МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Український чинник в другій Світовій війні

09/01/2009 | Istoria UPA

ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ

www.cdvr.lviv.ua

Львів, вул.Козельницька, 4/501 тел./факс: 8(032)2994515

___________________________________________________________________________________________

1 вересня 2009 р. Київ

прес-повідомлення

УКРАЇНСЬКИЙ ЧИННИК В ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ

1 вересня 2009 року – 70 років від початку ІІ світової війни

ВОЛОДИМИР ВЯТРОВИЧ: «ЄДИНИМ УКРАЇНСЬКИМ СУБ’ЄКТОМ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ БУВ УКРАЇНСЬКИЙ ВИЗВОЛЬНИЙ РУХ»

Володимир В’ятрович, кандидат історичних наук, Директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України в своїй статті для Дзеркала Тижня “Українська друга світова (в кольорі)” стверджує, що єдиним справді українським суб’єктом у роки Другої світової війни був український визвольний рух.

Місце і роль українців у Другій світовій визначила відсутність у нас власної держави. Україну та українців всі учасники війни розглядали виключно як ресурс. Як результат — наша земля стала однією з головних арен світового бойовища, наші земляки — вояками практично всіх армій, які пройшли через неї. І часто українські юнаки, які йшли до Червоної армії, як і ті, що вступали до дивізії «Галичина», були переконані — вони роблять це, аби захистити свій народ, — розповідає історик.

В'ятрович доводить, що єдиним справді українським суб’єктом у роки Другої світової війни був український визвольний рух, який пройшов значну ідеологічну та організаційну еволюцію від підпільного націоналістичного руху кількасот інтелектуалів і бойовиків Західної України до загальнонаціонального, у якому взяли участь сотні тисяч українців.

Станом на другу половину 1943 року представники визвольного руху створили єдине політичне та військове керівництво. Українська повстанська армія, хоч і була підпільною армією, проте мала цілу низку рис, притаманних регулярному війську. Протягом 1943—1945 рр. окремі регіони повністю контролювалися українським визвольним рухом. Тут установлювали українську адміністрацію, проводили розподіл сільськогосподарських земель, відкривали школи, заклади культури: визвольний рух перебирав на себе функції держави як внутрішньополітичні, так і зовнішньополітичні. Керівництво руху вело активні дипломатичні перемовини з усіма учасниками Другої світової, що були представлені на українських землях.

Це засвідчило — український визвольний рух де-факто став суб’єктом міжнародного життя, активним чинником війни, що визнавали наші противники. Очевидно, що цей чинник не міг бути визначальним у протистоянні наймогутніших держав світу, не міг остаточно визначати ситуацію на наших землях, проте сила і важливість його полягала в тому, що він був українським. Уперше за багато років після падіння Української народної республіки наш народ набув суб’єктності, змусив інших рахуватися зі своїми інтересами.



Докладніше читайте на шпальтах газети «Дзеркало тижня», а також на на сайті «УПА.Історія нескорених» http://upa.in.ua/book/?p=570

Прес-центр ЦДВР,

cdvrua@gmail.com

тел./факс: +38(032) 2994515, +38-063-6286869



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".