МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Безкоштовні держакти на землю: "юліна черга" довжиною (/)

11/07/2009 | ak1001
Безкоштовні держакти на землю: "юліна черга" довжиною до виборів. Частина 2
http://infoporn.org.ua/2009/11/06/bezkoshtovn_derzhakty_na_zemlyu_yulna_cherga_dovzhynoyu_do_vyborv_chastyna_

Славко Агеєв // 06.11.2009


Відгриміли піарні залпи, прибрали зали після пафосних промов про перемогу над земельною мафією і швидкий „розрул” проблеми приватизації землі. Нагадую: в серпні ВОНА обіцяла видати усім, хто забажає, держакти на земельні ділянки безкоштовно протягом місяця. Вже у вересні відсунула термін до Нового року.

Розпіарену тему зам’яли. Юля вже й не згадує про обіцяні держакти – зрозуміло, їй не до того, вона ж працює. Спраглим приватизації землі стало ясно – швидкої і шарової приватизації не буде. Народ, який було зрадів і повірив, тихо проковтнув чергову пігулку розчарування і вирішив повертатися до старого, дорогого й нудного процесу „не-юліної” приватизації. І тут виявилися цікаві речі: зі „старим способом” – нові проблеми, хоча хабарі чиновники як брали, так і беруть. Тепер на додачу з'явився законодавчий хаос і радісне „розтягування гуми” в очікуванні виборів і нових змін.

21 жовтня 2009 тишком-нишком вийшла Постанова КМУ № 1112, яка внесла низку змін у попередні рішення. Зокрема, постановою визначено, що безоплатна швидка приватизація поширюється не на всіх. Технічна документація буде виготовлятися безкоштовно лише для тих, хто отримав право власності на землю згідно декрету 1992 року про приватизацію земель. Ті, хто отримав право власності на землю після набуття законності у 2002-му році Земельного кодексу, повинні оформлювати технічну документацію власним кштом. Хто не в курсі, техдоки – завжди найбільша графа видатків усієї приватизаційної процедури.

Зміни у постанові 1112 означоють, що власників, які підпадають під „безоплатну і швидку приватизацію” – мало.

Усі інші – за бортом. Цих „інших” – переважна більшість, бо „земельний бум” у країні розпочався вже після 2000-го. Більшість теперішніх землевласників набули права власності після цього року.

Далі: у старих документах найчастіше цільове призначення землі вказане у вільній формі. А у постанові 1112 чітко вказано, що безоплатні акти видаються всього за двома призначеннями. Більшість землевласників за документами мають цільові призначення землі, які не належать до „юліної черги”. Також постанова Уряду залишила осторонь питання виготовлення державних актів на земельні ділянки, які знаходяться поза межами населених пунктів, з використанням їх для ведення особистого селянського господарства та дачного будівництва. Громадян з такими ділянками - близько одного мільйону. А Кабмін уточнив, що право на безоплатні акти мають не всі, а лише ті, хто має ділянки у населених пунктах та садівничих господарствах.

Рішення уряду видається черговим передвиборчим популізмом, оскільки лише 8-10% громадян зможуть добитися „юліної приватизації”.

На місцях у цей період почався справжній хаос. Люди кинулися штурмувати місцеві підрозділи земельного господарства. А згідно з рішенням уряду, повністю безкоштовно будуть видавати далеко не всі акти на землю. Пішла навіть чутка, що ділянки, на які до 1992 не оформлено право власності, більше не зможуть приватизуватися взагалі.

Виглядає так, що джерелом дезінформуючих чуток виступають самі землевпорядники і співробітники держкомземів. Вони радісно лякають юридично неграмотних людей і використовують усі можливі способи для „саботажу” наказів Кабміну. Самі чиновники не зовсім розуміють, як їм в багато разів збільшити продуктивність праці, і чи треба це робити взагалі – настільки нереальні завдання поставила перед ними Юлія Володимирівна.

Отже, що маємо: по оголошенню прем’єром „земельної халяви” нарід масово кинувся у сільради писати заяви. Сільради, де радісно, де не дуже (частіше – не дуже), заяви ці приймали. Змушуючи людей, у садистському слідуванні інструкціям згори, переписувати кожну заяву по кілька разів. Обіцяний Юлею місяць, за який все мали зробити, минув, а заяви від сільрад у держкомземи навіть не починали надходити. Місцями виявилось, що прокуратури завертають заяви як такі, що суперечать чинному законодавству. В чому, якщо дотримуватися букви закону, цілком мають рацію.

Земельники продовжують вимагати гроші за роботу. На скигління громадян, що Юля обіцяла безкоштовну приватизацію, у земельних управліннях резонно відповідають: „Нехай за вас Тимошенко і платить”.

З’явилася зовсім божевільна чутка, що писати заяви тепер треба не на звичайному папері, а на бланках, яких звісно ж, ніде немає.

Сама Юля, мені здається, прекрасно розуміє, який хаос створила, але сподівається, що позитивного піар-ефекту від її заяв і обіцянок вистачить до виборів, а далі… далі байдуже.

Слабкість позиції прем’єра не міг не викорстати для власного піару Ющенко - Президент написав їй знущальницького листа з ініціативою повернути гроші власникам ділянок, які за чималий кошт отримали папери до запровадження прем'єрської „безоплатності”. Джерелом такої компенсації повинні стати штрафи, які після перевірок територіальних підрозділів Держкомзему накладуть на корумпованих чиновників. При цьому, брєдовість і неможливість втілення цієї ідеї гаранта зовсім не хвилює.

Юля, звісно ж, оголосила про саботаж благої реформи на всіх рівнях включно з найвищим. Показово звільнила кількох дрібних чиновників Держкомзему.

Робота, яку земельники мали закінчити до Нового року, рухається вкрай повільно - за три місяці, що минули з моменту Юліних обіцянок, державні акти видано лише 44 тис. громадян з майже 7 млн. тих, хто має таке право. А дія „безкоштовної” постанови обмежується 2009 роком. Наприкінці жовтня до всіх зацікавлених „дійшло”, що дива не буде, і уряд продовжив термін безкоштовної приватизації на наступний рік, а Юля пообіцяла зробити процес безстроковим.

У спершу наляканому Держкомземі потихеньку розуміють, що перед ними поставили просто неможливе завдання. Видати держакти на землю у такі короткі терміни фізично неможливо, а тому можна розслабитися й імітувати активну працю.

Цікавим зрізом цієї історії є фінансування землевпорядної реформи. У серпні Юля гордо повідомила, що вже виділено майже 6 млрд грн. Начебто, зі Стабілізаційного фонду. Обіцяних урядом грошей до цього часу майже ніхто не бачив – всього кілька регіональних відділів Держкомзему оголосили, що згори щось „капнуло”.

За відсутності фінансування підрозділи Держкомзему прагнуть всіляко пригальмувати процес – перевіряють довіреності, чіпляються до будь-яких документів, максимально повільно приймають заяви.

9 вересня 2009 року уряд ухвалив постанову №951, якою зменшив у 12 разів видатки з державного бюджету на безоплатне виготовлення державних актів для громадян України – до 0,5 млрд. грн. Офіційна причина: здешевшання вартості процедури, бо тепер людям потрібно обходити менше інстанцій. Подейкують, що насправді Нацбанк просто відмовився друкувати потрібні гроші, а інших джерел фінансування нема.

У результаті хаотичних і популістських дій уряду та супротиву бюрократії на місцях „юліна черга” застопорилася, на превелике полегшення „земельної мафії” – чинуш, депутатів, землевпорядних контор… Щоправда, приватизація землі дійсно відбувається. Влаштовуються показові видачі держактів селянам перед камерами телеканалів. Але що змінюють ці кілька сотень випадків по всій країні?

Тим часом Верховна Рада всіляко гальмує запровадження нормального ринку землі – законів про відкритий загальний земельний кадастр і купівлю-продаж земельних наділів.

Що буде далі? Подивимось, але сподівань на приватизаційну „халяву” стає все менше й менше.

Початок Юліної приватизаційної епопеї: Безкоштовні держакти на землю: "юліна черга" довжиною до виборів. Частина перша

Досвід купівлі хати в Київській області з ускладненнями:
Як я купував хату в заповідному селі. Частина перша
Як я купував хату в заповідному селі. Частина друга


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".