МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Усіх героїв — додому

09/02/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Львівська облрада готує ініціативу щодо повернення праху Бандери, Петлюри та Коновальця в Україну
Антін БОРКОВСЬКИЙ
http://umoloda.kiev.ua/number/1481/116/52101/

Депутати напишуть звернення до усіх найвищих органів влади. Крім легендарного провідника ОУН, в Україні повинні бути перепоховані Євген Коновалець, Симон Петлюра та сотні інших героїв, які нині спочивають на Заході. З даною ініціативою виступить Українська народна партія на найближчій обласній сесії, вимагаючи офіційної підтримки галицького «сейму». Звернення адресують «всім–всім–всім»: Президентові, уряду й парламенту. На думку голови Львівської міської організації УНП, обласного депутата Юрія Візняка, «особливої актуальності» питання набуває у зв’язку з велопробігом «Європейськими стежками Степана Бандери». Як про це вже писала «УМ», велопробіг закінчився великим пшиком, адже учасників історичного марафону просто не впустили на територію Польщі — внаслідок цього розгорівся дипломатичний скандал, гучніший за саму подію. Нагадаємо, прямували вело–бандерівці до Мюнхена, де й покоїться прах Бандери, вбитого радянським спецагентом Богданом Сташинським. У силу невідомих причин «обхідним», словацьким коридором, до Німеччини організатори велопробіг не скерували. Тож саме ця подія стала одним із каталізаторів галицької ініціативи.

За словами депутата, українці мають «позбутися звички на державному рівні вшановувати «не тих» визначних діячів, а пам’ятати про істинних своїх героїв, які дуже багато зробили для становлення сучасної незалежної України, і до яких чомусь по сьогодні залишається неоднозначне ставлення». Водночас сам депутат свідомий, що подія трохи не на часі — для теперішньої влади, особливо напередодні виборів, прийняття рішення про перепоховання не зовсім вигідне. «Більше того, зважаючи на вперте несприйняття антиукраїнських сил спорудження пам’ятників національним героям, воно могло б зашкодити рейтингу в період передвиборчої боротьби», — міркує пан Возняк. Але це, на його думку, не мало б вплинути на прийняття «давно назрілого і, безумовно, правильного рішення».

Попри локальність ініціативи, перепоховання мало б проводитись на всеукраїнському рівні до наразі не існуючого Пантеону Героїв, котрий, за логікою, мав би постати в Києві. Але в разі якихось неув’язок на центральному рівні місце під цей Пантеон у Львові вже готове. Тоді, на думку депутата, «в нас не було б потреби їхати до Мюнхена, Роттердама, Парижа чи де–інде, щоби вшанувати пам’ять героїв України, не було б візових проблем, люди не хвилювалися б, чи їх впустять на територію іншої держави».

Натомість відомий львівський історик Андрій Павлишин вважає, що з подібними гучними ініціативами варто виступати лише після чіткого і продуманого плану дій та після затвердження загальної концепції Пантеону Героїв: «Варто замислитись, чому саме перед виборами з’являються подібні ініціативи, адже досі нема повного суспільного консенсусу у цій справі. А саме він є винятковою запорукою успіху у подібних справах». Крім того, історик риторично перепитує, чому до ідеї перепоховання повернулися саме під час відзначення 70–ї річниці початку ІІ Світової війни, а не, наприклад, кількома місяцями раніше: «Можливо, спочатку вартувало б провести усю необхідну підготовчу роботу, і вже потім виступати з гучними заявами?»

Існує й інше невирішене питання: для перепоховання українських діячів, яких поховали поза Батьківщиною, потрібна згода їхніх родичів, тож наразі невідомо, чи останні мають бажання перевозити прах Степана Бандери з Мюнхена, Симона Петлюри з Парижа чи Євгена Коновальця з Роттердама.

sean

Відповіді

 • 2009.09.02 | Ярослав Сватко

  Як мене вже задовбали ці інформаційні пуки

  От захотілося депутату облради десь показатися в інформпросторі, він взяв, та й інформаційно пукнув. більше ніяких наслідків від цього пуку не буде. Його власна партія і фракція в облраді цього пуку не підтримує. Бо вона підтримує створення Пантеону в Києві, а тут щось інше, і ми добре у Львові знаємо, про що мова. Є категорія людей, які спробували кілька бізнес-проектів з перепохованням. Вдалося освоїти порівняно невеликі кошти. Правда, при цьому була зруйнована меморіяльна плита на могилі Дмитра Вітовського в Берліні, і Петрушевича, там же. Тепер, коли Президент України відвідує Берлін, він не мусить муляти очі полякам покладанням квітів до могили президента ЗУНРу Петрушевича, а українці Берліна втратили місце, де вони збиралися бодай двічі на рік. Про те, як співвідноситься український меморіял, де перепоховали Петрушевича і Вітовського з польськими Орльонтами, я промовчу, вже львівська громада має вироблену думку, чий гонор зверху.
  Оці люди й штовхають спраглих піару депутатів до інформаційних пуків. Але ніхто їм не дасть перепоховувати Бандеру на Личаків, бо не за Львів, а за Київ боролась ОУН і сам Бандера. В першу чергу нема згоди родини. Тому це і є дурнуватий пук, який не матиме ніяких практичних наслідків, крім ворохоблення людей і відволікання їх від суті справи.
 • 2009.09.02 | Тарас Токар

  Для чого? Щоб тут над ними знущалися вандали?

 • 2009.09.02 | Мірко

  Петлюру лишити в Парижі

  І всі офіційні зустрічі української влади з французькою мають мати місце на цвинтарі під парасолями на дощі, при Симона могилі. Це продовжувати допоки не буде офіційного оприлюднення цілого вироку над Шварцбардом, офіційного вибачення, і відшкодовання родині і Україні. Здається ескадрілія нових Міражів нам би не зашкодила. ;)


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua