маневров будет проведен на территории России в Хабаровске, второй и третий этапы - на северо- востоке Китая в районе населенного пункта Байчень», - сказал Антонов. Он сообщил, что по итогам второго раунда консультаций руководителями военных делегаций двух стран генерал-лейтенантами Сергеем Антоновым и Ма Сяотянем подписан протокол, к которому военными экспертами РФ и КНР согласованы 20 приложений. ИТАР-ТАСС
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2009.06.05 | halya

        Позвольте, не поздравлю:

      • 2009.06.05 | Koala

        З такою назвою навчання тільки в Грузії проводити

      • 2009.06.05 | GreyWraith

        Рекогносцировка НВАК, нє?

        Историк пише:
        >При этом первый этап маневров будет проведен на территории России в >Хабаровске, второй и третий этапы - на северо- востоке Китая в районе >населенного пункта Байчень»
        Наскільки я знаю, Хабаровськ - стратегічно важливий центр, а от про Байчень вперше чую. Якийсь НМД нерівнозначний обмін...
  • 2009.06.05 | Историк

    Что касается Третьего рейха, то его население

    в 1937 году и позднее было в подавляющем большинстве довольно режимом и полностью его поддерживало. В концлагерях же лишь 5% составляли граждане рейха, включая евреев. Молодежь вообще была в восторге - средний возраст сотрудников гестапо не превышал 30 лет. Немцы громили Европу, будучи трудоустроенными, сытыми, вовсе не стесненными в правах собственности и хорошо вооруженными, от того и дрались почти до последнего. Если бы не оргии, устроенные Красной армией в Кенигсберге и Берлине, и не дрезденская "Хиросима" союзников, свои "ошибки" они не признали бы по сей день. Не все решается голосованием, Галя (и бриты знают это лучше многих)...
  • 2009.06.05 | Историк

    Кажется, у Москвы с Беларусью "разногласия"?...

    Россия введет в сентябре на территорию Белоруссии две армии в полном составе для широкомасштабных учений «Запад», сообщил начальник Генштаба ВС России Николай Макаров. «В этом году мы начинаем проводить серию крупных учений в рамках перехода на новый облик Вооруженных сил. Широкомасштабные учения «Запад» пройдут 8-29 сентября, когда не территорию Белоруссии будут введены две наших армии в полном составе», - сказал Макаров. Также, по его словам, Россия проведет летом-в начале осени два крупномасштабных учения с участием трех флотов и флотилии, сил трех военных округов. РИА «Новости»
  • 2009.06.05 | Историк

    ...а с Америкой - "перезагрузка"?..

    Россия не будет сокращать стратегический ядерный потенциал до тех пор, пока сохраняется неясность с расширением ПРО США, заявил начальник Генштаба ВС России Николай Макаров. «РВСН мы оставили практически без изменений... Пока будет неясная обстановка в мире, в том числе по системе ПРО США, мы свой ядерный потенциал не трогаем. Стратегические ядерные силы для нас - священный вопрос. Мы даем средств на них столько, сколько нужно для того, чтобы стратегическая стабильность в мире поддерживалась на должном уровне», - сказал Макаров. РИА «Новости»
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.06.05 | halya

      Вопросы знакомы

      А Вы намного лучше меня знаете, как десятилетиями дрожали перед подобной угрозой. Разница, пожалуй, только в том, что теперь на самом деле меньше дрожат. Что вовсе не значит, что нам нечего бояться. Как раньше готовы были «не вмешиваться», так и сейчас.
      А если пойдем по пути России, не во что будет "вмешиваться". А это уже по нашей вине.



      Историк пише:
      > Россия не будет сокращать стратегический ядерный потенциал до тех пор, пока сохраняется неясность с расширением ПРО США, заявил начальник Генштаба ВС России Николай Макаров. «РВСН мы оставили практически без изменений... Пока будет неясная обстановка в мире, в том числе по системе ПРО США, мы свой ядерный потенциал не трогаем. Стратегические ядерные силы для нас - священный вопрос. Мы даем средств на них столько, сколько нужно для того, чтобы стратегическая стабильность в мире поддерживалась на должном уровне», - сказал Макаров. РИА «Новости»
  • 2009.06.05 | Историк

    Последнее усилие: как все это касается Украины (не Китая)?...

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.06.05 | halya

      Смотря что. То, что в тексте - непосредственно

  • 2009.06.05 | Историк

    Речь о повторении "грузинского варианта" (т.е.территориального

    раздела). Об этом как раз интервью Колерова, которое уже 2 недели нигде не могу протолкнуть. Вообще-то, это Вас делят, не меня...
  • 2009.06.05 | Юрій Шеляженко

    The URL contained a malformed video ID.

    згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2009.06.06 | Ігор

    заклики до «позитиву» в ЗМІ

    Особисто я сприймаю такі заклики не як намагання обмежити свободу слова, а як констатацію факту, що журналісти перетворилися чи то на шакалів, чи то на стерв'ятників. Кидаються на все, що хоч трохи тхне.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.06.06 | halya

      Re: заклики до «позитиву» в ЗМІ

      Ігор пише:
      > Особисто я сприймаю такі заклики не як намагання обмежити свободу слова, а як констатацію факту, що журналісти перетворилися чи то на шакалів, чи то на стерв'ятників. Кидаються на все, що хоч трохи тхне.

      Вибачте, але є дуже істотна різниця між констатацією факту та закликами, а йдеться саме про заклики, зокрема й підчас двох сюрреалістичних тусовок у жовтні та квітні, коли політики та представники Нацкомісії з моралі закликали до наповнення новин позитивним змістом.*

      Щодо ролі журналістів тільки частково погоджуюсь. Я якраз вважаю, що більшість журналістів занадто поблажливо ставляться до політичних діячів (на жаль дуже часто відомо, чому, але не завжди). Не повинні дозволяти політикам безкарно – та безбожно – брехати чи піаритися. Прискіпливі запитання треба ставити, щоб можна було оцінити, чого варті їх красиві слова.
      Головне, йдеться про методи. Адже, хто вирішує, хто є стерв’ятником, хто ні? Нехай читачі / глядачі вирішують, а не політики та чиновники з моралі (але для того журналісти повинні виконувати свої обов’язки, не замовлення …)


      * Перепрошую, лінки наводжу на свої тексти, але посилаюсь на інші джерела http://www.telekritika.ua/media-corp/media-etika/2008-10-14/41222
      http://www.telekritika.ua/media-rinok/regulyuvannya/kabmin/2009-04-22/45160
  • 2009.06.06 | Юрій Шеляженко

    У газеті "Комуніст" така гидотна побрехенька про Тяньаньмень (/)

    http://www.komunist.com.ua/article/1/9300.htm

    На думку комуняцького пропагандиста, студенти "відстрілювалися з автоматів та гранатометів".
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2009.06.07 | Историк

      OK - 1 000 из 1 500 000 000 китайцев...



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".