МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Відновлювана енергетика: рецепт успіху від науковців зі Львова

07/09/2009 | Майдан-ІНФОРМ
У Львові розробили систему, в якій альтернативні джерела енергії застосовують комплексно. Вітрова й геотермальна установки та сонячні панелі ефективно використовуються на потреби Львівського аграрного університету.

Над поєднанням кількох видів відновлювальних джерел енергії у єдину комплексну систему група науковців аграрного університету працює вже п’ять років. Науковці переконані, що комплексне використання енергії є більш ефективним, адже природна нерегулярність як то хмарність, безвітряність чи ніч, додають проблем.

Приміром Львівщина дуже мінливий регіон за метеорологічними умовами, каже професор Валерій Сиротюк, тому використання одного виду енергії є малоефективним. „Ми об’єднали всі види енергії у єдину систему, що дало можливість керувати енергопотоками і використовувати їх за потребою. За рахунок комплексності нам вдалося нівелювати нерегулярність і ми бачимо, що відновлювальна енергетика має базуватися саме на комплексності”, переконаний Валерій Сиротюк.

На практиці така система нетрадиційних джерел енергії економить до 70 відсотків потреб у традиційному газі чи електроенергії із загальних мереж. Ефективність її була б неоціненною у народному господарстві, де є необхідність у теплових процесах: сушіння, варіння, заварювання кормів тощо. Зараз цю систему науковці успішно використовують для потреб наукових та виробничих лабораторій, розповідає Валерій Сиротюк: „Для обігріву лабораторій ми використовуємо геотермальну систему опалення, тепло землі. Є санітарний вузол, куди нагріваємо воду від сонячних панелей. Електричну енергію використовуємо для циркуляції теплових помп при обігріві приміщення у разі відсутності електроенергії у загальній мережі. Вітрову установку ми використовуємо для потреб електротехнічної лабораторії, для живлення електроприладів”.

Розробники визнають, що потужностей створеної системи занадто мало, аби покрити потреби всього університету, але переконані, що у найближчій перспективі ситуація зміниться. Звісно, така система – недешеве задоволення, каже науковий співробітник, доцент кафедри енергетики ЛНАУ Сергій Сиротюк. І витрати повернуться не швидше, як за п’ять років, але економічний розрахунок не у всіх випадках є першочерговим, додає науковець. Екологічний аспект є не менш важливим, каже Сергій Сиротюк, або ж зменшення навантаження на традиційну систему енергетики чи відсутність мереж як таких.

Частково таку ж систему науковець вмонтував у своєму приватному помешканні: „Через 2-3 роки можна буде говорити про економічну ефективність споживання, але зараз є комфорт від споживання дармової енергії без сплати за газ, який я купував до цього часу”.

До речі, все обладнання, яке використовується науковцями університету для створення комплексної системи – вітчизняного виробництва. Це своєрідна вимога німецького партнера, додають науковці, який фінансово підтримує розробку.

Автор: Галина Стадник
Джерело: Німецька Хвиля

Відповіді

  • 2009.07.09 | Громадянин

    Re: Відновлювана енергетика: рецепт успіху від науковців зі Львова

    А де можна дізнатись про все це конкретніше? Сонце для підігріву води я вже використовую - добре діло, тепер мене дуже цікавить використання його для отримання електроенергії. Вітряк на даху багатоповерхівки не встановиш - дуже багато клопоту, а от фотелементи якісь чи щось подібне нерухоме було б дуже доречі. При умові підйомної ціни, звичайно.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua