МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Тимошенко поспішно шукає способи отримання боргів ТКЕ

06/19/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Україна планує в червні імпортувати природного газу на суму $250 млн., а у липні - на $1 млрд., повідомила прем’єр-міністр Юлія Тимошенко під час наради з питань погашення заборгованості теплокомуненерго перед НАК «Нафтогаз України». "В цьому місяці ми повинні заплатити 250 млн. доларів, в наступному нам треба заплатити 1 млрд. доларів", - сказала Тимошенко.

Згідно підписаних у січні контрактам між "Нафтогазом" і "Газпромом", ціна імпортованого газу в ІІ кварталі знизилась до 271 доларів за 1000 кубометрів (360 доларів у І кварталі). "Нафтогаз України" очікував її подальше зниження орієнтовно до 202 доларів за 1000 кубометрів у ІІІ кварталі, проте з урахуванням зростання вартості нафти за останні місяці реальна ціна буде трохи вищою. З врахуванням цього, імпорт у фізичних показниках в липні може зрости майже до 5 млрд. кубометрів (0,92 млрд. кубометрів в червні).

«Незважаючи на кризові явища у світовій економіці і на те, що нам надзвичайно складно розраховуватися через неплатежі по усій країні, ми за усі місяці, починаючи з 1 січня, розрахувалися день в день, копійка в копійку, і до країни немає жодної претензії», - наголосила Юлія Тимошенко.

Прем’єр-міністр також відзначила, що з квітня розпочато закачування природного газу до українських газосховищ. За словами Глави Уряду, у квітні закачано 800 млн. кубічних метрів, а у травні – 2,3 млрд.: «Це вже є в наших сховищах і ми розрахувалися».

Україна планує відмовитися від єдиної середньозваженої ціни реалізації природного газу для промислових споживачів з 2010 року й перейти на щоквартальну зміну ціни відповідно до зміни вартості імпортного газу.

"Уже в наступному році для промисловості ціна буде змінюватися щокварталу. Вона не буде середньозваженою. Буде так, як у всіх країнах світу", - сказала прем'єр.

Вона нагадала, що, відповідно до підписаного 10-річного контракту на поставку газу між Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" і російським "Газпромом", ціна імпортного газу розраховується за формулою й змінюється щокварталу. При цьому Тимошенко чітко не повідомила, чи буде з наступного року щокварталу змінюватися ціна для підприємств комунальної теплоенергетики.

Нагадаємо, єдина середньозважена ціна, за розрахунками Кабміну, становить в 2009 році 228,8 доларів за 1000 куб. м.

Прем’єр-міністр запропонувала оптимізувати механізми покриття заборгованості підприємств ТКЕ перед НАК «Нафтогазом України». «Ми не вийдемо з цієї зали сьогодні, поки не знайдемо відповідь на питання: як закрити борги теплокомуненерго перед НАК «Нафтогаз», - наголосила Юлія Тимошенко.

Прем’єр-міністр повідомила, що наразі загальна внутрішня заборгованість з оплати за газ перед НАК «Нафтогаз України» становить 26 млрд. грн., з яких 7,7 млрд. грн. - борги підприємств ТКЕ. «При таких боргах, може хтось порадить, де Уряду, якщо не платять теплокомуненерго, брати гроші на розрахунки?».

«Як Уряд і НАК «Нафтогаз» можуть робити надзвичайні фокуси з розрахунків з Росією за природний газ у той час, коли уся країна заборгувала за газ 26 млрд. грн. І кожен місяць ця заборгованість зростає, накопичується і перетворюється в трагедію для країни», - наголосила Юлія Тимошенко та додала, що за рахунок цих коштів країна може розрахуватися за газ, який споживається протягом всього року.

Прем’єр-міністр також зазначила, що головним питанням наради є вдосконалення механізмів внутрішніх розрахунків за газ. За словами Юлії Тимошенко, усі напрацьовані зауваження та пропозиції з цього питання розглядатимуться на позачерговому засіданні Уряду у понеділок 22 червня.

Також стало відомо, що до кінця липня цього року буде встановлена ціна газу на 2010 рік для підприємств ТКЕ. Таким чином, підприємства теплокомуненерго матимуть кілька місяців на проведення необхідних процедур для застосування нової ціни. Юлія Тимошенко нагадала, що підприємства теплокомуненерго дотуються за рахунок держави і тому отримують газ за ціною, нижчою від закупівельної.

«Але рано чи пізно нам доведеться переходити на ринкові ціни і для теплокомуненерго», - підкреслила глава Уряду. В зв’язку з цим вона доручила міністерствам ЖКГ та регіонального розвитку і будівництва та НАК «Нафтогазу» переглянути та внести зміни в усі нормативні документи, щодо швидкого коригування тарифів на тепло, гарячу воду в залежності від нових цін: «Ми не можемо витрачати три місяці з моменту оголошення ціни до моменту її введення».

Юлія Тимошенко нагадала, що наразі середньорічна ціна на російський природний газ для України становить 228 дол. за тисячу кубометрів. «За нашими розрахунками, ціну, яку ми маємо на цей рік, ми отримаємо і на майбутнє, бо механізм обрахунку ціни проводився за 9 місяців по мазуту та газойлю. Ми можемо прогнозувати 230 доларів, може, трошки менше»,- підкреслила прем’єр-міністр.

Тимошенко також порекомендувала підприємствам ТКЕ запозичити кошти в «Ощадбанку» для покриття боргів за природний газ. «Візьміть кредит в «Ощадбанку», розрахуйтеся сьогодні, щоб Україна не виглядала непривабливо в системі відносин з «Газпромом», і потім спокійно віддавайте цей борг так, як це буде передбачено кредитною угодою», - пояснила Юлія Тимошенко.

При цьому, Глава Уряду наголосила, що така система розрахунків передбачена спеціальною Постановою Уряду та підтримана НАК «Нафтогазом» і Національним банком України.

На сьогодні надходження платежів від населення за спожитий газ складають 85%, у той час як НАК «Нафтогаз» отримує лише 30% від теплокомуненерго. "Я не можу пояснити цей феномен", - сказала Тимошенко. Підприємствам ТКЕ також було доручено протягом тижня відкрити розподільчі рахунки у ВАТ «Ощадбанк» для розрахунку за газ перед НАК «Нафтогазом України».

Юлія Тимошенко пригрозила, що у разі невиконання Постанови Уряду, щодо підприємств ТКЕ застосовуватимуться примусові заходи: «Якщо з наступного місяця будь-які кошти будуть зараховані на нерозподільчі рахунки теплокомуненерго, усі ці кошти списуватимуться податковою. З НБУ, з Урядом ми знайдемо усі порозуміння, щоб списувати миттєво – день в день».
[b]www.UA-energy.org[/b]

Відповіді

  • 2009.06.20 | кксс

    Re: Тимошенко поспішно шукає способи отримання боргів ТКЕ

    Почему нельзя напечатать долларов? В чем сложность?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua