МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

70 років тому на Західній Україні змінився окупант

09/17/2009 | Istoria UPA
17 вересня 1939 року Червона Армія, згідно з таємним протоколом пакту Молотова-Рібентропа, перейшла радянсько-польський кордон, щоб завдати остаточного удару Польщі.

Упродовж десяти днів Червона Армія окупувала Західноукраїнські та Західнобілоруські землі, зустрівши серйозний опір польських частин тільки в районі Холма, Чорткова та Шацька.

У боях взяли участь і загони українських націоналістів, які в околицях Миколаєва, Стрия і Щирця билися проти польських підрозділів, а у Ходорові та Львові - проти радянських частин.

Радянською пропагандою це подавалося як <<звільнення братніх українців та білорусів з-під польського ярма>>, а ці події ввійшли до радянського офіційного обігу як <<Золотий вересень>> або <<Визвольний похід Червоної Армії>>.

В колективній історичній пам'яті мешканців Галичини прихід радянської влади в 1939 році закарбувався як <<перші совіти>>, оскільки в 1941 році Західна Україна була окупована нацистами, а Червона Армія вдруге ввійшла в Галичину вже в 1944 році.

Нагадаємо, що сьогодні у Львові в першому в Україні музеї-тюрмі - Меморіалі <<Тюрма на Лонцького>> відкривається історико-документальна виставка <<Зламані долі: комуністичний терор в Україні 1920-1950-х років>>. Виставка підготовлена Міжнародним благодійним Фондом <<Україна 3000>> у рамках програми <<Уроки історії>>, спільно з Галузевим архівом Служби безпеки України та Київською міською організацією Всеукраїнського товариства <<Меморіал>> ім. В.Стуса. Її завданням є інформування світової та української спільноти про систему репресій, які чинилися комуністичним режимом у 20-50-х роках ХХ століття проти українського народу.

Меморіал пам'яті жертв окупаційних режимів <<Тюрма на Лонцького>> розташований у Львові в приміщенні тюрми, де знаходились каральні органи трьох окупаційних влад: польської, радянської та німецької. Перша експозиція Меморіалу була відкрита 28 червня цього року Центром досліджень визвольного руху та Службою безпеки України.

--
Прес-центр ЦДВР
Контактна особа: Андрій Шевців

Відповіді

  • 2009.09.17 | АБВГ

    Готувалися грунтовно. "Совіти" писали пісні і плани депортацій.

    Був план обезголовити західних українців тим же способом, який уже опробували на сході. На Західній, до речі, перебували з часів громадянської війни багато східняків - старшин і бійців армії УНР. Йшли й по їхні душі... З розмови двох євреїв в містечку 70 років тому: "Зараз вони ловлять поляків, як гицелі собак. Потім візьмуться за нас."
    Кордон до 1941 року між західною і східною частинами України так і залишався закритим. Попасти в Західну можна було лише по спепропускам. Російський письменник Алєксєй Толстой, що вгодив Сталіну, такий пропуск і пустий грузовий вагон, як відзнаку за труди, отримав. Зі Львова в тому вагоні , як згадувала дочка Толстого, в Москву поїхала мебель, одежа, антикваріат. Скільки таких Толстих встановлювали справедливість в той час? Син одного з них, мій приятель, згадував, як їх заселили в шестикімнатну квартиру у центрі Львова. Щось не спрацювало, і в цій квартирі ще деякий час разом з переселенцями... жив хозяїн квартири, лікар. Потім зник в східному напрямку з жінкою, дітками і сумочкою в руках, залишивши освободітєлям все майно. Зараз в цій квартирі комуналка. Живуть, в основному, нащадки освободителів...

    http://www2.maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_free&key=1253169650&first=1253180481&last=1253149370


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua