МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Музей акції Вісла?

08/05/2009 | keymaster
Автор - Бартоломей Курась, Краків
Джерело - http://wyborcza.pl/1,75478,6718174,Muzeum_akcji__Wisla__.html

Лемки звернулися до професора Владислава Бартошевського з проханням про увіковічення вигнання осіб українського походження після II всесвітньої війни.

З задумом виставки про акцію "Вісла" виступив Голова Об'єднання Лемків у Польщі Стефан Гладик. Об'єднання вже багато років бореться за можливість увіковічення організованого тут вже після війни владою ПРЛ (Польської Народної Республіки) примусових переселень Українців, Лемків і Бойків.


- Ми хочемо, щоби про драму людей, яких охопила акція "Вісла", говорилося в міжнародному аспекті, як про один з драматичних наслідків II всесвітньої війни. Така експозиція повинна опинитися в садибі представництва, де займаються цією тематикою, - аргументував Стефан Гладик.

Об'єднання Лемків вже вислало до професора Владислава Бартошевського, радника у справах міжнародних в канцелярії прем'єра Дональда Туска листи з проханням у цій справі.

-Це пропозиція, яку варто обдумати, - говорить професор Владислав Бартошевський. – Однак, спочатку потрібно її із розумінням проблеми, представити польському суспільству. Бо я побоююся, що можуть з'явитися напади, які виходять з цього ж самого середовища, яке під час останньої виборчої кампанії вмовляло нам, що представники уряду в Німеччині домагаються перегляду та зміни кордонів з Польщею. Тому я пропоную, щоб цю справу добре підготувало польське Міністерство Внутрішніх Справ.

Об'єднання Лемків має надію, що місце, присвячене вигнанням у рамках акції "Вісла" повстане на території Польщі. Розмірковують також над тим, щоб експозиція була частиною вистави, присвяченої вигнанням в Берліні. Але підходять до того обачно.

- Ми знаємо, що польський уряд пробує вплинути на форму музею в Берліні - говорить Стефан Гладик. - З початку нам не подобалася ця ініціатива німців, бо ми розуміли її як спробу зіпхнути відповідальності за розпалення II світової війни, в ефекті якої дійшло також до переселень осіб української національності. Якщо однак Польща мала б реальний вплив на музеї в Берліні, то можна взяти до уваги розміщення там експозиції, що стосується акції "Вісла". При умові, що такий музей не буде інструментом пропаганди для тих німців, які пробують показати себе лише в ролі жертв, виселених з територій Польщі.

Історики оцінюють, що започаткована в 1947 р. акція "Вісла" довела до виселення понад 140 тис. осіб головним чином українського походження з південно-східної Польщі на так звані території Повернених Земель.

У 2007 р. президент Польщі Лех Качинський і президент України Віктор Ющенко в спільній заяві осудили акцію "Вісла" і підтвердили, що була вона суперечлива з правами людини.

- Зараз надійшов найвищий час, щоб належним чином увіковічити вигнаних під час акції "Вісла" - нагадує Стефан Гладик.

Переклад – Марія Якубович

Відповіді

  • 2009.08.05 | klekit

    Музей конче потрібен.

    Одне зауваження. Офіційна польська влада лемків не вважає за українців. Під час останнього перепису населення, здається, у 2003 році, лемки рахувались окремо від українців. Тому важливо, щоб питання ставилось також Об"єднанням українців у Польщі.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".