МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Євген Захаров у Львові: півмільйона громадян піддаються тортурам

10/26/2009 | Львівський портал
Способи тортур у місцях позбавлення волі не змінилися, але зараз затриманих чи ув’язнених б’ють так, щоб не залишалося слідів та ховають свої обличчя за масками. Про це сьогодні на прес-конференції у Львові повідомив співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

За його словами, явище катувань у місцях позбавлення волі і надалі залишається масовим, системним та поширеним, оскільки система розслідування кримінальних злочинів базується на отриманні зізнання у скоєнні злочину. «Міліціонери й надалі користуються правилом «зізнання це цариця доказів» – і вважається, якщо буде явка з повинною, тобто злочинець визнає свою вину, то справа зроблена. Далі треба оформити і буде все гаразд. На превеликий жаль так працює левова частка людей, котрі розслідують кримінальні злочини. І це явище дуже важко викоренити», – розповів Є.Захаров.

Відтак, він зазначив, що у такій ситуації важко опиратися на якусь статистику. «Зрозуміло, що жодної статистики щодо катувань, погроз бути не може. Є лише певні дані щодо покарань таких випадків, коли ці явища (катування ув’язнених) потрапили до публічної сфери і вдалося довести цей злочин. Такі злочини мають дуже високу латентність і на поверхню виходить мало, оскільки є єдина ланка, яка ці злочини покриває. Тому що так працює ця система», – додав Є.Захаров.

Опираючись на соціологічні дослідження з вивчення проблеми дотримання прав людини у місцях позбавлення волі, він зазначив, що кількість людей, котрі зазнали катувань у 2004 році становила півмільйона на рік. «І зараз ці цифри не змінилися», – зауважив представник правозахисної організації.

Щодо позитивних змін у сфері дотримання прав людини, то за його словами, можна згадати лише про те, що зараз проблема стала публічною.

«Якщо раніше, років дев’ять тому говорили, що це окремі одиничні явища і бити затриманих дозволяють собі несвідомі міліціонери, то зараз ця проблема стала публічною і всі знають, що це відбувається. Другий позитив, це те, що керівництво МВС не хоче з цим миритися і шукає заходи, які б стримували ці процеси», – зазначив Є.Захаров.

За його словами, також змінити ситуацію спроможні громадські організації, які надають адвокатську допомогу затриманим.

«Наша організація виграла 17 справ з питань катування і поганого поводження у закритих установах. Насамперед йдеться про установи МВС і системи виконання покарань. І можу запевнити, що цих справ ставатиме дедалі більше», – прогнозує правозахисник.

Львівський портал


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua