МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

У Львові презентували альбом про дивізію "Галичина"

10/25/2009 | keymaster
24 жовтня, у Львівському музеї етнографії та художнього промислу відбулася презентація книжки-фотоальбому Богдана Маціва з Канади «Українська дивізія «Галичина». Видання, автор якого – старшина дивізії, уродженець Львова, – це історія у 278 рідкісних світлинах про бойовий шлях «Галичини» під час Другої світової війни з моменту заснування добровольцями Галичини у 1943 році і до звільнення з полону вояків у 1949 році та подальшу їхню долю. Про це сьогодні, 25 жовтня, повідомив кореспондент ЗІКу.

Зібраний Богданом Мацівим документальний матеріал допомагає сформувати неупереджене уявлення про участь українського народу у Другій світовій війні. Ветеран зазначає, що ця сторінка героїчної боротьби досі трактується крізь призму радянських стереотипів. Комуністичні ідеологи втовкмачили в голови людей, що ті, хто добровільно, інколи навіть цілими гімназійними класами на чолі із своїм вчителем, вступали до рядів дивізії «Галичина», – це фашисти, зрадники батьківщини, свідомо перекручуючи правду, оскільки вони зі зброєю в руках стали в обороні своєї Батьківщини – України, бажаючи її бачити незалежною.

Фотоальбом побачив світ накладом 2000 примірників. За словами технічного редактора, багатолітнього члена Пласту та його проводу В’ячеслава Стебницького, книжка мала вийти друком ще торік, коли відзначалося 65-річчя створення Української дивізії «Галичина», однак робота з певних причин завершилася лише зараз. Видання, наголосив він, слід розглядати винятково як свідчення історичного факту, одного з епізодів боротьби українського народу за свою незалежність.

Голова ветеранів дивізії в Україні з Миколаєва Леонід Муха сказав, що історію свою треба знати, шанувати і не дати її топтати. Народ, затиснений двома імперіями, – комуністичною і фашистською, прагнув здобути свою державність і для цього використовував всі можливості. Бездержавний люд не мав вибору, не було йому до кого звернутися. Йшли добровольцями у дивізію «Галичина», говорив ветеран, бо думали, що матимемо власну армію. А для неї потрібні були військові кадри. За два роки було підготовлено 600 старшин, 2000 підстаршин з числа українських патріотів. Після трагічних боїв під Бродами багато цих командирів, а з ними понад три тисячі вояків свідомо влилися в ряди УПА, зміцнили її бойові одиниці.

Історик Віталій Манзуренко під час презентації відзначив, що альбом у такому виді займе гідне місце серед видань на історичну тематику. На його та думку колеги – історика Андрія Сови, протягом двадцяти років часто згадували про УПА, а тепер суспільство отримало прекрасно видану документальну книжку, яка розвінчує комуністичні вигадки про дивізію «Галичина».

Заслужений працівник культури України, директор галереї українського військового однострою Богуслав Любів вважає, що УПА і дивізія «Галичина» поєднані спільною ідеєю – боротьбою за незалежну Україну і за неї гинули. Владні структури, сказав він, боялись теми дивізії «Галичина», а тепер велика правда про неї стала доступною всім, особливо молоді, яка цікавиться минулим.

Директор видавництва ЗУКЦ Роман Фернеза наголосив, що в українського народу спочатку вкрали історію, а потім її заборонили знати його поколінням. Хіба зрадники тисячами могли йти на смерть? – запитав він. Цінність альбому якраз у тому, що в ньому історія показана такою, якою насправді була.

Думками і враженнями про фотоальбом на його презентації ділилися зокрема члени музею-архіву пластового руху Андрій Котлярчук, Львівської станиці Микита Васильченко, дочка автора книжки Христина Маців, пластун-сеньор, ветеран дивізії Ігор Попович, літературний редактор видання Ольга Свідзинська.

Учасники презентації переконані, що фотоальбом Українська дивізія «Галичина» викличе інтерес в істориків, політологів та всіх, хто хоче знати документальну правду про героїчну сторінку минулого українського народу.

http://zik.com.ua/ua/news/2009/10/25/201631

Відповіді

  • 2009.10.25 | Sean

    і молодці!



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".