МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

НАК закручує гайки

06/17/2009 | Майдан-ІНФОРМ
У вівторок НАК «Нафтогаз України» розповсюдив повідомлення, в якому звинуватив керівництво місцевих органів влади та підприємств ТКЕ - боржників у зриві оплати спожитого з початку опалювального сезону (з 1 жовтня 2008 року) природного газу. Станом на 15 червня, за даними оперативного моніторингу компанії, заборгованість підприємств ТКЕ за газ становить 3,464 млрд. грн. при рівні оплати 60%.

Найбільшу заборгованість накопичили теплопостачальні підприємства Донецької, Дніпропетровської, Харківської, Луганської, Запорізької, Одеської, Київської, Черкаської областей, а також АР Крим. Негативним „рекордсменом” є АЕК «Київенерго», яке винне НАКу вже понад 601,5 млн. грн.

Значними є також борги перед НАК «Нафтогаз України» теплопостачальних підприємств Чернігівської, Полтавської, Львівської, Житомирської, Вінницької, Рівненської, Хмельницької, Сумської, Херсонської, Івано-Франківської, Волинської, Кіровоградської, Тернопільської, Закарпатської обл., а також м. Севастополь.

Як зазначають автори повідомлення, „накопичення підприємствами ТКЕ заборгованості за газ значно ускладнює розрахунки НАК «Нафтогаз України» з ВАТ «Газпром» та підготовку до нового опалювального сезону”.

Саме тому, з метою підвищення рівня платежів, ДК «Газ України» дала доручення Державній інспекції з енергозбереження та облміськгазам відключити від газопостачання підприємства ТКЕ, яким через значну заборгованість не виділено т.зв. ліміти газу. Першою жертвою може стати те ж „Київенерго”. Загалом у „групі ризику” знаходяться підприємства, рівенб розрахунків яких нижчий за середньоукраїнський (60%).

Іншою новацією НАКу став намір вчергове підвищити ціни на газ. Все було б добре, якби не так пізно. За влучним висловом директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Саприкіна, підвищення ціни для населення є перезрілим і „його потрібно було робити ще три прем’єри тому”.

За інформацією ЗМІ, розповсюдженою у вівторок, "Нафтогаз України" пропонує встановити на економічно обґрунтованому рівні ціни на газ для населення з 1 січня 2010 року. Про це було сказано в листі голови НКРЕ Валерія Кальченка на ім’я міністра палива й енергетики Юрія Продана.

Згідно з документом, НКРЕ згодна з даною пропозицією НАКу і пропонує почати процес розрахунку нових цін і підготовку проекту відповідного нормативного акту з липня цього року. Водночас НКРЕ нагадала, що після останнього підвищення ціни на газ для населення на 35% в грудні 2008 року за встановленої середньозваженої ціни газу для цієї категорії споживачів у 622,46 грн. за тис. кубометрів нерозподілена тарифна виручка "Нафтогазу" становила 129,28 грн. на тис. кубометрів.

"Таким чином, встановлення НКРЕ ... нових рівнів роздрібних цін ... вже створило додаткове джерело для компенсації "Нафтогазом України" недоотриманих грошових коштів, а також повернення кредитів іноземних банків, що створило умови для фінансової стабільності компанії за рахунок збільшення її доходів", – зазначив у листі Кальченко.

Крім того, зважаючи на погіршення фінансового становища видобувних компаній (ДК «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтогаз» та ВАТ «Укрнафта») і згортання ними геологорозвідувальних і бурильних робіт, НКРЕ вважає за доцільне при підвищенні цін на газ для населення одночасно підвищити ціни на газ власного видобутку. НКРЕ також вважає недоцільним запропоноване "Нафтогазом" затвердження на рівні Кабміну єдиної концепції поступового переходу до економічно обґрунтованого рівня цін на газ для всіх категорій споживачів, оскільки в даний час для всіх категорій, за винятком теплокомуненерго, встановлено економічно обґрунтовані ціни.

Проте, що цікаво, ввечері того ж дня голова НКРЕ Валерій Кальченко спростував наміри підвищення цін, начебто викладені у листі. "Такого листа не було", - сказав він, коментуючи інформацію, поширену ЗМІ.

Що це – вкидання завідомо неправдивої інформації, яка розрахована на громадськість, чи відхрещування від непопулярних рішень, які доведеться приймати? Схоже, з огляду на президентські амбіції деяких урядовців подібним нерейтинговим кроком вирішили не ризикувати.

Виходить, „Нафтогаз” може отримувати прибутки лише від внутрішніх продажів та вибивання боргів з підприємств ТКЕ. Проте, в умовах кризи і споживання газу, і дисципліна розрахунків (надто, населенням) за нього залишають бажати кращого. Тим часом виконувати умови невигідних імпортних контрактів стає важче з кожним місяцем. Фінансові діри виникають кожного 7 числа (дата розрахунків з „Газпромом”), але уряд заледве встигає їх „латати” і не найкращим чином – залучаючи кредити під держгарантії чи шляхом неприхованої емісії.

Кожен прес (в т.ч. і борговий) має свій запас міцності. Чи протримаємося?

Відповіді

  • 2009.06.17 | GreyWraith

    Давно пора!Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua