МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чи лікарям розповіли - що і чим лікувати?

11/02/2009 | Вільний Форумчанин
На сайті Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з 21 травня 2009 р. розміщено інформацію по застосуванню противірусних лікарських засобів (зокрема, актуального для України Tamiflu) у пацієнтів, в яких діагностовано так званий каліфорнійський ("свинячий") грип, або в яких є підстави його підозрювати. Останнє редагування було 6 жовтня 2009 р., тобто задовго до того, як в Україні "почалось".

Посилання, за яким розміщено цю інформацію - http://www.who.int/csr/disease/swineflu/frequently_asked_questions/swineflu_faq_antivirals/en/index.html

Пандемія ВООЗ оголошена у червні, тобто вся інформація від ВООЗ з цього приводу мала б бути на постійному моніторингу нашої системи охорони здоров'я і, головне, доводитися до тих, хто має її практично застосовувати - до лікарів.

Ось цитати з цих рекомендацій:
What is WHO’s guidance on the use of antiviral drugs?

For patients who initially present with severe illness or whose condition begins to deteriorate, WHO recommends that treatment with oseltamivir should start immediately, no matter when illness started and without waiting for laboratory results.

For patients at risk for serious disease, including those with certain underlying medical conditions, WHO recommends treatment with either oseltamivir or zanamivir as soon as possible after the onset of symptoms and without waiting for the results of laboratory tests.


Тобто ВООЗ чітко рекомендує - давати осельтамівір (діюча речовина препарату Таміфлю) всім пацієнтам з подібними до грипу симпотомами, стан яких достатньо серйозний або починає погіршуватися (а таких пацієнтів, за рекомендаціями ВООЗ, див. http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/h1n1_clinical_features_20091016/ru/index.html, буде відносно незначна кількість, більшість переносять вірус легко і одужують взагалі без вживання ліків), незалежно від лабораторного підтвердження діагнозу. Аналогічно - і пацієнтам з групи ризику виникнення ускладнень, визначеним в цьому ж таки документі: людям старшим 65 років, хворим на діабет, вагітним тощо.

Звісно ж, призначення ліків має бути не автоматичним, а як наслідок огляду лікарем та прийняттям лікарем рішення в кожному конкретному випадку, залежно від конкретних обставин.

Таким чином, українські лікарі швидкої допомоги та дільничні терапевти, які найчастіше здійснюють первинний огляд хворих, мають прийняти рішення про призначення пацієнту препарата Таміфлю за результатами огляду пацієнта (або за наявності симптомів грипу в пацієнта, що належить до групи ризику, або за наявності в будь-якого пацієнта ознак того, що хвороба протікає у важкій формі) та забезпечити одержання пацієнтом цього лікарського засобу (що в наших умовах означає - доставити пацієнта в лікарню, де йому видадуть ліки; в аптеках ці ліки практично не продаються).

Але жоден, навіть найкваліфікованіший, лікар не зможе цього зробити, якщо Міністерство охорони здоров'я та державний апарат в цілому не забезпечили його докладною інформацію про те, що являє собою каліфорнійський грип, що являє собою препарат Таміфлю, і в яких конкретно випадках цей препарат має призначатися пацієнтам (зокрема, за відсутності лаборотарного підтвердження діагнозу). Ніякі досвід та фаховість лікаря не замінять відповідних інструкцій від Міністерства - якщо дільничний терапевт чи лікар швидкої допомоги не володіє відповідною інформацією, він ніколи не призначить Таміфлю пацієнту, якому цей препарат, імовірно, мав би бути призначений.

Спілкування з лікарями свідчить, що принаймні деякі з них досі не володіють інформацією, наведеною в рекомендаціях ВООЗ.

Сподіваємося одержати від Міністарства охорони здоров'я запевнення, що наші джерела неточні.

PS. Окреме питання - через скільки годин після першого звернення до лікаря одержали Таміфлю ті українці, які вже померли від пневмонії. З дуже великою імовірністю всім їм ці ліки були показані відразу ж після звернення до лікаря, але чи всі вони одержали це призначення від лікарів, до яких вони звернулися?

Відповіді

  • 2009.11.02 | hakim

    Re: Чи лікарям розповіли - що і чим лікувати?

    Я свято переконаний, що у нас Таміфлю призначали пацієнтам пізніше, ніж через 48 год з моменту захворювання, тобто тоді, коли від нього ефекту було - катма.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2019. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua